شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰ 11 صفر 1443 Saturday, 18 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

سایه روشن مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا

شناسه : 54490 22 شهریور 1400 - 11:00
د اگرچه مکانیزم عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا می تواند با حذف واسطه ها به تولیدکنندگان ، سازندگان مسکن و خریداران کمک کند. اما این سناریو هنوز نگران کننده است. در همین حال ، یکی از مشکلات فعلی ، عرضه نصفه و نیمه سیمان در بازار سهام است که بخشی از سیمان وارد بازار سهام می شود و برخی دیگر مستقیماً به فروش می رسد
سایه روشن مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا
پ
پ

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان ایران اظهار داشت عرضه سیمان در بورس کالا حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را تضمین می کند. به نظر می رسد که دولت مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا را با جدیت دنبال کند. هر چند این طرح بسیار مفید است. اما باید دقت کرد که هزینه سیمان در قبال زنجیره تامین مسکن بسیار ناچیز است. دولت باید به موضوعات مهم تری برای کنترل قیمت ورود کند. در شرایط فعلی به دلیل خروج از بحران انرژی به صورت خود به خودی  بازار سیمان از التهاب خارج خواهد شد. لذا نیازی به رسانه ای کردن این دستاورد طبیعی نیست. در ادامه به ارزیابی این موضوع با جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** نقش وزارت صمت در مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا

عبدالرضا شیخان با تأکید بر استراتژی و نقش حمایتی وزارت صنعت درمکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا ، الزام ارائه این کالا فقط در بورس کالا را تصمیمی درست دانست. وی معتقد است که این تصمیم از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان حمایت می کند. وی گفت: از ابتدای امسال ، با پیگیری ها و رایزنی های انجام شده و تأیید وزارت صنعت ، کارخانه ها و واحدهای تولیدی سیمان بتدریج وارد مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا شدند. وی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که به دلیل شفافیت ایجاد شده در قیمت ها با انجام این کار ، تمایل واحدهای تولیدی برای ارائه محصولات خود در بورس کالا افزایش یافت. به طوری که در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از واحدهای تولید سیمان محصولات خود را در بورس کالا عرضه می کنند.

*** الزام تولیدکنندگان سیمان به حضور فعال در بورس کالا

عبدالرضا شیخان الزام واحدهای تولیدی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا را تصمیم درستی عنوان کرد. در همین استا افزود: عرضه بخشی از سیمان در بورس باعث می شود که محصول چند قیمت شود و توسط سودجویان و دلالان مورد بهره برداری قرار گیرد.

بازار سیمان که یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است در سه ماه گذشته شاهد آشفتگی های عظیمی در ایران بوده است. این التهابات در تاریخ تولید و مصرف این محصول بی سابقه بوده است. به نظر می رسد که مکانیزم عرضه سیمان در بورس باید خیلی زودتر اجرایی می شد. در حال حاضر این موضوع با فشاری که بازار وارد کرده شاید دستاورد بزرگی محسوب نشود.

*** تحلیل شکاف قیمت در بازار سیمان

اما بد نیست که آنالیز شکاف قیمت سیمان را با گذر زمان مورد بررسی قرار دهیم. قیمت سیمان ، که ۲٫۲ میلیون ریال (حدود ۵۲٫۳ دلار) در تن در ابتدای سال جاری میلادی (اواخر اسفند) بود. در مدت کمتر از سه ماه به ۱٫۲ میلیون ریال (حدود ۲۸٫۵ دلار) کاهش یافت. بسته شدن کارخانه های تولید بتن آماده و توقف ریختن بتن در پروژه های عمرانی وضعیت تولید را وخیم کرد.

این بسته شدن ها همچنان ادامه دارد. اما به نظر می رسد که دولت بخشی از موجودی های خود در انبار را به بازار وارد کرده است. پیشنهاد مکانیزم عرضه سیمان در بورس نیز ترس جدی را به جان دلالان و انبارداران این حوزه انداخته است. کم کم از فصل ساخت و ساز داریم فاصله می گیریم. از سویی دیگر بحران برق نیز برطرف شده است. لذا دلیلی برای کمبود سیمان در بازار وجود ندارد. البته به حساب آوردن این موضوع به عنوان یک دستاورد اجرایی جای بحث دارد.

*** نقش مکانیزم عرضه سیمان در قیمتگذاری مواد اولیه

گفته می شود دلیل این شرایط در بازار مسکن و ساخت و ساز مکانیزم عرضه سیمان بورس کالای ایران است. موضوعی که بحث های زیادی را برانگیخت. برخی از کارشناسان و همچنین فعالان در بازار سیمان نظراتی دارند. آنها معتقدند قیمت گذاری معمولی سیمان همیشه تولید کنندگان را با چالش مواجه کرده است. بنابراین این محصول در بورس کالا عرضه می شود.

غلامرضا شریعتی ، یکی از اعضای کمیسیون توسعه مجلس ، یکی از کسانی است که از این ایده حمایت می کند.او می گوید سیمان یکی از کالاهای اساسی است که باید در بورس کالا عرضه شود. این محصول باید از قیمت گذاری دولت خلاص شود. نظارت بر بازار باید جایگزین مداخله دیکتاتوری در روند قیمت کالاها شود. وی معتقد است دستیابی به شفافیت در معاملات با مکانیزم عرضه سیمان در بورس امکان پذیر است.

