جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ 16 ربيع أول 1443 Friday, 22 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی الگوی جدید تنظیم بازار فولاد و خدمات آن

شناسه : 54805 29 شهریور 1400 - 11:00

وش تغییرات محسوسی شود. تماما تلاش شده تا بورس کالا بتواند مسیری را طی کند که در آن کشف قیمت اتفاق بیفتد. بازار به شدت نیازمند یک نظم سازمان یافته در حوزه قیمت گذاری است. به نظر می رسد این طرح اگر صحیح اجرا شود شانس موفقیت بالایی داشته باشد

ارزیابی الگوی جدید تنظیم بازار فولاد و خدمات آن
پ
پ

دولت جدید در اقدامی جدی دست به تغییر الگوی تنظیم بازار کرده است. به نظر می رسد که ساختار معاملاتی بورس کالا دست خوش تغییرات محسوسی شود. تماما تلاش شده تا بورس کالا بتواند مسیری را طی کند که در آن کشف قیمت اتفاق بیفتد. بازار به شدت نیازمند یک نظم سازمان یافته در حوزه قیمت گذاری است. به نظر می رسد این طرح اگر صحیح اجرا شود شانس موفقیت بالایی داشته باشد. در ادامه به ارزیابی الگوی جدید تنظیم بازار و خدمات جدید آن خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** ارزیابی الگوی تنظیم بازار بورس کالا در دولت جدید

سوال مهم اینجاست که الگوی تنظیم بازاری که دولت رئیسی به دنبال آن است چه ویژگی هایی دارد. در الگوی جدید تنظیم بازار دولت جدید قرار است از نهاد بورس کالا به عنوان تنها مرجع کشف قیمت کالاها در کشور حمایت شود و حتی بخشی از وظایف کمیته تنظیم بازار نیز به این نهاد واگذار و از طریق آن رصد و نظارت شود. اولین سیگنالی که از این تغییرات دریافت می شود تفویض اختیارات بیشتر به ساحتار بورس کالاست. این موضوع قبلا هم توسط تحلیلگران بورس مطرح شده بود اما جامه عمل به آن پوشانده نشد.

*** کلیدی ترین خدمات معرفی شده در الگوی جدید بورس کالا

مهم ترین خدمات جدیدی که در الگوی تنظیم بازار جدید مطرح شده شامل پذیرش انبار مشابه بورس های کالای بین المللی لندن و شانگهای و آمریکا می باشد. موجودی کالاهای ذخیره شده در انبارها بصورت دوره ای (روزانه یا هفتگی) منتشر شده و ضمن شفاف سازی فعالان بازار از وضعیت تعادل عرضه-تقاضا، قابلیت عرضه مجدد در بورس کالا (با معافیت مالیاتی) در مواقع اضطراری مثل قطعی برق تابستان و قطعی گاز زمستان را خواهند داشت . این موضوع به ثبات بیشتر بازار کمک شایان خواهد کرد. این مسیر سبب می شود که کالاهایی که در بورس کالای ایران عرضه میشود، از شمول قیمت گذاری دستوری رها میشوند

*** نگاه وزارت صمت به تغییرات ساحتاری بورس کالا

آقای دکتر فاطمی امین اخیرا اعلام کرده که اصلاحات بازار و ساختار صنعت فولاد کشور را در قالب ۳ فاز طی ماههای آتی اجرایی خواهند نمود. مهم ترین تغییر فازهای این الگوی تنظیم بازار جدید به شرح ذیل است:

  • رصد کامل زنجیره فولاد کشور در قالب سامانه جامع تجارت و اطمینان از عرضه بورس کالا
  • اصلاح ساختار بازار فولاد و حذف چند قیمتی، امضای طلایی و سهمیه ها و رانت ها
  • اصلاح ساختار صنعت فولاد کشور و کاهش بهای تمام شده (افزایش رقابت پذیری)

*** تفاوت محسوس سیاست های وزارت صمت با سایر ادوار

در الگوی تنظیم بازار جدید سیاست های وزارت صمت در دوره جدید تفاوت فاحش با گذشته دارد. قرار است نهاد بورس کالا بعنوان تنها نهاد کشف قیمت کامودیتی ها تقویت و از طریق افزایش عرضه در تناسب با تقاضا، قیمت ها بر اساس مکانیزم بازار مشخص شود.

*** تغییر نقش نظارتی وزارت صمت در کنترل قیمت ها

در الگوی تنظیم بازار جدید دایره ورود صمت به قیمت در دوره جدید، بر خلاف گذشته، دیگر از طریق اعمال فشار مستقیم به هیات مدیره شرکت ها و تشکیل پرونده دادگاه و تعزیرات و عدم کلیک صادراتی و اعطای امضای طلایی به افراد برای کنترل قیمت ها و … نخواهد بود. در الگوی جدید، سطح دخالت دولت و ابزار آن، مشابه سایر کشورها از طریق ابزار اقتصاد کلان از جمله عوارض صادراتی، تغییر تعرفه واردات، تعریف مشوق ها/جرایم مالیاتی و … خواهد بود. بر این اساس، دولت بزودی با سهمیه های طلایی و رانتهای مربوطه خداحافظی خواهد کرد.

*** الگوی تنظیم بازار جدید، راهی برای رهایی اقتصاد از حکمرانی دلار

الگوی تنظیم بازار جدید کمک شایانی به خروج اقتصاد ایران از فاز دلاریزه شده خواهد کرد. در خصوص کاهش وابستگی قیمتهای داخلی به دلار در بورس های جهانی، ۲ روش برای تعیین قیمت پایه کامودیتی ها اعمال می شود. بازخوانی مجدد هفتگی/روزانه قیمت ها بر اساس ایندکس های قیمت جهانی کالا و دلار . در حال حاضر در ایران نیز از این الگو در بورس کالا استفاده می شود .

*** حذف واسطه دلار از محاسبات قیمت گذاری در الگوی تنظیم بازار جدید

تعیین قیمت پایه بر اساس قیمت پایانی دوره قبلی معاملات (مثلا ۹۵% قیمت پایانی دوره قبلی) که در این حالت، ارتباط قیمت پایه به معاملات دوره قبلی بورس کالا مرتبط خواهد شد (نه به دلار و قیمت جهانی) ؛ طبعا این  قیمت نهایی و پایانی معاملات بورس کالا پس از رقابت خریداران مشخص و تابعی از پارامترهای واقعی بازار خواهد بود  فعالان بازار همواره به این نکته توجه داشته باشند که طبق قانون، کالایی که در بورس کالا عرضه می شود از دایره قیمت گذاری دولت خارج خواهد شد (ماده ۳۶ قانون برنامه ششم، ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، ماده ۹۰ قانون اصل ۴۴) “

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.