یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ 12 صفر 1443 Sunday, 19 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قطعی برق، تولید فولاد کشور را نصف کرد

شناسه : 54098 16 شهریور 1400 - 15:00

مرداد ماه ۱۴۰۰ نسبت به خرداد، تحمیل خاموشی‌های اجباری به صنایع فولاد باعث شد که تولید فولاد میانی کشور تقریباً نصف شود.

قطعی برق، تولید فولاد کشور را نصف کرد
پ
پ

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، آمار تولید فولاد کشور در دوره ۵ ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. طبق آمار منتشرشده، تولید انواع فولاد میانی، محصولات فولادی و آهن اسفنجی در مرداد ماه سال جاری نسبت به خردادماه که وضعیت تأمین برق شرکت‌های فولادی تقریباً شرایط عادی داشت، کاهش شدیدی داشته است. در مرداد ماه ۱۴۰۰ نسبت به خرداد، تحمیل خاموشی‌های اجباری به صنایع فولاد باعث شد که تولید فولاد میانی کشور تقریباً نصف شود.

به گزارش آرتان پرس و به نقل از چیلان ، در مردادماه نسبت به خرداد سال جاری، تولید بیلت و بلوم کاهش ۵۴ درصدی، تولید میلگرد کاهش ۴۷ درصدی و تولید آهن اسفنجی کاهش ۴۴ درصدی داشته است.

نرخ رشد تولید فولاد میانی کشور که در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری، ۶ درصد بوده است، با قطعی‌های برق در ۵ ماهه نخست سال جاری به منفی ۱۲ درصد رسیده است. میزان تولید فولاد میانی کشور در ۵ ماه نخست امسال ۱ میلیون و ۵۲۶ هزار تن کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

** وضعیت تولید انواع فولاد میانی

طبق آمارهای انجمن فولاد، در دوره ۵ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، تولید بیلت و بلوم در ایران با کاهش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار تن رسیده است.

تولید اسلب نیز در ۵ ماهه نخست سال جاری با کاهش ۹ درصدی به ۴ میلیون و ۳۳۳ هزار تن رسیده است.

در مرداد ماه سال جاری نسبت به خرداد، میزان تولید بیلت و بلوم ۵۴ درصد و میزان تولید اسلب ۴۲ درصد کاهش یافته است. قابل ذکر است که کاهش تولید فولاد در کوره‌های قوس الکتریکی شدیدتر از کوره‌های ذوب القایی بوده است و تولید شمش کوره‌های قوس الکتریکی در مردادماه نسبت به خرداد سال جاری، ۶۵ درصد کاهش یافته است.

مجموع تولید فولاد میانی کشور در ۵ ماهه نخست سال جاری ۱۰ میلیون و ۸۲۸ هزار تن بوده است که کاهش ۱۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌‌دهد.

** وضعیت تولید محصولات فولادی در ۵ ماهه نخست سال جاری

در ۵ ماهه نخست سال جاری، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، کاهش ۱۱ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در ۵ ماهه نخست امسال، ۷ میلیون و ۵۷۳ هزار تن بوده است.

در ۵ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۴ میلیون و ۲۹۶ هزار تن محصولات طویل و ۳ میلیون و ۲۷۷ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده است. رشد تولید محصولات طویل در ۵ ماهه نخست امسال، منفی ۷ درصد و رشد تولید محصولات تخت منفی ۱۷ درصد بوده است.

تولید میلگرد در ۵ ماهه نخست امسال ۳ میلیون و ۵۱۸ هزار تن بوده که کاهش ۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. تولید تیرآهن نیز در ۵ ماهه نخست امسال با کاهش ۱۱ درصدی به ۴۵۴ هزار تن رسیده است.

در مرداد ماه امسال نسبت به خرداد، تولید تیرآهن کاهش ۲۹ درصدی و تولید میلگرد کاهش ۴۷ درصدی داشته است.

میزان تولید ورق گرم کشور در ۵ ماهه نخست سال جاری، ۳ میلیون و ۲۲۷ هزار تن بوده که کاهش ۱۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. تولید ورق سرد در ۵ ماهه نخست امسال ۱۰ درصد کاهش یافته است. تولید ورق‌های پوششدار نیز در ۵ ماهه نخست امسال تغییری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان نمی‌دهد.

