افزونه جلالی را نصب کنید. 7 ربيع أول 1444 Sunday, 2 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

دور باطل قیمت ها در نوسانات بازار ارز

شناسه : 53620 06 شهریور 1400 - 15:00
نرخ ارز در روزهای اخیر با یک پیک قیمت در سطح 28 هزار تومان همراه بود. به نظر می رسد که نرخ ارز توانایی رشد قیمت تا محدوده های بالاتر را دارد. اگر دولت دیر دست به کار شود قطعا قیمت در سطح 30 هزار تومان را تجربه خواهیم کرد. این هفته اگرچه نرخ ارز یکی دو بار به سمت ۳۰ هزار تومان حرکت کرد و حتی بعد از مدت ها مقاومت ۲۸ هزار تومان هم شکسته شد،اما دوباره نمودار ارز پول بک زده و به زیر ۲۸ هزار تومان برگشت. در ادامه به بررسی نرخ ارز خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.
دور باطل قیمت ها در نوسانات بازار ارز
پ
پ

نوسانات بازار ارز برای فعالان بازار به یک دردسر بزرگ تبدیل شده است. نرخ ارز در روزهای اخیر با یک پیک قیمت در سطح ۲۸ هزار تومان همراه بود. به نظر می رسد که نرخ ارز توانایی رشد قیمت تا محدوده های بالاتر را دارد. اگر دولت دیر دست به کار شود قطعا قیمت در سطح ۳۰ هزار تومان را تجربه خواهیم کرد. این هفته اگرچه نرخ ارز یکی دو بار به سمت ۳۰ هزار تومان حرکت کرد و حتی بعد از مدت ها مقاومت ۲۸ هزار تومان هم شکسته شد، اما دوباره نمودار ارز پول بک زده و به زیر ۲۸ هزار تومان برگشت. در ادامه به بررسی نرخ ارز خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** اوضاع نابسامان بازار ارز در ایران

نرخ ارز در شرایط فعلی شرایط خوبی را تجربه نمی کند. ادامه این مسیر می تواند موج ابرتورمی که در سال های گذشته ایجاد شده را تکمیل کند. ادامه این مسیر شاخص های رفاه اجتماعی را زیر سوال خواهد برد. هرچند فاصله دلار با مرز روانی ۲۸ هزار تومان کم است، اما با مستقر شدن وزرا شاید امکان دخالت موثر بازار ساز برای کنترل بازار موثر تر باشد. از این هفته سفرهای منطقه ای وزیر خارجه به عراق و قطر برای ایجاد روزنه ای برای بهبود بازگشت ارز به کشور هم آغاز می شود، البته مشکل اصلی بازار یعنی کاهش ارزش ریال به علت رشد نقدینگی، کسری بودجه و عدم استقبال از اوراق پابرجاست. به هر حال احتمال حرکت ارز به سمت ۳۰ هزار تومان همچنان وجود دارد هرچند احتمالش بنا به علل مختلف کمتر شده و شاید دلار در همین رنج ۲۷ تا ۲۸ فعلا تثبیت شود.

*** تاثیر نوسانات ارز بر قیمت های اعلامی فولادی ها

با خط و نشان وزارت صمت برای فولادی ها در جهت رعایت کف عرضه، احتمالا شاهد رشد و تقویت عرضه های بورس کالا خواهیم بود. این عرضه به خصوص در مورد شمش با تحت فشار قرار دادن القایی ها قدری در آرامش و حتی اصلاح جزئی قیمت ها موثر است. قیمت های جهانی که همچنان در حالت ضعف و اصلاح است.

اگرچه قیمت سنگ آهن کمی بهبود یافته و کف ۱۶۰ دلاری را دوباره به دست آورده  اما تقریبا اغلب موسسات جهانی روزهای خوبی برای این بازار پیش بینی نمی کنند. در هفته گذشته اگرچه بازار در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به ثبات و اندکی اصلاح هم داشت اما در مجمع قیمت ها نسبت به هفته قبل رشد داشته است، مثلا میانگین میلگرد آجدار ۱۴ تقریبا با ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته ۱۷ هزارو ۷۷۷ تومان به فروش رفت.نوسانات بازار ارز قطعا با اصلاح قیمت به پایان خواهد رسید.

