پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بزرگترین افزایش تولید نفت اوپک

شناسه : 50461 13 تیر 1400 - 14:00
روز جمعه نشست سران اوپک برای توافق بر سر افزایش تولید و رشد قیمت نفت صورت پذیرفت. با وجود رشد تولید کشورها به دلیل رونق نسبی اقتصادی در جهان بعد از مهار کرونا شاهد بودیم که امارات در این نشست با نتیجه نهایی مخالفت کرد. ایران نیز در این نشست خواهان رسیدن به میزان تولید قبل از وضع تحریم ها بود.
بزرگترین افزایش تولید نفت  اوپک
پ
پ

روز جمعه در بازار نفت خبرهای جدیدی منتشر شد. سران اوپک روز جمعه در یک جلسه برای چشم انداز بازار نفت برنامه ریزی کردند. طبق توافق ماه آوریل ، اوپک در سه ماهه دوم سال میلادی ۲۰۲۱ شیر نفت را برای پاسخگویی به تقاضای جهانی نفت باز کرد و باعث افزایش تولید نفت به میزان ۸۵۵،۰۰۰ بشکه در روز شد که بزرگترین افزایش تولید در یک سال در این عدد گنجانده شده است. در نهایت اما هجدهمین نشست اوپک پلاس بدون نتیجه به کار خود پایان داد. در ادامه به ارزیابی گزارش این نشست خواهیم پرداخت. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** برگزاری و عدم توافق نشست سران اوپک

هجدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به ائتلاف اوپک پلاس بدون نتیجه پایان یافت و تصمیم‌گیری درباره افزایش تدریجی تولید به دوشنبه ۱۴ تیرماه مو‌کول شد. قیمت نفت از روز جمعه تا به امروز صعودی شده که دلیل آن نیز همین عدم توافق کشورهای عضو این نشست بود است. کشورها بروی پیش نویس افزایش ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت توافق کرده اند و تنها امارات مانده تا رضایت بدهد اما در نهایت این مهم جاصل نشد.  همزمان آمار تولید نشان از روند افزایشی تولید نفت اوپک دارد. تولید اوپک در ماه ژوئن ۸۵۵+ هزار بشکه در روز افزایش یافته است (عربستان ۴۹۰ هزار بشکه، امارات ۹۵ هزار بشکه و عراق و نیجریه و ونزوئلا هر کدام ۴۰ هزار بشکه)

*** برآورد میزان تولید نفت سران اوپک و غیر اوپک

براساس نظرسنجی انجام شده بر اساس داده های ردیابی کشتی ، اطلاعات مقامات و برآورد مشاوره های انرژی ، این سازمان ۱۳ عضوی تولید خود را در ماه گذشته به ۲۶٫۴۷ میلیون بشکه در روز رساند که در مقایسه با ماه مه ۸۵۵،۰۰۰ بشکه در روز بود. بررسی بلومبرگ نشان داد ، عربستان سعودی ، بزرگترین تولید کننده اوپک و بزرگترین صادر کننده جهان ، بیش از نیمی از افزایش تولید ژوئن را به خود اختصاص داده است ،این کشور تولید خود را با ۴۹۰،۰۰۰ بشکه افزایش در روز به ۸٫۹۵ میلیون بشکه افزایش داده است. بیکرهیوز اعلام کرد که شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا برای سومین هفته پیاپی با افزایش روبه‌رو بوده است.مجموع دکل‌های حفاری آمریکا در این هفته نسبت به هفته پیش از آن پنج دستگاه افزایش یافت و به ۴۷۵ دستگاه رسید، این تعداد بالاترین رقم از ماه آوریل ۲۰۲۰ است.

*** نشست سران اوپک پلاس و توافق بر سر افزایش تولید

اوپک پلاس روز گذشته برای افزایش میزان تولید توافق کردند. این کشورها توافق کردند از ماه آگوست نفت بیشتری به بازار روانه و دوره توافق کاهش تولید را تمدید کنند. این درحالی است که در اوپک پلاس بدون اجماع کلیه اعضا هیچ توافقی اجرایی نمیشود.  تمامی توافق های اوپک پلاس به تصویب و اجماع همگی اعضا نیاز دارد.

این اتفاق نادر روز جمعه بدان معناست که امارات هنوز می تواند برنامه اوپک پلاس را از بین ببرد. هنوز مشخص نیست که این طرح جدید انجام خواهد شد یا نه. طبق تصمیم گروه OPEC + از اوایل آوریل ، تولید جمعی نفت OPEC + قرار بود در ماه مه و ژوئن ۳۵۰ هزار بشکه در روز و در ماه جولای بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. علاوه بر این ، عربستان سعودی نیز با افزایش تولید ماهانه ۲۵۰،۰۰۰ بشکه در روز در ماه های مه و ژوئن ، به تدریج در حال کاهش یک جانبه اضافی یک میلیون بشکه در روز بود.

