جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ 16 ربيع أول 1443 Friday, 22 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش بی سابقه فاصله بین شمش و قراضه

شناسه : 54802 29 شهریور 1400 - 10:00
رزیابی قیمت های روز گذشته در بازار نشان می دهد که احتمال شمش فولادی در مسیر تعال قرار گرفته است. اما حوز میلگرد همچنان مسیر افت قیمت را ادامه می دهد. ادامه این مسیر سبب خواهد شد تا قیت میلگرد رو به کاهش بذارد. نگرانی از این بابت وجود دارد که ادامه این افت قیمت ها به بازار صادراتی کشیده شود.
افزایش بی سابقه فاصله بین شمش و قراضه
پ
پ

اختلاف قیمت شمش و قراضه در روزهای اخیر در بازار داخلی به حداکثر خود رسیده است. دلیل این موضوع تغییرات سیاسی و افت قیمت ارز و احتمال کاهش نرخ دلار نیمایی می توان دانست. از سویی توقف تقاضا در بازار فعلی و بالا رفتن تاب آوری مصرف کنندگان مزید بر علت شده است. در ادامه وضعت فعلی بازار را در مورد ارزیابی قرار می دهیم. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** نگاهی به تخمین متوسط حاشیه شمش و قراضه

در ابتدا بد نیست که نیم نگاهی به آخرین برآوردها از تخمین متوسط حاشیه قیمت ناخالص بین شمش القایی با بازارهای آهن و فولاد داشته باشیم. برآوردها نشان می هد که تخمین متوسط مارجین ناخالص و تقریبی حوزه شمش القایی به قرار ذیل است:

 • متوسط نرخ قراضه‌     : ۹،۳۹۵ تومان
 • متوسط نرخ شمش      : ۱۱،۸۵۵ تومان
 • تفاضل شمش وقراضه  : ۲،۴۶۰ تومان
 • درصد مارجین ناخالص : حدود ۲۶ درصد

*** مقایسه تخمین مارجین شمش و میلگرد

از آنجایی که تخمین متوسط مارجین ناخالص و تقریبی حوزه نورد میلگرد آجدار نسبت به نرخ شمش القایی مبنای قیمت گذاری میلگرد در بازار روزهای آتی خواهد بود بد نیست که درصد مارجین ناخالص این حوزه را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. داده های بازار نشان می دهد که متوسط نرخ مارجین به صورت ذیل است:

 • متوسط نرخ شمش         : ۱۱،۸۵۵ تومان
 • متوسط‌ نرخ میلگرد آجدار: ۱۳،۶۲۰ تومان
 • تفاضل شمش و میلگرد    : ۱،۷۶۵ تومان
 • درصد مارجین ناخالص    : حدود ۱۵ درصد

به نظر می رسد که مارجین شمش و میلگرد کم کم به یکدیگر نزدیک می شوند. ادامه این روند تعادل در بازار را زمینه سازی خواهد کرد.

*** تخلیه حباب قیمت شمش و قراضه در هفته گذشته

داده های بالا نشان می دهد که فاصله مارجین ۲۶ درصدی حوزه شمش نسبت به قراضه آهن تقریبا تثبیت شده است. با توجه به فاصله ۲۶ درصدی حوزه شمش به نسبت نرخ قراضه آهن؛ تقریبا می‌توان گفت که مارجین این حوزه به اصطلاح کاملا خشک یا به عبارت دیگر حباب این حوزه کاملا تخلیه گردیده است. کاهش بیشتر نرخ شمش در حوزه فولادسازی، با توجه نرخ کنونی مواد اولیه و همچنین نرخ صادراتی شمش، حکم حباب منفی در این بازار را خواهد داشت . بازار از اینجا به بعد برای تولیدکننده با چالش های فراوانی همراه خواهد بود. تادیروز چالش تولید به دلیل نبود برق بازار را تحت الشعاع قرار داد.

*** مسیر کاهشی نرخ میلگرد در روزهای آتی

ارزیابی قیمت های روز گذشته در بازار نشان می دهد که احتمال شمش فولادی در مسیر تعال قرار گرفته است. اما حوز میلگرد همچنان مسیر افت قیمت را ادامه می دهد. ادامه این مسیر سبب خواهد شد تا قیت میلگرد رو به کاهش بذارد. نگرانی از این بابت وجود دارد که ادامه این افت قیمت ها به بازار صادراتی کشیده شود. در واقع با این برآورد، در صورتیکه شمش در طول هفته جاری و روزهای پیش‌رو افزایش قیمتی نداشته باشد. حداقل ۵ درصد اصلاح متوسط نرخ میلگرد را در روزهای آتی انتظار خواهیم داشت. یعنی میلگرد ۱۴ هزار تومانی و حدود ۷۰۰ تومان دیگر عقب‌نشینی.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.