محدودیت‌های مصرف برق توسط شرکت‌های فولادی باعث شده تا در مرداد ماه امسال نسبت به خرداد، تولید ورق گرم ۲۸ درصد، تولید ورق سرد ۱۲ درصد و تولید ورق‌های پوششدار ۶ درصد کاهش یابد.

** وضعیت تولید آهن اسفنجی

طبق گزارش آماری انجمن فولاد، تولیدکنندگان آهن اسفنجی در ۵ ماهه نخست سال جاری حدود ۱۲.۴ میلیون تن از این محصول را تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، کاهش ۴ درصدی را نشان می‌دهد. با این که انرژی اصلی مصرفی در واحدهای احیاء مستقیم گاز است، اما محدودیت‌های تحمیل‌شده به شرکت‌های زنجیره فولاد باعث شده تا تولید آهن اسفنجی در مرداد ماه نسبت به خرداد ۴۴ درصد کاهش یابد.

در جدول زیر جزئیات آمار تولید فولاد کشور در دوره ۵ ماهه نخست امسال و مقایسه آن به دوره مشابه سال قبل را ببینید. جدول دوم نیز درصد کاهش تولید فولاد میانی، محصوت فولادی و آهن اسفنجی در مرداد ماه نسبت به خردادماه ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد:

*** گزارش غیر واقعی و متناقص ورد استیل (رکورد زنی ایران با تولید ۸/۱۷ میلیون تن فولاد)

بر اساس ارزیابی ­های صورت گرفته، ایران با افزایش تولید فولاد خود سعی در ارتقا سطح جهانی خود در بین سایر تولیدکنندگان دارد. در این بین آمارهای حاکی از آن است، فولاد مبارکه اصفهان در ارتقا این سطح جهانی پیشرو بوده و همچنان در صدر تولیدکنندگان فولاد در ایران قرار دارد.

به گزارش ورلد استیل، ایران در مجموع با افزایش سالانه حدود ۹/۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۲۰، پس از برزیل با ۲۱ میلیون تن تولید دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام در جهان است.

چین با تولید ۳/۶۴۹ میلیون تن فولاد، و با افزایش سالانه در حدود ۸ درصد، بزرگترین تولید کننده فولاد خام در جهان در دوره هفت ماهه گذشته بوده است.

پس از آن هند با ۶۸ میلیون تن (۷/۲۸ درصد افزایش) ، ژاپن با ۱/۵۶ میلیون تن (۲/۱۶ درصد افزایش) ، ایالات متحده با ۵/۴۹ میلیون تن (افزایش ۵/۱۸درصد) ، روسیه با ۹/۴۴ میلیون تن (۲/۹ درصد افزایش) ، کره جنوبی با ۳/۴۱میلیون تن (۷/۸ درصد افزایش) ، آلمان با ۶/۲۳ میلیون تن (۹/۱۸ درصد افزایش) و ترکیه با ۹/۲۲ میلیون تن (۷/۱۷ درصد افزایش) قرار دارند.

** فولاد مبارکه اصفهان، پیشتاز در تولید فولاد

به گزارش منابع، شرکت فولاد مبارکه واقع در جنوب غربی اصفهان و بزرگترین تولید کننده فولاد در ایران ، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا،  با تولید ۱۹/۳ میلیون تن محصولات فولادی نیمه تمام در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی (از ۲۱ مارس) ، با افت ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، در صدر فهرست کارخانجات فولادی ایران قرار گرفت.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ، شرکت فولاد مبارکه و شرکت تابعه سابا فولاد، در طی این دوره، ۵۹/۲ میلیون تن فولاد تمام شده تولید کردند نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۸ درصد کاهش داشته ­است. از نظر تولید نیمه نهایی بعد از شرکت فولاد مبارکه، فولاد خوزستان با ۰۷/۱ میلیون تن و  شرکت فولاد اصفهان با ۰۷/۷۷۲ تن در رتبه ­های بعدی قرار می­گیرند.

انجمن فولاد ایران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.