جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

میلگرد کلاف چیست؛ کاربرد و مشخصات آن

شناسه : 50201 15 تیر 1400 - 17:00
میلگرد کلاف از جمله محصولات فولادی کاربردی در صنایع مختلف محسوب می‌شود. این محصول زیر مجموعه‌ای از محصول میلگرد می‌باشد که به صورت کلاف یا به عبارتی وایر در بازار عرضه می‌شود. معمولا تفاوت این محصول با میلگرد معمولی، کاربردهای آن را هم متمایز کرده است. اگر شما یکی از مصرف‌کنندگان میلگرد کلاف هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه مطلب با آرتان پرس همراه باشید تا با کاربرد، ویژگی‌ها و روش ساخت این محصول بیشتر آشنا شوید.
میلگرد کلاف چیست؛ کاربرد و مشخصات آن
پ
پ

میلگرد کلاف ، سیم مفتول یا وایر راد نام هایی هستند که در حقیقت به نوع خاصی از انواع میلگرد اشاره دارد که کاربرد بسیار زیادی به ویژه در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی دارد. با استفاده از میلگردهای کلاف می‌توان آرماتوربندی در ساختمان را طراحی کرد. از آنجایی که مقاومت کششی بتن در مقایسه با مقاومت فشاری آن بسیار ناچیز است؛ از آرماتوربندی برای افزایش استحکام کششی آن استفاده می‌شود.

میلگردها در دو حالت شاخه و کلاف به بازار ارائه می‌شوند. میلگردها با سایزهای کوچکتر را می‌توان به صورت کلاف به دورهم پیچید، چرا که قطر کمتر میلگرد به انعطاف پذیری بیشتر آن کمک میکند. به طور خلاصه از مزایای کلاف میلگرد می‌توان به حجم کمتر، حمل و نقل و انبارداری ساده‌تر اشاره کرد. اما نکات بیشتر را در ان مقاله بخوانید.

*** میلگرد کلاف چیست؟

میلگرد کلاف در واقع یک محصول فولادی نهایی (چه به صورت آلیاژی و یا غیرآلیاژی) می‌باشد که از طریق عملیات نورد بر روی محصولات نیمه نهایی مانند شمش، اسلب و یا بلوم تولید می‌شود. با کشش سرد می‌توان به سطح مقطع مناسبی از این محصول دست یافت. این محصول پس از تولید به شکل میلگرد، بای بریده شدن به صورت شاخه، بصورت کویل به هم پیچیده شده و به همین شکل نیز حمل و نقل می‌شود.

*** معنی کلاف

در زبان فارسی به نخی که دور یک چرخ پیچیده شده باشد، کلاف میگویند. در اینجا هم با توجه به اینکه این نوع میلگرد همانند نخ کلاف پیچیده شده است، نام میلگرد کلاف را به خود گرفته است. نام این محصول در زبان انگلیسی WIRE ROD ( وایر راد ) است، هر چند در ایران نیز برخی افراد بجای کلاف میلگرد، وایر راد میگویند.

میلگرد کلاف تولید شده
میلگرد کلاف تولید شده

*** فرآیند تولید میلگرد کلاف

ابتدا در کارخانه مواد اولیه که در اینجا منظر از مواد اولیه، شمش‎‌های فولادی می‌باشند را آماده می‌کنند. عناصر سازنده این شمش‌ها بایستی از کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر و گوگرد تشکیل شده باشد. اولین مرحله فرآیند تولید میلگرد کلاف، پیش گرم کردن شمش‌های فولادی در کوره‌های حرارتی تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. مرحله بعد انتقال شمش‌ها توسط رول‌های کوره به بخش رافینگ خواهد بود.

بعد از مرحله رافینگ، نوبت به مرحله نورد گرم خواهد رسید. در این مرحله به دلیل اینکه میزان تنش‌های پلاستیکی پایین می‌باشد؛ شمش‌های برافروخته شده از چندین ردیف غلتک عبور داده می‌شوند و طی سه مرحله تغییر شکل مداوم، قطر آنها کاهش می‌یابد. بعد از پایان مرحله نورد، میلگرد به دور یک حلقه پیچیده شده و به واحد خنک کننده منتقل می‌شود. در شکل زیر شماتیکی از فرآیند تولید میلگرد کلاف را مشاهده می‌کنید.

شماتیک فرآیند تولید میلگرد کلاف
شماتیک فرآیند تولید میلگرد کلاف

*** آشنایی با انواع میلگرد کلاف

میلگردهای کلاف براساس دو روش تقسیم بندی می‌شوند.

