جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قطعی برق و خسارت بی سابقه ۲۳۵ میلیون دلاری به فولادسازان

شناسه : 54431 21 شهریور 1400 - 15:00

قطعی برق در تابستان امسال خسارات فراوانی در پی داشت. از خرابی وسایل برقی خانوارها تا کاهش تولید فولاد و افزایش قیمت محصولات فولادی ، چالش های اصلی تابستان امسال بودند. اما اظهارنظرهای مسئولین را بشنوید!

قطعی برق و خسارت بی سابقه ۲۳۵ میلیون دلاری به فولادسازان
پ
پ

قطعی برق در تابستان امسال خسارات فراوانی در پی داشت. از خرابی وسایل برقی خانوارها تا کاهش تولید فولاد و افزایش قیمت محصولات فولادی ، چالش های اصلی تابستان امسال بودند. اما اظهارنظرهای مسئولین را بشنوید!

به گزارش آرتان پرس و به نقل از اقتصاد آنلاین ، تقاضای تابستانی منجر به قطعی برق و آب در چند ماه گذشته در بیشتر مناطق شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، مصرف برق در ۲۰ ژوئن از ۶۲۰۰۰ مگاوات فراتر رفت و دمای بالا باعث شد که مصرف برق عمومی در سراسر کشور افزایش یابد. از آنجا که تولید فولاد و سیمان فرآیندهای پر مصرف برق هستند ، کارخانه ها فقط مجاز به کار در ظرفیت های محدود و در ساعات خاص هستند.

این امر باعث ایجاد کمبود فولاد و سیمان در بازارهای محلی شد و قیمت ها یک شبه افزایش یافت و مشکلات جدیدی برای اکثر بخش های ساختمانی ایجاد شد. به گفته رسول خلیفه سلطانی ، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، قطعی برق ۸۵ درصد از تولید فولاد کشور را متوقف کرده است.

*** چشم انداز فولاد

ایران هدف خود را برای تبدیل شدن به ششمین تولید کننده بزرگ فولاد در جهان طبق برنامه ۲۰ ساله دنبال می کند که ظرفیت تولید سالانه ۵۵ میلیون تن و صادرات سالانه ۲۰-۲۵ میلیون تن را تا سال ۲۰۲۵ هدف قرار می دهد.

زرندی اظهار کرد: “برای دستیابی به ظرفیت تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد ، ما حداقل ۵۰۰۰ مگاوات کمبود برق داریم.”

معاون وزیر با اشاره به اینکه شرایط تولید تا سومین ماه سال جاری (۲۲ ژوئن تا ۲۲ جولای) قبل از مواجهه با چالش های قطعی برق مطلوب بود ، گفت: “در سه ماه گذشته به دلیل کمبود برق ، واحدهای تولیدی به ویژه در بخش سیمان و فولاد با مشکل مواجه شدند.”

بر اساس آخرین گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، تولید فولاد ایران در چهارمین ماه سال جاری (۲۲ ژوئن تا ۲۲ جولای) در مقایسه با ماه قبل و سال گذشته کاهش محسوسی داشته است.

*** تولید ماهانه در پی قطعی برق

فولادسازان ایرانی ۱٫۵ میلیون تن فولاد نیمه تمام از ۲۲ ژوئن تا ۲۲ جولای تولید کردند که به ترتیب ۳۹٫۲۱ و ۳۸٫۴۳ درصد کاهش ماهانه و سالانه را نشان می دهد. بیلت و بلوم ۸۹۷،۰۰۰ تن از تولید فولاد نیمه تمام را تشکیل می دهند که به ترتیب ۴۱٫۴۵ و ۴۱٫۸۷ درصد نسبت به سال و ماه گذشته کاهش یافته اند. تولید اسلب به ۶۰۴۰۰۰ تن رسید که ۳۳٫۳۳ و ۳۴٫۷۷ درصد نسبت به سال و ماه گذشته کاهش یافت.

*** فولاد تمام شده

تولید فولاد تمام شده ۴۱٫۰۵ درصد در سال کاهش یافته و به ۱٫۰۷ میلیون تن رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۴۰٫۹۹ درصد کاهش یافته است. سهم فولاد بلند در تولید محصولات فولادی تمام شده ۵۶۵،۰۰۰ تن بود که ۴۵٫۴۶ و ۵۱٫۲۱ درصد کاهش را نسبت به سال و ماه گذشته نشان می دهد.

میزان تولید میلگرد ۴۶٫۲۴ و ۹۴٫۷۲ درصد نسبت به سال و ماه گذشته کاهش یافت. تولید فولاد تخت سالانه ۳۵٫۲۴ درصد کاهش یافته و ۲۳٫۱۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را با ۵۰۹۰۰۰ تن ثبت کرد. کویل نورد گرم ۵۰۶،۰۰۰ تن از تولیدات این گروه را تشکیل می دهد که کاهش ۳۳٫۱۵ و ۲۱٫۹۱ درصدی نسبت به سال و ماه گذشته دارد.

کویل نورد سرد با ۱۷۶٫۰۰۰ تن ، کاهش ۱۹٫۶۳ و ۲۹٫۳۱ درصدی نسبت به ماه و سال گذشته دارد. کویل روکش دار با ۹۵۰۰۰ ، به ترتیب ۳۵٫۸۱ و۲۸٫۵۷ درصد کاهش نسبت به سال و ماه قبل دارد. بر اساس داده های ISPA ، میزان تولید آهن احیا شده در ایران ۱٫۸۳ میلیون تن بوده است که ۲۵٫۳۶ درصد در سال کاهش یافته است.

مصطفی رجبی مشهدی ، سخنگوی توانیر اظهار کرد: “تمام محدودیت های برق صنایع تا ۲۳ سپتامبر برداشته می شود.”

وی با قدردانی از همکاری صنعت فولاد در تابستان امسال ، پایان قطعی برق در صنعت را تا آن تاریخ اعلام کرد و گفت: “تابستان امسال ، با مجموعه ای از چالش ها مانند خشکسالی بی سابقه تأمین برق پایدار را با مشکل مواجه کرد ، بنابراین با توجه به اولویت تامین برق برای خانوارها و بخش های عمومی ، مجبور شدیم محدودیت هایی را برای بخش صنعتی اعمال کنیم.”

منبع: اقتصاد آنلاین

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.