جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰ 17 صفر 1443 Friday, 24 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی کف قیمت میلگرد در بازار فولاد

شناسه : 54495 22 شهریور 1400 - 10:00

کشف قیمت میلگرد آنهم به طور دقیق، در بازار فعلی کار سخت و پیچیده ای است. با وجود ثبات متغیرهای تاثیرگذار بر نرخ معاملاتی میلگرد. همچنان نمی توان مسیر مشخصی را برای کف قیمت میلگرد متصور شد. فاکتورهای سیاسی و اقتصادی و تولیدی در این خصوص دخیل هستند که در این گزارش تلاش شده با بررسی هر آیتم نیم نگاهی به سناریوهای کف قیمت میلگرد داشته باشیم.

ارزیابی کف قیمت میلگرد در بازار فولاد
پ
پ

کشف قیمت میلگرد آنهم به طور دقیق، در بازار فعلی کار سخت و پیچیده ای است. با وجود ثبات متغیرهای تاثیرگذار بر نرخ معاملاتی میلگرد. همچنان نمی توان مسیر مشخصی را برای کف قیمت میلگرد متصور شد. فاکتورهای سیاسی و اقتصادی و تولیدی در این خصوص دخیل هستند که در این گزارش تلاش شده با بررسی هر آیتم نیم نگاهی به سناریوهای کف قیمت میلگرد داشته باشیم. در ادامه به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** سناریوی ارزی کف قیمت میلگرد

ارزیابی کف قیمت میلگرد را از منظر نوسانات ارز مورد بررسی قرار می دهیم. روز گذشته در شرایطی که قیمت ارز نوسان نزولی داشت و دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۵۶۰ تومان به فروش رسید بازار آهن با یک افت قیمت محسوس همراه شد. به نظر می رسد که کاهش قیمت در بازار آهن بیشترین تاثیر روانی خود را از بازار ارز می گیرد.

دولت برای اینکه اقتدار خود را نشان دهد در تلاش است که نرخ ارز را مهار کند. این موضوع تاثیر به سزایی در کف سازی قیمت فولاد و به خصوص میلگرد می گذارد.

*** دخالت فاکتورهای سیاسی در نرخ گذاری میلگرد

بازار فولاد و آهن در روز گذشته صرفا معطوف به بازار ارز نبود. مسائل سیاسی نیز در کف قیمت میلگرد نقش آفرینی می کنند. در همین راستا روز گذشته رافائل گروسی رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران آمده و خبرهایی از رسیدن به تفاهم با ایران بر سر ایجاد برخی دسترسی‌ها توسط والستریت ژرونال منتشر شده است. این خبرها موجب افزایش خوش بینی به آینده مذاکرات وین و غالب شدن جو کاهشی بر بازارها شده است. همین بهانه کافی بود تا روز گذشته بازار سرمایه به این خبر واکنش منفی نشان دهد. روز یکشنبه بازار با افت یک درصدی شاخص همراه شد. افت بورس تهران یعنی افت بورس کالا و متعاقباً افت قیمت در بازار داخلی. کف قیمت میلگرد نیز می تواند از این سناریو بهره بگیرد و قیمت های پایین تری را درج کند.

*** ارزهای بلوکه شده ایران در عراق و تلنگر آن به بازار فولاد

یک خبر خوب دیگر در مسیر سیاسی و اقتصادی ایران اخیرا به گوش رسیده است. سفر نخست وزیر عراق به تهران که امروز انجام شده می‌تواند زمینه تهسیل دسترسی به برخی منابع مالی ایران را فراهم کند. هرچند الکاظمی نشان داده بیشتر به دنبال امتیاز گرفتن از ایران برای بقایش در قدرت است و سفر امروز هم در همین چارچوب ارزیابی شده. اما به هر حال در این مذاکرات موضوع ارزهای بلوکه شده ایران یکی از محورهای ثابت بوده است. اگر این سناریو نیز به واقعیت بپیوندد می تواند افت محسوسی در نرخ ارز ایجاد کند. این موضوع حتی ازدو آیتم قبلی می تواند کف قیمت میلگرد را هویدا تر کند.

*** کف قیمت میلگرد از منظر فاکتورهای فنی و صنعتی

بعد از ارزیابی سناریوهای اقتصادی و سیاسی به مواضع فنی و کارشناسی صنعتی حوزه فولاد باز می گردیم. عملکرد فولادسازان نیز در خصوص مشخص شدن کف قیمت میلگرد حائز اهمیت است. سخنان روز گذشته وزیر صنعت درباره فولاد که اولین موضع رسمی وی در مورد صنعت فولاد محسوب می‌شود هم با روند کاهشی قیمت‌ها همخوانی داشته است. فاطمی امین یکباره سه ماه را اعلام کرده که برخی موارد آن از قبل هم مطرح بوده. مثل عرضه همه محصولات زنجیره در بورس کالا. این موضوع میلگرد را هم شامل می شود که با همین رویه در حال معامله است. اما سنگ آهن و شمش و سایر نهاده های زنجیره ابتدایی فولاد می تواند افت قیمت را در محصولات نهایی زنجیره بالادست تسهیل کند. کف قیمت میلگرد می تواند به خوبی به مانال ۱۴ هزار تومانی نزدیک شود اگر این سناریو ها به تحقق بپیوندند.

*** شروع اصلاح ساختار صنعت فولاد

نکته جدید سخنان وزیر صمت ابلاغ شرایط جدید و حذف قطعی امضاهای طلایی به طور کامل در آبان و شروع اصلاح ساختار صنعت فولاد در آذر است. البته این سخنان کلی است ولی با توجه مواضع قبلی فعلا بازار به این سخنان واکنش مثبت نشان داده؛ باید منتظر بود و دید و منظور از شرایط جدید و اصلاح ساختار دقیقا چیست؟ در مجموع به نظر می رسد که بازار سیگنال افت قیمت را درک کرده است. کف قیمت میلگرد می تواند در یک الی دو ماه آینده مشخص شود.اگر همه عوامل به خوبی و با فرایند مشخص طی شوند. روز گذشته قیمت اکثر محصولات در بخش میلگرد با کاهش ۱۰۰ تا ۷۰۰ تومانی اعلام شد.بعضا ثبات و افزایش ۵۰ تومانی در تعداد کمی از شرکت‌ها دیده می‌شد. کف قیمت میلگرد ۱۵ هزار ۷۰۰ تومان در آذر فولاد امین و سقف قیمت ۱۶ هزار ۶۵۰ تومان در شرکت ظفر بناب است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.