یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی قیمت خودرو در نیمه دوم سال جاری

شناسه : 53991 14 شهریور 1400 - 15:00
سیاستگذار خودرو در دولت دوازدهم با در نظر گرفتن سهم ۱۲درصدی تولید ۱۴۰۰ برای خودروسازان خصوصی، از این بخش به‌عنوان قطب سوم و انحصارزدا در خودروسازی کشور یاد کرد.خودروسازی ایران به دلیل استفاده از تکنولوژی های ضعیف تولید و اتلاف بالا در زیان دهی آشکاری به سر می برند. متاسفانه زیان این تولید ناکارآمد را مصف کننده باید بپردازد.بازار خودرو این روزها شناور بر موضوعات سیاسی و اقتصادی کشور با افت و خیزهای فراوانی روبرو است. هر چند به نظر می‌رسد بازار خودرو، داغی تابستان ۱۴۰۰ را این روزها پشت سرگذاشته اما هنوز با فاز کاهشی اواخر سال گذشته فاصله زیادی دارد.
ارزیابی قیمت خودرو در نیمه دوم سال جاری
پ
پ

ارزیابی قیمت خودرو از ابتدای سال نشان می دهد که با وجود افت های مقطعی قیمت در اردیبهشت و خرداد اما رد قیمت ها در بازار غالب بوده است. بازار خودرو از موضوعات مختلفی تغذیه می شود. رشد نرخ ارز و کاهش تولید دو اهرم فشار بر این بازار هستند. شاید در کوتاه مدت خیرها کاهشی باشند. اما در شش ماهه دوم سال با وجود همه فراز و نشیب ها بازار خودرو صعودی خواهد بود. در ادامه به تحلیل وضعیت موجود در بازار خودرو خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رشد ۳۰ میلیونی قیمت برخی خودرو ها در یک ماه گذشته

ارزیابی قیمت خودرو نشان می دهد که در یک ماه گذشته افزایش ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودرو را در بازار شاهد بوده ایم.  هر زمان که نرخ ارز در بازار آزاد افزایش یابد، قیمت خودرو نیز در بازار صعودی است. این تصور نیز که با کاهش قیمت ارز، می‌توان منتظر سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو بود. به دلیل ماهیت چسبندگی قیمت‌ها که در اقتصاد ایران ریشه دوانیده، اشتباه است و  نباید انتظار کاهش قیمت شدید خودرو در مدت زمان کوتاه  را داشته باشیم.

*** تکنولوژی ضعیف و هدر رفت سرمایه عامل رشد قیمت خودرو

خودروسازی ایران به دلیل استفاده از تکنولوژی های ضعیف تولید و اتلاف بالا در زیان دهی آشکاری به سر می برند. متاسفانه زیان این تولید ناکارآمد را مصف کننده باید بپردازد. شرکت های تولیدی خودرو هنوز در ارائه یک سیستم نظرسنجی منطقی از مستریان درمانده اند. خودروسازها با فرمول قیمت گذاری شورای رقابت مدتهاست به شدت در حال زیان دهی هستند و این تصمیم جدید شورا در عدم محاسبه نرخ تورم در پیش فروش، قطعا بر حجم زیان خودروسازان اضافه خواهد کرد. ادامه این روند قطعا با رشد قیمت ها جبران خواهد شد. اما سوال اینجاست که بازار تا کی قدرت تحمل این حجم از قیمت های غیرمنطقی را دارد؟. به هر حال هر اتفاقی در بازار رخ دهد مسیر بازار خودرو را به سمت صعودی شدن میل می دهد.

*** ارزیابی قیمت خودرو مطابق با بخشنامه شورای رقابت

شورای رقابت هر ۳ ماه یکبار باید بر اساس نرخ تورم بخشی در قیمت خودرو بازنگری میکرد اما متاسفانه این اقدام هم از سوی این شورا صورت نگرفته و گویا این شورا اعتباری برای مصوبات خود نیز قائل نیست. این موضوع می تواند یک آشفتگی را در بازار خودرو پدید آورد. ارزیابی قیمت خودرو نشان می دهد که خودروساز در صورتی که این روند ادامه پیدا کند به صورت انفرادی محصولات توسط کارخانجات رشد خواهد داشت و بازار به یک افسارگسیختگی بی سابقه ای تن خواهد داد. راه نجات از این شرایط خروج بازار خودرو از وضعیت دو نرخی است. البته این موضوع قطعا زمانبر است. اما در ننهایت باید به آن ختم شود.

*** نوسانات بی وقفه در بازار خودرو

توقف رشد قیمت‌ها در بازار طی چند روز اخیر این سوال را برای خریداران و فروشندگان ایجاد کرده که آیا می‌توان به تداوم آن دل‌خوش کرد؟ بازار خودرو این روزها شناور بر موضوعات سیاسی و اقتصادی کشور با افت و خیزهای فراوانی روبرو است. هر چند به نظر می‌رسد بازار خودرو، داغی تابستان ۱۴۰۰ را این روزها پشت سرگذاشته اما هنوز با فاز کاهشی اواخر سال گذشته فاصله زیادی دارد. دو آیتم نرخ ارز و عرضه اثرگذارترین مولفه تعیین قیمت خودرو طی روزهای آینده هستند.

اگر بازار ارز به ثبات برسد سیگنال مثبتی برای بازار خودرو ارسال می‌کند و به نوعی بازار خودرو را به ثبات نزدیک می‌کند. البته این ثبات مشروط است. چنانچه نرخ ارز ثبات داشته باشد اما خودروسازان نتوانند سر و شکلی به وضعیت عرضه خود دهند و جاده عرضه خود را عریض کنند این احتمال وجود دارد تا بار دیگر قیمت خودرو آهنگ صعودی به خود بگیرد.

*** ارزیابی قیمت خودرو از منظر رفتار سیاستگذار خوردو

سیاستگذار خودرو در دولت دوازدهم با در نظر گرفتن سهم ۱۲درصدی تولید ۱۴۰۰ برای خودروسازان خصوصی، از این بخش به‌عنوان قطب سوم و انحصارزدا در خودروسازی کشور یاد کرد. این در شرایطی است که بخش خصوصی به‌عنوان نبض واقعی خودروسازی حال و روز خوشی ندارد. ارزیابی قیمت خودرو از عقب‌ماندگی ۷۳درصدی تولید این بخش از برنامه امسال حکایت دارد. دولت قبل اراده برای اجرای طرح فروش خودرو در بورس کالا نداشت. در حالیکه معتقدیم این طرح تنظیم گری بهتری در عرضه و تقاضا خواهد داشت.

*** انتشار نرخ تورم بخشی و احتمال رشد قیمت ها

برای اعلام نرخ های جدید منتظر انتشار تورم بخشی از سوی بانک مرکزی هستیم. به احتمال زیاد فرمول قیمت گذاری خودرو ترکیبی از تورم بخشی اعلام شده توسط بانکی مرکزی و برخی متغیرهای دیگر است . پس از پایان شهریور اعلام خواهد شد. این موضوع به بازار این سیگنال را می دهد که قیمت خودرو از شهریور ماه به بعد مجدد صعودی خواهد شد. البته این موضوع پیشتر نیز مشخص بود.اما قطعی بودن روند تورم در بازار خودرو باعث شده که همه انتظار رشد قیمت ها را داشته باشند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.