جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ 16 ربيع أول 1443 Friday, 22 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

لیستوفر آرماتور چیست؛ نحوه تهیه، مزایا و کاربرد آن

شناسه : 54830 29 شهریور 1400 - 17:00
با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و علم در حوزه ساخت و ساز، مهندسین عمران برای عملیات خم و برش میلگردها در ساختمان سازی از لیستوفر آرماتور کمک گرفته‌اند. آیا می‌دانید این جدول لیستوفر چگونه تهیه می‌شود؟ آیا با مزایا و کاربردهای آن آشنا هستید؟ برای اینکه با این لیستوفر بیشتر آشنا شوید و پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
لیستوفر آرماتور چیست؛ نحوه تهیه، مزایا و کاربرد آن
پ
پ

آیا تابحال از خودتان پرسیده‌اید که یک پروژه ساختمانی چگونه انجام می‌شود؟ آیا می‌دانید برای اتصال میلگردها و آرماتورها در یک سازه بتنی چه مراحلی طی می‌شود؟ برای اینکه در یک پروژه عمرانی از میزان و نحوه بکارگیری میلگردها به طور دقیق مطلع شوید، بایستی به لیستوفر آرماتور در نقشه‌های عمرانی مراجعه کنید. برای آشنایی بیشتر با لیستوفر میلگرد یا آرماتور در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

*** منظور از لیستوفر آرماتور چیست؟

لیستوفر آرماتور شامل جدولی از میله‌های تقویت‌کننده است که مشخصات آنها، شکل خم شدن با طرح، طول هر یک و وزن کل را نشان می‌دهد. در اصطلاح انگلیسی این جدول به نام Bar Bending Schedule (BBS) شناخته می‌شود. با استفاده از این جدول، الزامات اندازه‌ها و طول‌های مختلف میله‌ها مشخص شده و در زمان ساخت مرتب و خم شوند. این جدول اطلاعاتی درباره موارد زیر در اختیار ما قرار می‌دهد:

 • اندازه مخصوص و نوع میلگردها
 • شکل خم شدن آرماتور با طرح مورد نظر آن
 • تعداد مجموعه‌ها یا تعداد میلگردهای بکار رفته در هر مجموعه
 • طول هر میلگرد یا کل آنها در متراژ در حال اجرا
 • وزن در واحد طول و وزن کل آرماتورها
استفاده از لیستوفر آرماتور در ساخت و ساز
استفاده از جدول آرماتوربندی در ساخت و ساز

*** اهمیت لیستوفر آرماتور در چیست؟

همانطور که می‌دانید برش و خم کردن میلگردهای فولادی در محل کار توسط کارگران انجام می‌شود. این روش از نظر فنی چندان مناسب نیست؛ بنابراین توضیح روش کار مناسب به کارگران توسط طراحی گرافیکی نیز کار سختی خواهد بود.

در اینگونه موارد احتمال برش و خم شدن اشتباه میلگردهای فولادی وجود دارد. با کمک لیستوفر آرماتور، توضیح روش درست برش و خمش میلگردها آسانتر خواهد شد؛ زیرا در این جدول شکل و طول برش میلگردها به طور دقیق مشخص شده است. یک ناظر می‌تواند به راحتی کارگرها را راهنمایی کند و کارهای مورد نیاز را می‌توان طبق الزامات و مشخصات طراحی سازه توسط آنها انجام داد.

*** مزایای استفاده از لیستوفر میلگرد

استفاده از لیستوفر آرماتور در طی یک پروژه عمرانی دارای مزایایی می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. اجرای سریعتر کار در محل پروژه با کمک لیستوفر وجود دارد که هزینه و زمان ساخت را کاهش می‌دهد.
 2. استفاده از این جدول ضایعات میلگردها در برش را کاهش می‌دهد.
 3. به بهبود کنترل کیفیت در محل پروژه عمرانی کمک می‌کند.
 4. به مدیریت سرمایه و سهام پروژه کمک خواهد کرد.
 5. این جدول به میزان استفاده از میلگردها رسیدگی می‌کند و سرقت آنها را کاهش می‌دهد.
 6. این لیستوفر به تهیه سریع صورتحساب کارهای مربوط به پروژه ساختمانی کمک می‌کند.
 7. با استفاده از این جدول می‌توان مقدار فولاد مورد نیاز برای کار را تخمین زد.

