پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ادامه واگرایی در قیمت کک و سنگ آهن تا ۲۰۲۲

شناسه : 55244 10 مهر 1400 - 10:00

به گفته برخی منابع نیروهای کنترل کننده ای از قبیل محدودیت های انرژی که قیمت سنگ آهن و بازارهای زغال سنگ را در سطح قعلی حفظ می کنند، ممکن است در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به دلیل مبانی متفاوت و سیاست چین روند متفاوت تری را به خود بگیرند.

ادامه واگرایی در قیمت کک و سنگ آهن تا ۲۰۲۲
پ
پ

به گفته برخی منابع نیروهای کنترل کننده ای از قبیل محدودیت های انرژی که قیمت سنگ آهن و بازارهای زغال سنگ را در سطح قعلی حفظ می کنند، ممکن است در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به دلیل مبانی متفاوت و سیاست چین روند متفاوت تری را به خود بگیرند.

*** افزایش شاخص کک در مقابل کاهش شاخص سنگ آهن

قیمت سنگ آهن از اوایل ژوئیه به دلیل قوانین جدید دولت چین مبنی عدم تولید بیشتر فولاد خام در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال  ۲۰۲۰، در حال کاهش است.

شاخص قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد ، cfr Qingdao در روز سه شنبه ۲۸ سپتامبر به ۱۱۲٫۰۶ دلار در هر تن رسید که ۴۸٫۹ درصد نسبت به یک ژانویه کاهش یافته است.

شاخص قیمت سنگ آهن ۶۵٪ ریشه برزیل ، cfr Qingdao در ۲۸ سپتامبر به ۱۳۶٫۵۰ دلار در هر تن رسید که ۴۵٫۹ درصد نسبت به یک ژانویه کاهش یافته است.

این در حالی است که قیمت زغال سنگ کک از اکتبر ۲۰۲۰ ، زمانی که دولت چین ممنوعیت واردات مواد استرالیایی را اعمال کرد ، رو به افزایش است.

این افزایش قیمت از ماه ژانویه بارزتر شده است. شاخص قیمت ذغال سنگ کک سخت ممتاز ، cfr Jingtang در روز سه شنبه ۲۸ سپتامبر ۵۹۷٫۰۶ دلار در هر تن بود که ۹۴٫۷ درصد نسبت به اول ژانویه افزایش یافت.

قیمت مواد اولیه فولادسازی معمولاً از روند مشابهی پیروی می کنند ، اما تفاوت اساسی در سنگ آهن و زغال سنگ کک باعث ایجاد ارتباط منفی بین قیمت آنها در ماه های اخیر شده است.

ارزیابی ها نشان می دهد که همبستگی بین قیمت سنگ آهن و زغال سنگ کک در ماه جولای به-۰٫۶۵ رسیده است.

*** تقاضا برای خرید سنگ آهن در سرازیری

از ماه ژانویه ، تعداد بیشتری از استان های چین محدودیت هایی را برای تولید فولاد خام اعمال کرده اند. به گفته منابع ، این بزرگترین عامل محدود کننده تقاضا برای سنگ آهن در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ است.

به گفته این منابع محدودیت های اخیر در مصرف انرژی صنایع – و انتشار گازهای گلخانه ای – تقاضا برای سنگ آهن را بیشتر کاهش داده است.

یک منبع تجاری در شانگهای، فولادسازانی که از کوره های قوس الکتریکی استفاده می کنند نیز به شدت تحت تأثیر این اقدامات قرار گرفته اند. به غیر از کارخانه های فولاد در شاندونگ ، یوننان و برخی استانهای دیگر که در اوایل این ماه محدودیت مصرف انرژی را تصویب کرده اند ، چند استان در شمال چین نیز اخیراً چنین کنترل هایی را بر مصرف برق اعمال کرده اند.

در نتیجه ، بیش از ۸۰ کارخانه فولاد یا تولید فولاد خود را متوقف کرده یا کوره های بلند خود را در حال تعمیر و نگهداری قرار داده اند.

محدودیت های انرژی همچنین باعث کاهش نرخ اجرای کوره های بلند شده که به نوبه خود تقاضای کمتری برای سنگ آهن ایجاد کرده است. مصرف کنندگان نهایی در زنجیره تأمین نیز به دلیل محدودیت هایی که برای آنها اعمال می شود ، فولاد کمتری تقاضا می کنند.

به گفته منابع ، قیمت کک در چین به دلیل کاهش عرضه زغال سنگ کک همچنان بالاست.

طرف دیگر ، واردات چین از زغال سنگ استرالیا از اکتبر ۲۰۲۰ محدود شده است و واردات از مغولستان نیز گاها تحت تأثیر محدودیت های کووید ۱۹ قرار می گیرد.

بعلاوه به نقل از یک منبع تجاری در سنگاپور واردات از مناطق دیگر مانند آمریکای جنوبی نیز ممکن است به دلیل نرخ بالای حمل و نقل کاهش یابد.

وی افزود: از سوی دیگر ، نیاز به کاهش میزان آلودگی کربن و سایر الزامات ایمنی در  چین ، عرضه زغال سنگ کک داخلی را محدود شده که این موضوع قیمت آنها را بسیار صعودی کرده است.

چشم انداز تقاضای سنگ آهن در ماه های آینده هنوز متغیر است.

به گفته یک منبع تجاری در جنوب چین، محدودیت ها در مصرف انرژی صنعتی به زودی رفع نمی گردد.

زغال سنگ حرارتی دارای مشکل عرضه مشابه زغال سنگ کک است. در نتیجه ، بخش تولید برق چین به دلیل هزینه های بالای عملیاتی تحت فشار است. با این حال ، آنها نمی توانند نرخ برق را بیش از حد افزایش دهند زیرا بر معیشت مردم تأثیر می گذارد.

در میان محدودیت های مصرف انرژی ، و به ویژه با محدودیت های زمستانی که به زودی اجرایی می شود، تقاضا برای سنگ آهن و قیمت ها تا اوایل سال ۲۰۲۲ کاهش می یابد.

به گفته یک منبع سنگاپوری، با فرض این که دولت چین قصد دارد تولید فولاد خام سال ۲۰۲۲ نیز مانند سال ۲۰۲۱ باقی بماند ، کارخانه های فولاد انعطاف پذیری بیشتری برای برنامه ریزی برای کل سال خواهند داشت.

به این ترتیب ، کارخانه هایی در جنوب چین که تحت محدودیت های کمتری هستند می توانند به زودی تولید فولاد را افزایش دهند و از تقاضا و قیمت سنگ آهن پشتیبانی می کند.

در همین حال، به نقل از خریداران چینی، کارخانه های کک سازی در چین به دلیل محدودیت مصرف انرژی و قیمت بالای زغال سنگ کک با نرخ بالایی کار نمی کنند.

این خریداران انتظار دارند میزان عرضه زغال سنگ کک در زمستان پایین بماند ، که در نتیجه باعث می شود قیمت ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ در سطوح بالایی نوسان داشته باشد.

اما با توجه دقیق دولت چین به بررسی قیمت کالاها ، هرگونه افزایش عمده قیمت می تواند منجر به اجرای سیاست های جدید توسط پکن برای بازار شود.

به گفته منابع، در صورت عملی شدن این اقدامات ، روند منفی شدید بین قیمت سنگ آهن و زغال سنگ کک می تواند تضعیف شده و ثبات را در بازار مواد اولیه فولادسازی بازگرداند.

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.