سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ 25 ربيع ثاني 1443 Tuesday, 30 November , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

کاهش قیمت سنگ آهن دریایی چین به دلیل افزایش موجودی بنادر در چین

شناسه : 56264 11 آبان 1400 - 15:00

با توجه به کاهش شاخص مدیران خرید تولیدی (PMI) در چین در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر و تقاضای ضعیف برای سنگ آهن دریایی چین ، میزان محموله های سنگ آهن دریایی موجود در بنادر چین افزایش یافته است. در نتیجه این امر باعث کاهش قیمت سنگ آهن دریایی چین شده است.

کاهش قیمت سنگ آهن دریایی چین به دلیل افزایش موجودی بنادر در چین
پ
پ

با توجه به کاهش شاخص مدیران خرید تولیدی (PMI) در چین در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر و تقاضای ضعیف برای سنگ آهن دریایی چین ، میزان محموله های سنگ آهن دریایی موجود در بنادر چین افزایش یافته است. در نتیجه این امر باعث کاهش قیمت سنگ آهن دریایی چین شده است.

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن قیمت سنگ آهن دریایی چین در روز دوشنبه اول ماه نوامبر کاهش یافت . این در حالی است که منابع خبری اعلام کردند کاهش قیمت سنگ آهن دریایی چین به دلیل افزایش موجودی بنادر در چین و ضعیف شدن شاخص مدیران خرید تولیدی (PMI) این کشور در ماه اکتبر بوده است.

*** شاخص های سنگ آهن در فست مارکت

ارزیابی فست مارکت برای سنگ آهن دریایی چین به صورت ذیل می باشد:

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۱۰۳٫۴۳ دلار در هر تن  cfr چینگدائو بود. این در حالی است که نسبت به روز قبل ۳٫۸۵ دلار در هر تن کاهش داشت.

همچنین سنگ آهن فاین کم آلومینا ۶۲٪ در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۱۰۴٫۶۶ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که ۴٫۹۱ دلار در هر تن کاهش یافته است.

قیمت پرمیوم سنگ آهن ۵۸٪  درجه بالا در روز دوشنبه اول ماه نوامبر در حدود ۷۳٫۹۴ دلار در هر تن cfr چینگدائو شنیده شد. این در حالی است که نسبت به روز قبل ۴٫۶ دلار در هر تن کاهش داشته است. 

سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل در روز دوشنبه اول ماه نوامبر در حدود ۱۲۲٫۴۰ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روزهای قبل ۴٫۷ دلار در هر تن کاهش یافته است.

همچنین پرمیوم سنگ آهن لامپ ۶۳٪ با مبدا استرالیا در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۰٫۲۲۵ دلار در هر تن متریک خشک (dmtu) cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل حدود ۰٫۰۱ دلار در هر تن متریک خشک (dmtu) کاهش یافته است.

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ نیز در روز دوشنبه اول ماه نوامبر در حدود ۷۸۷ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب  fot چینگدائو بود. باید توجه داشت که این قیمت معادل ۱۱۳٫۲۵ دلار به ازای هر تن متریک خشک برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد با مبدا چین می باشد. این در حالی است که قیمت اعلام شده نسبت به روزهای قبل ۱۱ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب کاهش یافت.

*** عوامل کلیدی موثر بر کاهش قیمت سنگ آهن دریایی چین

متال بولتن گزارش داده است قرارداد معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه ژانویه در بورس کالای دالیان (DCE) در طی جلسه معاملات در طول معاملات بعدازظهر روز دوشنبه اول ماه نوامبر به سرعت کاهش یافت.  طبق گزارش متال بولتن قیمت پایانی بسته شده در عصر روز دوشنبه اول ماه نوامبر از قیمت بسته شده در روز جمعه ۲۹ اکتبر که برابر ۶۳۷٫۵۰ یوان (۱۰۰ دلار) در هر تن بود حدود ۳ % کاهش یافته است.  

منابع خبری گزارش دادند بیشترین قرارداد مبادله ماهانه سنگ آهن مربوط به ماه نوامبر در صرافی سنگاپور (SGX) در روز دوشنبه اول ماه نوامبر نیز تا حد زیادی ثابت بود. طبق تحلیل فعالان بازار تا ساعت ۶:۱۴ بعدازظهر روز دوشنبه اول ماه نوامبر به وقت سنگاپور بیشترین معاملات مربوط به سنگ آهن نسبت به روز جمعه که برابر ۱۰۴٫۲۰ دلار در هر تن بود حدود  3.9 دلار در هر تن کاهش یافته است.

یک منبع بازرگانی مستقر در شانگهای نقل کرد که موجودی سنگ آهن دریایی در بنادر چین نسبت به هفته قبل به افزایش خود ادامه داده است که این امر نشان دهنده تقاضای ضعیف برای سنگ آهن است.

وی همچنین افزود: با ادامه محدودیت‌ها در عملیات سینترینگ و عملیات مربوط به کوره بلند در استان‌های خاص، پیش‌بینی می‌شود قیمت سنگ ‌آهن دریایی چین همچنان در یک روند نزولی در نوسان باقی بماند.

