افزونه جلالی را نصب کنید. 16 محرم 1444 Saturday, 13 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی آخرین عملکرد شاخص کل بورس تهران

شناسه : 52462 13 مرداد 1400 - 15:00
شاخص کل بورس تهران با رشد 1.3 درصدی در روز سه شنبه نشان داد که آماده رشد بیشتر در روزهای آتی است. همزمان با تنفیذ رئیس جمهور جدید بازار به این اتفاق جراغ سبز و رضایت نشان داد. در مسیر رشد بورس ریسک هایی وجود دارد که بیشتر به مسائل سیاسی وابسته است. باید دید در روزهای آتی معامله گران چه روندی را در پیش خواهند گرفت.
پ
پ

شاخص کل بورس تهران، روز گذشته ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با رشد ۱۷ هزار و ۷۱۶ واحدی به عدد یک میلیون و ۳۷۵ هزار واحد رسید. این رشد که معادل ۱٫۳ درصد در معاملات روز گذشته ثبت شده بود همزمان با تحلیف ریاست جمهوری اتفاق افتاد. تحرک در کل بازار مشهود بود به طوری که شاخص کل هم وزن۲۳۰ واحد منفی شد. این موضوع آخرین تلاش های دولتی ها برای خروج در واپسین زمان از دولت بود. ارزش کل معاملات نیز تکان خورد و به رقم ۴۶۷۳ میلیارد تومان رسید. به نظر می رسد که شاخص کل بورس مسیر نزولی خود را به پایان رسانده است. در ادامه به تشریح این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رشد یک درصدی شاخص کل بورس تهران

در روزی که شاخص کل بورس تهران رشد ۱٫۳ درصدی همراه شد، از ۳۳۶ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۵۱ سهم (۴۵ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۷۴ سهم (۵۲ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۳۲ نماد (۹٫۵ درصد) صف خریدی به ارزش ۴۶۶ میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در ۳۰ نماد بورسی (۹ درصد) به ارزش ۲۹۰ میلیارد تومان بودیم. فرابورس نیز از شاخص کل بورس تهران تاثیر مثبت پذیرفت.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس رشد ۰٫۲ درصدی را ثبت کرد، ۱۳۷ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۶۰ سهم (۴۴ درصد) مثبت و ۷۶ سهم (۵۵٫۴ درصد) منفی بود. در این بازار ۲۲ نماد (۱۶ درصد) صف خریدی به ارزش ۱۲۹ میلیارد تومان تشکیل دادند اما ۱۴ نماد (۱۰ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومان مواجه شدند.

*** تاثیر بورس تهران بر معاملات بازار پایه

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران معاملات بازار پایه را نیز تحت الشعاع قرار داد. بازار پایه نیز امروز میزبان دادوستد ۱۱۴ نماد بود. در این میان ۴۵ سهم (۳۹٫۴ درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد ۶۳ سهم (۵۵ درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۳۷ نماد (۳۲٫۴ درصد) صف خریدی به ارزش ۱۷۳ میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به ۴۸ نماد (۴۲ درصد) با ارزشی بالغ بر ۵۱۴ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

*** قرار گرفتن بورس بر مسیر صعود

مدت هاست که بازار بورس نسبت به ریزش های پی در پی مقاومت کرده توانسته مسیر رشد را حتی خیلی اندک ادامه دهد. با وجود اینکه در هفته های گذشته بورس تهران کم بازده ترین بازار در بین دارایی های مختلف بوده اما روند رو به رشد و آهسته و پیوسته آن برای سهامداران امیدوارکننده بوده است. کافی است که قدری به عقب بازگردیم. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان تیر ماه نسبت به خرداد ماه سال جاری ۱۲.۲ درصد رشد داشت. حدود سه چهارم رشد شاخص در تیر ماه، ناشی از بنگاههای پتروشیمی و نفتی، فلزات اساسی و معدنی فلزی بوده است. کامودیتی ها توانسته اند روند رو به رشد و رضایت بخشی را برای ضریب های عملکرد بورس خلق کنند. 

ارزیابی مهم ترین دلایل رشد شاخص کل بورس تهران

اما یک سوال اساسی در بین فعالان بازار بورس پیش آمده و آن دلایل رشد ۱۲ درصدی بازار سرمایه و شاخص کل بورس در یک ماه گذشته و در شرایطی است که بازارهای کامودیتی وضعیت خوبی نداشتند. برای پاسخ می توان ادعا کرد که قیمت بالا و غیرواقعی دلار و افزایش جهانی قیمت مواد خام و اولیه شیمیایی، فلزی و معدنی تولیدات بنگاه های صنعتی و معدنی که از رانت مواد خام، انرژی، آب و سایر نهاده های بسیار ارزان (هزینه به ریال و درآمد به دلار) بهره می گیرند.