*** شفافیت؛ پاشنه آشیل مخالفان مکانیزم عرضه سیمان در بورس

این نماینده مجلس با اشاره به مخالفان ارائه سیمان در بورس کالا ، می گوید: “برخی افراد سودجو که از شفافیت روند معاملات سیمان رنج می برند به دنبال ایجاد هرج و مرج در بازار هستند”. علیرضا عسگری مارانی ، کارشناس بازار سرمایه ، شخص دیگری است که از ایده ارائه سیمان در IME حمایت می کند. در مقاله ای که اخیراً با عنوان “چرا عرضه سیمان در بورس کالا به اقتصاد ملی کمک می کند؟”.

کارشناس می گوید: از سال گذشته ، به دلیل ساختاربندی که در برخی از واحدهای بزرگ سیمان انجام شد ، نظارت بیشتر بر چرخه فروش و فروش نقدی به تدریج آغاز شد. به نظر می رسد که مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا پاسخ بسیاری از مشکلات را خواهد داد. و در ادامه ، با ادامه ورود تعدادی از محصولات آن شرکت ها در بورس کالا ، باعث شفافیت بازار این محصول ملی می شود که ارزش تولید ناخالص داخلی آن بالغ بر پنج میلیارد دلار است.

*** جولان قیمت توسط رانت خواران در سه ماه گذشته

بازار سیمان به تدریج ، راهی را پیش برد که می تواند با بازسازی واحدهای موجود برای افزایش ظرفیت ها و یک برنامه توسعه نیمه تمام در راستای جهش تولید گام بردارد. اگرچه ، قطع ناعادلانه برق در این صنعت و صنعت فولاد ، بدون رعایت انصاف نسبت به بقیه صنایع ، باعث توقف تولید این محصول و در نتیجه اختلال در مکانیسم عرضه و تقاضا در فصول پر مصرف (بهار و تابستان) شد.

بهانه کمبود و افزایش قیمت توسط رانت جویان دائمی این کالای استراتژیک ارائه شد تا بتوانند با حضور در راهروهای وزارت صنعت و معدن و سر دادن شعارهای فریبنده مردمی به فساد و رانت خواری خود ادامه دهند. اما به نظر می رسد که مکانیزم عرضه سیمان در بورس برای همیشه این مسیر را به اتمام خواهد رساند.

*** نگاه مخالفان مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا

در سوی دیگر ، کسانی هستند که با عرضه سیمان در بورس کالا مخالف هستند. آنها می گویند آغاز این بحران عجیب در بازار سیمان تصمیم خودسرانه کارخانه های سیمان برای تغییر الگوی فروش و ثبت سیمان در بورس کالا بود. تصمیمی که به گفته وزیر حمل و نقل و شهرسازی ، بدون رعایت قوانین و مقررات کشور و با وجود مخالفت این وزارتخانه و حتی ستاد تنظیم بازار ، گرفته و اجرا شد و شرایط به حالت قبلی خود بازنگشته است. از نظر مخالفان مکانیزم عرضه سیمان در بورس این مسیر نمی تواند سبب کشف قیمت واقعی شود.

یکی از توزیع کنندگان سیمان در شهر تهران نیز از مکانیزم عرضه سیمان در بورس انتقاد می کند و می گوید: “تحت هیچ شرایطی مردم عادی نمی توانند وارد بازار سهام شوند. به نظر می رسد که بازار سرمایه جایی برای مصرف کننده نهایی نیست. سرمایه گذاران بزرگ خط تولید سیمان را با هم می خرند و سپس آن را به چندین برابر قیمت به ما می فروشند. فقط در صورتی که فرصتی پیدا کنیم و کالا به دست ما برسد می توانیم امیدوار به خرید سیمان شویم. آنها مکانیزم عرضه سیمان در بورس کالا را با سایر کالاهایی که این تجربه را داشتند مقایسه می کنند.

*** حذف قطعی واسطه ها در صورت تحقق عرضه ها در بورس

چنین مخالفانی می گویند اگرچه مکانیزم عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا می تواند با حذف واسطه ها به تولیدکنندگان ، سازندگان مسکن و خریداران کمک کند. اما این سناریو هنوز نگران کننده است. در همین حال ، یکی از مشکلات فعلی ، عرضه نصفه و نیمه سیمان در بازار سهام است که بخشی از سیمان وارد بازار سهام می شود و برخی دیگر مستقیماً به فروش می رسد. این امر باعث می شود بازار این محصول تحت تأثیر نرخ های بازار سهام قرار گیرد و باعث ایجاد تحریف در قیمت شود.

*** مخالفان حقوقی عرضه سیمان در بورس

سازمان بورس و اوراق بهادار  اعلام کرده است که همه شرکت ها موظف هستند همه محصولات خود را در بورس عرضه کنند. مکانیزم عرضه سیمان نیز با تکیه بر همین مصوبه عملیاتی شده است. در همین حال ، وزارت حمل و نقل و شهرسازی و سازمان استاندارد با ارائه سیمان در بورس مخالف هستند. گفته می شود که ورود سیمان به بازار سهام بدون رعایت قوانین و قوانین کشور اتخاذ و اجرا شده است. این وزارتخانه ها معتقدند این موضوع شرایط خرید و عرضه سیمان را پیچیده می کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.