جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

چالش های قیمت میلگرد و سیمان در بازار امروز

شناسه : 54378 20 شهریور 1400 - 16:00
بد نیست که بازار فولاد را از منظر قیمت های صادراتی نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. این موضوع برای بازار فولاد و سیمان نیز می تواند مشابها بررسی شود. در بازار داخلی ایران، میلگرد 12 تا 32 میلی متری A3 با قیمت ریالی معادل 577 دلار در هر تن درب کارخانه بدون 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده ارائه می شود. نظر شخصی ما اینست که از یکسو که میشنویم نرخ قراضه آهن این روزها حول ۱۰ هزار تومان معامله می شود. از سوی دیگر رفتار عاقلانه بانک مرکزی در دولت جدید نشان داده که دولت علاقه‌ای به ارزپاشی های غیرمنطقی و نوسان سازی های مقطعی بازار ارز و متعاقب آن شخم زدن همه بازارها؛ به خصوص بازار سرمایه؛ ندارد. ظاهرا اینطور که دیده میشود فعلا ثبات بازار ارز را مد نظر قرار داده است. این موضوع کمک خواهد کرد که بازارهای فولادی کشور باوانند فارغ از نوسانات نرخ ارز کشف واقعی قیمت را انجام دهند.
چالش های قیمت میلگرد و سیمان در بازار امروز
پ
پ

قیمت میلگرد و سیمان در سال گذشته دستخوش تغییرات گسترده ای در نظام قیمت های خود شدند. در ماه های گذشته اما این دو بازار با نوسانات گسترده ای همراه بوده اند. در این گزارش چالش بازار میلگرد و سیمان را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متأسفانه نتوانستند عمل کنند. باید دید دلیل ای نابسامانی و رشد بی وقفه قیمت ها چه عواملی می تواند باشد. در ادامه به بررسی این موضوع با جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** قول وزیر صمت در خصوص قیمت میلگرد و سیمان در روزهای آتی

در نشستی که با وزیر جدید صمت اخیر برگزار شد. ایشان قول دادند قیمت هر پاکت سیمان ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد. قیمت میلگرد هم در سه مقطع یک ماهه به‌طور کامل ساماندهی شود. این وعده ها با توجه به اینکه در سال های گذشته از مسئولین مختلفی شنیده شده خیلی در بازار نتوانست تغییراتی ایجاد کند.چالش بازار میلگرد در شرایط فعلی جدی تر از آن چیزی است که در خبرای قبلی توسط خبرگذاری های محتلف پوشش داده شده است. رشد قیمت های بازار فولاد به صورت پیوسته سبب شده تا نظم بازار برای یک بازه ی قابل توجهی از بین برود. این موضوع را در بازار سیمان نیز شاهد بودیم. در هفته های گذشته قیمت هر پاکت سیمان به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده بود. قطع برق کارخانجات سیمانی مهم ترین عامل در خصوص این رخداد قیمتی بود.

*** شکننده بودن تثبیت قیمت میلگرد و سیمان

در حالیکه این روزها خبرهای مختلفی در مورد رشد تولید میلگرد و سایر محصولات فولادی بی کیفیت منتشر می شود.نگرانی ها از تاثیر این محصولات بر اعتبار صنعت افزایش پیدا کرده است. اینکه صرفا قیمت ها در بازار فولاد کاهشی شود اهمیت چندانی ندارد. بازار میلگرد ایران از کیفیت پایین رنج می برد. ریسک خریدهای مدیران پروژه بالا رفته است. شکننده بودن میلگردها در کیلیپ هایی دست به دست شده و اعتبار تولید فولاد ایران را زیر سوال برده است. از طرفی در بازار سیمان نیز این موضوع را شاهد بوده ایم. افت کیفیت سیمان تحویلی به بازار در هفته های گذشته موجب نارضایتی مصرف کننده شده است. این موضوعات می توان تبعات بدی در بازارهای صادراتی ایران نیز داشته باشد.

*** اظهار نظر مجلسی ها در خصوص بازار فولاد

اما صحبت های اخیر در خصوص قیمت میلگرد در بازار داخلی یک سر به مجلس دارد. ظاهرا یکی از نمایندکان مجلس دوباره گریزی زده به میلگرد ۱۰ هزار تومانی و صحبتهایی در این خصوص کرده که چندان قابل استناد نبوده. این صحبت ها از پایه منطق درست و تخصصی این حوزه برخوردار نیست. همین موضوع باعث ده تا کی جو قیمت در بازار میلگرد تحت الشعاع قرار بگیرد.

