جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ 16 ربيع أول 1443 Friday, 22 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی شیب منفی روند اسلب صادراتی ایران

شناسه : 55559 19 مهر 1400 - 13:00
قیمت اسلب صادراتی ایران کاهش محسوسی را تجربه کرده است. صرفا کاهش ها به اسلب در بازار صادراتی ایران ختم نمی شود.فولادسازان ایرانی با برطرف شدن مشکل قطعی برق‌شان، مزایده‌هایی را برای تحویل اسلب و بیلت در حجم‌های بزرگ و قابل توجه به خریداران خارجی، باز کرده‌اند.روند قیمت اسلب وارداتی نیز با روند صادرات آن همگرا شده است. کافی است که نیم نگاهی به آمارهای معاملاتی این حوزه داشته باشیم. از ۸ سپتامبر تا ۸ اکتبر؛ قیمت هر تن اسلب وارداتی ایران فوب خلیج فارس با کاهش ۳۰ دلار و ۵۰ سنت به عدد ۶۵۸.۵ دلار رسید.
بررسی شیب منفی روند اسلب صادراتی ایران
پ
پ

داده های صادراتی فولاد ایران نشان از افت قابل توجه در روند شاخص قیمت اسلب صادراتی ایران دارد. ارتباط بازارهای جهانی با یکدیگر سبب شده است که کاهش بیش از ۵٫۵ درصدی قیمت ورق گرم خودرو فولاد مبارکه اصفهان نیز از این موضوع نشات بگیرد. چیزی که واضح است این است که قطع اثرپذیری بازار داخل از قیمت های جهانی سرابی بیش نیست. فاکتورهای جهانی در بازار ایران همواره تعیین کننده چشم انداز قیمت بوده اند. به نحوی که در راستای افت قیمت های جهانی، از ابتدای خرداد تا به امروز، شاهد کاهش حدودا ۲۰۰ دلاری در قیمت اسلب صادارتی ایران بوده ایم. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

نمودار قیمت اسلب صادراتی ایران در شش ماه گذشته
روند نمودار اسلب صادراتی ایران در شش ماه گذشته

*** کاهش محسوس قیمت اسلب صادراتی ایران

براساس آخرین گزارش نشریه متال بولتن در تاریخ دهم اکتبر ۲۰۲۱، قیمت اسلب صادراتی ایران کاهش محسوسی را تجربه کرده است. صرفا کاهش ها به اسلب در بازار صادراتی ایران ختم نمی شود. بر اساس گزارش متال بولتن وضعیت بازار بیلت نیز از اسلب تاثیر پذیرفته است. بیلت صادراتی منطقه CIS با رشد ۲ دلاری، به نرخ ۶۰۰ دلار به ازای هر تن مبادله شده است و اسلب صادراتی این منطقه بدون تغییر، با قیمت ۶۷۵ دلار در هر تن به فروش رسید. در شرایطی شاه افت نرخ اسلب در بازارهای صادراتی ایران هستیم که کشورهای همسایه درگیر این موضوع نیستند.

*** افت ۱۸ دلاری نرخ صادراتی اسلب ایران

اما بد نیست که رصد دقیقی از وضعیت قیمت ها در بازار اسلب صادراتی ایران داشته باشیم. مطابق با آخرین برآوردها قیمت هر تن اسلب صادراتی ایران با فرمت معاملاتی فوب خلیج فارس با کاهش ۱۸ دلار و ۵۰ سنتی، به قیمت ۶۵۸ دلار و ۵۰ سنت فروخته شده است. در مقابل افت قیمت اسلب اما رشد کوچکی در نرخ بیلت داشتیم. هر تن بیلت صادراتی ایران با رشد یک دلاری،با نرخ ۶۳۷ دلار و ۵۰ سنت مبادله شده است. به نظر می رسد که محصولات نهایی تر در شرایط فعلی خواهان بیشتری دارند.

*** همگرایی نرخ صادرات و واردات اسلب ایران

روند قیمت اسلب وارداتی نیز با روند صادرات آن همگرا شده است. کافی است که نیم نگاهی به آمارهای معاملاتی این حوزه داشته باشیم. از ۸ سپتامبر تا ۸ اکتبر؛ قیمت هر تن اسلب وارداتی ایران فوب خلیج فارس با کاهش ۳۰ دلار و ۵۰ سنت به عدد ۶۵۸.۵ دلار رسید. در همین بازه؛ قیمت هر تن اسلب صادراتی منطقه CIS فوب دریای سیاه با کاهش ۷۷.۵ دلاری به ۶۷۵ دلاردر هر تن رسید. این اختلاف قیمتی که در شرایط فعلی در بازار اسلب مشاهده می شود به نوعی ایده آل ترین حالت معاملات است.

*** تاثیر افت قیمت اسلب به سایر بازارهای فولادی

افت نرخ اسلب صادراتی به بازارهای دیگر کالایی در حوزه فولاد اثر گذاشته است. برای مثال هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس  از ۸۳۰ تا ۸۵۵ دلار به ۸۱۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه کاهش داشت. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  در ۹۱۰ دلار  هر تن فوب ثبات داشت. قیمت ورق و اسلب همگرایی معنی داری با یکدیگر دارند. در بازار داخلی اروپا ورق گرم از ۱۰۵۵یورو به ۱۰۴۷ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار امریکا نیز ورق گرم ۱۰ دلار افت داشته ۱۹۵۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

*** دلیل اصلی روند کاهش قیمت اسلب صادراتی در بازارهای جهانی

اما دلیل اصلی افت قیمت اسلب ایران در چه موضوعی نهفته شده است. متال بولتن گزارش داده است که فولادسازان ایرانی با برطرف شدن مشکل قطعی برق‌شان، مزایده‌هایی را برای تحویل اسلب و بیلت در حجم‌های بزرگ و قابل توجه به خریداران خارجی، باز کرده‌اند. همین موضوع سبب افت محسوس قیمت اسلب صادراتی ایران شده است. به همین دلیل است که متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران از ۶۷۲ تا ۶۸۲ دلار به ۶۵۵ تا ۶۶۲ دلار هر تن فوب کاهش داشت . اسلب سی آی اس نیز در ۶۷۵ دلار هر تن فوب ثبات داشت. در هفته گذشته، قیمت اسلب صادراتی ایران برای سومین هفته متوالی کاهش یافت. قیمت اسلب ایران نسبت به سقف آن در اواخر اردیبهشت سال جاری، ۱۹۱.۵ دلار به ازای هر تن، معادل ۲۲ درصد کاهش یافته است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.