افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ربيع أول 1444 Tuesday, 4 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت اسلب فولادی صادراتی ایران به دلیل ضعف بازارهای مصرف کننده، کاهش یافت

شناسه : 53206 23 مرداد 1400 - 13:00

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن قیمت اسلب فولادی صادراتی ایرانی برای مشتریان خارجی در هفته منتهی به روز پنج شنبه ۱۲ آگوست همچنان تحت فشار بازارهای ضعیف مصرف کننده در آسیا و اروپا قرار داشت.

قیمت اسلب فولادی صادراتی ایران به دلیل ضعف بازارهای مصرف کننده، کاهش یافت
پ
پ

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن قیمت اسلب فولادی صادراتی ایرانی برای مشتریان خارجی در هفته منتهی به روز پنج شنبه ۱۲ آگوست همچنان تحت فشار بازارهای ضعیف مصرف کننده در آسیا و اروپا قرار داشت.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets نشان داد قیمت اسلب فولادی صادراتی ایران  در روز چهارشنبه ۱۱ آگوست به ۷۰۰-۷۲۰ دلار در تن فوب ایران رسید. این در حالی است که قیمت اسلب فولادی صادراتی ایران نسبت به تاریخ   آگوست که برابر۷۲۵-۷۴۰ دلار در هر تن فوب ایران بود حدود ۲۰-۲۵ دلار در هر تن کاهش یافته است.

در این میان متال بولتن در روز چهارشنبه ۱۱ آگوست گزارش داد مشتریان اروپایی به دلیل کاهش تولید در تابستان غیرفعال بودند. این در حالی است که تقاضا برای اسلب فولادی در آسیا تحت تاثیر موج جدیدی از کووید ۱۹ قرار گرفته است.

یک منبع تولید کننده فولاد مستقر در فولاد خوزستان (KSC) که یکی از تولیدکنندگان اصلی اسلب فولادی در ایران است، به Fastmarkets گفت: “به دلیل موارد جدید ابتلا به Covid-19 ، بسیاری از کارخانه ها در جنوب شرقی آسیا که بیشترین تقاضا برای واردات اسلب فولادی از طرف آن ها بود ، قرنطینه شده اند.”

این منبع افزود که موج جدید ویروس Covid-19 و قرنطینه شدن برخی کارخانه ها قیمت فروش اسلب فولادی را کاهش داده است.

به نقل از منابع خبری یک منبع تولید کننده اسلب فولادی در ایران در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۱۱ آگوست ۴۰ هزار تن اسلب فولادی را به قیمت ۷۰۰ دلار به ازای هر تن فوب در بنادر جنوبی ایران به فروش رساند. این محموله در اوایل سپتامبر ارسال خواهد شد.

فولاد مبارکه (MSC) که یکی دیگر از تولیدکننده اصلی اسلب فولادی در ایران است، در طی هفته منتهی به روز چهارشنبه ۱۱ آگوست هیچ محصولی ارائه نکرده است. منابع بری تخمین می زنند که در صورت عرضه اسلب فولادی ایرانی برای صادرات ، حداکثر قیمتی که می تواند پای معامله مورد تایید باشد حدود ۷۲۰ دلار به ازای هر تن فوب می باشد.

به نقل از فعالان بازار شرکت فولاد مبارکه MSC محصولات فولادی با کیفیت بهتر و طیف وسیع تری از ابعاد را در مقایسه با کارخانه KSC ارائه می دهد. بنابراین قیمت اسلب فولادی کارخانه فولاد مبارکه (MSC) نسبت به کارخانه فولاد خوزستان (KSC)  بالاتر است.

*** بیلت فولادی

فعالان بازار گزارش دادند که در روز چهارشنبه ۱۱ آگوست بازار صادرات بیلت فولادی به دلیل مشکلات جاری در زمینه تامین برق در ایران ، آرامتر از بازار اسلب فولادی بود.

یکی از معامله گران مستقر در ایران در روز چهارشنبه ۱۱ آگوست گفت: “کارخانه های ایرانی منبع برق کافی برای تولید حجم بیلت فولادی کافی به منظور پوشش سفارشات قدیمی و تقاضای داخلی را ندارند. بنابراین توانایی تولید محصولات جدید صادراتی را نیز نخواهند داشت.”

این معامله گر افزود: “کسانی که می توانند اسلب فولادی تولید کنند همچنان سعی می کنند آن را صادر کنند زیرا قیمت اسلب فولادی در مقایسه با بیلت فولادی نسبتاً جذاب تر است.”

این منبع ذکر کرد که برخی از کارخانه های ایرانی در حال حاضر بیلت فولادی را در روز چهارشنبه ۱۱ آگوست با قیمت ۶۲۵-۶۳۰ دلار به ازای هر تن فوب در بندرهای جنوبی ارائه می دهند. اما به نظر وی ، آنها فقط قادر خواهند بود بیلت فولادی را با قیمت ۶۱۵-۶۲۰ دلار به ازای هر تن فوب به فروش برسانند.

ارزیابی هفتگی Fastmarkets نشان داد قیمت صادرات بیلت فولادی در روز چهارشنبه ۱۱ آگوست ۶۱۵-۶۲۵ دلار در هر تن فوب ایران بود. این در حالی است که به گفته منابع خبری قیمت صادرات بیلت فولادی  در هفته قبل در محدوده ۶۱۰-۶۲۰ دلار بود.

این منبع همچنین اعلام کرد که برخی از کارخانه های ایرانی قصد دارند به جای بیلت فولادی ، آهن اسفنجی (DRI) صادر کنند.

یک منبع تجاری مستقر در ایران نقل کرد: “تولید آهن اسفنجی DRI برق بسیار کمی مصرف می کند و حدود ۱۱ درصد از برق روزانه را به خود اختصاص می دهد. در حالی که در فولادسازی با کوره قوس الکتریکی به ۶۰ درصد برق روزانه نیاز است.”

این منبع تجاری افزود: “فولاد خوزستان یک مناقصه برای آهن اسفنجی DRI را ارائه داد. اما قیمت اعلام شده در مناقصه بهای کالا به علاوه هزینه حمل تا کامیون (fot) در نظر گرفته شده است.  این امر به دلیل خطر بالای آتش سوزی آهن اسفنجی DRI در هنگام انتقال به بندر در صورت درجه حرارت بالای ۵۰ درجه به همراه رطوبت ۱۰۰ درصد است”.

*** تحلیل میانگین قیمت های اسلب فولادی در ماه های گذشته

تحلیل گران بازار خبر دادند که میانگین قیمت اسلب فولادی صادراتی ایران در ماه می برابر ۸۰۷٫۵۰ ، در ماه ژوئن برابر ۷۶۹٫۹۰ و در ماه ژوئیه برابر ۷۵۵ دلار در هر تن فوب ایران بود که در روز  چهارشنبه ۱۱ آگوست به ۷۱۰ دلار در هر تن فوب ایران رسید.

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.