یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

مهمترین فاکتورهای سه ماهه آخر سال بر تحولات بازار فولاد چین

شناسه : 53861 10 شهریور 1400 - 16:00

چهارمین فصل سال در چین در حالی سپری می شود که فشارهای محیط زیستی و کنترلی چین بازار فولاد را با چالش رو به رو کرده است. بازار فولاد چین در ماه های آتی به احتمال زیاد با کنترل بیشتری همراه خواهد بود. در این گزارش به مهم ترین فاکتورهای موثر بر بازار فولاد چین در سه ماه انتهایی سال خواهیم پرداخت

مهمترین فاکتورهای سه ماهه آخر سال بر تحولات بازار فولاد چین
پ
پ

عدم قطعیت در مورد چشم انداز زنجیره تامین آهن در منطقه آسیا و اقیانوسیه همچنان ادامه دارد. تعدادی از عوامل تعیین کننده کلیدی هنوز مبهم و نامشخص به نظر می رسند. چهارمین فصل سال در چین در حالی سپری می شود که فشارهای محیط زیستی و کنترلی چین بازار فولاد را با چالش رو به رو کرده است. بازار فولاد چین در ماه های آتی به احتمال زیاد با کنترل بیشتری همراه خواهد بود. در این گزارش به مهم ترین فاکتورهای موثر بر بازار فولاد چین در سه ماه انتهایی سال خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ایجاد ذخایر جدید سنگ آهن متاثر از فضای فعلی بازار فولاد چین

رئیس جمهور چین ، شی جین پینگ ، گفت که چین برای برآوردن تقاضای خود باید دارای ذخایر بزرگ ملی کالا باشد. جین پینگ در نشست کمیته مرکزی با محوریت اصلاحات در ۳۰ آگوست این موارد را اعلام کرد. به نظر می رسد که سیاست های چین در کنترل بازار بازار فولاد چین موضوع جدی است. وی در بخشی از سخنرانی خود اعلام کرد باید مشکلات در زنجیره تامین فولاد چین با کمترین هزینه برطرف شود. چین به نظر می رسد که به دنبال بهینه سازی و ساماندهی ذخایر سنگ آهن در بازار فولاد چین است. این ساماندهی ممکن است چشم انداز زنجریه تامین آهن و فولاد چین را در میانمدت تحت تاثیر قرار دهد.

*** تمرکزگرایی در بازار فولادچین

جین پینگ همچنین به ضرورت وارد کردن یک سیستم ذخیره مواد اضطراری به صورت مرکزی خبر داد. به نظر می رسد که بازار فولاد چین بعد از یک بازه گشتردگی به دنبال تمرگزگرایی است. به نظر می رسد که بازار فولاد چین در ماه های اخیر در پی تقویت انبارها برای شش ماه آتی بوده است. وی در بخشی از صحبت های خود اعلام کرد که این ذخیره سازی شامل ظرفیت های تولید مرکزی و محلی برای حفاظت از دارایی ها و بهبود توزیع منطقه ای خواهد بود. جین پینگ گفت: “لازم است نظارت بر ذخایر ملی تشدید شود. وی ادامه داد که به نیروهای ترکیبی نظارت حرفه ای ، نظارت بر صنعت و نظارت سرزمینی برای رسیدن به چشم اندازها نیازمندیم.

*** تعیین نقشه راه برای سنگ آهن شرق آسیا

وزارت منابع طبیعی چین در ۲۹ آگوست اعلام کرد که برای تعیین نقشه راه سنگ آهن به عنوان یک منبع معدنی استراتژیک تلاش می کند. وی هدف این تلاش را اطمینان حاصل کردن از این موضوع که سنگ آهن یک هدف کلیدی در عملیات اکتشاف است دانست. وی این هدف که ذخیره سازی و استخراج سنگ آهن باید نقطه قوت بازار فولاد چین باشد را بسیار مهم ارزیابی کرد.  بر اساس این اعلامیه ، این وزارتخانه همچنین در حال تدوین دستورالعمل جدید در مورد منابع استراتژیک داخلی برای ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۵ است.

*** عوامل کاهنده سرعت تجارت جهانی فولاد چین

یک منبع معامله گر در شانگهای به فست مارکت گفت که مقدار پایین عیار آهن (حدود ۳۰ درصد خلوص آهن) و هزینه های بالای معدنکاری ، مدتهاست که اکتشافات سنگ آهن داخلی در چین را محدود کرده است. یک منبع دیگر معامله گر در شانگهای گفت: “چین به شدت به واردات سنگ آهن به ویژه از برزیل و استرالیا متکی است تا تقاضای داخلی قوی را حفظ کند. به نظر می رسد موضوع انبارسازی سنگ آهن در چین به یک سناریوی پنهان در این کشور تبدیل شده است. این معامله گر گفت: افزایش عرضه سنگ آهن داخلی با کیفیت بالا در چین وابستگی آن را به واردات در دراز مدت کاهش می دهد.