*** ارزیابی بلومبرگ از افزایش میزان تولید کشورهای تولیدکننده نفت

به طور کلی ، اوپک پلاس در فاصله ماه مه تا پایان ژوئیه تا ۲٫۱ میلیون بشکه در روز به بازار بازخواهد گشت. یک نظرسنجی مشابه رویترز در اوایل این هفته نشان داد که اوپک تولید خود را با ۷۴۰،۰۰۰ بشکه در روز افزایش داده و به ۲۶٫۲۴ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن افزایش داده است. برآورد افزایش تولید عربستان سعودی مشابه آنچه در نظرسنجی بلومبرگ انجام شده بود. طبق نظرسنجی رویترز ،عربستان در ماه ژوئن نسبت به ماه مه ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز تولید خود را افزایش داده است. پس به صحت نظر سنجی ه می توان تکیه کرد. با توجه به رونق اقتصاد جهانی در سه ماهه دوم و افزایش تقاضای سوخت ، به ویژه در ایالات متحده ، اوپک در ماه آوریل توافق درستی برقرار کرد تا به تدریج عرضه بازار را افزایش دهد.

*** اختلاف نظرها در نشست سران اوپک

اختلاف نظرها در مورد سطح تولید پایه برای کاهش آینده ، جلسات را از پنجشنبه به جمعه به تأخیر انداخت. بعد از همه گیری کرونا مجددا شرایط اقتصادی جهان از وضعیت بحران خارج شده است.گرچه ویروس جدید کرونا با نام دلتا در کل جهان نگرانی هایی را ایجاد کرده است اما بازارهای جهانی از این موضوع تاثیر زیادی نپذیرفته اند. در چند ماه گذشته تقاضای نفت به طور قابل توجهی افزایش یافته است. طبق پیش بینی IEA ، تا پایان سال ۲۰۲۲ تقاضا می تواند به سطح قبل از دوره Covid برگردد.

افزایش قیمت ها باعث ایجاد پریشانی خفیف در مسکو شده است ، زیرا بیم آن می رود که روند رشد اقتصادی جهانی کند شود. در حالی که بسیاری از عدم قطعیت ها همچنان وجود دارد ، منابع انتظار داشتند که روسیه در طی نشست چند روزه OPEC + افزایش تولید را انتخاب کند. این کارتل نفتی برای رسیدن به بهبود اقتصاد جهانی به تدریج تولید خود را تا ماه جولای ۲٫۵ میلیون بشکه در روز افزایش داده است. با این حال ، در حالی که بازار با کسری ۳ میلیون بشکه در روز روبرو است ، هنوز حدود ۵٫۸ میلیون بشکه ظرفیت اضافی در ذخیره وجود دارد.

*** روسیه به دنبال رشد قیمت نفت همزان با رشد تولید

بنابراین روسیه انتظار می رود با ادامه روند صعودی قیمت نفت ، اوپک پلاس را برای افزایش تولید حتی بیشتر تحت فشار قرار دهد. انگیزه مسکو دو موضوع است. اول ، این نگرانی وجود دارد که تولیدکنندگان گران قیمت بتوانند به تولید بیشتر از جمله شرکت های شیل آمریکای شمالی انگیزه دهند. دوم ، همه شرکت های انرژی روسیه از ادامه همکاری وزارت انرژی روسیه با اوپک حمایت نمی کنند. با افزایش قیمت ها ، شرکت های انرژی روسیه تمایل بیشتری به جلوگیری از تولید ندارند. ایگور سچین ، مدیرعامل بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه روسنفت ، به دلیل مخالفت با کاهش تولید در زمینه OPEC + به عنوان یکی از مخالفین سیاستگذاری نفتی این کشور شناخته می شود. اگرچه وی در طی همه گیر شدن بیماری نسبتاً ساکت مانده و به طور کلی از همکاری با عربستان سعودی حمایت کرده است ، اما از مدیر اجرایی تأثیرگذار انتظار دارد که محدودیت های تولید را کاهش دهد.

*** تنش های بی پایان در نشست سران اوپک

در گذشته تنش ها با رهبران بالفعل OPEC پلاس ، روسیه و عربستان سعودی بوجود آمده است. زیرا تفاوت قابل توجهی در نگرش آنها به بازار نفت وجود دارد. هر یک از این کشور ها صرف به منافع خود نگاه می کند. هیچوقت نشست های سران کشورهای تولیدکننده نفت به نتیجه مطلوبی که مورد توافق همه اعضا باشد ختم نشده است. این موضوع را در مذاکرت آخر نیز شاهد بودیم به نحوی که امارات مذاکرات اوپک‌پلاس برای افزایش تولید نفت را به شکست کشاند.  ابوظبی سهمیه بیشتری می‌خواست. این موضوع به احتمال زیاد در نشست های بعدی نیز تکرار می شود. ایران نیز در این نشست اعلام کرده است که هر وقت تحریم‌ها برداشته شود، تولید نفت را حداقل به پیش از تحریم‌ها می‌رسانیم. تصمیم اوپک پلاس تاثیری بر اراده ایران برای افزایش صادرات ندارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.