یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
با مقایسه آمارها نسبت به دوره مشابه پارسال

صادرات دو برابری فولاد ایران طی دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰

شناسه : 49820 01 تیر 1400 - 14:00
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی این هفته گزارش داده در دوماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ ایران؛ در مقایسه با دوماهه متناظر سال قبل؛ حجم صادرات توام با بیش از ۲ برابر افزایش؛ با حمایت های صورت گرفته از سمت تقاضای آسیا و خاورمیانه؛ به رقم ۱.۴۴ میلیون تن رسیده است .
صادرات دو برابری فولاد ایران طی دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰
پ
پ

کاهش آمار صادراتی در دوره متناظر در سال ۲۰۲۰، همانطور که توضیح داده شده، به جهت کاهش تقاضای متاثر از همه‌گیر شدن ویروس covid-19 بود.

به گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ صادرات دو برابری فولاد توسط تولیدکنندگان محصولات میانی ( شمش و تختال ) در دوره مذکور؛ حدود ۱۳۳.۶ درصد تا سقف ۹۶۷،۰۰۰ تن افزایش پیدا کرده است.
فروش شمش و تختال به مشتریان خارجی طی این دوره تا حد ۹۰.۱ درصد افزایش؛ از رکورد پیشین ۳۴۳،۰۰۰ تن به رقم کنونی ۶۵۲،۰۰۰ تن؛ توام با برخورداری از حمایت تقاضای آسیا به ویژه چین، افزایش پیدا کرده است.

فروش تختال طی این دوره توام با ۴.۵ برابر افزایش از ۷۱،۰۰۰ تن به ۳۱۵،۰۰۰ تن ارتقاء پیدا کرده است.

یکی از دلایل اصلی افزایش فروش تختال؛ افزایش فاصله قیمتی بین شمش و تختال طی این دوماه بوده است. بنا بر اطلاعات متال بولتن، در ماه مارس میانگین اختلاف قیمت بین تختال و شمش حدود ۵۳ دلار/تن بوده درحالیکه در ماه می این رقم تا ۱۴۸.۵ دلار/تن افزایش پیدا کرده است.

دلیل دیگر افزایش فروش تختال، کاهش اعمال محدودیت های مرتبط با اولویت تامین بازار داخلی کارخانجات این حوزه توسط دولت بود که در واقع محدودیت های صادراتی که در سال گذشته وجود داشت را حذف کرد.

مطابق با گزارش انجمن، صادرات دو برابری فولاد در محصول نهایی در این بازه دوماهه توام با ۹۳.۱ درصد افزایش؛ از ۲۴۷،۰۰۰ تن به رقم ۴۷۷،۰۰۰ تن رسیده است.

حمل و نقل مقاطع طویل فولادی توام با ۹۶.۸ درصد افزایش در این بازه زمانی، از ۲۲۲،۰۰۰ تن به ۴۷۳،۰۰۰ تن رسیده است. افزایش تقاضای مشتریان خارجی به ویژه عراق، عامل تقویت این افزایش حجم صادرات بوده است.

فروش فولاد تخت طی این دوره با رقم ۴۰،۰۰۰ تن در مقایسه با ۲۵،۰۰۰ تن دوره مشابه سال گذشته، چندان قابل توجه نبوده است .

کل حجم صادرات ۱۲ ماهه تولیدکنندگان فولاد ایران در سال ۱۳۹۹ توام با ۱۳.۱ درصد کاهش به نسبت سال ۱۳۹۸؛ از رقم ۱۰.۳۶ میلیون تن به رقم ۹ میلیون تقلیل پیدا کرده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.