*** تلاش برای آدرس اشتباه ندادن به مصرف کننده نهایی

نظر شخصی ما اینست که از یکسو که میشنویم نرخ قراضه آهن این روزها حول ۱۰ هزار تومان معامله می شود. از سوی دیگر رفتار عاقلانه بانک مرکزی در دولت جدید نشان داده که دولت علاقه‌ای به ارزپاشی های غیرمنطقی و نوسان سازی های مقطعی بازار ارز و متعاقب آن شخم زدن همه بازارها؛ به خصوص بازار سرمایه؛ ندارد. ظاهرا اینطور که دیده میشود فعلا ثبات بازار ارز را مد نظر قرار داده است. این موضوع کمک خواهد کرد که بازارهای فولادی کشور باوانند فارغ از نوسانات نرخ ارز کشف واقعی قیمت را انجام دهند.

*** ناهمخوانی نرخ قراضه آهنی و قیمت میلگرد در بازار داخلی

در جایی که قراضه آهن ۱۰ هزار تومانی معامله می شود و نرخ پایه عرضه فولاد در بورس کالا بر اساس یک مکانیزم مشخص قیمت‌گذاری می‌گردد و در بازار نرخ ارز هم فعلا اتفاق خاصی نیافتاده؛ بعضی صحبت ها و وعده های کارشناسی‌نشده و غیر تخصصی؛ غیر از اینکه با آدرس غلط دادن به بازار باعث آزار رساندن به یک عده از مردم و مختل شدن کسب و کار و یا تولید آنها می شود و احتمالا باعث ضرر و زیان عده‌ای هم خواهد شد. این مسیر قیمت گذاری در مسیر فولاد و سیمان نیز اتفاق افتاده و می تواند مصرف کننده را گمراه کند.

*** یک توصیه مهم به فعالان و مسئولین اقتصادی در خصوص بازار میلگرد و سیمان

به شدت به فعالان و مسئولین اقتصادی توصیه می کنیم یا از بیان هرگونه عدد و رقم مشخص در حوزه های کالایی خودداری نمایند یا اگر مترصد این اطلاع رسانی هستند؛ وعده‌های آنها هماهنگ با وزارت اجرایی صمت و همراه با ذکر جزییات راهکار عملیاتی و اصولی مد نظر آنها باشدو این موضوع باعث می شود تا مردم آگاه ما خود بتوانند تفسیر و قضاوت صحیح داشته باشند . بازار فولاد و سیمان این روزها در اوج التهاب خود قرار دارد. هر گونه قیمت دهی اشتباه و سبگنال نادرست از سوی مسئولین می تواند برای بازار گران تمام شود.

*** چشم پوشی از تحولات بی پایه و اساس در بازار میلگرد و سیمان

طرح اینگونه موضوعات برای ما با توجه به گزاره های بنیادین حاکم بر روند فعلی اقتصاد کشور و قیمت میلگرد و سیمان؛ چندان حائز اهمیت نیست کما اینکه حتی غالب رسانه های مهم و رسمی کشور هم با چشم‌پوشی از کنار این مسئله بدون بازتاب آن گذشتند . هر چند به شدت علاقمند به افزایش قدرت خرید مردم و کاهش منطقی قیمت ها در بازار داخلی در همه حوزه‌ها هستیم. اما معمولا خیلی منطق و محاسبات خود را درگیر اینگونه اظهار نظرهای غیرواقع نمی‌کنیم. باید دقت داشت که بازار فولاد و سیمان این روزها در اوج التهاب خود قرار دارد. ما نمی خواهیم مسیر بازار را ملتهب تر از این کنیم. لذا از شرح و پرداختن به یک اشتباه بیش از این نمی پردازیم.

*** مقایسه قیمت در بازار میلگرد در بازار ایران و امارات

بد نیست که بازار فولاد را از منظر قیمت های صادراتی نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. این موضوع برای بازار فولاد و سیمان نیز می تواند مشابها بررسی شود. در بازار داخلی ایران، میلگرد ۱۲ تا ۳۲ میلی متری A3 با قیمت ریالی معادل ۵۷۷ دلار در هر تن درب کارخانه بدون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده ارائه می شود. قیمت صادراتی میلگرد نیز ۶۴۵ دلار در تن فوب ایران است. معاملات میلگرد ۸ تا ۴۰ میلیمتری در بازار امارات متحده عربی در هفته قبل با قیمت ۲,۴۲۰ تا ۲,۶۱۰ درهم معادل ۶۵۹ تا ۷۱۰ دلار درب کارخانه انجام شد. کارخانه جیندال شدید مستقر در عمان با قیمت ۲,۴۴۰ تا ۲,۴۵۰ درهم در هر تن امارات معامله کرد. به نظر می رسد که قیمت های ایران به بازارهای صادارتی نطقه نزدیک شده. تمام کشورها نرخ فولاد و سیمان در کشورهای همسایه تثبیت شده باشد. باید دید این اتفاق در بازار ایران چه موقع به وقوع خواهد پیوست.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.