یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش قیمت شمش صادراتی، شوک برق یا افزایش تقاضا؟

شناسه : 51661 03 مرداد 1400 - 10:00
قیمت شمش فولادی در بخش صادراتی و بازار داخلی به دلیل قطع مکرر برق و فاصله گرفتن از برنامه های تولید افزایش چشم گیری داشته است. ادامه این روند می تواند زیان های اقتصادی جبران ناپذیری را برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد. به دلیل ماهیت میانی بودن قیمت شمش فولادی، رشد قیمت ها در این بخش می توان رشد قیمت در کل زنجیره را به همراه داشته باشد.
افزایش قیمت شمش صادراتی، شوک برق یا افزایش تقاضا؟
پ
پ

مشکل تامین برق پایدار در کنار خیل عظیمی از اتفاقات در بازار فولاد سبب شده است تا شاهد رشد قیمت ها در بازارهای صادراتی باشیم. برای مثال در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت شمش فولاد صادراتی ایران به دلیل همزمانی وقایع قطع برق و رشد تقاضا در این حوزه هستیم. در ادامه به ارزیابی این دو فاکتور بر رشد قیمت فولاد داخلی و صادراتی خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** قطع برق بزرگترین چالش صنعت فولاد

صنعت فولاد ایران در شرایط فعلی با چالش بزرگ عدم تامین برق پایدار رو به رو است. جالب است بدانید که این مشکل فقط امسال گریبان صنعت را نگرفته است. تمامی صنایع تولیدی در سال های گذشته در فصل تابستان با این معضل رو به رو بوده انذ. اما کم آبی امسال و گرمای بی سابقه هوا باعث شده تا این مشکل به شکلی دو چندان خود را نمایان سازد.

عموما قطعی برق واحدهای فولادی در زمستان رخ می‌داد، این قطعی برق به دلیل افزایش مصرف گاز در کشور و عدم تامین گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها به وجود می‌آمد. رویه قطعی برق در نیمه ابتدایی امسال تغییر کرد و تقریبا از اردیبهشت بنگاه‌های تولیدی با چالش تامین پایدار برق مورد نیاز خود روبه‌رو شدند. این موضوع در حالی است که هیچ تضمینی به قطع نشدن گاز تولیدی ها در زمستان وجود ندارد و این چشم انداز باعث شده تا در بازار فولاد شاهد یک ولع نسبی برای تقاضا باشیم.

*** دلیل رشد قیمت شمش فولاد و سایر نهاده های فولادی

بی برنامگی هایی که در مسیر توزیع برق بین تولید ها شکل گرفته بیشتر از خود قطعی های برق سرسام آور و دردسر ساز شده است. به‌عنوان نمونه شرکت فولاد خوزستان ۶۵۰ مگاوات مصرف برق دارد، در اردیبهشت به این شرکت اعلام شد اجازه دارد ۸۰ تا ۹۰ درصد این ظرفیت را مصرف کند؛ در ادامه این مجوز مصرف به ۵۰ درصد رسید. این در حالی است که چارت تولید شرکت های فولادی به شکل ماهانه بسته می شود و هر تغییری در این مسیر می تواند داده های عرضه و تقاضا را در بازار تحت الشعاع قرار دهد.

این موضوع را با همین مثالی که مطرح کردیم در نظر بگیرید.پس از مدتی به شرکت ابلاغ شد میزان مصرف خود را به حداکثر ۴۰ درصد دیماند اختصاص داده شده کاهش دهد و در نهایت نیز دستور کاهش دیماند مصرفی تمامی فولادسازان صادر شد. صرفا قطع برق را نمی توان مسبب شرایط فعلی بازار دانست.این موضوع روند تقاضای صادراتی را در بازه ای کوتاه مدت رو به رشد قرار داد. دلیل این رشد تقاضا این است که شرکتی مانند فولاد خوزستان میزان مصرف برق آن به ۱۵ درصد دیماند خود رسیده است.

*** حلقه بسته رشد تقاضا و قیمت شمش فولاد

حال بسیاری از شرکت های تولید فولاد مشابه فولاد خوزستان است. با این سهمیه برق صرفا می توان تجهیزات را در حالت پایداری قرار داد تا آسیب جدی به کوره ها وارد نشود. عملا تولیدی در این شرایط صورت نمی گیرد. وقتی تولید با این مشکل مواجه شده باشد هر چقدر که قیمت ها در بازار غیر منطقی باشد شاهد رشد تقاضا هستیم.

