جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

موضع جدی چین در خصوص کاهش آلایندگی

شناسه : 52655 17 مرداد 1400 - 16:00
با وجود همه کم و کاستی ها و چالش های ایجاد شده از سوی چین در زنجیره تامین فولاد درخواست کاهش تولید فولاد توسط دولت مرکزی آغاز شده است و به نظر می رسد چین در این مسئله بسیار جدی است. حذف تخفیفات صادراتی فولاد چین در شرایط فعلی بعید است صادرات فولاد چین را در کوتاه مدت مهار کند. در عوض حتی می تواند منجر به افزایش جهانی برخی از کالاهای فولادی شود.
موضع جدی چین در خصوص کاهش آلایندگی
پ
پ

موضع چین در خصوص کاهش آلایندگی محیط زیستی بسیار جدی است. در ماه های اخیر فشار بی سابقه ای از سوی چین به بخش سنگ آهن وارد شده است. انتظار می رود فراخوان اخیر دفتر سیاسی چین برای اصلاح قوانین پایه تولید کربن که عمدتاً صنعت زغال سنگ حرارتی و سنگ آهن چین را هدف قرار دهد رشد تولید این دو بخش را به شدت کاهش دهد. پیش بینی ها حاکی از آن است که در نیمه دوم سال میلادی جاری کاهش محسوسی در موجودی های این دو ماده معدنی در کل دنیا را احساس کنیم. فعلا تداوم این فشارها از سوی دولت چین قیمت سنگ آهن را به شدت پایین نگه داشته است. در ادامه به این موضوع با جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** تصمیم جدی نهادهای دولتی چین در کنترل آلایندگی محیط زیست

موسسه برنامه ریزی راهبردی چین در نشست ۳۰ ژوئیه اعلام کرد که مهم است که ابتدا مسیر اوج انتشار کربن را قبل از شکستن الگوهای قدیمی تعیین کنیم. این اعلام منجر به سقوط قیمت سنگ آهن در بازار آتی فولاد چین شد به بهانه فشار مجدد چین برای کاهش آلایندگی محیط زیست  در ۲ آگوست شد. بیشترین قراردادهای میلگرد اکتبر و نورد گرم در بورس آتی شانگهای ۵٫۶٪ و ۵٫۷٪ در روز کاهش یافت و به ترتیب به ۵۱۴۴ یوان (۸۳۸ دلار در تن) و یوان به ۵۷۸۰ در تن رسید.

با این حال ، منابع بازار گفتند که کاهش تولید فولاد چین “کاهش کربن به سبک کمپین” نیست. به احتمال زیاد چین از این بازی صرفا به دنبال کاهش آلایندگی محیط و کربن زدایی از طبیعت نیست. اهداف اقتصادی رمزآلودی پشت این سیاست چین نهفته شده است.

*** برداشت دوگانه  از موضع سیاسی دولت چین در خصوص کاهش آلایندگی

به گزارش خبرگزاری شینهوا و به نقل از آرتان پرس ، سخنگوی دولت چین ، در مورد “کاهش کربن به سبک مبارزات انتخاباتی” در ۳۱ ژوئیه گفت که اقدامات تهاجمی برخی دولت های محلی در کاهش انتشار کربن فاقد برنامه ریزی کلی بوده و می تواند باعث فشار بر هزینه های کاهش انتشار و تأثیر منفی بر چین شود.

این موضوع توسعه اقتصادی برخی از ایالت های چین که به شدت به اقتصاد سنگ آهن وابسته بودند را مختل کرده است. چین در همین راستا برای این شرکت ها سوبسیت های مالیاتی از محل جرایم تولید کربن وضع کرده است. با این حال این وضعیت ریسک اقتصادی ایالت های متاثر را کم نخواهد کرد.

*** حذف تخفیفات صادراتی چینی ها به بهانه کاهش آلایندگی محیط زیست

با وجود همه کم و کاستی ها و چالش های ایجاد شده از سوی چین در زنجیره تامین فولاد درخواست کاهش تولید فولاد توسط دولت مرکزی آغاز شده است و به نظر می رسد چین در این مسئله بسیار جدی است. تصمیمی که با حذف مالیات واردات قراضه در آوریل و حذف تخفیفات صادرات فولاد در آوریل و ژوئیه همراه شد. در این خصوص یک منبع گفت که همه تغییرات سیاست گذاری به خوبی برنامه ریزی شده است و هدف آن کاهش قیمت سنگ آهن از طریق کاهش تولید فولاد و افزایش واردات قراضه است.

به نظر می رسد که سنگ آهن قربانی کاهش آلایندگی محیط زیست شده و بهنوعی تمام ریسک ها به آن معطوف شده است. اینکه چین به این ماده هجمه وارد کرده جای بحث دارد. چرا که سوخت های فسیلی مهم ترین عامل تولید آلایندگی هستند که برای آنها طرحی در پیش گرفته نشده است.