 • نخستین روش به مانند میلگرد شاخه بر مبنای ساده و آجدار بودن آن می‌باشد. کلاف ساده و کلاف آجدار در استانداردهای مختلفی تولید می‌شوند. میلگردهای کلاف معمولا در سایزهای ۵٫۵ تا ۱۶ میلیمتر تولید شده و در بازار توزیع می‌شوند. به کلاف ساده در ابعاد ۵٫۵ تا ۸ میلیمتر مفتول هم گفته می‌شود.

*** کلاف آجدار

این نوع میلگردهای سایز کوچک مشابه میلگردهای شاخه در استانداردهای A2 و A3 تولید می‌شود. قیمت کلاف آجدار در این دو استاندارد مشابه قیمت میلگرد شاخه می‌باشد. کلاف آجدار در کارخانه‌های فولاد کویر کاشان، فولاد الیگودرز، فولاد احرامیان یزد، فولاد نطنز، فولاد کوثر اهواز، فولاد گلستان و شیراز پولاد تولید می‌شود.

*** کلاف ساده

استفاده از کلاف ساده عرضی در ساختمان‌ها باعث توزیع یکنواخت نیروهای حاصل از بارها بر روی سقف‌ می‌شود.  انواع میلگردهای کلاف ساده طبق استانداردها عبارتند از:

 • میلگرد ۵٫۵ کلاف ساده RST34
 • میلگرد ۵٫۶ کلاف ساده RST34
 • میلگرد ۸ کلاف ساده RST34
 • میلگرد ۱۰ کلاف ساده RST34

قیمت میلگرد کلاف آجدار در مقایسه با نوع ساده آن بیشتر خواهد بود. قیمت این محصول براساس نوع دسته و سایز آن مشخص خواهد شد.

میلگرد کلاف آجدار
کلاف آجدار
 • دومین روش دسته بندی میلگردهای کلاف براساس میزان کربن موجود در میلگرد می‌باشد. در ادامه با این دسته بندی بیشتر آشنا خواهیم شد.

*** وایر راد یا کلاف کم کربن

این نوع از میلگرد به دلیل داشتن درصد کمی از کربن در ساختار قابلیت کشش پذیری بالا، چکش‌خواری، جوش پذیری و نورد سرد را دارد. در این دسته از کلاف میلگرد از دو نوع استاندارد استفاده می‌شود. استاندارد SEA1006 و SEA1008 می‌باشد. جدول ترکیب شیمیایی این نوع از کلاف کم کربن در زیر آورده شده است:

استاندارد مفتول% کربن% سیلیسیم% منگنز% گوگرد% فسفر
SEA1006۰.۰۸۰.۲۵-۰.۴۰.۰۵۰.۰۴
SEA1008۰.۱۰.۳-۰.۵۰.۰۵۰.۰۴
جدول ترکیب شیمیایی کلاف کم کربن

*** وایر راد یا کلاف کربن متوسط

از این محصول به عنوان ماده اولیه در کارخانجات استفاده می‌شود. میلگرد کلاف کربن متوسط به شکل مفتول برای ساخت فنر، سیم بکسل، کابل‌های برق و صنایع تایرسازی کاربردهای فراوان دارد. این نوع از کلاف در استانداردهای RST34 و RST37 تولید می‌شود. در جدول زیر آنالیز شیمیایی این محصول آورده شده است:

استاندارد مفتول% کربن% سیلیسیم% منگنز% کروم% گوگرد% فسفر
RST34۰.۱۱-۰.۱۶۰.۰۴-۰.۰۷۰.۵-۰.۸۰.۰۱-۰.۰۱۴۰.۰۵۰.۰۴
RST37۰.۱۲-۰.۱۸۰.۰۴-۰.۰۷۰.۶-۰.۸۰.۰۱-۰.۰۱۴۰.۰۵۰.۰۴
جدول ترکیب شیمیایی کلاف کربن متوسط

*** وایر راد یا کلاف پر کربن

این محصول دارای درصد بالایی از کربن (بیش از ۰٫۴۴ درصد) می‌باشد. همین درصد بالای این نوع از میلگرد انعطاف پذیری و چکش‌خواری آن را کاهش داده است. موارد استفاده از این محصول مانند کلاف کربن متوسط می‌باشد.

