یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تقاضای کم آهن خام در بین فولادسازان باعث کاهش قیمت آن شد

شناسه : 51690 03 مرداد 1400 - 13:00

به نقل از منابع خبری قیمت صادرات آهن خام از کشورهای مشترک المنافع طی هفته منتهی به روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه با تقاضای کم کاهش یافت. تقاضای کم آهن خام به دلیل فعالیت کم فولادسازان در بازار بود. همچنین مقدار فروش کمی در توزیع کنندگان و ریخته گری ها انجام می شد.

تقاضای کم آهن خام در بین فولادسازان باعث کاهش قیمت آن شد
پ
پ

به نقل از منابع خبری قیمت صادرات آهن خام از کشورهای مشترک المنافع طی هفته منتهی به روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه با تقاضای کم کاهش یافت. تقاضای کم آهن خام به دلیل فعالیت کم فولادسازان در بازار بود. همچنین مقدار فروش کمی در توزیع کنندگان و ریخته گری ها انجام می شد.

ارزیابی هفتگی فست مارکت ها نشان داد قیمت صادرات آهن خام با منگنز بالا در روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه در محدوده ۵۹۵-۶۱۰ دلار در هر تن fob دریای سیاه CIS بود. این در حالی است که هفته قبل شاخص صادرات آهن خام برابر ۶۰۰-۶۲۰ دلار در هر تن قیت گذاری شده است.

یکی از بازرگانان گفت: ” ریخته گری ها و توزیع کنندگان که با کارخانه ها سر و کار دارند ، فعالیتی در بازار نشان داده اند. اما آنها نمی توانند مقدار زیادی خرید کنند. فقط فولادسازان می توانند حجم زیادی بخرند. اما باید توجه داشت که محصولات تولید شده توسط فولادسازان از قبل رزرو شده و اکنون فقط بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) یا قراضه فولادی دارند. این در حالی است که ریخته گری ها فقط می توانند از آهن خام استفاده کنند. همه این موارد نشان دهنده تقاضای کم آهن خام بوده است.”

متال بولتن در روز روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه گزارش داد پیشنهادات یک تامین کننده اوکراینی برای آهن خام با قیمت ۶۰۵-۶۱۰ دلار در هر تن فوب شنیده شد. اما به گفته منابع خبری، سطح قابل اجرا برای قیمت آهن خام حدود ۱۰ دلار در هر تن پایین تر یعنی در محدوده ۵۹۵-۶۰۰ دلار در هر تن فوب گزارش شده است.

تامین کننده دیگری از اوکراین سطح قیمت بازار را برای آهن خام مورد استفاده در همه کشورهای مقصد ۶۵۰-۶۵۵ دلار به ازای هر تن برآورد کرده است. این در حالی است که مبلغ مربوط به حمل محموله به ایالت متحده برابر ۶۰۰-۶۰۵ دلار در هر تن فوب بوده است. همچنین برای مقصد ایتالیا سطح قیمت قابل اجرا برای حمل و نقل آهن خام نزدیک به ۶۱۰-۶۱۵ دلار در هر تن برآورد شده است. برای حمل آهن خام به ترکیه نیز محدوده قیمت ۶۲۰-۶۲۵ دلار در هر تن تعیین شده است.

یکی از صادر کنندگان آهن خام نقل کرد: ” فعالیت بسیار کمی در ایالات متحده مشاهده می شود اما در ایتالیا علاقه زیادی به خرید آهن خام وجود دارد. ما انتظار داریم که ترکیه طی هفته آینده یعنی پس از تعطیلات عید قربان (۱۹ تا ۲۴ ژوئیه) به بازار برگردد.”

ارزیابی هفتگی فست مارکت ها نشان داد قیمت آهن خام وارداتی در روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه ۶۵۰ دلار در هر تن cfr ایتالیا بود. این در حالی است که قیمت آهن خام وارداتی نسبت به هفته قبل که برابر ۶۵۰-۶۶۰ بود کاهش یافته است.

