چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی جزئیات آمار تولید فولاد در گزارش دوماهه انجمن فولاد

شناسه : 49463 25 خرداد 1400 - 14:00
انجمن تولیدکنندگان فولاد در گزارشی عملکرد تولید فولاد ایران را در دو ماه ابتدایی سال برآورده کرده است. در این برآورد رشد 16 درصدی تولید را در مقایسه با مشابه سال قبل شاهد بوده ایم. به نظر می رسد رشد قیمت جهانی این پتانسیل رشد را برای فولاد ایران به ارمغان آورده است.
ارزیابی جزئیات آمار تولید فولاد در گزارش دوماهه انجمن فولاد
پ
پ

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گزارشی آمار تولید فولاد ایران را در بازه دو ماه اول سال منتشر کرد. ارزیابی داده های منتشر شده این انجمن نشان می هد که با وجود تجربه موج چهارم کرونا در دو ماه ابتدایی سال، تولیدکنندگان توانسته اند رشد ۱۶ درصدی در تولید را به ثبت برسانند. این رشد تولید به احتمال زیاد به دلیل جذابیت بازارهای صادراتی بوده است. در ادامه به ارزیابی این گزارش خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشد.

*** آمار تولید فولاد از نگاه انجمن فولاد ایران

مطابق با آخرین داده های اعلامی از انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در دو ماهه ابتدایی سال شاهد بیش از ۵.۶ میلیون تن بوده ایم که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد قابل توجه ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد. عملکرد تولید فولاد ایران در ۲ ماهه نخست سال جاری بسیار خوب بوده و اگر قطعی برق و گاز اختلال زیادی در تولید فولاد کشور ایجاد نکند، به‌راحتی تولید فولاد کشور در سال جاری به حداقل ۳۳.۶ میلیون تن خواهد رسید. اگر از تولید مطلوب صحبت ب عمل می آید دلیل آن این است که تقریبا در تمام دنیا روند رشد هنوز دو رقمی نشده است. تولیدکنندگان بین المللی با احتیاط بیشتری روند تولید فولاد را در پیش گرفته اند. این موضوع البته از جنبه هایی خوب و از زوایایی نیز بدی هایی دارد.

*** ارزیابی گزارش انجمن تولید فولاد در خصوص مقاطع طویل

ارزیابی گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد را به بخش مقاطع طویل سوق می دهیم. طبق آمار ارائه شده توسط این نهاد ، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، رشد تولید میلگرد ۱۸ درصد و رشد تولید بیلت و بلوم ۱۷ درصد بوده است. آمار منتشرشده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای دوره ۲ ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، رشد تولید میلگرد ۱۸ درصد و رشد تولید بیلت و بلوم ۱۷ درصد بوده است. به دلیل رشد قیمت های این دو محصول در بازار جهانی به احتمال زیاد این محصولات به بازارهای بین المللی صادر شده اند.

*** آمار تولید فولاد در بخش فولاد میانی

در صورتی که نبض بازار را مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که بازار خیلی وقت است از تقاضای ضعیف مصرف واقعی در محصول نهایی رنج می برد. آمار تولید فولاد نیز این موضوع را تصدیق می کند. اما حالا چند وقتی است که همین تکه پاره تقاضای سرمایه‌ای هم کم رنگ شده و تقریبا همه ارکان بازار در سطح محصول نهایی ضمن اینکه در وضعیت “صبر و نظاره” قرار گرفته‌اند؛ خرید برای آنها نیز دیگر حتی جذابیت و توجیه سرمایه گذاری هم ندارد.

در لایه های بالاتر زنجیره تامین فولاد کشور اما، تولیدکنندگان فولاد میانی به هر دلیل موجود که ممکن است متاثر از فعالیت در بازارهای صادراتی و یا اجبار به ادامه حرکت چرخ تولید آنها یا هر دلیل دیگری بوده باشد. تقاضا برای شمش و یا حتی یک لایه بالاتر آهن اسفنجی، همچنان به صورت جسته و گریخته وجود دارد. لذا پیش بینی ما بر این بوده که این بخش نیز همانند میلگرد رشد قابل قبولی در تولید سال جدید داشته باشد.

