یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

مصرف ظاهری فولاد میانی ۱ درصد کاهش یافت

شناسه : 51249 28 تیر 1400 - 18:00
آمارهای انجمن فولاد ایران نشان می دهد علی رغم بازار بی رمق در بازار داخلی وضعیت صادراتی ها مطلوب ارزیابی می شود. فولادسازان بزرگ ایران در خردادماه موفق به صادرات 916 هزار تن انواع شمش و محصول فولادی شده اند که جهش 104%سالانه دارد. البته باید به بازار داخلی نیز انرژی برای شروع مجدد داد.
مصرف ظاهری فولاد میانی ۱ درصد کاهش یافت
پ
پ

انجمن فولاد ایران در گزارشی از میزان تولید، مصرف و صادرات فولاد میانی پرده برداری کرده است. موضوع قابل توجه در این گزارش این است که مصرف ظاهری فولاد میانی ۱ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که الگوی صادراتی این حوزه نشان از رشد قابل قبول در این حوزه دارد. حرکت به سوی بازارهای صادراتی اتفاق خوبی است.اما نباید به قیمت سرکوب مصرف در داخل باشد. در شرایط فعلی تمامی کشورها به تقویت زیرساخت های فنی خود رو آورده اند و دلیل رشد تقاضا این موضوع است. نباید به بهانه سوددهی بازارهای صادراتی بازار داخلی را نابود کنیم. طوری که در روزهای گذشته شاهد تقاضای صفر در بازارهای فولاد بوده ایم. در ادامه به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رشد صادرات فولاد میانی ایران بنا به گزارش انجمن فولاد ایران

رشد صادرات قابل توجه حوزه فولاد میانی در کنار سود خوبی که برای صادرکنندگان دارد حامل یک پیام هم به صنعت دنیاست. تمامی کشورها بعد از پاندمی کرونا رو به تقویت زیرساخت های بندری و صنعتی خود آورده اند.

دلیل رشد تقاضا در بازار جهانی نیز از این چارچوب خارج نیست. ایران باید در کنار صادرات محصولات میانی بتواند زیرسات های بندری، دریایی و سنعتی خود را برای همراهی با گام های چهانی پیشرفت طی کند. بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری، ۲ میلیون و ۴۹۱ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد قابل توجه ۷۴ درصدی را نشان می‌دهد.اگر بازار فولاد داخلی در تعادل بود و خرید و فروش ها در این حوزه با یک ثبات وضعیت همراه بود شرایط فعلی را باید به عنوان یک موفقیت بزرگ قلمداد می کردیم. اما در وضعیت فعلی نگرانی های جدی در خصوص روند بازار داخلی وجود دارد.

*** تاثیر سیاست گذاری صحیح و منطقی در صادرات فولاد میانی ایران

مقررات صادرات فولاد اخیراً تسهیل شده و از ابتدای خرداد صادرات فولاد نیازمند تیک صادراتی وزارت صمت نیست. با این وجود، محدودیت‌های تولید شرکت‌های فولادی به دلیل کمبود برق، به مانعی جدی بر سر راه تداوم جهش صادرات فولاد ایران در ماه‌های پیش رو تبدیل شده است.

در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۱ میلیون و ۶۱۸ هزار تن بوده که رشد ۵۵ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۱ میلیون و ۵۵ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۵۶۳ هزار تن بوده است. در ۳ ماهه نخست امسال، صادرات اسلب رشد خیره‌کننده ۱۷۶ درصدی را تجربه کرده است و صادرات بیلت و بلوم، ۲۶ درصد افزایش یافته است. کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۸۷۳ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد قابل توجه ۱۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

*** کارنامه عملکرد شرکت های فعال در بخش صادرات فولاد میانی ایران

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۷۸۴ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در ۳ ماهه نخست امسال، ۱۲۹ درصد افزایش یافته است. صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۳ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش یافته است و به ۶۸۴ هزار تن رسیده است. شرکت هایی نظیر ذوب‌ آهن و فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد اکسین، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد آذربایجان، فولاد خراسان، فولاد کاوه جنوب، صبا فولاد، فولاد بناب، جهان فولاد سیرجان، سنگ آهن چادرملو و فولاد کویر سرآمد صادرات فولاد در کشور بودند.

مجموعا ۱۱۶ هزار تن صادرات فولادی توسط این شرکت ها به صورت میانگین ماهانه صورت گرفته است. که داده های دریافتی نشان می دهد بالاتر از ۲ میلیون تن فولاد در سه ماهه ابتدایی سال صادر شده است. صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با رشد ۹۸ درصدی در ۳ ماهه نخست امسال، به ۸۹ هزار تن رسیده است. صادرات آهن اسفنجی در دوره ۳ ماهه نخست امسال، با رشد ۱۵۰۵ درصدی به ۳۲۱ هزار تن رسیده است.

*** حذف مجوز صادرات شمش فولادی

دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در اردیبهشت ماه امسال با ارسال نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه اعلام کرد که صادرات شمش فولادی (بیلت، بلوم و اسلب) آزاد شده است و صادرات شرکت‌هایی که فهرست آن‌ها اعلام شده به مدت سه ماه از تاریخ ۱ خرداد نیازمند دریافت مجوز دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و تیک صادراتی نیست. بر اساس نامه ابلاغ‌شده، همچنین واحدهای تولیدی شمش فولادی برای آن مقدار از شمشی که در بورس کالا معامله نگردیده است می‌توانند برای صادرات برنامه‌ریزی نمایند. لغو تیک صادراتی وزارت صمت برای صادرات محصولات فولادی نیز از ۲۵ اردیبهشت امسال اجرایی شده است.

*** تاثیر حذف تیک صادراتی در تشویق به صادرات فولاد

همچنین بازرگانان و تجار با خرید از رینگ صادراتی بورس کالا می‌توانند نسبت به صادرات محصولات فولادی اقدام کنند. صادرات محصولات فولادی توسط شرکت‌های بازرگانی از اواخر سال ۹۷ ممنوع شده بود. با وجود رشد سایر نهاده های فولادی بخش بیلت افت ۷۰ درصدی در تولید و صادرات را ثبت کرده که در رشد تولیدای اخیر رقم نامانوسی به نظر می رسد.اما فولاد بناب در بخش میلگرد عملکرد بسیار قابل قبولی را از خود به جای گذاشته است.

رشد بالغ بر ۴۰۰ درصدی تولید این شرکت در کنار رشد ۱۱۰۰ درصدی فولاد آلیاژی نشان می دهد که مقاطع طویل وضعیت قابل قبولی در مسیر صادراتی را ثبت کرده اند. حذف تیک صادراتی و تسهیل صادرات فولاد اقدامی مثبت در راستای افزایش تولید فولاد است. اما متأسفانه کمبود برق از خرداد ماه به مانعی جدی بر سر راه افزایش تولید و صادرات فولاد کشور تبدیل شده و در تیرماه این مشکل با توقف کامل فعالیت شرکت‌های زنجیره فولاد تشدید شده است. رشد پایدار صادرات و تولید فولاد کشور نیازمند دسترسی پایدار شرکت‌های فولادی به خدمات اساسی نظیر برق، آب و گاز است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.