افزونه جلالی را نصب کنید. 16 محرم 1444 Saturday, 13 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

جهش تولید مسکن و بایدها و نبایدهای آن

شناسه : 53630 07 شهریور 1400 - 13:00
یکی از مهمترین چرخ های متصل به طرح مسکن و چرخ بزرگ حوزه عمرانی کشور؛ بازار فولاد کشور است. جهش تولید مسکن جز از مسیر تعدیل بازار فولاد نمی گذرد.  اینکه پیگیری این طرح توسط مجلس و تایید آن توسط شورای نگهبان؛ چه اثراتی را برای بازار فولاد کشور به همراه خواهد داشت؛ ظاهرا موضوعی است که بنظر می‌رسد من بعد میبایست بیشتر به آن پرداخت. به عنوان مثال مسائلی مثل افزایش تقاضای داخلی میلگرد و فولاد و یا مباحثی مثل رویکرد دولت آیت ا... رئیسی در مسئله طرح ساخت مسکن و عکس العمل آن در مواجه با وضعیت کنونی نرخ فولاد در کشور در خصوص نرخ تمام شده این مسکن‌ها موضوعاتی کلیدی هستند.
جهش تولید مسکن و بایدها و نبایدهای آن
پ
پ

ابراهیم رئیسی با یک شعار انتخاباتی بزرگ پا به عرصه ریاست جمهوری گذاشت. وی در اولین اظهارات خود بیان کرد که دغدغه مسکن در جامعه را درک کرده است. برای این چالش برنامه دارد و مطمئن است که می توان این چالش را با تعدیل نرخ ها در بازار و رشد تولید مدیریت کرد. این موضوع بهانه ای شد تا بایدها و نبایدهای جهش تولید مسکن در ایران زا زا منظر واقعیت های موجود مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه به حیطه های عملیاتی مورد توجه در بخش مسکن خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** شاخص های نگران کننده ایران در خصوص مسکن مقرون به صرفه

گزارش را با یک آمار نگران کننده آغاز می کنیم. به نظر می رسد که وضعیت مسکن در ایران به یک ابر چالش اجتماعی تبدیل شده است. در سال های اخیر شاهد رشد بی وقفه قیمت ها در بازار مسکن بوده ایم. قدرت خرید مردم به پایین ترین حد خود از زمان آمارگیری ها رسیده است. به نظر می رسد که جهش تولید مسکن کار پیچیده است. در شرایط فعلی این مهم نیازمند همکاری چند جانبه بین ارگان های مختلف دولتی و حکومتی است.

نتایج یک گزارش رسمی از بررسی وضعیت جمعیت مبتلا به فقر مسکن در کشور نشان می دهد که جمعیت محروم از «مسکن مقرون به صرفه» در ایران حدودا ۲ برابر متوسط جهان است. در این کشورها مالیات سالانه املاک مسکونی ستون مالیات‌های بخش مسکن برای ثبات‌بخشی به قیمت هاست. عرضه واحدهای مسکونی با اهرم مالیاتی و جلوگیری از آشفتگی قیمتی در بازار مسکن در نتیجه فعالیت غیرمعمول و هیجانی تقاضای غیرمصرفی در بازار ملک است.

*** بانک ها کلیدی ترین عامل در جهش تولید مسکن

در سال های اخیر بانک های متولی ساخت مسکن نیز تسهیلات خود را برای ساخت مسکن تعدیل کرده اند. مدیرعامل بانک مسکن در گفتگوی اعلام کرده که نظام بانکی کشور باید سهم بخش مسکن از تسهیلات را احیا کرده و با عمل به قانون زمینه ساخت ۱ میلیون مسکن در سال را فراهم کنند.

به نظر می رسد که با کمک متولی های تولید مسکن نظیر بانک ها بتوان شاهد جهش تولید مسکن بود. مجلس در قالب قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل سیستم بانکی کشور را مکلف کرده که ساخت ۱٫۲ میلیون واحد مسکونی در یک سال را به مبلغ مجموع ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در قالب تسیهلات ساخت مسکن تامین مالی کنند.طرح جهش تولید مسکن که در مراحل قبل با ابهامات و اشکالاتی از طرف شورای نگهبان مواجه شده بود، پس از انجام اصلاحات در مجلس و بررسی مجدد در شورا مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد. امیدواریم اجرای این قانون به ایجاد رونق و جهش در این صنعت پیشران و رفع یکی از دغدغه‌های مردم منجر شود.

