افزونه جلالی را نصب کنید. 2 ذو الحجة 1443 Friday, 1 July , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ابعاد ورق سیاه و همه چیزی که درباره آن باید بدانید

شناسه : 52577 28 دی 1399 - 17:00
ورق سیاه از جمله محصولات تخت فولادی می‌باشد که در صنایع پایین دستی فولاد بسیار کاربردی می‌باشد. با توجه به کاربرد این محصول، ابعاد ورق سیاه می‌تواند متفاوت باشد. آیا با ابعاد ورق سیاه کارخانه‎‌های تولیدکننده این محصول آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید چرا این محصول در ابعاد مختلف تولید می‌شود؟ آیا منظور از ابعاد سفارشی ورق سیاه را می‌دانید؟ پیشنهاد می‌کنیم تا برای دستیابی به این سوال‌ها در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
ابعاد ورق سیاه و همه چیزی که درباره آن باید بدانید
پ
پ

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در محصول نهایی فولاد تخت، ابعاد ورق سیاه می‌باشد. برای اینکه از ورق سیاه مناسب در کاربرد مدنظر خود استفاده کنید، لازم است تا ابعاد دقیقی را درنظر بگیرید. ابعاد ورق سیاه می‌تواند سفارشی باشد و با توجه به درخواست مشتری و یا اینکه در یک سری ابعاد رایج تولید شود. برای آشنایی بیشتر با ابعاد ورق سیاه در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

*** منظور از ابعاد ورق سیاه چیست؟

قبل از اینکه در مورد ابعاد ورق سیاه صحبت کنیم بهتر است تا تعریفی ابتدایی از این محصول داشته باشیم. یکی از سوالاتی که معمولا پیش می‌آید این است که ورق سیاه چیست؟ ورق سیاه در حقیقت محصول نهایی حاصل از نورد محصولات میانی مانند اسلب و شمش می‌باشد. فرآیند نورد در اینجا نورد گرم می‌باشد که همین امر منجر به ایجاد سطح مات و تیره در اثر زنگ زدگی و اکسیداسیون در حین تولید می‌شود. به دلیل همین سطح مات و تیره به این ورق، ورق سیاه گفته می‌شود.

حال سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که منظور از ابعاد ورق سیاه چیست؟ منظور از این ابعاد ضخامت، عرض و طول ورق سیاه می‌باشد. این ابعاد مستقیما بر روی وزن ورق سیاه تاثیر گذار است. بنابه نیاز مشتریان و با توجه به کاربردهای رایج در صنعت، این ورق با ابعاد مشخصی در بازار عرضه می‌شود.

شمایی از ابعاد ورق سیاه
شمایی از ابعاد ورق سیاه

*** انواع ورق با توجه به ابعاد ورق سیاه

اصلی‌ترین عامل در دسته بندی ورق سیاه با توجه به ابعاد آن به ضخامت آن برمی‌گردد. با توجه به ضخامت ورق سیاه اگر این مقدار کمتر یا برابر با ۳ میلیمتر باشد به آن ورق سیاه نازک بار گفته می‌شود. اگر ضخامت ورق بیشتر از ۳ میلیمتر باشد، آنگاه به آن ورق سیاه ضخیم بار می‌گویند. دو گرید معروف برای ورق‌های ساختمانی و صنعتی به ترتیب ST37 و ST52 می‌باشد.

ضخامت‌های رایج تولید ورق ‌سیاه نازک بار در ایران ۲، ۲.۵ و ۳ میلیمتر می‌باشد. درحالی که در برندهای خارجی همچون روسیه، ضخامت ۱.۵ میلیمتری نیز در بازار به فروش می‌رود. ابعاد دیگر ورق‌‌های گرم به صورت ۱*۲، ۱.۲۵*۲.۵، ۱.۲۵*۶ و یا عرض ۱، ۱.۲۵ و ۱.۵ وجود دارد. از لحاظ کاربرد نیز ورق گرم نازک بار، کاربرد گسترده‌ای در صنعت پروفیل سازی دارد.

*** ابعاد ورق سیاه کارخانجات تولیدکننده

تولیدکنندگان ورق سیاه در ایران کارخانجات مختلفی هستند. هر یک از آنها این محصول را در ابعاد مختلفی تولید می‌کنند. در ادامه ابعاد ورق گرم تولیدی کارخانجات داخلی را بررسی می‌کنیم.

*** فولاد مبارکه اصفهان

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ورق سیاه در ایران و خاورمیانه، شرکت فولاد مبارکه اصفهان می‌باشد. این مجتمع، بزرگترین واحد صنعتی در ایران می‌باشد که ضمن دارا بودن خط تولید شمش فولادی، در حوزه تبدیل شمش به ورق فولادی از جمله ورق سیاه نیز فعالیت دارد. این واحد صنعتی با بیش از ۳۰ سال سابقه در ساخت انواع ورق فولادی، ظرفیت تولید ۱۱٫۳ میلیون تن در سال را به خود اختصاص داده است. ابعاد ورق سیاه تولیدی فولاد مبارکه اصفهان به طور معمول با ضخامت ۲ و ۲٫۵ میلیمتر و با عرض ۱ و ۱٫۲۵ متر تولید می‌شود. همچنین ابعاد ورق سیاه با ضخامت ۳ و ۴ میلیمتر این کارخانه با عرض ۱٫۲۵ و ۱٫۵ متر تولید می‌شود. این کارخانه ورق سیاه با ضخامت‌های ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۵ میلیمتر را در عرض ۱٫۵ متر تولید می‌کند. در حقیقت این کارخانه هم ورق سیاه نازک بار و هم ضخیم بار تولید می‌کند. همچنین این کارخانه به صورت سفارشی ورق‌های سیاه با ابعاد ۸ میلیمتر خود را با عرض ۱٫۲۵ متر نیز تولید می‌نماید.

