افزونه جلالی را نصب کنید. 7 ربيع أول 1445 Thursday, 21 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

عدم قطعیت در روند معاملات سنگ آهن چین

شناسه : 51841 06 مرداد 1400 - 10:00
بازار سنگ آهن در تمامی کشورهای دنیا مدتی است که چشم به انتظار تحرکات بازار چین است. در این شرایط بازار سنگ آهن چین به یک تصمیم قطعی برای برآیند قیمت نرسیده است. معاملات آتی سنگ آهن چین با افت قیمت همراه هستند. اما این افت قیمت در معامله کوتاه مدت این هفته مشاهده نشد.
عدم قطعیت در روند معاملات سنگ آهن چین
پ
پ

به نظر می رسد که مسیر سود آوری شرکت های چینی با وجود بحران های زیست محیطی همچنان ادامه دارد. در همین راستا منابع به فست مارکت اعلام کردند که قیمت سنگ آهن در روز دوشنبه ۲۶ ژوئیه به دلیل افزایش قیمت فولاد افزایش داشته است. اما این فقط یکسوی بازار است. خبر کاهش تولید در چین به زودی این روند را با یک رکود غیرقابل پیش بینی همراه خواهد کرد. قالب بازار خبر از افت قیمت ها می دهد. اما برخی از تحلیلگران همچنان معتقد به رشد قیمت ها در بازار سنگ آهن جهانی هستند. در ادامه به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رشد قیمت سنگ آهن در بورس دالیان بر خلاف انتظار

قرارداد معاملات آتی سنگ آهن در سپتامبر در بورس کالای دالیان (DCE) هم در جلسات صبح روز گذشته و هم بعد از ظهر نوسان داشت ، قبل از اینکه ۱٫۱ درصد از قیمت پایانی جمعه ۱۱۱۲ یوان (۱۷۳ دلار) هر تن بسته شود ، قرارداد مبادله ماه آتی سنگ آهن آهن در بورس سنگاپور (SGX) با بیشترین حجم معاملات افزایش یافت. تا ساعت ۶:۵۶ بعد از ظهر به وقت سنگاپور ، این افزایش ۱٫۶۷ دلار در هر تن در مقایسه با قیمت تسویه حساب در روز جمعه ۱۹۷٫۳۳ دلار در هر تن ثبت کرده است.

این جریانات به حوزه های ساخت ورق نیز کشیده شده و این بخش را سود ده کرده است. در ادامه رالی سودسازی فولادسازان چینی، سود تولید ورق گرم این هفته به ۸۳۰ یوان رسید که سقف دو ماهه اخیر می‌باشد. سود تولید میلگرد هم ۴۴۴ یوان برآورد می‌شود که نسبت به هفته گذشته ۱۴۰ یوان افزایش داشته است. این رشد قیمت ها از نظر برخی تحلیلگران یک جریان غالب نبود.

*** شروع دور جدید نظارت های محیط زیستی چین

روز دوشنبه ، یک مقام دفتر نظارت مرکزی حفاظت از محیط زیست ، که متعلق به وزارت محیط زیست جمهوری خلق چین است ، در یک خبرنامه اعلام کرد که این دفتر دور دوم نظارت معمول خود را با تمرکز بر در کنترل صنایع پر مصرف و پر انتشار و بررسی اجرای کاهش تولید فولاد خام از سر خواهد گرفت. به نظر می رسد که برخی از نظارت ها در حوزه سنگ آهن از سوی این موسسه افزایش یابد. باید به این موضوعات بالا رفتن هزینه های حمل سنگ آهن را نیز بیافزاییم.

صعود آسانسوری هزینه حمل سنگ آهن از مبادی استرالیا و برزیل و افزایش محموله های قابل حمل به چین از دلایل اصلی رشد هزینه حمل بوده اند. این موضوع میتواند بر قیمت فوب سنگ آهن از استرالیا و برزیل موثر بماند. رشد قیت سنگ آهن اگر به این شکل ادامه داشته باشد به احتمال زیاد رکود هفته گذشته را در بخش سنگ آهن جبران خواهد کرد. اما باید به این نکته هم دقت داشته که رشد هزینه های حمل و نقل می تواند از ذابیت بازارهای کالایی بکاهد. این موضوع پتانسیل درگیر کردن کل زنجیره فولاد را دارد.