*** نقش بازار فولاد در جهش تولید مسکن

یکی از مهمترین چرخ های متصل به طرح مسکن و چرخ بزرگ حوزه عمرانی کشور؛ بازار فولاد کشور است. جهش تولید مسکن جز از مسیر تعدیل بازار فولاد نمی گذرد.  اینکه پیگیری این طرح توسط مجلس و تایید آن توسط شورای نگهبان؛ چه اثراتی را برای بازار فولاد کشور به همراه خواهد داشت؛ ظاهرا موضوعی است که بنظر می‌رسد من بعد میبایست بیشتر به آن پرداخت.به عنوان مثال مسائلی مثل افزایش تقاضای داخلی میلگرد و فولاد و یا مباحثی مثل رویکرد دولت آیت ا… رئیسی در مسئله طرح ساخت مسکن و عکس العمل آن در مواجه با وضعیت کنونی نرخ فولاد در کشور در خصوص نرخ تمام شده این مسکن‌ها موضوعاتی کلیدی هستند.

*** رکود بی سابقه اما خوشبینانه در معاملات تابستانی مسکن

بازار اجاره مسکن این روزها با حداقل مراجعه به بنگاه‌ها روبه‌رو است. به نحوی که واسطه‌ها وضعیت بازار تابستانی را استثنایی و مشابه فصل «زمستان» ارزیابی می‌کنند. در واقع فایل اجاره در بازار به وفور وجود دارد. اما عملا تقاضای اجاره در حال جست‌وجو در بازار بسیار کم‌تعداد است. نتیجه این عدم توازن تقاضا و عرضه در بازار اجاره قاعدتا باید به صورت کاهش اجاره‌بها خود را نشان دهد.

موضوعی که واسطه‌ها آن را تایید و اعلام کرده‌اند برخی موجران تا ۲۰ درصد از قیمت پیشنهادی اعلامی اولیه خود عقب نشسته‌اند تا بتوانند پیش از اتمام فصل تابستان آپارتمان خود را اجاره دهند. به نظر می رسد بازار برای جهش تولید مسکن آماده شده است. بازار مسکن در کشور ظرف یک سال و نیم اخیر با تورمی افسارگسیخته روبه‌رو بوده است. تورمی که هر روز آرزوی خرید مسکن را دست نیافتنی‌تر می‌کند. از طرف دیگر، رکود ساخت‌وساز را در کشور به همراه دارد.

*** ارزیابی طرح های فروش مسکن به صورت متری در بورس کالا

در چنین شرایطی استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا می‌تواند به کمک بازار مسکن بیاید. طرح‌هایی همچون فروش متری مسکن در قالب اوراق سلف استاندارد بسیار موثر است. تشکیل صندوق زمین و ساختمان و راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات بسیار مفد است. اجرایی شدن طرح فروش متری مسکن در قالب اوراق سلف استاندارد و راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان به افزایش عرضه مسکن منجر شده و به این ترتیب زمینه تعادل قیمتی در این بازار را فراهم می‌کند. در عین حال سرمایه‌های خرد افراد با جذب در این بخش از اثرات تورمی اقتصاد در امان می ماند و ارزش این سرمایه‌ها متناسب با رشد نرخ تورم بخش مسکن حفظ می شود.

*** لزوم توجه به جهش تولید مسکن روستایی

روش راه‌اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات، با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد، نیز این امکان را به وجود می‌آورد تا املاک و مستغلات سازمان‌های دولتی، به بخش خصوصی واگذار شوند. این موضوه مسیر جهش تولید مسکن را تسهیل خواهد کرد. بنا بر آمار منتشر شده از سوی مرکز ملی آمار ایران نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۴.۵ درصد و برای خانوار های روستایی ۴۸.۷ درصد است. بر این اساس برای خانوار‌های شهری ۰.۸ درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

این موضوع نشان می‌دهد که نرخ تورم در خانوار های روستایی رشد بیشتری از خانوارهای شهری داشته است. لذا نباید مسیر جهش تولید مسکن را صرفا در کلان شهرها جستجو کرد. سرمایه گذاری در مسیر مسکن روستایی می تواند از بسیاری از چالش های اجتماعی جلوگیری کند. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۳.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش داشته است. این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۳.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.