افزونه جلالی را نصب کنید. 8 ربيع أول 1445 Friday, 22 September , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

خط قرمزهای تامین مالی املاک چینی و در دست گرفتن کنترل تقاضا بازار میلگرد

شناسه : 53641 07 شهریور 1400 - 12:00

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن قوانین سختگیرانه املاک و مستغلات که توسط دولت های مرکزی و محلی چین صادر شده است ، رشد بازار مسکن این کشور را در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ کند کرده است. در نتیجه این امر مانع از رشد تقاضای میلگرد شده است.

خط قرمزهای تامین مالی املاک چینی و در دست گرفتن کنترل تقاضا بازار میلگرد
پ
پ

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن قوانین سختگیرانه املاک و مستغلات که توسط دولت های مرکزی و محلی چین صادر شده است ، رشد بازار مسکن این کشور را در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ کند کرده است. در نتیجه این امر مانع از رشد تقاضا میلگرد گشته است.

منابع خبری گزارش دادند معامله گران در بازار انتظار دارند که این سیاست ها تا پایان سال بر بازار تأثیر قوی داشته باشد. در نتیجه این امر باعث کاهش تقاضای میلگرد و مانع از رشد تقاضای میلگرد می شود.

*** سه خط قرمز در قوانین املاک چین

فعالان بازار گزارش دادند بانک مردم چین و وزارت مسکن و توسعه شهری و روستایی در چین “سه خط قرمز” را برای محدود کردن تامین مالی توسعه دهندگان مسکن تعیین کردند. به نقل از منابع خبری این موارد از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی شده است.

این سه خط قرمز به شرح زیر می باشد:

  1. نسبت بدهی به دارایی ، بدون در نظر گرفتن پیش پرداخت ، بیش از ۷۰ درصد است.
  2. نسبت بدهی خالص بیش از ۱۰۰ است.
  3. نسبت پول نقد به بدهی کوتاه مدت کمتر از ۱ است.
  • متال بولتن اعلام کرد سازندگان مسکن که از این سه خط قرمز “عبور” می کنند با طبقه ­بندی در سطح “قرمز” طبقه بندی می شوند و مقیاس بدهی های ناشی از بهره آنها از این پس نباید افزایش یابد.
  • همچنین به نقل از متال بولتن شرکت هایی که دو معیار از سه معیار را برآورده می کنند به عنوان شرکت های “نارنجی” طبقه بندی می شوند و نرخ رشد سالانه بدهی های ناشی از بهره آنها نباید از ۵٪ تجاوز کند.
  • با توجه به ارزیابی متال بولتن شرکت هایی که فقط از یک خط قرمز عبور می کنند ، به عنوان شرکت های “زرد” طبقه بندی می شوند و نرخ رشد سالانه بدهی های ناشی از بهره آنها می تواند تا ۱۰ ٪ باشد.
  • همچنین به نقل از متال بولتن شرکتهای “سبز” آنهایی هستند که از هیچ یک از این خطوط قرمز عبور نمی کنند. نرخ رشد سالانه بدهی های ناشی از بهره آنها می تواند تا ۱۵ ٪ درصد باشد.

یک تحلیلگر صنعت اعلام کرد که این سیاست ، بدهی سازندگان مسکن را کاهش داده و جریان سرمایه در صنعت را محدود نگه داشته است.

به گفته این تحلیلگر، سازندگان مسکن با احتیاط بیشتر در سرمایه گذاری­ های جدید در ادامه سال جاری، خانه ­های خود را به طور فعال به فروش می­رسانند تا نسبت بدهی کمتری در پایان سال بدست آورند. اگر بتوان آنها را به عنوان توسعه دهندگان سبز طبقه بندی کرد ، می توانند سال آینده بودجه بهتری دریافت کنند.

در نتیجه سرمایه گذاری کمتر به معنای شروع پروژه های جدید کمتری است. این امر به نوبه خود باعث افزایش تقاضا برای محصولات فولادی ساختمانی مانند میلگرد می شود.

تقاضا میلگرد

*** مزایده های استاندارد شده املاک و مستغلات مربوط به زمین

در این میان متال بولتن نقل کرد سیاست متمرکز مربوط به مزایده های زمین که امسال توسط وزارت منابع طبیعی چین در ۲۲ شهر مهم چین معرفی شد ، بر بازار مسکن نیز تأثیر می گذارد.

