جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کفه ترازو قیمت ها در بازار آهن به کدام سمت سنگینی میکند؟

شناسه : 54406 21 شهریور 1400 - 13:00
به نظر می رسد که که دولت و مجلس به شکلی هم صدا در کنترل بازار آهن و فولاد یکدیگر را همراهی کنند. مجلس شورای اسلامی مصرانه موضوع کاهش قیمت سیمان و مصالح ساختمانی از جمله آهن و فولاد را دنبال می کند. وضعیت بازار آهن در شراط فعلی بی ارتباط با موضوع افت قیمت های جهانی نیست. بالاخره این نوسانات دیر یا زود به بازار ایران می رسد. از طرفی با نزدیک شدن قیمت های ایران به بازارهای جهانی تاثیر پذیری از این بازار بیشتر و بیشتر شده است. برخی فعالان معتقدند با توجه به ادامه کاهش قیمت‌های جهانی و وضعیت نرخ دلار نیما این هفته هم باید شاهد کاهش قیمت‌های پایه در بورس باشیم.
کفه ترازو قیمت ها در بازار آهن به کدام سمت سنگینی میکند؟
پ
پ

با وجود رشد پیوسته در روند قیمت آهن طی ماه های گذشته به نظر می رسد بازار در نیمه های شهریور مسیر ثبات را در پیش گرفته است. با روی کار آمد دولت جدید و تثبیت نرخ دلار در قیمت های فعلی شانس کنترل بازار افزایش پیدا کرد. ارزیابی تجمیعی بازار نشان می دهد که نرخ های هفته جاری کمی از نرخ های روز پنچشنبه عقب نشینی کرده است. از قیمت بازارهای جهانی و افت قیمت سنگ آهن نیز نباید غافل شویم. در مجموع متغیرهای بازار به سمت ثبات قیمت حرکت کرده اند. بازار نیز این سیگنال قوی را دریافت کرده است. در ادامه به تحلیل وضعیت بازار آهن با جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

تحلیل وضعیت بازار آهن؛ ثبات نسبی همراه با کاهش قیمت برخی مقاطع

روز گذشته در شرایطی که نرخ ارز نسبت به معاملات پشت خطی دیروز و نوسانات روز پنجشنبه اندکی عقب نشینی کرده و دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۸۴۰ تومان به فروش رسید. خبرها از بازار آهن از ثبات نسبی قیمت‌ها همراه با کاهش در برخی مبادی فروش حکایت داشت. به نظر می رسد که بازار فولاد ما به شدن دلاریزه شده است. حتی خبرهای بازارهای جهانی به اندازه نوسانات نرخ دلار نمی تواند وضعیت بازار آهن را تغییر دهد. هر چند نرخ دلار در قیمت های بالاتری از حد تصور تحلیلگران تثبیت شده است. اما این تثبیت به بازار این سیگنال را ارائه کرده که رشدهای بیشتر قیمت در کار نخواهد بود. 

*** ارتباط وضعیت بازار آهن با افت قیمت جهانی

وضعیت بازار آهن در شراط فعلی بی ارتباط با موضوع افت قیمت های جهانی نیست. بالاخره این نوسانات دیر یا زود به بازار ایران می رسد. از طرفی با نزدیک شدن قیمت های ایران به بازارهای جهانی تاثیر پذیری از این بازار بیشتر و بیشتر شده است. برخی فعالان معتقدند با توجه به ادامه کاهش قیمت‌های جهانی و وضعیت نرخ دلار نیما این هفته هم باید شاهد کاهش قیمت‌های پایه در بورس باشیم. از طرف دیگر با توجه به بهبود شرایط تولید و رفع نسبی محدودیت‌های تامین برق فشار عرضه هم در بازار بالا است. این بدان معنی است که عملا دوران جولان دهی آهن در بازار به اتمام رسیده است. از طرفی شرکت‌های بزرگ برای رعایت کف عرضه و گرفتن مجوز صادرات مجبور به افزایش عرضه هستند؛ این روندها منجر به کاهش اثر نوسان ارز در بازار آهن شده است.