سودآوری این بنگاهها را بالا برده است این موضوع باعث شده که این سودآوری در گزارش های بورسی لحاظ شود و ما شاهد رشد شاحص کل به اندازه ی کنونی در بازار باشیم. با وجود انتقادات شدیدی که به دولت در زمینه بورس وارد است باید گفت که عملکرد این دولت از سایر دولت ها در رشد شاخص کل بورس تهران بهتر بوده است. دولت دوازدهم هم از نظر رشد اسمی و هم واقعی رکورد بیشترین میزان بازدهی شاخص کل بورس را در میان ۶ دولت اخیر، به خود اختصاص داده است.

*** تحرک بازار بورس همزمان با تنفیذ رئیسی

معاملات روز گذشته بازار سهام همزمان با برگزاری مراسم تنفیذ رییس جمهور جدید با رشد تقاضا در سهام بزرگتر به سبزپوشی نماگرهای اصلی در دو بازار بورس و فرابورس ختم شد. این امر درحالی صورت گرفت که روز گذشته شدت عرضه‌ها نماگرها را به محدوده منفی کشانده بود اما برنامه‌هایی که توسط سکاندار جدید دولت در زمان انتخابات بیان شده بود که ثبات در بازار سهام، حذف سیاست‌های دستوری و جلوگیری از رانت و فساد بخشی از آن بود، منجر به افزایش خوشبینی‌ها به آینده بورس با به کرسی نشستن رییس جمهور جدید شد.

همین موضوع دلیل اصلی رشد شاخص کل بورس در اواسط هفته شد. این امر به تقویت سمت تقاضا به ویژه در نمادهایی ارزنده با نسبت P/E کمتر که ریسک کمتری را به دنبال دارد، انجامید. به همین منظور این روزها شاهد رشد نمادهای بزرگ و ارزنده بر اساس فاکتورهای بنیادی هستیم و بازار نمادهای کوچکتر با پشتوانه کمتر و ریسک بالاتر به ویژه نمادهای بازار پایه از رونق افتاده است.

*** نمادهای شاخص در معاملات روز سه شنبه

در معاملات روز گذشته نماد های  «فارس»، «میدکو» و «شستا» با اثرگذاری مثبت در مجموع حدود ۸ هزار واحدی، بیشترین سهم را در جهش شاخص کل داشتند. در مقابل عرضه در سهام کوچکتر شاخص کل هموزن که نشان از اثرگذاری یکسان نمادها دارد را با افت ۰٫۰۶ درصدی همراه کرد. در فرابورس ایران نیز شاهد افزایش ۰٫۲ درصدی شاخص کل بودیم. در این بازار نیز «ذوب»، «فرابورس» و «شگویا» بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل را داشتند.  به نظر می رسد که شاخص کل بورس به روزهایی رسیده که هر ریزشی با مقاوت سنگین معامله کنندگان همراه شود.

بورس این روزها بیشتر از هر زمان دیگری از فعالان بی تجربه خالی شده و انتظار می رود رفتارها در بازار منطقی تر باشد. به دنبال رشد ۲۰۰ تومانی بهای دلار، شاهد تقویت نسبی در نمادهای دلارمحور بودیم. هرچند وزن این فاکتور را نمی‌توان در روند روبه رشد سهام امروز چندان سنگین دانست، اما قطعا بی تاثیر نبوده است.

– ریسک های سیاسی در کمین رشد شاخص کل بورس تهران

مسائل سیاسی به احتمال زیاد در روزای آتی به روند معاملات بورس و تغییرات شاخص کل بورس ورود واهد کرد.  نمادهای گروه خودرو که روز گذشته به دنبال اخبار مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا در صدر خریدهای سهامداران خرد قرار داشتند، با بالا گرفتن تنش‌ها در خصوص مشکلات ایجاد شده برای نفت‌کش اسراییلی و ادعای آنان مبنی بر دخالت ایران در این حادثه بر روابط دیپلماسی و احتمالا برجامی اندکی سایه افکند. همچنین نامشخص بودن سیاست قطعی رییس جمهور جدید در خصوص مسایل برجامی آینده نمادهای خودرویی و بانکی را با ابهام همراه کرده است.

در محموع به نظر می رسد که روزهای روشن تری در انتظار بورس ایران است. باید دید رئیس جمهور جدید که یکی از شعارهای اصلی انتخاباتی خود را حول محور بورس قرار داده بود تا چه اندازه می تواند در این زمینه موفق باشد. به نظر می رسد با حذف نقدینگی سنگین از جامعه دیگر استقبال زیادی از این بازار صورت نگیرد. بازار ارزهای دیجیتال با وجود ریسک بالایی که دارند برای مردم شفافیت بیشتری را ایجاد کرده اند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.