یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

دامن زدن به نابسامانی بازار ورق ایران

شناسه : 53627 07 شهریور 1400 - 11:00
اما چرا باید بازار ورق ایران با این وضعیت به نرخ دلار واکنش نشان دهد؟ برخی از منتقدان بر این باور هستند محصولی که دستمزد کارکنان آن ریالی  هزینه های تولید اعم از آب و برق و گاز در آن با هرینه ریالی و بعضا سوبسیت تهیه می شود چرا باید با نرخ دلاری قیمتگذاری شود؟. اما بلافاصله در روز ابتدای هفته شاهد بودیم که ورق اکسین روند افزایشی داشت.
دامن زدن به نابسامانی بازار ورق ایران
پ
پ

بازار ورق ایران در ماه های اخیر وارد فاز غیرمنطقی در قیمت گذاری شده است. فعالان بازار اذعان کرده اند که وضعیت فعلی برای بازار غیر قابل تحمل است. نرخ گذاری دلاری ورق در ماه های اخیر توان خرید سرمایه گذاران و فعالان بازار را به شدت کاهش داده است. ادامه این روند باعث خواهد شد تا عملا هیچ خریداری در بازار ورق ایران باقی نماند. بازار به شدت نیاز به تعدیل نرخ دارد. دولت مهم ترین نقش در این شرایط را ایفا خواهد کرد. در ادامه به ارزیابی این وضعیت با جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

*** رصد آخرین وضعیت بازار ورق ایران

سری به بازار ورق ایران می زنیم و نرخ های این محصول را رصد می کنیم. آخرین خبرها از ورق ۲ میل سیاه  با کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی نسبت به سایر محصولات معامله گردید. قیمت های اعلامی ورق ۲ از مبدا اصفهان در حال حاضر از ۲۸۶۰۰ تا ۲۹۰۰۰ تومان رسیده است. ورق ۲میل اهواز و گیلان  در محدوده ۲۶۵۰۰تا ۲۷۰۰۰ قیمت گذاری میشود. به نظر می رسد مسیر کاهش قیمت ها فقط برای یک یا دو روز پایدار بوده و مجددا قیمت ها به مسیر دلاری خود ادامه داده اند.

بازار ورق ایران اگر به همین شکل ادامه پیدا کند به شدت در بازارهای کالایی تاثیر گذار خواهد بود.  فروشنده ورق ۲ مبارکه در بازار محدود بوده ،بااینحال با برطرف شدن مشکلات تولیدی فولادسازان عرضه این ورق بیشتر از گذشته خواهد بود. اما با وجود رشد عرضه ها قیمت ها کاهش پیدا نکرده است. در بازار ضخیم کاهش ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی نرخ ها را در اصفهان شاهد بودیم و رفته رفته حباب این قیمت ها خالی خواهد گردید. اما ممکن است وضعیت دلار همه چیز را به تاخیر بیاندازد.

*** تاثیرپذیری بازار ورق ایران از نرخ های سی آی اس

برخی از معامله گران بهانه های نرخ سی آی اس را در بازار ورق ایران در شرایط فعلی می آوردند. پس ناچار هستیم بازار را از این منظر نیز تحلیل کنیم. هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۹۲۰ دلار به ۸۹۰ تا ۸۹۵ دلار هر تن فوب کاهش داشت. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  با ۳ دلار افت به ۹۰۴ دلار  هر تن فوب رسید.

در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی هفته گذشته در ۹۲۵ تا ۹۳۰ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز در ۹۰۵ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند. بازارها همگی به شکلی یکصدا از افت قیمت ها و یا ثبات آنها خبر می دهند. اما بازار ورق ایران قصد کاهش و تعدیل قیمت ها را ندارد.

