سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰ 3 جماد أول 1443 Tuesday, 7 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

افزایش قیمت پایه شمش، عامل کاهش حجم معاملات

شناسه : 56411 15 آبان 1400 - 10:00
به گفته فعالان بازار آهن و فولاد، میزان سیگنال‌‌‌های منفی و رکود حاکم بر معاملات فولاد به میزانی شدت گرفته که بازگشت نرخ هر کیلوگرم میلگرد به کانال 15هزار تومانی دور از انتظار نیست. خالی شدن بازار از خریدار و تشنگی فروشندگان برای نقد شدن محصولاتی که در انبارهای خود ذخیره کردند، باعث شده تا دست به قیمت ها نزده و در برخی از موارد حتی به زیرفروشی نیز اقدام کنند و همین امر باعث شده که شرایط بازار به سمت یک رکود تقاضا پیش برود. به نظر می رسد که قیمت پایه شمش در روزهای آتی کاهش بیشتری را ثبت کند.
افزایش قیمت پایه شمش، عامل کاهش حجم معاملات
پ
پ

بازار شمش و مقاطع طویل فولادی کشور در رینگ صنعتی بورس کالا و بازار آزاد همانطور که پیش بینی می شد با افت معاملات همراه شد. این موضوع معمولا ریشه در فرمول قیمت پایه شمش در زنجیره تامین فولاد دارد. به نظر می رسد که سیاست های پیشنهادی مطرح شده برای بازار فولاد خیلی با موفقیت همراه نبوده است. در ادامه به ارزیابی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رکود فصلی و تکرار شونده در بازار مقاطع ایران

رکود در بازار داخلی فولاد ایران مشهود است. این موضوع در ماه های منتهی به پاییز تقریبا تثبیت شده بود. وضعیت به جایی رسیده که به‌‌‌گونه‌‌‌ای پدیده زیرفروشی (عرضه زیر قیمت بازار) در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی بروز کرده است. همچنین از حجم معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا کاسته است. در این شرایط سیاست‌‌‌های پیشنهادی برای تنظیم بازار فولاد به‌‌‌نحوی است که به تثبیت و افزایش این رکود دامن می‌زند. روند تعیین قیمت پایه نیز به فرورفتن جو بازار در شرایط رکود تورمی کمک می‌‌‌کند. این درحالی است که بازار از رمق‌افتاده آهن و فولاد کشور که ظرف بیش از یک‌سال اخیر عمدتا با رکود مصرفی و سرمایه‌‌‌ای روبه‌رو بود، به سیگنال جدید برای رونق نیاز دارد.

*** رصد آخرین نرخ و حجم معاملات رینگ فولادی بورس کالا

برای اینکه وضعیت بازار را با جزئیات بیشتری در نظر بگیریم بد نیست که به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته نیم نگاهی داشته باشیم. معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته در حالی به اتمام رسیده که ۱۰۰ هزار و ۶۵۰ تن میلگرد عرضه شده و ۸۶ هزار و ۵۲۷ تن نیز تقاضا برای این محصول ثبت شده است. قیمت پیشنهادی میلگرد با رقابت ۰.۶ درصدی به ۱۴۸ هزار و ۶۲۷ ریال رسید.

همچنین عرضه ۱۷ هزار و ۶۵۸ تنی تیرآهن با تقاضای ۳۸ هزار و ۶۲۶ تنی مواجه شد و قیمت پیشنهادی این محصول با رقابت ۱.۹ درصدی به عدد  ۱۴۶ هزار و ۲۹۷ ریال رسید. عرضه ۴۶۴ تنی سبد نبشی هم با تقاضای یک هزار و ۴۸۰ تنی و رقابت ۵.۶ درصدی با نرخ پیشنهادی ۱۴۷ هزار و ۷۳۵ ریال مبادله شد و عرضه ۲۰۰ تنی ناودانی با تقاضای یک هزار و ۱۲۰ تنی و رقابت ۱۳.۳ درصدی روی نرخ ۱۵۸ هزار و ۱۹ ریال مچ شد. این ها همگی نشان می دهد که تقاضا در بازار به انتهای خود رسیده است.

*** رشد قیمت پایه شمش فولاد بر خلاف انتظارات و مفروضات بازار

بازه تعیین‌شده برای عرضه شمش فولاد در معاملات روز سه‌‌‌شنبه یازدهم آبان، نسبت به نرخ اعلامی در هفته قبل رشد ۳درصدی داشت. درحالی فرمول فعلی تعیین قیمت پایه شمش فولاد به رشد هفتگی قیمت معاملات شمش فولاد منجر می‌شود. که بازار داخلی محصولات در رکود سنگین مصرفی قرار دارد. در این شرایط افزایش بهای شمش فولاد با رشد هزینه تولید محصول به تثبیت رکود تورمی در بازار می‌‌‌افزاید.

  بررسی روند معاملات شمش فولاد حاکی از تمایل نوردکاران به خرید شمش فولاد از عرضه‌‌‌کنندگانی است که محصول خود را در کف قیمتی تعیین‌شده به بازار آوردند. مکانیزم فعلی تعیین قیمت پایه شمش فولاد ایرادات متعددی وارد است. از جمله اینکه این فرمول عموما رشد هفتگی نرخ را رقم می‌‌‌زند.