بر اساس داده‌هایی که دفتر ملی استاتیک چین در روز یکشنبه ۳۱ اکتبر منتشر کرد، شاخص مدیران خرید تولیدی (PMI) چین در ماه اکتبر به حدود ۴۹٫۲ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که به نقل از منابع خبری شاخص مدیران خرید تولیدی (PMI) چین در ماه سپتامبر حدود ۴۹٫۶  درصد بوده است. باید توجه داشت که شاخص مدیران خرید تولیدی (PMI) در ماه اکتبر به پایین‌ ترین حد خود در ۲۰ ماه گذشته رسیده است.

یک منبع تجاری مستقر در سنگاپور نقل کرد که داده های ضعیف بیشتر احساسات مربوط به مواد خام موجود در بازار را کاهش داده و می تواند به روند نزولی قیمت سنگ آهن و همچنین قیمت فولاد و زغال کک کمک کند.

این منبع تجاری افزود که شنیده می شود کوره های بلند بیشتری در آخر هفته منتهی به روز دوشنبه اول نوامبر در تانگشان تعطیل شده اند . در نتیجه این امر بر چشم انداز تقاضای سنگ آهن نیز تأثیر گذاشته است.

مارچلو اسپینلی مدیر آهنی شرکت Vale در روز جمعه ۲۹ اکتبر نقل کرد که عرضه سنگ آهن در بازار دریایی ممکن است در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱حدود ۴۰ میلیون تن کاهش یابد. این در حالی است که به نقل از منابع خبری انتظار می رود عرضه سنگ آهن از استرالیا نیز کمتر شود.

*** سخنان شنیده شنیده از بازار در روز دوشنبه اول ماه نوامبر

یک منبع تجاری مستقر در سنگاپور بیان کرد: “بیشتر کارخانجات فولادی چینی در بازار ثانویه سنگ آهن نوع کاراجاس را عرضه می کنند. در نتیجه این امر سیگنال واضحی از تقاضای ضعیف برای سنگ آهن فاین به ویژه نوع عیار بالا، به دلیل محدودیت های مداوم سینترینگ است.”

*** معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار

به گفته فعالان بازار در ریو تینتو که مرکز تجارت سنگ آهن پکن (کورکس) می باشد و در بستر تجاری Globalore ، یک محموله شامل ۱۷۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲٪ از نوع Pilbara Blend در روز دوشنبه اول ماه نوامبر با میانگین شاخص سنگ آهن ۶۲٪ در ماه دسامبر به اضافه پرمیوم ۱٫۶ دلاری در هر تن معامله شد. این محموله مربوط به لایکان ۲۹ نوامبر تا ۸ دسامبر می باشد.

به نقل از منابع خبری گروه معدنی Vale در بستر تجاری  Globalore، ۸۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین  56.39٪ نوع Guaiba را در روز دوشنبه اول ماه نوامبر معامله کرد. زمان بارگیری این محموله ۱۸ اکتبر بوده است.

*** شاخص های فعالان بازار برای انواع مختلف سنگ آهن

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۲٪:

طبق ارزیابی روزانه فست مارکت ها شاخص سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۱۰۰-۱۰۳ دلار به ازای هر تن cfr چین  قیمت گذاری شد.

ارزیابی روزانه فست مارکت ها نشان داد سنگ آهن فاین نوع Brazilian Blend در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۱۰۲-۱۰۵ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

برای سنگ آهن فاین نوع نیومن، ارزیابی روزانه فست مارکت ها نشان داد در روز دوشنبه اول ماه نوامبر شاخص در حدود قیمت  101.01-103.3 دلار به ازای هر تن cfr چین  شنیده شد.

با توجه به ارزیابی روزانه فست مارکت ها سنگ آهن فاین نوع Mining Area C در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۹۱٫۲۳-۹۴٫۳۳ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

طبق ارزیابی روزانه فست مارکت ها شاخص سنگ آهن فاین نوع Jimblebar Blend در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۸۰٫۴۲-۸۸٫۱۳ دلار به ازای هر تن cfr چین  قیمت گذاری شد.

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل:

همچنین ارزیابی روزانه فست مارکت ها نشان داد سنگ آهن فاین نوع کاراجاس در روز دوشنبه اول ماه نوامبر حدود ۱۲۷-۱۲۰ دلار به ازای هر تن cfr چین  معامله شد.

*** قیمت محموله های سنگ آهن در بنادر

تحلیل گران بازار اعلام کردند سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز دوشنبه اول ماه نوامبر در استان شاندونگ با قیمت ۷۸۵-۷۵۵ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب خرید و فروش شد. این در حالی است که در روز جمعه ۲۹ اکتبر این نوع سنگ آهن با قیمت ۸۰۸-۷۷۸ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب معامله شد.

متال بولتن گزارش داده است آخرین محدوده معادل برای سنگ آهن فاین در روز دوشنبه اول ماه نوامبر در محدوده ۱۱۳-۱۰۸ دلار در هر تن در بازار دریایی می باشد.

*** بورس کالای دالیان

به نقل از منابع خبری قرارداد بیشترین معاملات آتی سنگ آهن ژانویه در روز دوشنبه اول ماه نوامبر با قیمت ۶۱۸٫۵۰ یوان در هر تن (۹۷ دلار در هر تن)  بسته شد. در حالی که ۱۹ یوان در هر تن نسبت به قیمت بسته شده در روز جمعه ۲۹ اکتبر کاهش داشت.  

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.