یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
میلگرد مقام اول در صادرات

گزارش سه ماهه نخست تولید، واردات و صادرات فولاد ایران

شناسه : 52623 16 مرداد 1400 - 13:00
طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، میزان مصرف ظاهری فولاد 6.4 میلیون تن برای محصولات نیمه تمام به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1 درصد کاهش نشان می دهد. میلگرد بزرگترین بخش صادرات فولاد ایران را به خود اختصاص داده است. ایران در این مدت سه ماهه بالغ بر 684000 تن صادرات در این حوزه را ثبت کرده است. حجم کل صادرات میلگرد ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 142 درصد رشد داشته است
گزارش سه ماهه نخست تولید، واردات و صادرات فولاد ایران
پ
پ

مصرف ظاهری فولاد ایران ، که با فرمول تولید به علاوه واردات منهای صادرات محاسبه می شود. این فرمول بعضاً برای تغییرات موجودی ها نیز استفاده می شود. این رابطه را برای محاسبات صادرات فولاد ایران و آمارهای تولید و واردات در بازه سه ماهه گذشته استفاده خواهیم کرد. در سه ماهه اول سال جاری (۲۱ مارس تا ۲۱ ژوئن) در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته مقدار این فرمول کاهش یافته است. در ادامه به ارزیابی ابعاد مختلف این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی انجمن تولید کنندگان فولاد از وضعیت صادرات فولاد ایران

طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، میزان مصرف ظاهری فولاد ۶٫۴ میلیون تن برای محصولات نیمه تمام به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱ درصد کاهش نشان می دهد. این میزان ۴٫۶ میلیون تن برای محصولات نهایی بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش داشته است.محصولات فولادی تخت با ۲٫۳۴ میلیون تن بیشترین بخش مصرف فولاد را به خود اختصاص داده اند که ۴ درصد در سال کاهش یافته است.در بین محصولات فولادی تخت، کویل نورد گرم با ۲٫۲ میلیون تن (۵ درصد کاهش در سال) بیشترین سهم مصرف ظاهری و صادرات فولاد ایران را به خود اختصاص داده است. پس از آن کویل نورد سرد با ۷۲۸٫۰۰۰ تن (۶ درصد افزایش در سال) و کویل روکش دار با ۳۷۱٫۰۰۰ تن (افزایش) ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رتبه های بعدی را به ترتیب به خود اختصاص داده اند.

*** تحولات معاملاتی فولاد ایران در سه ماهه گذشته

مقاطع طویل فولادی ۲٫۳۳ میلیون تن فولاد صادراتی و مصرفی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. میلگرد بیشترین سهم را در این بخش با ۱٫۸ میلیون تن ، ۱٪ کاهش در سال ، و تیر آهن با ۲۸۵۰۰۰ تن (افزایش ۶٪ در سال) و تیرهای L ، تیر T و سایر انواع با ۱۷۷۰۰۰ تن (۶٪ افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال مالی گذشته). در مورد محصولات فولادی ، میزان استفاده از شمش و بلوم بالغ بر ۳٫۸ میلیون تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد افزایش یافته است. میانگین صادرات فولاد ایران در این بخش نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است. این میزان کاهش به دلیل افت تولید ناشی از قطع برق اتفاق افتاده است. استفاده از آهن اسفنجی در بازه مذکور ۴ درصد افزایش داشته و ۸٫۴ میلیون تن رسیده است.

*** وابستگی صادرات فولاد ایران به عامل تولید

ارزیابی ها نشان می دهد که در مجموع ۸٫۰۷ میلیون تن فولاد نیمه تمام در سه ماهه اول سال در ایران تولید شده است که نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است. بیلت و بلوم ۴٫۸۸ میلیون تن تولید نیمه تمام را تشکیل می دهند که ۷ درصد در سال افزایش یافته است. تولید اسلب به ۳٫۲ میلیون تن رسید تا ۶ درصد افزایش سالانه را ثبت کند. تولید فولاد نهایی سالانه ۷ درصد افزایش یافت و به ۵٫۴ میلیون تن رسید. برآوردها نشان می دهد که صادرات فولاد ایران به شدت وابسته بهحجم تولید بوده است.