*** فاصله گرفتن قیمت پایه شمش فولاد در بازار ایران و جهان

در حالی که نرخ شمش فولاد در بازارهای جهانی با محوریت چین رو به کاهش گذاشته. فرمول فعلی تعیین قیمت پایه در بازار داخل به اوج‌‌‌گیری قیمت‌های پایه منجر شده است. عدم‌تطبیق فرمول فعلی با وضعیت موجود در بازار جهانی و البته بازار داخل و سرعت پایین تطبیق‌‌‌پذیری آن، از جمله ایرادات مهم مطرح به این روش تعیین نرخ است. در این شرایط برخی پیشنهاد عدم‌خرید چند هفته‌‌‌ای شمش فولاد از سوی نوردکاران با هدف کاهش نرخ را ارائه می‌دهند. اما با توجه به اینکه شمش فولاد، ماده اولیه خطوط تولید است. و عدم‌خرید با توقف یا کاهش تولید، زیان مالی برای تولیدکننده به همراه دارد، پیشنهاد منطقی و لزوما امکان‌‌‌پذیر نیست.

*** چالش های تامین انرژی و ناکارآمدی تحمیل تعطیلی نوردکاران

اغلب صنایع کشور ظرف هفته‌‌‌هایی از تابستان به دلیل کمبود برق با توقف خطوط تولید روبه‌رو بوده‌‌‌اند و امکان تکرار مجدد این وضعیت در زمستان به دلیل کسری گاز نیز وجود دارد. در این شرایط، تحمیل تعطیلی مجدد به نوردکاران با هدف کاهش نرخ شمش فولاد امکان‌‌‌پذیر نیست.

بررسی روند معاملات قیمت پایه شمش فولاد در رینگ هفته گذشته بورس کالا از فروش حدود ۶۰درصدی عرضه‌‌‌ها حکایت دارد. این در حالی است که در هفته قبل بالغ بر ۸۷درصد شمش فولاد عرضه‌شده در بازار مورد دادوستد قرار گرفت. این موضوع به‌خوبی موید دعوت بازار به فرورفتن در فاز رکودی از سوی سیاستگذار است.

  *** آغاز زیرفروشی در بازار مقاطع با سیگنال‌‌‌های رکودی

همانطور که در روزهای قبل ذکر شد عوامل موثر در بازار آهن به یک ایستایی همزمان رسیده اند و در کنار آن نیز تقاضا بسیار کم شده و چه سرمایه ای و چه مصرفی خریدار چندانی در بازار موجود نیست. به گفته فعالان بازار آهن و فولاد تهران، تثبیت رکود و پیش‌بینی استمرار وضعیت ضعف تقاضا باعث شده تا زیرفروشی در معاملات مقاطع طویل فولادی دیده شود. به‌‌‌گونه‌‌‌ای که در حال حاضر برخی تجار حاضر به فروش هر کیلوگرم تیرآهن شاخه ۲۷ به قیمت ۱۵هزار و ۲۰۰تومان هستند.

این در حالی است که قیمت تمام‌شده معامله قیمت پایه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا برابر ۱۵هزار تومان است. اما سیگنال‌‌‌های کاهشی حاکم بر بازار آزاد مقاطع طویل فولادی به میزانی جدی است. برخی دارندگان مقاطع طویل فولادی حاضرند با زیان، محصول خود را بفروشند و از بازار خارج کنند.

*** مهم ترین دلایل رکود بازار مقاطع فولادی ایران

رکود فصلی، انباشت انبارها از محصولات فولادی آن‌‌‌هم در شرایطی که امیدی به افزایش تقاضای مصرفی در بازار داخل ظرف هفته‌‌‌های پیش‌رو نیست. الزام ثبت تمامی معاملات در سامانه تجارت و مشخص نبودن اقدامات بعدی نسبت به دارندگان مقاطع طویل فولادی در انبارها از دلایل شدت‌گرفتن سیگنال‌‌‌های منفی در معاملات بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور است. کاهش فعالیت‌‌‌های ساخت‌‌‌وساز در کشور ظرف دوسال اخیر به‌شدت از میزان تقاضای مصرفی برای مقاطع طویل فولادی کاسته است. در این شرایط شروع فصل سرما نیز بر رکود مصرفی حاکم بر این بازار شدت بخشیده است.

*** دردسرهای ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت

همواره بازار مقاطع طویل فولادی در آبان و آذرماه با رکود مصرفی روبه‌رو می‌‌‌شوند و تنها بروز اتفاقاتی همچون قطع یکباره گاز و عدم‌تولید و عرضه محصول به بازارها می‌تواند به تحرک جدی (قیمتی) در این بازار منجر شود. در کنار موارد بیان‌شده بحث الزام ثبت اطلاعات معامله محصولات در سامانه جامع تجارت موضوع دیگری است که بر رکود بازار افزوده است. درواقع عدم‌شناخت درست خریداران و فروشندگان از روند ثبت اطلاعات در سامانه تجارت و ترس از چگونگی نظارت‌‌‌های بعدی در این سامانه بر رکود معاملات محصولات فولادی در بازار آزاد افزوده است.

*** پیش بینی قیمت پایه شمش در هفته جاری

به گفته فعالان بازار آهن و فولاد، میزان سیگنال‌‌‌های منفی و رکود حاکم بر معاملات فولاد به میزانی شدت گرفته که بازگشت نرخ هر کیلوگرم میلگرد به کانال ۱۵هزار تومانی دور از انتظار نیست. خالی شدن بازار از خریدار و تشنگی فروشندگان برای نقد شدن محصولاتی که در انبارهای خود ذخیره کردند، باعث شده تا دست به قیمت ها نزده و در برخی از موارد حتی به زیرفروشی نیز اقدام کنند و همین امر باعث شده که شرایط بازار به سمت یک رکود تقاضا پیش برود. به نظر می رسد که قیمت پایه شمش در روزهای آتی کاهش بیشتری را ثبت کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.