گزارش هفتگی بازار های فولاد - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

گزارش هفتگی بازار های فولاد

شناسه : 527 ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۴۹

در بازار ایران چه گذشت؟ به گزارش مرکز فولاد ایرانیان و به نقل از ایفنا، قیمت شمش به ظاهر روند صعودی داشت. روز شنبه قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر هر کیلو ۱۳۰۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۲۹۰ تومان پیشنهاد میشد اما با نشست ها و بازار سازی هایی که در انجمن تولیدکنندگان فولاد صورت گرفت .

پ
پ

قیمت مقاطع بالا رفت و به دنبال آن سایز ۱۵۰ میلیمتر تا ۱۶۶۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر تا ۱۳۴۰ تومان عنوان شد. ولی قیمت هایی که معامله در انها صورت می گرفت تا ۲۰ تومان پایین تر هم بود. حواله های تهاتر شده در بازار مربوط به کارخانه های برتر دست به دست میشد که معمولاً تحویل آنها برای سال آینده است اما فروشندگان آنها طلبکاران از دولت هستند قیمت آنها حداقل هر کیلو ۱۰۰ تومان پایین تر است اما تناژ پیشنهادی کمتر از ۳۰۰۰ تن نیست. بسیاری از سرمایه ها روی این حواله ها متمرکز شده در نتیجه میله گردهایی که با این بیلت ها تولید خواهد شد در رنج قیمتی امروز بازار خواهد بود. بنابراین دلیلی برای افزایش قیمت برای مقاطع در سال آینده نیست مگر اینکه تقاضا تغییر کند. در هفته گذشته قیمت سنگ آهن به پیک خود رسید و کمی بیشتز از ۹۵ دلار هر تن سی اف آر بنادر چین معامله شد اکثر خریداران سنگ آهن با نگرانی فقط حداقل نیاز خود را از بازار تامین کنند این نگرانی در ذهنیت خریداران شمش هم وجود دارد و انتظار می رود که قیمت شمش کاهش یابد در صورت کاهش قیمت شمش صادرات ایران هم با مشکل روبرو خواهد شد در ۱۱ ماهه سال ۹۵ طبق آمار کشتیرانی ۴۵۱ هزار تن شمش صادر شده است طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد دو میلیون و ۸۴۴ هزار تن شمش در ۱۰ ماهه اول امسال صادر شده در طول ۱۰ ماهه امسال طبق گفته انجمن ۸۱ هزار تن شمش وارد شده اما طبق آمار کشتیرانی ۱۴۴ هزار تن شمش به ایران وارد شده است البته معلوم نیست کیفیت و استاندارد شمش وارداتی چیست در هر حال افزایش صادرات ضمن آنکه خبر بسیار خوشایندی است اما با توجه به احتمال کاهش صادرات به علت افت قیمت در خارج از ایران می تواند باعث نگرانی باشد از آنجا که تنها دو هفته کاری تا پایان سال باقی مانده نمی توان امیدوار بود که قیمت شمش بالا برود و منطق اقتصادی حکم می کند که قیمت این کالا به هفته قبل از افزایش قیمت برگردد.