*** آشنایی با کاربردهای لیستوفر آرماتور

لیستوفر میلگرد جدولی است که دارای کاربردهای متعددی می‌باشد. در ادامه به این به برخی از کاربردهای مهم آن اشاره خواهیم کرد:

 • مهم‌ترین کاربرد لیستوفر میلگرد در تعیین مقدار کل فولاد مصرفی مورد نیاز برای ساخت و ساز می‌باشد. با استفاده از این جدول می‌توان هزینه‌ای که برای خرید فولاد نیاز است را تخمین زد.
 • کاربرد دیگر این جدول کمک به تعیین طول برش و طول خم شدن آرماتورها می‌باشد که به بهبود کیفیت ساخت و کاهش ضایعات فولادی کمک می‌کند و در نهایت منجر به صرفه‌ جویی در ساخت می‌شود.
 • لیستوفر آرماتور امکان برش و خم شدن میلگردها را در کارخانه و انتقال به محل پروژه عمرانی را فراهم می‌کند. در حقیقت این کار برای تسریع در فرآیند ساخت و کاهش هزینه آن می‌باشد.
 • این جدول به مهندسین پروژه ساختمانی کمک می‌کند تا طول برش و خم شدن میلگردها را قبل از بتن ریزی تشخیص دهند.

*** آرماتوربندی فونداسیون بدون لیستوفر میلگرد

تصور کنید که قرار است آرماتوربندی فونداسیون انجام شود. از قبل آرماتورها تهیه شده‌اند و متخصص آرماتوربند قصد دارد تا کار را بدون لیستوفر آرماتور انجام دهد. در صورتی که نقشه به فرد آرماتوربند داده شود؛ به دلیل عدم دید کامل نسبت به حجم آرماتورها، برش را از گوشه‌ای از نقشه شروع می‌کند. این کار باعث بالا رفتن خطا می‌شود.

بنابراین لازم است تا قبل از شروع به کار لیستوفر تهیه شود تا بطور دقیق میزان تعداد آرماتور با طول، سایز و خمش معین مشخص شود. در حقیقت این کار باعث می‌شود که آرماتوربند بداند که باقی‌مانده برش را در کجا باید استفاده کند.  

*** جدول لیستوفر میلگرد شامل چه مواردی است؟

برای اینکه با یک جدول لیستوفر میلگرد آشنا شوید، باید بدانید که این جدول از چه مواردی تشکیل شده است. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

عنوانتوضیحات
Posبیانگر موقعیت هر میلگرد می‌باشد که می‌تواند در پلان یا جزئیات آدرس دهی شود.
sizeفی که بیانگر سایز میلگرد می‌باشد.
Shapeشکل آرماتورها از نظر وضعیت خم
Lengthطول آرماتور (شامل جمع جزئیات طول‌های درج شده در ستون سوم جدول) نوشته می‌شود.
Numberتعداد آرماتور مورد نیاز
weightوزن میلگرد (حاصلضرب وزن واحد طول میلگرد مشخص شده در طول میلگرد در تعداد میلگرد)
موارد جدول لیستوفر میلگرد
نمونه‌ای از جدول لیستوفر آرماتور فونداسیون
نمونه‌ای از جدول لیستوفر آرماتور فونداسیون

*** قوانین اساسی در تهیه لیستوفر آرماتور

قبل از تهیه لیستوفر میلگرد بایستی یک سری قوانین را بدانید. در ادامه این قوانین اساسی که باید رعایت شوند را بیان می‌کنیم:

 • میلگردهای مورد استفاده در سازه ساختمان باید برای هر واحد سازه‌ای گروه بندی شده و برای هر طبقه جداگانه ذکر شود.
 • میلگردها باید به ترتیب عددی ذکر شوند.
 • برای شناسایی میلگرد در بندیل‌ها، هر میلگرد به طور منحصر به فرد با مشخصات مرجع برچسب گذاری شده است (طول، اندازه، شکل)
 • نوع و شکل میلگردها باید مطابق استاندارد B8666 باشند.
 • برچسب مرجع علامت نوار متصل به دسته‌ای از میلگرها باید به طور منحصر به فرد به مجموعه مناسب یا گروهی از میلگردها با شکل، اندازه، طول و نوع تعریف شده در کار مرتبط باشد.
 • طول برش و طول خمش میلگردها باید به صورت جداگانه تعیین شود و در لیست تفصیلی گنجانده نشده باشد.

*** نحوه تهیه و استفاده از لیستوفر آرماتور چگونه است؟

در تهیه و استفاده از لیستوفر میلگرد باید به سه نکته توجه کرد. ۱٫ موارد فنی ۲٫ آنالیز پرت ۳٫ اولویت اجرایی

با توجه به موارد فوق باید تصمیم‌گیری کرد که در چه زمانی کدام بخش از لیستوفر در اختیار آرماتوربند قرار گیرد. اگر به نکات گفته شده توجه نشود و به یکباره لیستوفر در اختیار آرماتوربند قرار گیرد، به شدت احتمال پرت شدن آرماتورها افزایش می‌یابد و در نتیجه اتلاف هزینه و وقت خواهیم داشت.

تهیه لیستوفر کامل سازه باید با توجه به نقشه و موارد فنی نظیر طول خم، همپوشانی، کاور، سایز و نوع میلگرد باشد. لازم به ذکر است اولویت‌ بندی تهیه لیستوفر مربوط به سازه‌های مختلف در پروژه، با توجه به برنامه زمان بندی و تعیین شیوه اجرای فعالیت‌های پروژه توسط واحد دفتر فنی انجام می‌شود؛ یعنی تقدم و تاخر فعالیت‌های مربوط به پروژه مشخص می‌کند لیستوفر چه سازه‌ای باید نسبت به بقیه زودتر تهیه شود تا برای تامین، خم، برش آرماتور و در نهایت اجرای آن، اقدامات لازم صورت گیرد.

*** نرم‌ افزارهای مورد استفاده برای تهیه لیستوفر آرماتور

رایج‌ترین نرم ‌افزار مورد استفاده در تهیه لیستوفر میلگرد، نرم ‌افزار مایکروسافت اکسل Excel می‌باشد. در این بین نرم‌افزارهای اتوکد و مترورپلاس نیز راهگشا هستند. در این زمینه، مترورپلاس یک نرم‌ افزار قدرتمند و ساده برای تولید جداول لیستوفر آرماتور در نرم افزار اکسل است. با استفاده از این نرم افزار می‌توان شکل آرماتور مورد نظر را از بین شکل‌های از پیش تعریف شده انتخاب و پوز، تعداد، قطر و طول اضلاع مختلف آرماتور را وارد کرد. سپس اطلاعات مربوط به پوز همراه با شکل آرماتور به صورت خودکار به جدول اکسل اضافه می‌شود. همچنین می‌توان از طریق اکسل و اتوکد نیز نسبت به تهیه لیستوفر اقدام کرد. علاوه بر آن، آنالیز پرت برای مشخص کردن ترتیب برش آرماتورها به نحوی که کمترین پرت را داشته باشد، نیز مهم است. برای آنالیز پرت می‌‌توان از قابلیت filter در نرم‌ افزار Excel استفاده کرد.

*** نتیجه گیری

در این مقاله درباره اینکه لیستوفر آرماتور چیست و کاربرد و مزایای آن بحث شد. اهمیت این جدول در این است که اگر در هنگام آرماتوربندی از آن استفاده نشود، بشدت میزان خطا و پرت را بالا می‌برد و نتیجه آن اتلاف هزینه و وقت بیشتر خواهد بود. برای تهیه جدول لیستوفر می‌توان از نرم افزارهای مختلفی مانند اکسل، اتوکد و یا مترورپلاس استفاده کرد. امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق، پاسخ سوال‌هایتان را دریافت کرده باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.