شنبه, ۲۴ مهر , ۱۴۰۰ 10 ربيع أول 1443 Saturday, 16 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

آخرین مصوبات تنظیم بازار فولاد صادراتی

شناسه : 55022 04 مهر 1400 - 12:00
دولت می تواند وابستگی دلار به کامودیتی ها را کم کند. این دقیقا هدفی است که در مکانیزم تنظیم بازار فولاد در پیش گرفته است. منتهی اینکه قیمت نهایی در بورس کالا چقدر می شود احتمال داردهمچنان وابسته به دلار، قیمت جهانی ، کرایه حمل دریایی ، نقطه تحویل کالا ، عوارض صادراتی و دیگر پارامترها باشد. اگر قیمت پایه این هفته 95 درصد قیمت بورس کالای هفته گذشته باشد ما توانسته ایم قیمت بورس کالا را حذف کنیم پس روش هایی برای حذف وابستگی قیمت پایه کامودیتی ها از دلار وجود دارد.
آخرین مصوبات تنظیم بازار فولاد صادراتی
پ
پ

رصد بازار فولاد مسیر مربوط به صادرات را به سمت مصوبات اخیر بازار فولاد معطوف کرده است. طی روزهای اخیر متوجه شدیم که کارگروه تنظیم بازار، در تاریخ سی شهریور ؛ مصوباتی به شماره ۶۰/۱۵۷۹۶۳ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ داشته است. با وجود اینکه مصوبات این بخشنامه محرمانه نیست اما از جزئیات این مصوبات اخبار دقیقی منتشر نشده است. تنظیم بازار فولاد به مراحل جدیدی ورود پیدا کرده است. در ادامه به برخی از آخرین مصوبات آن اشاره خواهیم کرد. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** آخرین جزئیات مربوط به مصوبات تنظیم بازار فولاد

قسمتی از جزییات این مصوبات تحت عنوان تمدید مجوز دو ماهه صادراتی مقاطع طویل فولادی توسط خبرگذاری ایسنا روز گذشته رونمایی شده است. قدر مسلم طی روزها و یا هفته‌های آتی؛ زوایای دیگری از این مصوبات رونمایی خواهد شد. بطور مثال اینکه بالاخره ضریب و تعیین نرخ فولاد در بازار داخلی به چه نحوی تعیین خواهد شد ؟ و سوالاتی از این قبیل که شایسته است هر چه زودتر اطلاع رسانی و بازار داخلی را از بلاتکلیفی و شایعات نجات دهد. اینکه مسیر صادراتی به چه شکلی و با چه نرخ هایی ادامه پیدا خواهد کرد مسئله ایست که در بازار فولاد عدم قطعیت های فراوانی را به وجود آورده است.

*** اعتراض شدید انجمن تولیدکنندگان فولاد از وضعیت فعلی صادرات

روزهای گذشته انجمن تولیدکنندگان فولاد نسبت به محدودیت های ایجاد شده در مسیر صادرات تولیدکنندگان فولاد اعتراض کره بود. در روزهای اخیر شاهد این بودیم که نام بسیاری از واحدهای تولیدکننده که پیشتر بخشی از صادرکنندگان مجاز به حساب می آمدند از لیست حذف شده است. در ادامه این حاشیه دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در نامه‌ای جدید به دفتر مقررات صادرات و واردات، محدودیت‌های وضع شده در نامه قبلی خود را لغو و مجوزهای صادرات فولاد را یک ماه دیگر (تا ابتدای مهرماه) تمدید کرد. اکنون لیست به روز شده واحدهای تولید مجاز برای فعالیت های صادراتی در سایت وزارت صمت قرار گرفته است.

*** تمدید مهلت صادرات فولاد به مدت دو ماه با فرمت سابق

موضوع دیگری که به عنوان خبر مهم مصوبات تنظیم بازار فولاد به گوش می رسید موضوع تمدید دوماهه مهلت صادرات شرکت های تولیدکننده فولاد است. با توجه به بند (۴) مصوبات کارگروه تنظیم بازار به شماره ۶۰/۱۵۷۹۶۳ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰، از تاریخ اول مهر ماه ۱۴۰۰ لیست اصلاح شده ارائه شده در پیوست، به مدت دو ماه به منظور صادرات، نیازی به تایید دفتر صنایع معدنی در سامانه فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران (EPL) را ندارد. لطفا دستور فرمایید موضوع به گمرک ج. ا.ا جهت اقدام مقتضی منعکس گردد.

*** تلاش دولت برای تنظیم بازار فولاد

خبرهای روزهای اخیر معطوف به این است که آیا دولت می تواند وضعیت بازار فولاد را از نوسانات نرخ ارز جدا کند یا خیر. بحث هایی در فضای مجازی دیده می شود که دولت می خواهد نرخ کامودیتی ها را از دلار جدا کند. قیمت ها ریالی شود .با ریالی شدن  قیمت ها ، قیمت دستوری خواهد شد. اما سیاست دولت این نیست که در قیمت گذاری ها دخالت مستقیم داشته باشد. این موضوع را در مصولات اخیر تنظیم بازار فولاد مشاهده کردیم. دولت صرفا می خواهد کشف قیمت کند. تنها کاری که دولت در دست اقدام دارد این است که یکسری مقررات بگذارد و پایه قیمت ها را شفاف کند.

*** خروج بازار کامودتی ها از وابستگی به دلار

دولت می تواند وابستگی دلار به کامودیتی ها را کم کند. این دقیقا هدفی است که در مکانیزم تنظیم بازار فولاد در پیش گرفته است. منتهی اینکه قیمت نهایی در بورس کالا چقدر می شود احتمال داردهمچنان وابسته به دلار، قیمت جهانی ، کرایه حمل دریایی ، نقطه تحویل کالا ، عوارض صادراتی و دیگر پارامترها باشد. اگر قیمت پایه شمش این هفته ۹۵ درصد قیمت بورس کالای هفته گذشته باشد ما توانسته ایم قیمت بورس کالا را حذف کنیم پس روش هایی برای حذف وابستگی قیمت پایه کامودیتی ها از دلار وجود دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.