 *** بازار سنگ آهن چین در سیطره برزیل و استرالیا

بسیاری از فعالان بازار پیش بینی می کنند که موجودی سنگ آهن تا پایان سال ۲۰۲۱ به حدود ۱۶۰-۱۷۰ میلیون تن برسد. این رقم که عمدتا ناشی از افزایش محموله های برزیل و استرالیا است به نظر دور از دسترس نمی رسد. بازار فولاد چین به شدت متاثر از واردات در بازه فعلی است. فشارهای زیست محیطی تولید سنگ آهن را با چالش رو به رو کرده است.

یک معامله گر مستقر در سنگاپور می گوید: “معدنچیان برزیل و استرالیا سعی خواهند کرد تخمین حمل و نقل خود را تا پایان سال برآورده کنند. بنابراین انتظار می رود حجم بالاتری تا پایان سال در چین تحویل شود. عدم قطعیت مالیات بر صادرات فولاد همچنان ادامه دارد. جریمه های حمل و نقل و حق بیمه ها در چین به یک ریسک بزرگ معاملاتی تبدیل شده است. ابهامات در مورد مالیات صادرات فولاد چین همچنان ادامه دارد. بسیاری از معامله گران دیگر به دنبال خرید محموله از کارخانه های فولاد چین برای صادرات به خارج نیستند.

*** ریسک مالیات ها در بازار فولاد بین الملل

یک معامله گر چینی پیش از این به فست مارکت گفته بود. اگر مالیات های جدید بر صادرات فولاد اعلام شود و خریداران اقدام به رد محموله کنند ، رسیدگی به آن بسیار دشوار خواهد بود. کارخانه های فولاد همچنین میزان صادرات خود را کاهش داده اند. دلیل این موضوع این است که به دنبال جلوگیری از توجه مقامات چینی در میان تلاش های جاری برای کاهش تولید فولاد و حفظ عرضه برای بازارهای داخلی باشند. منابع بازار همچنان در تاریخ ۱ یا ۱۵ سپتامبر به عنوان تاریخ احتمالی برای اعلام مالیات های جدید صادرات فولاد نگاه می کنند.

*** افت معاملات ذغال سنگ در بورس چین

عرضه زغال سنگ کک به دلیل بازرسی از حفاظت از محیط زیست و حوادث معادن زغال سنگ محدود شده است. اگرچه تولید زغال سنگ کک اخیراً افزایش یافته است ، اما نسبتاً کم است. ارزیابی  فست مارکت از بازار داخلی چین ذغال سنگ کک سخت ، با منشا شانشی ، تحویل ۳،۰۰۰-۳،۹۰۰ یوان (۴۶۴-۶۰۳ دلار) به ازای هر تن بود. در ۳۰ آگوست این رقم  1.070-1.520 یوان در تن نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. یک منبع معاملاتی گفت: “انتظار می رفت که تنگنای عرضه پس از ژانویه کاهش یابد. اما شدیدتر شد. در تنگنا قرار گرفتن عرضه زغال سنگ کک داخلی و شر.وع مجدد بحران کرونا در مغولستان باعث شد که واردات ذغال کک مغولستان متوقف شود. این موضوع به افزایش قیمت cfr ذغال سنگ کک کمک کرد.

*** ارزیابی فست کارکت از قیمت ذغال سنگ

محاسبه فست مارکت برای شاخص زغال سنگ کک سی اف آر از بندر شیاینگ در روز سه شنبه ۳۱ آگوست به ۴۲۱٫۸۵ دلار در هر تن رسید. جالب اینجاست که این رقم از ۲۵۱٫۴۷ دلار در ماه مه شروع به رشد کرده است. یک منبع معاملاتی پیش بینی کرد که قیمت cfr ذغال سنگ کک عیار بالا در ماه سپتامبر روند صعودی خود را ادامه دهد.

عرضه داخلی کک چین محدود بوده و قیمت ها از ابتدای ماه آگوست تا کنون ۷ برابر افزایش یافته است. قیمت هر یک رانت معاملاتی آن به طور متوسط  ۱۲۰ یوان (۱۹ دلار) افزایش یافته است. به گفته منابع ، هشتمین افزایش قیمت نیز در راه است. یک تولید کننده کک در استان هبی سه دور دیگر افزایش قیمت را در ماه سپتامبر پیش بینی می کند. در حالی که یک منبع تجارتی ذغال سنگ کک گفت که افزایش قیمت تا پایان ماه سپتامبر ادامه خواهد داشت.

*** برنامه های زیست محیطی در انتظار بازار کامودیتی ها

استان جیانگشی شرقی چین در ۳۱ آگوست پیش نویس برنامه ای برای نظارت دقیق تر بر پروژه ها با ماهیت مصرف انرژی بالا و پروژه های با انتشار آلایندگی زیاد را در دستور کار گذاشته است. برای محدود کردن ساخت و سازهای جدید ، بازسازی و گسترش چنین پروژه هایی به احتمال زیاد در دستور کار قرار خواهد گرفت. پیش نویس این طرح می گوید میزان جایگزینی ظرفیت نباید کمتر از ۲۵ درصد آلایندگی فعلی به ازای هر دوره بازرسی باشد. به نظر می رسد که بازارهای کامودیتی از این طرح ها و پیش نویس ها شدیدا تحت تاثیر قرار بگیرد. این موضوع بازار فولاد چین را نیز متاثر خواهد کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.