سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ 25 ربيع ثاني 1443 Tuesday, 30 November , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

سکوت بازار فولاد در واکنش به کاهش نرخ قراضه

شناسه : 56222 09 آبان 1400 - 11:00
به نظر می رسد که بازار داخلی ایران به دلیل رکود نسبی حاکم بر بازار فعلا از تغییرات یا به عبارتی کاهش نرخ قراضه آهن تاثیر چندانی نپذیرد.عقب نشینی سریع ۲۰ دلاری به ازای هر تن در روزهای اخیر قیمت ها در بازارهای صادراتی قراضه آهن و مقاطع طویل فولادی، باعث تزریق آرامش روانی به بازار داخلی ما؛ از اواخر هفته گذشته گردیده است.
سکوت بازار فولاد در واکنش به کاهش نرخ قراضه
پ
پ

بازارهای صادراتی در معاملات روزهای اخیر افت قابل توجهی در ارقام نهایی خود داشته است. همین موضوع باعث تثبیت آرامش در بازار داخلی شده است. با وجود اینکه در بازارهای داخلی به دلیل رشد قیمت دلار یک رشد نسبی قیمت را شاهد بودیم اما نظم بازار حفظ شده است. به نظر می رسد که بازار داخلی ایران به دلیل رکود نسبی حاکم بر بازار فعلا از تغییرات یا به عبارتی کاهش نرخ قراضه آهن تاثیر چندانی نپذیرد. در ادامه به تحلیل این موضوع می پردازیم. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** کاهش نرخ قراضه آهن و بازگشت آرامش به بازار فولاد

اول سیگنال دریافتی در بازار دیروز عقب نشینی نرخ صادراتی قراضه آهن در بازارهای بین المللی بود. به این صورت که عقب نشینی سریع ۲۰ دلاری به ازای هر تن در روزهای اخیر قیمت ها در بازارهای صادراتی قراضه آهن و مقاطع طویل فولادی، باعث تزریق آرامش روانی به بازار داخلی ما؛ از اواخر هفته گذشته گردیده است. اما موضوع مهم اینجاست که قیمت شمش فولاد بازار داخلی؛  تازه علیرغم عقب‌نشینی اخیر شمش صادراتی CIS و احتمالا ایران؛ تا حدی به متوسط نرخ داخلی نزدیک شده است. یعنی تا اینجای بازار؛ با فرمول فعلی بورس کالا؛ میلگرد حول ۱۷،۰۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده ؛ برای این بازار بنظر باید طبیعی باشد.کاهش نرخ قراضه آهن می تواند روند بازار فولاد را ب ثبات تا انتها سال نزدیکتر کند.

*** تحرکات بازار جهانی فولاد و نقش آن بر بازار داخلی

حالا این موضوع که بنا بر گزاره های ریالی بازار داخلی شامل قراضه آهن یا آهن اسفنجی؛ این بازار در حال حاضر متعادل دیده شود. تاثیر این نگاه جهانی تا چه حد میتواند مجددا به تحریک بازار داخلی منجر گردد؛ کاملا به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول اینکه بستگی دارد به ادامه روند بازارهای صادراتی. دوم اینکه سیاست گذاری از اینجا به بعد دولت و شورای عالی بورس در مواجه با تنظیم بازار. و نهایتا فضای روانی حاکم بر جامعه و نگاه تقاضای داخلی در میران رقابتی که در بورس کالا در خصوص قیمت سازی صورت می‌دهد. اگر کاهش نرخ قراضه در بازارهای جهانی تداوم یابد این موضوع بازار ایران را نیز در بر خواهد گرفت.

*** نقش حباب منفی بازار فولاد و رکود تثبیت شده در بازار

بد نیست که به حباب منفی در بازار بورس داخلی و قیمت های فولاد نیز نیم نگاهی داشته باشیم. این فاکتور می تواند در کوتاه مدت بازار فولاد را از رکود فارغ از نرخ قراضه آهن خارج کند. دوراهی فعلی اینجاست که حباب منفی ۸- درصدی بنا بر مفروضات و متغیرهای صادراتی را باور کنیم یا به وضعیت متعادل بنا بر متغیرها و واقعیت داخلی تکیه کنیم. این دوگانگی دقیقا همان نقطه بلاتکلیفی برای فعالان بازار داخلی است که از یکسو گمانه ها و سیاست قیمت گذاری و فرمول جاری دولت از طریق بورس کالا و از سوی دیگر واقعیت ها و متغیرهای ریالی بازار داخلی؛ فعالان بازار را با دو آدرس و نتیجه‌گیری کاملا متفاوت بین دو بام و یک هوا تا حدی بلاتکلیف و سرگردان در مرز ” بیم و امید” نگه داشته است.

*** خروج مقطعی از رکود در بازار فعلی فولاد ایران  

محاسبات متوسط قیمت در هر دو حوزه فولادسازی و حوزه نورد؛ و اندکی عقب‌نشینی و تثبیت در مقایسه با روز قبل، نشان داد که بازار فعلا و حداقل امروز به متغیرهای داخلی بیشتر روی خوش نشان داده تا فرمول گذاری بورس کالا . به نظر می رسد که شرایط فعلی بازار قدری وضعیت را از رکود خارج کند. اما نرخ قراضه صادراتی آهن دیر یا زود وضعیت بازار را مجددا به شرایط فعلی بازار خواهد گرداند. به نظر می رسد که فعلا کاهش نرخ قراضه آهن می تواند بهانه خوبی برای تثبیت نقطه تعادلی در بازار فولاد ایران باشد. حتی اگر سناروی فزایش نرخ ارز ادامه دار باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.