*** فاصله بازار ورق ایران با قیمت اروپائی ها

اگر به بازارهای اروپایی نگاه کنیم به نظر می رسد که بازار ورق هیچ شباهتی به بازار ورق ایران ندارد. در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۱۰ یورو افت داشته ۱۱۳۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار امریکا نیز ورق گرم از ۱۹۰۹ دلار به ۱۹۲۲ دلار هر تن درب کارخانه بهبود داشت. همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن ۷۱۰ دلار هر تن فوب  و در ثبات بود. اسلب سی آی اس نیز در ۷۹۵ دلار  هر تن فوب ثبات داشت. با این وضعیت به هیچ عنوان نمی توان در بازار ورق ایران مسیر منطقی برای این قیمت ها متصور شد.

*** تقاضای ضعیف در بازار ورق سرد و گرم

قیمت ورق سیاه دو میلیمتر رول در مبارکه روز یکشنبه ۲۸۹۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۲۹۰۰۰۰ ریال رسید . ورق گرم به شدت تحت تاثیر سیاست های مبارکه است. عدم عرضه از طرف مبارکه بازار را در انتظار نگه داشته است در حالیکه تقاضا ضعیف است و بازار کشش قیمت های موجود را ندارد. رکود بازار جهانی و کاهش قیمت اسلب گمانه زنی برای احتمال نزولی بودن قیمت را تقویت میکند.

*** علل دلاریزه شدن بازار ورق در ایران

اما چرا باید بازار ورق ایران با این وضعیت به نرخ دلار واکنش نشان دهد؟ برخی از منتقدان بر این باور هستند محصولی که دستمزد کارکنان آن ریالی  هزینه های تولید اعم از آب و برق و گاز در آن با هرینه ریالی و بعضا سوبسیت تهیه می شود چرا باید با نرخ دلاری قیمتگذاری شود؟. اما بلافاصله در روز ابتدای هفته شاهد بودیم که ورق اکسین روند افزایشی داشت. تحلیل ها نشان می دهد که دو عامل باعث این افزایش بود. اول عدم عرضه از طرف کارخانه به علت قطع برق. دوم اعلام قیمت پایه ۲۳۴۰۰ تومانی از طرف کارخانه. ولی مهم ترین عامل زمان تحویل پنج ماهه کارخانه است که باعث ثبات بازار و عدم کاهش نرخ آن شد. سیاست فعلی کارخانه برای کارخانه های کاویان، خرم آباد و اصفهان فضا سازی کرده است.

*** مدیریت عرضه ورق؛ عامل رشد قیمت ها

تا زمانی که مدیریت عرضه در بازار ورق صورت بگیرد کاهش قیمت را متصور نخواهیم بود. برای مثال ورق کاویان همچنان با مدیریت عرضه هدایت شده است. ضمن آنکه قطع برق عرضه را شدیدا تحت تاثیر قرار داده. ورق سرد با کمی افزایش قیمت روبرو شد که محدودیت عرضه عامل این افزایش بود. بازار در مقابل افزایش قیمت مسیر رکود را در پیش گرفته است. ورق گالوانیزه روند ثابتی داشت و متناسب با افزایش نرخ ارز و قیمت ورق گرم تغییر جدی نشان نداد که ناشی از ضعف تقاضاست.

*** نقش دولت در کنترل نرخ های نجومی در بازار فولاد

بازار محل عرضه و تقاضاست و تقاضا امیدوارانه به انتظار تصمیم های دولت جدید است. ولی عرضه در انتظار برق و نگران از فعالیت مجدد ماینرها. دولت باید یک روش منطقی برای تعادل بین صادرات و واردات ایجاد کند که مشکل هم نیست. امید به تغییر در سیاست خارجی می تواند شروعی برای ایجاد یک اقتصاد جدید باشد. بازار امروز به شدت زیر رادیکال سیاست است. باید منتظر ماههای آینده بود تا روشن شدن شرایط روال کار به همین صورت هفتگی ادامه خواهد داشت ولی قیمت ها به سقف خود رسیده و این سیگنالی است که بازار خارجی به ما می دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.