*** کارنامه مقاطع طویل فولادی در بخش تولید

محصولات طویل فولادی  ۳٫۱ میلیون تن سهم در تولید محصولات فولادی به دست آوردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد رشد داشت. تولید میلگرد ۲٫۵۵ میلیون تن (۱۷ درصد افزایش در سال) بود. پس از آن تیر آهن با ۳۱۸۰۰۰ تن (افزایش ۷٪ در سال) به صادرات فولاد ایران در بحران برق و انرژی کمک شایانی کرد.

*** صادرات فولاد ایران در بخش مقاطع تخت ، متاثر از بحران انرژی

تولید فولاد تخت با ۲٫۳ میلیون تن کاهش ۳ درصدی سالانه را در مدت سه ماه ثبت کرد. کویل نورد گرم ۲٫۲۵ میلیون تن از تولیدات این رده را تشکیل می دهد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد کاهش نشان می دهد و پس از آن کویل نورد سرد با ۶۵۰٫۰۰۰ تن کاهش ۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. صادرات فولاد ایران در بخش فولاد تحت در سه ماه ابتدایی امسال به دلیل تامین برق و انرژی مورد نیاز دست خوش تغییر نشد. اما پیش بینی ها نشان می دهد که این آمار در تابستان خیلی رضایت بخش نخواهد بود.

آمار صادرات فولاد ایران در بازه سه ماهه ابتدایی امسال

صادرات فولاد ایران در سه ماهه اول ۱٫۶۲ میلیون تن برای محصولات نیمه تمام بود که ۵۵٪ نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.  بیلت و بلوم سهم اصلی را در صادرات نیمه نهایی را با مجموع ۱٫۰۶ میلیون تن به خود اختصاص دادند. این رقم که ۲۶ درصد بیشتر از دوره مشابه قبلی بود یک موفقیت چشم گیر در این حوزه محسوب می شود. صادرات اسلب در این مدت ۵۶۳۰۰۰ تن بوده است که ۱۷۶ درصد در سال افزایش یافته است. صادرات محصولات فولادی نهایی در مدت سه ماه مورد بررسی ۱۲۵ درصد افزایش یافت و به ۸۷۳ هزار تن رسید.

*** عملکرد میلگرد به عنوان پرتقاضاترین کالای صادراتی

میلگرد بزرگترین بخش صادرات فولاد ایران را به خود اختصاص داده است. ایران در این مدت سه ماهه بالغ بر ۶۸۴۰۰۰ تن صادرات در این حوزه را ثبت کرده است. حجم کل صادرات میلگرد ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴۲ درصد رشد داشته است. صادرات کویل نورد گرم به ۵۷۰۰۰ تن رسید که نسبت به سه ماهه اول سال قبل ۱۷۱ درصد رشد نشان می دهد. کویل نورد سرد با ۱۰۰۰ تن کاهش ۸۹ درصدی را نسبت به سال گذشته ثبت کرده است. کویل روکش دار با ۳۱۰۰۰ تن ، افزایش ۱۰۷ درصدی در سال ، دیگر محصولات فولادی نهایی صادر شده از ایران بود.

*** نیم نگاهی به آمارهای وارداتی حوزه فولاد

واردات فولاد نیمه تمام در سه ماهه اول سال ۱۰۰۰ تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نکرده است. ایران هیچ بیلت و بلومی را در این مدت وارد نکرده است که در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰۰ تن بوده است. در این بازه سه ماهه واردات اسلب ۱۰۰۰ تن بود.  واردات فولاد نهایی سالانه ۲ درصد افزایش یافت و به ۱۹۴،۰۰۰ تن رسید و بیشتر شامل HRC با ۴۵،۰۰۰ تن بود که ۴۸ درصد کاهش را به ثبت رسانده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.