در همین حال ، طبق ارزیابی فست مارکت ها قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی در روز پنج شنبه ۲۲ ژوئیه در محدوده ۴۸۰-۴۹۰ دلار به ازای هر تن cfr ایتالیا بود. در حالی که به گفته منابع قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی نسبت به سطح قیمت قابل قبول در هفته گذشته که برابر ۴۷۰-۴۸۰ دلار به ازای هر تن بود حدود ۱۰ دلار در هر تن افزایش داشته است.

یکی از منابع مستقر در ایتالیا گفت: “بازار بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) کمی بهبود یافته است ، اما این نشان دهنده تقاضای بهتر نیست. من می گویم قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) در مقایسه با آهن خام در حال اصلاح بوده است. زیرا برای چندین ماه فاصله بین این دو ماده به طور غیرطبیعی زیاد بوده است.”

طبق ارزیابی هفتگی فست مارکت ها قیمت صادرات آهن خام کم منگنز در روز پنج شنبه ۲۲ ژوئیه در محدوده ۶۷۰-۶۷۵ دلار در هر تن فوب دریای بالتیک CIS  بود. این در حالی است که قیمت صادرات آهن خام کم منگنز در هفته قبل ۶۴۰-۶۵۰ دلار در هر تن بوده است.

متال بولتن اعلام کرد فروش چندین محموله آهن خام با مبدا روسیه با قیمت ۶۷۰-۶۷۵ دلار در هر تن فوب برای حمل در ماه آگوست به اروپا گزارش شده است. اما محموله ها مشمول عوارض صادراتی روسیه که از از اول آگوست وضع می شود، نخواهند بود. زیرا مواد از بندرهای غیر روسی در دریای بالتیک حمل می شوند.

یک منبع مستقر در روسیه گفت: “چند محموله در ماه جولای به خارج از روسیه و به کشور لتونی حمل شد. این امر قبل از عملی شدن مالیات صادرات در روزسیه اتفاق افتاد. این محموله در ماه آگوست از لتونی حمل خواهد شد. در همین حال ، سهام کافی در بندر موجود نیست تا بتواند مواد را برای حمل در ماه آگوست بدون پرداخت مالیات به ایالات متحده ارائه دهد. زیرا تناژ کافی برای تکمیل یک کشتی بزرگ وجود ندارد.”

یک منبع دیگر در روز پنج شنبه ۲۲ ژوئیه اعلام کرد که به محض اتمام سهام در بنادر غیر روس بازار دوباره نرم خواهد شد. زیرا خریداران هنوز آماده قبول قیمت های بالاتر نیستند چون این قیمت ها شامل مالیات صادراتی آینده روسیه هستند.

به نقل از متال بولتن روسیه اعلام کرده است که میزان مالیات صادرات برای صادرات آهن خام در سطح ۱۵ درصد و بیشتر از ۵۴ دلار در هر تن خواهد بود. به گفته منابع خبری مالیات صادرات از اول آگوست اعمال می شود.

*** تحلیل میانگین قیمت های آهن خام در ماه های گذشته

تحلیل گران بازار خبر دادند که میانگین قیمت صادرات آهن خام CIS در ماه آوریل برابر ۵۴۰ ، در ماه می برابر ۶۲۸٫۱۳ و در ماه ژوئن برابر ۶۴۳٫۷۵ دلار در هر تن فوب دریای بالتیک CIS  بود که در روز  پنج شنبه ۲۲ ژوئیه  به ۶۷۲٫۵۰ دلار در هر تن فوب دریای بالتیک CIS  رسید.

همچنین طبق ارزیابی فعالان بازار میانگین قیمت صادرات آهن خام CIS در ماه آوریل برابر ۵۴۶٫۷۰ ، در ماه می برابر ۶۱۲٫۵ و در ماه ژوئن برابر ۶۲۸٫۷۵  دلار در هر تن فوب دریای سیاه CIS  بود که در روز  پنج شنبه ۲۲ ژوئیه  به ۶۰۲٫۵ دلار در هر تن فوب دریای سیاه CIS  رسید.

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.