یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

فولاد ایران و لغو محدودیت های صادراتی

شناسه : 53768 09 شهریور 1400 - 10:00
دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در روز یکم شهریور، نام ۸۴ شرکت تولیدکننده مقاطع طویل فولادی و ۲۱ شرکت تولیدکننده شمش فولادی را از فهرست صادرکنندگان مجاز فولاد حذف کرده بود. این موضوع با اعتراض انجمن فولاد، با صدور نامه جدید به دفتر مقررات و صادرات وزارت صمت در تاریخ ۲ شهریور، از تصمیم خود عقب‌نشینی و محدودیت‌ها را ملغی کرد.
فولاد ایران و لغو محدودیت های صادراتی
پ
پ

قیمت فولاد صادراتی ایران پس از لغو محدودیت های صادراتی به احتمال زیاد در میانمدت کاهشی خواهد بود. در حال حاضر قیمت های صادراتی به شدت به فاکتورهای قیمت گذاری شمش صادراتی بستگی دارد. در شرایط فعلی قیمت شمش به شدت تابع تقاضای عمده چین است. با توجه به اینکه چین اخیرا رو به سیاست های انقباضی داشته باید انتظار افت قیمت های صادراتی را داشته باشیم. در ادامه به ابعاد مختلف این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد به محدودیت های صادراتی

در پی اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به محدودیت‌های اخیر صادرات شمش و مقاطع طویل فولادی اتفاقاتی در خصوص محدودیت های صادراتی رخ داد. حذف نام بیش از ۱۰۰ شرکت از فهرست صادرکنندگان مجاز فولاد میانی و محصولات فولادی، باعث شد تا دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در نامه‌ جدیدی به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه، محدودیت های وضع‌شده در نامه پیشین خود را ملغی کند. این دفتر اعلام کرد که تا اول مهرماه سال جاری، مجوزهای صادرات فولاد به قوت خود باقی خواهد ماند. همین موضوع بهانه ای برای عرضه های بیشتر در بازارهای صاراتی و به تبع آن رشد قیمت در این بخش خواهد بود.

*** لغو دستورالعمل محدودیت صادرات شمش فولاد

دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در روز یکم شهریور، نام ۸۴ شرکت تولیدکننده مقاطع طویل فولادی و ۲۱ شرکت تولیدکننده شمش فولادی را از فهرست صادرکنندگان مجاز فولاد حذف کرده بود. این موضوع با اعتراض انجمن فولاد، با صدور نامه جدید به دفتر مقررات و صادرات وزارت صمت در تاریخ ۲ شهریور، از تصمیم خود عقب‌نشینی و محدودیت‌ها را ملغی کرد. محدودیت های صادراتی پیش تر تحت تاثیر این تصمیم قرار گرفته بودند. این موضوع در واپسین روزهای دولت روحانی اتفاق افتاد. تقریبا رخ داد این چنین تصمیم هایی در بازار فولاد بی سابقه بوده است. همین موضوع نرخ های صادراتی فولاد ایران را با رشد مقطعی همراه کرد. محدودیت های صادراتی به برخی از صادرکنندگان اجازه داد تا با رشد قیمت در بازار یکه تازی کنند. اما دیری نپایید که وضعیت تغییر کرد. آنچنان که قیمت‌های صادراتی شمش فولادی ایران در هفته منتهی به چهارشنبه ۲۵ آگوست همچنان نزولی بود.

*** کاهش قیمت در انتظار بازارهای صادراتی ایران پس از لغو محدودیت های صادراتی

انتظار می‌رفت که تولید فولاد از کارخانه‌های ایران در ماه سپتامبر بهبود یابد. زمانی که هوا خنک خواهد شد و کارخانه‌ها اجازه خواهند داشت که از برق بیشتری برای تولید فولاد استفاده کنند. در حال حاضر، تولیدکنندگان فولاد ایرانی مجبور بودند قیمت‌ها را کاهش دهند تا فروش جدیدی را به دست آورند. یک محموله ۴۰ هزار تنی شمش ایران برای تولید میلگرد که برای حمل در ماه اکتبر برنامه‌ریزی‌شده بود، با قیمت ۶۱۷ دلار به ازای هر تن فوب بنادر جنوبی ایران به چین فروخته شد.

بدون احتساب پرداخت اضافی برای درجه میلگرد ، این قیمت شمش با کمی افت قیمت همراه شده است. محدودیت های صادراتی در ماه های اخیر تحت الشعاع هزینه های باربری نیز قرار گرفته بود. هزینه حمل‌ونقل برای ماه اکتبر ۵۰ تا ۵۵ دلار در هر تن بود. با احتساب حاشیه سود ۱۰ دلاری معامله‌گر و هزینه‌های بانکی، این قیمت معادل ۶۷۷ تا ۶۸۲ دلار به ازای هر تن cfr چین خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.