قیمت مقاطع روز شنبه تا ۵۰ ریال هر کیلو کاهش یافت میانگین قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان روز شنبه ۱۵۹۵ تومان و تیرآهن ۱۸۳۵ تومان بود. مثل هفته های قبل انجمن تولیدکنندگان فولاد در جلسات هم اندیشی باعث بهم ریختن جو بازار شد و از روز یکشنبه قیمت ها بالا رفت. بعضی از کارخانه ها قیمت را تا هر کیلو ۱۰۰ تومان بالاتر هم پیشنهاد می دادند اما تلفنی تا هر کیلو ۳۰ تومان تخفیف میدادند. این رفتار جدیداً مواجه با مقابله بعضی از خریداران مقاطع بخصوص میله گرد شده است. رئیس اتحادیه آهن فروشان از توزیع کنندگان آهن درخواست کرد تا در برابر نوسانات بی دلیل قیمت مقاومت کنند و خرید نکنند. همین امر از روز سه شنبه به بعد باعث کاهش قیمت ها شد . کارخانه ها انتظار این برخورد را نداشتند اما آهن فروشان در فضایی که سازمان حمایت از مصرف کننده در برابر این سیاست ها در طول ۶ ماه گذشته ساکت نشسته است می بایست اقدام می کردند. از طرف دیگر تولیدکنندگان فولاد خارج از جلسات خودشان رفتار دیگری را نشان دادند که هفته گذشته نمونه های زیادی از آن دیده شد. تا آنجا که یکی از کارخانجات تولیدکننده مقاطع در جلسه ای که با بعضی از تجار در روز چهارشنبه داشت اعلام کرد که به تصمیمات جلسات هم اندیشی نگاه جدی ندارد. این اولین رخنه در ساختاری است که پایداری آن از روز اول زیر سئوال بود. اما از طرف دیگر تولیدکنندگان فولاد از یک طرف با نبود تقاضا روبرو هستند از طرف دیگر با افزایش عرضه ناشی از راه اندازی کارخانجات جدید و مهمتر از آنها بی مهری دولت و بانک ها به صنعتی که هزارها میلیارد دلار در آنها سرمایه گذاری شده است. تولیدکنندگان مقاطع راهی ندارند جز افزایش صادرات که با سیستم موجود بانکی بسیار پر ریسک و هزینه است در روزهای آخر هفته قیمت مقاطع شروع به برگشت کرد و بعضی از کارخانجات میله گردهای خود را تا ۱۵۵۰ تومان هر کیلو هم پیشنهاد دادند هفته گذشته کارخانه روهینا جنوب در دزفول شروع به کار کرد این کارخانه که متعلق به بخش خصوصی است می تواند خلاء تولید گروه ملی فولاد را که متوقف شده است را پر کند بخصوص که مدیران کارخانه حساسیت زیادی روی کیفیت کالای خود دارند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: لیست قیمت انواع تیرآهن در بازار

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در انزلی ۲۱۷۰ تومان اعلام میشد که تا پایان هفته با ۱۰ تومان افت روبرو شد و بازار راکدی هم داشت. قیمت این کالا در خارج از ایران از طرف سی آی اس مثل هفته های گذشته بود ولی صحبت هایی از کاهش قیمت تا ۲۰ دلار هر تن شنیده شد. قیمت ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر ۱۰ تا ۲۰ تومان هر کیلو افزایش یافت ولی محدودیت عرضه مثل هفته های گذشته نبود البته بازار همچنان با کمبود سایزهای ۱۰، ۱۲ و ۱۵ میلیمتر روبروست .
ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا از طرف کاویان با محددودیت پیشنهاد میشد ولی محصولات اکسین کمابیش در بازار عرضه میشد. از آنجا که بسیاری از کسانی که کالاهای اکسین را عرضه می کنند جزو صنف فولاد نیستند انتظار می رود در هفته های آینده که تقاضا کاهش پیدا می کند قیمت این کالا روند نزولی داشته باشد.
ورق سرد با بازار آرامی روبرو بود و قیمت ها تقریباً ثابت بود در حالیکه بعضی از سایزها با مشکل عرضه روبروست کاهش تقاضا به کمک ثبات قیمت این کالا آمده است. ضمن آنکه زمزمه هایی بابت کاهش قیمت هر تن ۲۰ دلار از طرف سی آی اس شنیده می شود به همین علت اکثر دست اندرکاران امیدی برای افزایش قیمت ندارند .
ورق گالوانیزه همچنان با محدودیت عرضه روبرو بود و به همین علت قیمت این کالا برای بعضی از سایزها تا هر کیلو ۵۰ تومان افزایش یافت.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.