ابعاد ورق سیاه فولاد مبارکه
ورق سیاه فولاد مبارکه

*** فولاد اکسین خوزستان

کارخانه فولاد اکسین در کیلومتر ۱۰ جاده بندر امام خمینی (ره) و اهواز در استان خوزستان واقع شده است. این کارخانه با استفاده از تجهیزات خود ورق سیاه با سطح کیفیت بالایی را تولید و عرضه می‌کند. ظرفیت تولید فولاد اکسین به بیش از یک میلیون تن در سال می‌رسد. ابعاد ورق سیاه تولیدی فولاد اکسین خوزستان به ضخامت بالاتر از ۴۰ میلیمتر آن شهرت دارد. عرض ورق سیاه تولیدی این کارخانه ۲ متر می‌باشد. در واقع این کارخانه فقط ورق سیاه ضخیم بار تولید می‌کند. در صورتیکه ورق‌هایی تا عرض ۴ و نیم متر نیاز باشد نیز فولاد اکسین توانایی تولید آن را دارد.

ابعاد ورق سیاه فولاد اکسین خوزستان
ورق سیاه فولاد اکسین خوزستان

*** فولاد کاویان

کارخانه فولاد کاویان در ۹ کیلومتری جاده ی اهواز و خرمشهر واقع شده است. تاریخ تاسیس این شرکت بر می‌گردد به سال ۱۳۷۲ و در سال ۱۳۷۴ با کارخانه فولاد اهواز ادغام گردید. از تولیدات این شرکت می‌توان در ساخت بدنه کشتی‌ها، پل‌های فلزی، مخزن، واگن و غیره استفاده نمود. همچنین از اسلب‌های نازک می‌توان جهت ساخت کوپلینگ، انواع فلنج، زنجیر، چرخ دنده و دیگر قطعات بهره گرفت. ابعاد ورق تولید شده توسط فولاد کاویان دارای عرض ۱٫۵ یا ۱٫۲۵ متری بوده و عموما ضخامت ۸ تا ۴۰ میلیمتر را دارا می‌باشد. ورق سیاه تولیدی این کارخانه نیز فقط ضخیم بار می‌باشد.

ابعاد ورق سیاه فولاد کاویان
ورق سیاه فولاد کاویان

*** فولاد گیلان

شرکت فولاد گیلان درشهر رشت و جاده سراوان این استان واقع شده است. فولاد گیلان در سال ۱۳۸۲ تاسیس شده و محصولات تولیدی این شرکت در صنایع متعددی از جمله صنعت خودروسازی، صنایع ساختمانی و لوله سازی کاربرد دارد. این مجتمع به عنوان اولین و بزرگترین کارخانه نورد فولادی در بخش خصوصی، دارای ظرفیت تولید ۲٫۵ میلیون تن محصولات نورد گرم و ۵۰۰ هزار تن محصولات نورد سرد در سال می باشد. ابعاد ورق سیاه تولیدی این کارخانه بدین صورت است که عرض آن از از ۰٫۶ تا ۱٫۴۲ متر می‌باشد. ضخامت ورق سیاه این کارخانه نیز از ۲ تا ۱۷ میلیمتر متغیر است. ورق سیاه این کارخانه نیز هم ضخیم بار و هم نازک بار می‌باشد.

ورق سیاه فولاد گیلان

*** نحوه عرضه براساس ابعاد ورق سیاه

ورق سیاه معمولا به دو صورت رول و یا شیت در بازار عرضه می‌شود. آیا می‌دانید تفاوت این دو حالت بسته بندی و عرضه ورق سیاه در چیست؟ ضخامت ورق سیاه رول شده بین ۱٫۵ تا ۱۵ میلیمتر می‌باشد، اما ضخامت ورق سیاه شیت یا فابریک بیش از ۱۵ میلیمتر است. طول ورق سیاه رول شده هیچ محدودیتی ندارد در حالی که طول و عرض ورق شیت بنابه درخواست مشتری برش داده می‌شود. به ورق سیاه فابریک یا شیت ورق برشی سفارشی هم گفته می‌شود. اندازه‌های رایج عرض ورق سیاه رول شده ۱، ۱٫۲۵، ۱٫۵ و ۲ متر می‌باشد.

*** نتیجه گیری

ورق سیاه از جمله محصولات مهم صنعتی و ساختمانی می‌باشد. دانستن ابعاد ورق سیاه در کاربرد آن اهمیت دارد. ابعاد ورق شامل ضخامت، طول و عرض آن می‌شود. امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق، پاسخ سوال‌هایتان پیرامون همه آن چیزی که درباره ابعاد ورق سیاه باید بدانید، بدست آورده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.