حداقل این موضوع برای رشد قیمت شمش فولاد صادراتی صادق است. قطع برق اگر در یک بازه کوتاه اتفاق می افتاد شاهد این حجم از نوسان و التهاب در بازار نبودیم. قطعی‌های گسترده برق در کشور که از اردیبهشت آغاز شد و در تیر ماه نیز به اوج خود رسید. ادامه این روند باعث شد تا موجود انبارها و قیمت تمام شده فولاد بالا روند و به جایی برسد که رشد ۲۳ درصدی در نرخ شمش فولاد صادراتی را در سه ماه گذشته شاهد باشیم.

*** احتمال رشد قیمت کالاهای اساسی در نیمه دوم سال

صرفا بالا رفتن نرخ شمش فولاد صاداتی موضوع این یادداشت نیست. بسیاری از صنایع از صنعت فولاد تغذیه می شوند. رشد گروه کالایی فولاد می تواند یک جهش تورم در بسیاری از کالاها ایجاد نماید.مجددا به تحلیل شرایط بازار شمش فولادی باز می گردیم. افت تولید شمش فولاد، عرضه این محصول به بازار را دچار اخلال می‌کند.

شمش فولاد حلقه میانی زنجیره آهن و فولاد بوده و تعیین قیمت در حلقه‌های ابتدایی و انتهایی زنجیره به نوعی وابسته به قیمت شمش فولاد است. زمانی که اخلالی در این بخش میانی به وجود‌ آید، حلقه‌های بالادست و پایین‌دست نیز با چالش روبه‌رو می‌شوند. تغییرات قیمت گسترده در این بخش می تواند نویدبخش یک سال پرتورم در بازار فولاد و کالاهای اساسی بود. این موضوع به احتمال زیاد تاثیر خود را در قیمت های نیمه دوم سال نشان خواهد داد.

*** افت عملکرد صادراتی فولاد به واسطه قطع برق

در کنار رشد قیمت های فولادی در بازار داخلی شاهد افت عملکردهایی در بازار صادراتی فولاد ایران نیز خواهیم بود. عدم ایفای به موقع تعهدات صادراتی موضوع دیگری است که قطعی برق برای فولادسازان کشور رقم زده است. توقف تولید واحدهای فولادی صادرات آنها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

این موضوع در عین حال که بنگاه‌های فولادی را متحمل هزینه دیرکرد ارسال کالا و بدقولی در بازارهای رقابتی دنیا می‌کند، می‌تواند تبعات اقتصادی برای کشور به همراه داشته باشد. نباید فراموش کنیم که فولاد در ایران نقش بسیار مهمی در ارز آوری در سال های اخیر و در اوج تحریم ها داشته است. الان زمانی نیست که این بازار به حال خود رها شود. حداقل باید برخی از مسیرها کنترل شوند. برای مثال نرخ شمش فولاد صادراتی باید تعدیل شود تا قیمت ها در بازار داخلی تحت تاثیر قرار نگیرد.

*** ارزیابی رشد قیمت شمش فولاد صادراتی در بحران انرژی

بد نیست که نیم نگاهی به نرخ های صادراتی ایران داشته باشیم. در شرایطی که نرخ های صادارتی سایر کشورها با یک شیب ملایم رو به افزایش است اما قیمت ها در بازار ایران با شیب تندتری افزایش پیدا کرده است. این موضوع یم تواند سبب رویگردانی مشتریان نقدی در بازار خارجی شود.

برای مثال میانگین قیمت بیلت صادراتی ایران، ۶۴۱.۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، افزایش قیمت قابل توجه ۲۱.۵ دلاری یا ۳.۵ درصدی را نشان می‌دهد. کاهش در دسترس بودن شمش صادراتی ایران، در کنار افزایش تقاضا از سوی بازار چین، افزایش قیمت شمش فولادی ایران در دو هفته اخیر را درپی داشته است. داده های بازار نشان می دهد که اگر قطع برق ایجاد نمی شد تمامی نیاز بازار خارجی بدون مشکل برطرف می شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.