*** رشد ۱۶ درصدی تولید بیلت و بلوم در دو ماه اول سال ۱۴۰۰

با ارائه توضیحات بالا به گزارش آمار تولید فولاد مطابق با رسمی ترین نهاد گزارش دهی فولاد ایران خواهیم پرداخت. طبق آمارهای انجمن فولاد، تولید فولاد میانی کشور در دوره ۲ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، با رشد ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵ میلیون و ۶۰۵ هزار تن رسیده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۳ میلیون و ۳۴۱ هزار تن و سهم اسلب، ۲ میلیون و ۲۶۴ هزار تن بوده است. تولید بیلت و بلوم در ۲ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۱۷ درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۳ درصدی را تجربه کرده است.

این رشد تولید ها به دلیل تقاضای داخلی فولاد نبوده است. متاسفانه بازار فعلی فولاد داخلی از نبود تقاضای واقعی رنج می برد. قیمت ها به قدری بالا رفته اند که بسیاری از سازندگان  سرمایه گذاران توان پرداحت هزینه های زیرساختی مسکن و کارگاه های ساختمانی خود را ندارند. ادامه این روند با وجود رشد محصولات میانی فولاد برای بازار داخلی زنگ خطر بدی را به همراه خواهد داشت.

*** آمار تولید فولاد به صورت کلی در تمامی محصولات

نباید فراموش کنیم که ایران ۱۰ امین کشور تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۲۰ شناخته شده است. این روند با یک سرعت آهسته در سال جاری نیز ادامه پیدا کرده است. لذا می توان ادعا کرد که قطار تولید فولاد همچنان بر ریل تولید حرکت می کند. لذا برآیند کلی بازار فولاد به سمت صعودی شدن حرکت کرده است. در ۲ ماهه نخست سال جاری، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد ۱۰ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در ۲ ماهه نخست امسال، ۳ میلیون و ۵۷۶ هزار تن بوده است. در ۲ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۱ میلیون و ۹۴۰ هزار تن محصولات طویل و ۱ میلیون و ۶۳۶ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده است. رشد تولید محصولات طویل ۱۶ درصد و رشد تولید محصولات تخت ۲ درصد بوده است.

*** نگاهی به تولید ورق در دو ماه ابتدایی سال

تقریبا بخش عمده ورق فولادی تولید شده در داحل را لوازم خانگی و خودرو به خود اختصاص می دهند. با توجه به شرایط تحریمی و از سویی کاهش زمینه مصرف ورق در بازار ایران و از سویی وجود رقبای قدر در بازار بین الملل این حوزه از رشد کمتری برخوردار بوده است. آمار تولید فولاد در بخش ورق تقریبا منفعل ترین اعداد را نسبت به سال گذشته نشان می دهند.

میزان تولید ورق گرم کشور در ۲ ماهه نخست سال جاری، ۱ میلیون و ۶۰۵ هزار تن بوده که رشد ۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. تولید ورق سرد در ۲ ماهه نخست امسال تغییر چندانی را تجربه نکرده است. تولید ورق‌های پوششدار که در ابتدای سال گذشته به دلیل شرایط خاص کرونا شدیداً کاهش یافته بود، در ۲ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش یافته و به ۲۶۵ هزار تن رسیده است.

*** آمار تولید فولاد از منظر آهن اسفنجی

حوزه دیگری که از نظر تولید در شرایط انفعال قرار گرفته است آهن اسفنجی است. به دلیل تکنولوژی خاص احصاء این ماده و از طرفی مصارف خاص این محصول شاهد تغییرات نامحسوسی در روند تولید این ماده در دو ماه گذشته بوده ایم. طبق گزارش آماری انجمن فولاد، آمار تولید فولاد در بخش آهن اسفنجی در ۲ ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که تولیدکنندگان موفق به تولید حدود ۵.۶ میلیون تن از این محصول شده‌اند. این مقدار تولید نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، ۱ درصد افزایش داشته است. به‌نظر می‌رسد با توجه به نرخ رشد فولادسازی در کشور، سرمایه‌گذاری‌های جدید در تولید آهن اسفنجی همچنان ضرورت دارد. این حوزه به خوبی می توان چانشین سنگ آهن شود  به نوعی فولاد ایران را از بحران تمام شدن ذخایر آهن اسفنجی نجات دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.