*** تداوم بحران انرژی در بازار آهن و فولاد ایران

اما نکته قابل تامل در بازار آهن موضوع بحران انرژی است. در موضوع سیمان ما صرفا کمبود برق را به عنوان یک ریسک شناسایی کرده بودیم. وضعیت بازار آهن در ش ماهه دوم سال نیز متاثر از بازار انرژی است. به هر حال افق پیش روی بازار با توجه به مشکلات تامین گاز در فصل سرد سال و کاهش قابل توجه آهن اسفنجی دیری نخواهد کشید که دوباره بازار متلاطم خواهد شد. البته با توجه به نبود تقاضای واقعی در بازار تا آن زمان بسته به روند دلار و قیمت‌های جهانی ادامه اصلاح قیمت ها با شیب بسیار کم وجود دارد اما نباید از این موضوع غافل شد که احتمالا با رشد قیمت دلار این وضعیت پایدار نخواهد ماند..

*** رصد آخرین وضعیت بازار آهن داخلی

وضعیت بازار آهن را بد نیست با قدری چاشنی رصد بازار دنبال کنیم. این روزها بازار میلگرد پر حاشیه ترین بازار فولاد ایران است. روز گذشته ۷ شرکت میلگرد کاهش قیمت ۵۰ تا ۲۸۰ تومانی داشتند و ۸ شرکت نیز با ثبات اعلام قیمت کردند. روند کاهشی میلگرد کمی برای تحلیلگران معنادار است. میلگرد نماینده تمام عیار بازار فولاد و آهن ایران است. روند آن می تواند وضعیت کلی بازار را نشان دهد. به نظر می رسد که وضعیت بازار آهن آماده افت مقطعی قیمت باشد. مابقی بازارها نیز همین وضعیت را داشتند. نبشی و ناودانی در بازار اکثر با کاهش ۲۰۰ تا ۴۵۰ تومانی عرضه شد و برخی قیمت‌ها ثبات داشت. تیرآهن در بخش کیلوی کاهش ۳۰۰ تومانی به همراه ثبات داشت و شاخه پر فروش تغییر قیمت نداشتند. در حوزه پروفیل اکثر شرکت‌ها ثبات قیمت داشتند. در برخی محصولات نوسان ۱۰۰ تومانی دیده می‌شد

*** ارزیابی بازار فولاد ایران از نگاه عمده فروش ها

وضعیت بازار فولاد را از نگاه عمده فروش ها بررسی می کنیم. روز گذشته ۴ هزار و ۶ تن محصولات زنجیره فولاد از ۴۵ هزار و ۸۸۳ تن مندرج در اطلاعیه عرضه روی تابلو قرار گرفت. که به معنای مورد تقاضا بودن ۸٫۸ درصد از حجم معامله بوده است. این رقم برای آخرین ماه تابستن رقم بسیار پایینی است. روز گذشته  ۵۰۶ تن سبد تیرآهن مخلوط ذوب آهن با نرخ پیشنهادی برابر با پایه ۱۸۹ هزار ریال مبادله شد. همچنین یک هزار و ۱۲۷ تن تیرآهن نیز پیش از آغاز معاملات به دلیل عدم تقاضا از تابلو حذف شدند. به نظر می رسد که بازار فعلا خریدها را پس می زند. این وضعیت می تواند نرخ های فولاد و آهن را در اوایل مهرماه به مسیر کشف قیت واقعی بکشاند. باید دید دولت در مهار التهابات بازار آهن و فولاد چقدر می تواند موفق عمل کند.

*** ورود دولت به بازار کنترل نرخ آهن

به نظر می رسد که که دولت و مجلس به شکلی هم صدا در کنترل بازار آهن و فولاد یکدیگر را همراهی کنند. مجلس شورای اسلامی مصرانه موضوع کاهش قیمت سیمان و مصالح ساختمانی از جمله آهن و فولاد را دنبال می کند. عباس مقتدایی اخیرا اعلام کرده است که این اصرار ما، با برگزاری جلسات متعددی با وزرای جدید درحال پیگیری است. مخصوصا نایب رییس مجلس، به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی این موضوع را با جدیت دنبال می کند. مجلس نمی پذیرد قیمت هایی که در چند هفته گذشته به شدت و آسانسوری بالا رفته است، همچنان در همان حالت بماند. تلاش می کنیم قیمت هایی که با رکود دولت دوازدهم نوسان شدید پیدا کرد. در دولت جدید با تشکیل شوراهای مربوطه مرتفع شود. به نظر می رسد وضعیت بازار آهن دستخوش تغییرات کنترلی در ماه های آتی شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.