جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰ 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

مقایسه قیمت فولاد داخلی با قیمت های صادراتی فولاد ایران

شناسه : 49723 31 خرداد 1400 - 13:00
افزایش قیمت انرژی و مواد اولیه از سویی و از سوی دیگر بسته شدن راه های صادرات به دلیل رشد قیمتهای مواد اولیه نسبت محصول نهایی باعث پیش گرفتن قیمت های داخلی از قیمت های صادراتی در برخی از کشورها شده است. در ایران شاهد این موضوع هستیم. معاملات بازار داخلی با حداقل معامله گزارش شده است.
مقایسه قیمت فولاد داخلی با قیمت های صادراتی فولاد ایران
پ
پ

در روزهای اخیر شاهد سبقت گرفتن قیمت فولاد داخلی از قیمت های صادراتی و قیمت های جهانی فولاد بودیم. این موضوع در شرایطی اتفاق افتاده است که نرخ های جهانی تقریبا تثبیت شده هستند. از سویی احتمال افت قیمت ها در بازار جهانی وجود دارد. با این شرایط بازار فولاد ایران و قیمت های صادراتی با یکدیگر همگرایی ندارد. در ادامه به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی قیمت فولاد و نقشه راه آتی بازار داخلی

ارزیابی قیمت فولاد داخلی را متاثر از قیمت ارز بررسی خواهیم کرد. روز گذشته در حالی که دوباره قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار برگشته و با ۶۲۰ تومان کاهش با قیمت ۲۳ هزار و ۷۳۰ تومان به فروش می رسد. خبرها از بازار آهن حکایت از ادامه ثبات قیمت‌ها دارد. این شرایط را در بازار با عنوان چسبندگی قیمت ها به سقف یاد می کنند. متاسفانه این چسبندگی قیمت باعث رکود غیرقابل تصوری در بازار فولاد شده است. البته برخی آلارم‌های کاهشی هم در بازار دیده می‌شود و معدود شرکت‌هایی قیمت میلگرد، نبشی و ناودانی خود را کاهش داده‌اند. با این وجود با توجه به قیمت شمش بورس کالا در برابر کاهش قیمت مقاومت می‌شود. باید دید این روند افت و خیز قیمت ها کی به مسیر ثبات ختم خواهد شد؟

*** ارزیابی قیمت فولاد داخلی و صادراتی

اما بد نیست که نیم نگاهی به قیمت ها در بازار جهانی داشته باشیم. بازارهای جهانی متاثر از نرخ مواد اولیه در وضعیت نسبتا پایداری قرار گرفته است. در بازارهای جهانی قیمت مواد اولیه در چین دوباره صعودی شده و دولت چین هم اعلام کرده که تلاش‌های خود برای کنترل بازار را تشدید می‌کند. هرچند که اغلب کارشناسان بر این باورند تلاش‌های دولت چین مثمرثمر نخواهد بود به هر حال در شرایطی که شمش داخلی به قیمت شمش صادراتی نزدیک شده است و از سوی دیگر رکود سنگین دامن بازار را گرفته، مذاکرات وین هم به اواسط تیر ماه موکول شده است. با توجه به دوران گذار انتخاباتی روند حاکم بر بازار رکود سنگین تری را تجربه خواهد کرد.

*** رصد قیمت فولاد ایران و ارزیابی سطح معاملات

روز گذشته رصد بازارهای داخلی در بخش مقاطع طویل فولادی نشان می دهد که در بازار میلگرد شاهد ثبات حداکثری قیمت‌ها بودیم.  فقط ۳ شرکت کاهش ۴۰ تا ۱۰۰ تومانی داشتند. بالاترین قیمت را شرکت نورد فولاد گلستان با قیمت ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان دارد و کف قیمت روی ۱۵ هزار ۱۰۰ تومان در شرکت کیان فولاد ابهر متوقف شده‌است. ارزیابی قیمت فولاد داخلی نشان می دهد که روند قیمت ها از منطق و محاسبات سنتی بازار خارج شده است. نبشی و ناودانی به عنوان مثال در بازار آزاد با ثبات قیمت در اکثر مبادی فروش عرضه شد و دو شرکت کاهش ۲۰۰ تومانی داشتند. قیمت تیرآهن در بازاراین هفته ثابت بود و تنها کاهش ۲۰ هزار تومانی یکی از شاخه‌های سنگین قابل مشاهده بود.

*** رویکرد عام کشورها در بالا رفتن قیمت فولاد داخلی

اما بالا رفتن قیمت های داخلی از نرخ های صادراتی صرفا معطوف به بازار ایران است؟ در جواب باید گفت که این موضوع در برخی از کشورهای تولید کننده فولاد اتفاق افتاده است. برای مثال در رابطه با اوج گرفتن قیمت شمش بلوم در بورس کالا و فراتر رفتن قیمت آن از شمش صادراتی ایران این اتفاق در برخی کشورهای دیگر نیز رخ داده است.

هندوستان شاهد این مدعاست. هندوستان از اواخر آوریل و تمام ماه مِی خارج از تولید و صادرات فولاد بود و این صنایع درگیر تأمین اکسیژن برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بودند و حتی شیوع بیماری در حدی حاد بود که دولت هندوستان فولادسازان را موظف به تخلیه قسمت‌هایی از کارخانه برای درمان بیماران کرد. چین هم به شکلی دستوری قیمت های داخلی را کنترل کرده است. اگر فنر قیمت ها در بازار داخلی چین آزاد شود شاهد رشد قیمت ها در این کشور به شکلی غیرقابل تصور خواهیم بود.

*** رشد قیمت فولاد داخلی در کشورهای همسایه

در خصوص رشد قیمت های داخلی نسبت به صادراتی در بازارهای خلیج فارس و برخی از کشورهای حوزه CIS نیز اتفاقی که در ایران افتاده است رخ داده است. برای مقال قیمت بیلت کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه در بازارهای صادراتی و داخلی در هفته های اخیر بالا رفته و بعضا شاهد پیش گرفتن قیمت های داخلی از قیمت های صادراتی هستیم. بالا بودن قیمت شمش نسبت به قیمت‌های صادراتی مشکل خاصی ندارد و درست است که نوردکاران اعتراض کرده‌اند. اما این مسئله در خیلی از کشورها اتفاق می‌افتد. به طور طبیعی، فولادسازان سعی می‌کنند از برخی کشورها دیگر الگوبرداری کنند، اما این مسئله، قضیه جدیدی نیست. در حال حاضر، بازار صادراتی چین مناسب نیست و بیلت افت قیمت داشته است هرچند اسلب همچنان تقاضای بالاتری دارد.

*** تاثیر نرخ ارز بر بازار داخلی فولاد

جهت‌دهی انتظارات در بازارهای کالایی با محوریت فولاد اغلب از مسیر نوسان بهای آزاد ارز بوده که هم اکنون این قیمت نیز در سطوح بالایی قرار گرفته و احتمال عدم رشد آن را باید در نظر داشت؛ بنابراین پتانسیل افزایش انتظارات تورمی ناخودآگاه تقلیل جدیدی یافته و بعضا به حاشیه رانده می‌‌شود. موارد فوق چهره نسبتا واقعی بازار فولاد از مسیر انتظارات قیمتی است و ضعف واقعی تقاضای سفته‌بازی و واسطه‌گری موجب خواهد شد قیمت تمام شده تولیدات بیشترین اثر را بر بازار و قیمت کشف شده بر‌جا‌ گذارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.