*** پشتیبانی قیمت های بازار از رشد مقطعی بازار سنگ آهن

قیمت های فولاد روز گذشته به ویژه در قراردادهای آتی در صبح روز گذشته از قیمت سنگ آهن پشتیبانی می کند. به نظر می رسد که با وجود چالش های زیست محیطی و رکود مقطعی بازار سنگ آهن این حوزه مجددا رو به رشد قدم برداشته است. توفان در جنوب چین منجر به بسته شدن برخی از بنادر در امتداد رودخانه یانگ تسه شد و برخی از بنادر در شمال چین نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند ، که می تواند همچنین در افزایش قیمت سنگ آهن نقش دارد به طور کلی می توان گفت که معاملات آتی سنگ آهن پس از بهبودی از کاهش محدودیت های تولید فولاد در هفته گذشته، هفته جاری را مثبت آغاز کرد.

*** معاملات آتی سنگ آهن و انتظار برای رشد قیمت ها

قرارداد معاملات آتی سنگ آهن در سپتامبر با قیمت ۱،۱۳۶٫۵۰ یوان (۱۷۵ دلار) به ازای هر تن در روز دوشنبه بسته شد که نسبت به روز جمعه با ۱۲٫۵۰ یوان در هر تن افزایش داشت. به عبارتی دیگر معاملات آتی بورس کالای دالیان DCE برای تحویل در ماه سپتامبر در جلسه معاملاتی صبح روز دوشنبه ۲۶ July با ۱٫۵۱ درصد معادل ۱۷ یوان (۲٫۶۲ دلار) رشد روزانه به ۱۱۴۳٫۵ یوان در هر تن (۱۷۶٫۳۸ دلار) رسید. معاملات آتی میلگرد نیز در جلسه معاملاتی صبح روز گذشته با ۱٫۱۵ درصد معادل ۶۵ یوان (۱۰٫۰۳ دلار) رشد روزانه به ۵۷۲۷ یوان در هر تن (۸۸۳٫۳۵ دلار) رسید.

*** فاکتورهای کلید موثر در بازار فولاد چین

اگر بخواهیم به خلاصه ای جامع از اتفاقات بازار فولاد بین المللی اشاراتی داشته باشیم باید گفت که مهم ترین اتفاقات در روز گذشته عبارتند از اصلاح جزئی قیمت ها و پایداری محصولات تخت در محدوده ۶۰۰۰ یوان، افزایش جزئی قیمت های داخلی در بازار چین و کنترل هیجان بازار در شروع هفته جدید و شرایط ناپایدار جوی در برخی مناطق. سیل و تغییرات آب و هوایی از یکسو و قطعی برق باعث کاهش تولید بسیاری از تولیدکنندگان فولاد چین شده است؛ همچنین تغییرات جوی باعث اختلال در حمل و نقل دریایی شده؛ همه این عوامل بر تقاضای سنگ آهن در هفته آتی اثرگذار است

*** کاهش تولید سنگ آهن با ملاحظات زیست محیطی

آخرین معاملات سنگ آهن ۶۲ درصد وارداتی با عدد ۱۹۸ دلار در تناستان شاندونگ در شرق چین اعلام هشدار به فولادسازان این استان را آغاز کرد. مقامات این استان به فولادسازان هشدار داده اند که از هم اکنون تا ۳۱ دسامبر تولید خود را کاهش دهند تا به تعهد پکن برای حفظ تولید فولاد خام در سال جاری در زیر سطح کل تولید سال ۲۰۲۰ عمل شود. ی

ک مقام فعال در حوزه سنگ آهن و یک فولادساز مستقر در شاندونگ تایید کرده اند که اطلاعیه ای از دولت محلی دریافت داشتند که در آن تاکید شده است که باید تولید فولاد خام خود را برای نیمه دوم سال جاری کاهش دهند. این شرکت ها اعلام کرده اند قبلا نیز برنامه های تولیدی خود را برای ماه های آتی مورد بازنگری و اصلاح قرار داده بودند ولی بعد از ابلاغ دستور جدید، برنامه ریزی برای دپوی سنگ آهن خود را نیز کاهش دادند.

*** کاهش محسوس قیمت معاملاتی سنگ آهن ماه سپتامبر

فعال‌ترین قرارداد سنگ ‌آهن برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان چین تقریباً ۱۰ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است که بزرگترین افت هفتگی از فوریه ۲۰۲۰ است و اکنون ۱۷ درصد کمتر از بالاترین رکورد در ماه مه است. در تانگشان عزم دولتی برای مجازات مازاد تولید نسبت به سال ۲۰۲۰ بسیار بالاست چرا که تا کنون در بازه مشترک با سال قبل تولید فولاد چین ۱۲ درصد رشده داشته؛ با این حساب از هم اکنون برخی واحد‌ها باید شروع تولید خود را به سال ۲۰۲۲ موکول کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.