*** بازتاب کاهش تولید فولاد در نشریه های تحلیلی حوزه فولاد

کاهش تولید فولاد که از ماه جولای آغاز شد نقش مهمی در کاهش قیمت سنگ آهن و تقویت حاشیه فولاد در این فرآیند ایفا کرد. بر اساس گزارش S&P Global Platts Analytics ، حاشیه سود فروش میلگرد داخلی چین و HRC از ۱ ژوئیه ۷۶ دلار و ۷۰ دلار در میلیون تن در روز ۳۰ ژوئیه به ترتیب به ۵۳/میلیون دلار و ۱۰۹ دلار/تن افزایش یافته است. در طول این مدت ، شاخص پلاتس برای این ممحصول با کاهش ۴۰٫۹ دلار/تن به ۱۸۰٫۵ دلار/تن رسید به نظر می رسد که تداوم افت قیم سنگ آهن به دلیل کاهش آلایندگی محیط زیست تا مدت ها بر بازار سایه افکنده باشد.

*** کاهش قیمت سنگ آهن؛ اولویت چین در کاهش آلایندگی محیط

برخی منابع گفتند که مهار قیمت سنگ آهن همچنان در اولویت قرار دارد و این نشان می دهد که کاهش تولید فولاد در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و حتی تا سال ۲۰۲۲ ادامه یابد. با این حال ، منابع کاهش تولید سالانه برای سال ۲۰۲۱ ممکن است به منظور برآوردن تقاضای فولاد تعدیل شود.

البته باید خاطر نشان کرد که این تعدیل تولید فولاد به بهانه کاهش آلایندگی محیط زیست قطعا از یک جای به بعد توجیه نخواهد داشت. دولت چین به کارخانه های فولاد دستور داد تا تولید سالانه فولاد در سال ۲۰۲۱ در سطح ۲۰۲۰ نگه دارند. اینکه چین مسیر توسعه اقتصادی و زیرساختی خود را با کنترل قیمت فولاد در پیش خواهد گرفت شبیه رفتاری مثل دامپینگ در حوزه های دیگر است. چین در این بازی بسیار مهارت دارد.

*** افت شدید تولید فولاد خام چین

بر اساس داده های اداره ملی آمار ، تولید فولاد خام چین طی ماه های جولای-دسامبر باید ۵۹ میلیون تن یا ۱۱ درصد در سال کاهش یابد و به ۵۰۲ میلیون تن برسد. برخی منابع بازار می گویند تقاضای داخلی چین در نیمه دوم سالانه نیز کاهش می یابد. اما این کاهش می تواند محدود و کنترل شده باشد.

زیرا دولت شروع به افزایش مصرف کرده است و همچنین انتظار می رود تسریع در پیشبرد اهداف زیرساختی این روند را متوقف کند. قطعا دولت چین که امروز با بهانه کاهش آلایندگی محیط زیست به کنترل بازار دست زده است بلافاصله از این تصمیم خود عقب نشینی کند. البته به شرطی که هزینه فرصت عقب نشینی برای این کشور به حد قابل قبول خود رسیده باشد.

*** نقش عملکرد دولت چین در رشد آتی قیمت فولاد

حذف تخفیفات صادراتی فولاد چین در شرایط فعلی بعید است صادرات فولاد چین را در کوتاه مدت مهار کند.  در عوض حتی می تواند منجر به افزایش جهانی برخی از کالاهای فولادی شود. در نتیجه ، اگر چین با موفقیت تولید سالانه ۲۰۲۱ خود را در سطح پیش بینی شده در ۲۰۲۰ حفظ کند ، حداقل ۲۰ میلیون تا ۳۰ میلیون تن در بازار داخلی در نیمه دوم وجود تقاضای پاسخ داده نشده باقی خواهد ماند.

باید دید دولت چین تا چه زمانی مدافع طرح کاهش آلایندگی محیط زیست خواهد بود. در همین راستا یک منبع گفت: “کاهش تولید فولاد ادامه خواهد داشت ، اما عدم قطعیت در مورد زمان [کاهش ها] و تا چه میزان موضوعی است که در مورد آن اجماع نظر وجود ندارد.

*** کمبود برق و چالش های کاهش آلایندگی محیط در صنعت فولاد

به دلیل کمبود برق همزمان با هوای گرم در چین ، ۱۵ کارخانه فولاد ، که اکثر آنها فولادسازان کوره قوس الکتریکی هستند ، از اواخر ژوئیه تولید فولاد را کاهش داده اند. این موضوع که منجر به کاهش کل تولید فولاد خام در حدود ۲۷۰۰۰ تن در روز می شود فرصت را برای تقویت طرح کاهش آلایندگی محیط زیست فراهم کرده است.

در حالی که باید منتظر ماند و دید که کمبود برق تا چه زمانی ادامه خواهد داشت ، منابع بازار انتظار دارند مشکل برق تا ماه آگوست به قوت خود باقی بماند. برخی منابع می گویند که کل تولید چدن و ​​فولاد خام چین در ماه جولای به زیر میزان تولید ژوئن و میانگین سال قبل کاهش یافته است. اما اکثر منابع انتظار دارند که سایت های ساختمانی و کارخانه های تولیدی در اواسط یا اواخر ماه اوت دوباره شروع به رشد تقاضا کنند. این موضوع می تواند تولید چدن و ​​فولاد خام چین را دوباره افزایش دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.