*** کلاف مفتول الکترود جوش

کلاف ساده در استاندارد USD7 که در فولاد نطنز تولید می‌شود، به عنوان الکترود جوشکاری مورد مصرف قرار می‌گیرد. همچنین از مفتول با استاندارد S2 هم به عنوان الکترود جوشکاری زیر پودری استفاده می‌شود. قیمت کلاف ساده در این دو استاندارد گرانتر از سایر انواع می‌باشد. آنالیز شیمیایی کلاف ساده با استاندارد USD7 و S2 در جدول زیر دیده می‎‌شود:

استاندارد مفتول% کربن% سیلیسیم% منگنز% گوگرد% فسفر
S2۰.۰۶-۰.۱۵۰.۱۰.۸-۱.۲۵۰.۰۳۰.۰۳
USD7۰.۰۵-۰.۰۹۰.۰۳۰.۴۵-۰.۶۵۰.۰۲۵۰.۰۲۵
جدول ترکیب شیمیایی کلاف الکترود جوش

*** کاربرد میلگرد کلاف

میلگردهای کلاف و یا سیم مفتول‌ها بسته به نوع شکلی که دارند، در طیف گسترده‌ای از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربردهای اصلی سیم مفتول در زیر آورده شده است.

 • استفاده در ساخت توری فلزی
 • ساخت پیچ و مهره
 • استفاده در ساخت فنر
 • قابل استفاده به عنوان سیم بکسل
 • استفاده به عنوان سیم خاردار
 • قابل استفاده در صنایع الکترودسازی و جوشکاری

در صنعت ساختمان سازی به منظور تقویت استحکام سازه‌های بتنی، بلوک‌های نسوز، اتصالات گازی و تقویت ستون‌ها از میلگرد کلاف کاربرد دارد.

*** شکل و اندازه سیم مفتول چگونه است؟

وایر راد یا سیم مفتول یک محصول تمام شده فولادی می‌باشد که برای پردازش بیشتر به روش نورد سرد شکل داده می‌شود. این محصول اگرچه اشکال مختلفی دارد، اما عمدتا بصورت دایره و گرد شکل داده می‌شود. قطرها معمولاً از ۵ تا ۱۵ میلیمتر هستند و بیشتر آنها با استانداردهای ISO مطابقت دارند.

قطر داخلی سیم مفتول‌ها اغلب از ۸۱۰ تا ۹۱۰ میلیمتر و قسمت خارجی آن از ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیمتر متغیر است (بستگی به تجهیزات کارخانه تولیدکننده). متعاقباً، وزن سیم مفتول تقریباً از ۶۰۰ کیلوگرم و بزرگتر از ۲ تن متفاوت است.

شکل و سایز میلگرد کلاف
شکل و سایز کلاف مفتول

*** روش نگهداری و حمل و نقل میلگرد کلاف چگونه است؟

یکی از نکات مهم بعد از خرید میلگردهای کلاف، روش نگهداری آن است که توسط خیلی از مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی نادیده گرفته می‌شود. برای نگهداری و انبارکردن این نوع از میلگردها از خرک‌های چوبی استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا از تماس مستقیم میلگردها با گرد و خاک و رطوبت جلوگیری شود. به این ترتیب از عوامل رطوبت زا که عامل زنگ زدگی میلگردها هستند جلوگیری به عمل می‌آید.

در حالت کلی حمل و نقل میلگرد در سایزهای کوچکتر از ۱۰ میلیمتر به صورت کلاف منطقی‌تر می‌باشد. به دلیل حجم کمتر کلاف میلگرد هنگام حمل و نقل، کار ساده‌تر خواهد بود. میلگرد کلاف برای استفاده در پروژه‌ها باید باز شود، این موضوع هم به صورت دستی و هم به کمک دستگاه کلاف باز کن قابل انجام است. قبل از استفاده از سیم مفتول ، در کارگاه و بوسیله دستگاه‌های مخصوص آنها را از هم باز می‌کنند. یکی از اقدامات اشتباه و رایج در حمل و نقل و نگهداری میلگردهای کلاف استفاده از پوشش‌های نایلونی می‌باشد. بنابراین برای استفاده از پوششی برای جلوگیری از زنگ زدگی پیشنهاد می‌شود که از پوشش برزنتی استفاده شود.

*** نتیجه گیری

در این مطلب سعی شد تا به طور کامل درباره میلگرد کلاف، ویژگی‌ها و کاربردهای آن اشاره شود. مهم‌ترین کاربرد این محصول در صنعت ساختمان سازی در در بحث آرماتوربندی می‌باشد. کاربردهایی نظیر استفاده به عنوان سیم بکسل و استفاده در صنعت جوشکاری از سایر کاربردهای این میلگرد می‌باشد. آشنایی با دسته بندی این میلگرد نیز به انتخاب محصول مناسب با کاربردی موردنظر کمک خواهد کرد. امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق، پاسخ سوال‌هایتان را پیرامون مباحث سیم مفتول یا همان وایر راد و کاربردها و ویژگی‌های آن دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.