*** بازار شکننده فولاد و تمایل به افت قیمت ها

اگر عرضه شمش ادامه داشته باشد، القایی ها مجبور به اصلاح قیمت هستند و همین وضع با توجه به ادامه رکود سنگین و یخ زدگی تقاضا موجب ثبات قیمت ها با روند کاهش جزئی خواهد شد. اما اگر ارز دوباره به سمت ۳۰ هزار تومان میل کند احتمال ثبات قیمت ها همراه با افزایش جزئی وجود دارد، که خوب بر اساس اطلاعات احتمال حالت اول بیشتر است، و اغلب روندها به نفع ثبات و کاهشی شدن قیمت ها است، مگر اتفاق دیگری برای دلار رقم بخورد. نوسانات بازار ارز از نظر بازار فولاد عملا یکک بهانه تاریخ انقضاء گذشته است.

*** احتمال شدت گرفتن نوسانات بازار در روزهای آتی

دلار از محدوده ۲۸ هزار تومان عبور کرده و کم کم وارد منطقه‌ی مقاومتی در محدوده‌ی ۲۸۵۰۰-۲۸۸۰۰ می‌شود. بازارساز معمولا در مقاومت‌ها اقدام به عرضه‌ی دلار در بازار می‌کند. ممکن است یک عقب نشینی به سمت محدوده‌ی ۲۶۵۰۰ تومان را شاهد باشیم با این وجود چشم انداز دلار همچنان افزایشی است. از منظر تکنیکالی گروه بانک و خودرو می‌توانند لیدر بازار باشند. گروه انبوه سازی هم پر حجم دنبال خواهدشد.نوسانات بازار ارز باید توسط فعالان بازار و مردم عادی جدی گرفته شود. در حال حاظر زمان مناسبی برای ورود به بازار نیست.

*** ارزیابی ارزش ذاتی دلار در بازار بین المللی

شاخص دلار بنا بر سیاست گذاری های آتی بانک مرکزی آمریکا انتظار می‌رود که در بلند مدت صعودی باشد که این موضوع در کنار اوج گیری مجدد پاندومی ویروس کرونای جهش یافته دلتا و لامبدا، چشم انداز بازار کامودیتی دنیا را به سمت هاله ای از ابهام سوق داده هر چند که برخی از کارشناس معتقدند، تضاد روندی که غالب اوقات بین شاخص دلار و شاخص کامودیتی ها برقرار بوده، دیگر همانند گذشته پابرجا نیست و قواعد بازارها قدری به هم ریخته است .

برای اینکه بتوان ارزیابی دقیقی برای چشم انداز نوسانات بازار ارز داشت باید نیم نگاهی به وضعیت عرضه ها داشت. بر اساس اعلام بانک مرکزی، حجم ارز ترجیحی تامین‌شده در پنج ماه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۲/ ۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دوبرابر شده است. این درحالی است که قیمت کالاهایی که نهاده‌های تولیدشان ارز ترجیحی دریافت می‌کنند، طی یک سال گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده‌اند.

حرکت متناقض بازارساز و بازار ارز

این دو حرکت متناقض حاکی از آن است که با وجود تحمیل هزینه فرصت بسیار بالا همچنان در برآورده کردن اهداف اولیه خود که افزایش قیمت کالاهای اساسی است، ناتوان است. این موضوع برای شاخص های بنیادی بازار ارز بسیار ریسک آفرین است. با وجود رشد قیمت کالاها بدون توجه به سیاست تخصیص ارز ترجیحی، ‌چرا این سیاست شکست‌خورده همچنان ادامه می‌یابد؟. این در حالی است که در دورانی که کشور در تنگناهای مالی ناشی از بحران کرونا و تحریم قرار دارد، بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رانت صرف ادامه سیاستی می‌شود که چندین بار در کشور خودمان با شکست مواجه شده است.نوسانات بازار ارز بعضا توسط دلالان به این روز افتاده است.

*** تاثیر نوسانات بازار ارز نیمایی در چشم انداز فولاد

روند رو به رشد قیمت ارز نیمایی تاثیر خودش رو در بازار فولاد خواهد گذاشت قیمت های پایه این هفته در بورس کالا قرار است با نرخ ۲۲۹،۲۱۶ تومان ارز در نظر گرفته شود که در مقایسه با نرخ میانگین هفته گذشته آن افزایش حدود ۷۰۰ ۸۰۰ تومانی داشته است. این افزایش بدون شک موجب رشد قیمتها در محاسبه نرخ پایه بورس خواهد بود. در این مدت نیز قیمت های جهانی ورق کاهش محدود ۲۰ ۳۰ دلاری داشته است.که می‌تواند بخشی از افزایش نرخ دلار رو جبران کند. نوسانات بازار ارز می تواند وضعیت بازار فولاد را به هم بریزد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.