بر اساس گزارش رسانه های محلی ، برخی شهرها از جمله پکن ، شانگهای و شنژن ، امسال تعداد فروش زمین را به سه برابر افزایش می دهند . این در حالی است که مقدار عرضه مناقصه در هر حراج افزایش می یابد.

به نقل از منابع خبری قبل از معرفی این سیاست ، مقامات محلی حراج های خودسرانه در بازار انجام می دادند.

یک تحلیلگر صنعت مستقر در بازار مسکن بیان کرد: “این سیاست برای تثبیت قیمت مسکن در ۲۲ شهر اصلی چین مناسب می باشد. زیرا معاملات زمین ، که یک عامل کلیدی در قیمت ملک است ، فقط سه بار در سال انجام می شود.”

وی افزود: “با تغییرات کمتر قیمت مسکن در نتیجه حراج های کمتر ،  فروش خانه ها و معاملات سرکوب می شود. زیرا دلالان کمتری وجود دارد و این امر باعث می شود که سازندگان مسکن تمایلی به خرید زمین نداشته باشند.”

به نقل از متال بولتن دومین حراج زمین در سال جاری که قرار بود در ماه آگوست انجام شود نیز در ۱۶ شهر به تأخیر افتاد.

علاوه بر این، فعالان بازار گزارش دادند که چند شهر قوانین جدیدی را برای مزایده های خود وضع کرده اند . این قوانین شامل بررسی صلاحیت سازندگان مسکن برای پیشنهادهای آن ها در مورد قیمت زمین و بررسی منابع مالی آنها و همچنین محدود کردن نرخ پرمیوم قیمت زمین می باشد.

یک معامله گر مستقر در شانگهای گفت: “سیاست های سختگیرانه دولت های محلی برای فروش زمین تعداد معاملات را کاهش می دهد . از این رو پروژه های جدید مسکن و تقاضا برای فولاد ساختمانی را کاهش می دهد. در نتیجه این امر مانع از رشد تقاضای میلگرد خواهد شد.”

بر اساس گزارش اداره ملی آمار (NBS) ، دولت در ۷ ماه نخست سال جاری در مجموع ۸۷٫۶۴ میلیون متر مربع زمین در سراسر چین توسط دولت فروخته است . این در حالی است که به نقل از منابع خبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۹٫۳ درصد کاهش یافته است.

*** بهبود فصلی تقاضا میلگرد ، اما ضعیف

یکی از معامله گران مستقر در شانگهای بیان کرد: “تقاضا برای میلگرد در ماه های سپتامبر و اکتبر قوی تر از ماه های جولای و آگوست خواهد بود . زیرا آب و هوا برای فعالیت های ساختمانی در بیشتر مناطق چین مساعدتر است.” اما پیش­ بینی می­شود این میزان تقاضا همچنان کمتر از مدت مشابه سال گذشته باشد.

بر اساس گزارش NBS ، مقدار سرمایه گذاری مسکن چین در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۸۴۸٫۹۵ میلیارد یوان (۱۳۰٫۹ میلیارد دلار) بوده است . این در حالی است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود ۱۲٫۷ درصد افزایش یافته است. اما نرخ رشد هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ حدود  2.3 درصد کمتر از ۱۵ درصد افزایش در نیمه اول سال ۲۰۲۱ می باشد.

فعالان بازار گزارش دادند بر اساس گزارش NBS کل مساحت مورد استفاده برای ساخت و ساز مسکن جدید در ماه ژانویه تا ژوئیه ۱٫۱۹ میلیارد متر مربع بوده است که نسبت به سال گذشته ۰٫۹ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در مقابل ، رشد سالانه در ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۱ حدود ۳٫۸ بود.

یک تحلیلگر صنعت نقل کرد: “کاهش شروع ساخت و ساز مسکن منجر به کاهش تقاضا برای میلگرد در چند ماه آینده می شود.” که این امر باعث شده تا شرکت های تجاری در خصوص خرید و فروش در ماه سپتامبر محتاطانه ­تر عمل کنند.

به گفته منابع، این شرکت­ها علی رغم اینکه معمولاً موجودی یک ماه گذشته را انبار می­کردند، .پس از انبار سهم کافی برای فروش تا نیمه ماه، دپو کردن را متوقف کردند.

به گفته بک معامله ­گر شانگهایی، به دلیل عدم اطمینان از روند قیمت، بیشتر دلالان دست از معامله کشیده و منتظر هستند.  

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.