چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ 4 جماد أول 1443 Wednesday, 8 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

دلار، بلای جان رکود بازار فولاد داخلی

شناسه : 56562 18 آبان 1400 - 11:00
با ضرس قاطع عرض می شود که در حال حاضر تقاضا در بازار داخلی در مجموع میانگین‌گیری همه نواحی بسیار ضعیف است. رکود بازار فولاد داخلی تاثر از وضعیت نا مشخص نرخ دلار مسئله ای است که در کنار سایر عوامل شرایط بازار را به این روز کشانده اند.
دلار، بلای جان رکود بازار فولاد داخلی
پ
پ

بنا بر رایزنی که با اغلب همکاران در شهرهای مختلف صورت گرفت، با ضرس قاطع عرض می شود که در حال حاضر تقاضا در بازار داخلی در مجموع میانگین‌گیری همه نواحی بسیار ضعیف است. رکود بازار فولاد داخلی متاثر از وضعیت نا مشخص نرخ دلار مسئله ای است که در کنار سایر عوامل شرایط بازار را به این روز کشانده اند. به نظر می رسد که صنعت و مسکن در ایران به انتهای خط تولید رسیده اند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** رکود بازار فولاد داخلی و عوامل کلیدی دخیل در آن

با یک نگاه اجمالی می توان دلایل رکود بازار فولاد داخلی ایران را در چند مشکل اساسی خلاصه کرد. مشکل فعلی بازار ما، فشارهای درون زنجیره‌ای تولید است. مبادی تولید شمش بخش خصوصی کمبود مواد اولیه دارند و بر سر تصاحب مواد اولیه همانند رقابتی که دیروز در بورس کالا برای آهن اسفنجی شاهدش بودیم. با هم رقابت میکنند که در نهایت منجر می شود به برخی نوسانات حادث شده روزهای اخیر. به نظر می رسد که شرایطی شبیه به این سناریو بازار را به سمت رکود تورمی سوق می دهد.

*** تاثیر نوسانات نرخ دلار بر رکود بازار فولاد

نوسانات نرخ اسکناس دلار هم صرفا به لحاظ روانی شرایط را به نفع تولیدکنندگان مادر زنجیره تامین فولاد کشور در حوزه فروش تقویت میکند. به نظر می رسد فاصله گرفتن نرخ دلار از مسیر منطقی خود باعث شده تا انگیزه ها برای ورود به بازار کاهش یابد. تحلیلگران زیاد اعتقاد دارند که دلار در حد های بسیار بالاتری از نرخ واقعی خود در حال معامله است. این موضوع باعث شده تا چرخ اقتصادصنعتی کشور به دلیل بالا رفتن هزینه ها و عدم بازگشت سرمایه ها با چالش رو به رو شود. همین موضوع یک عامل بسیار مهم در رکود بازار فولاد داخلی ایران است.

*** رکود سنگین معاملات مسکن در سایه افت شاخص های صنعت

رکود بازار فولاد باعث شده تا بازارهای وابسته به این صنعت نیز از رشد خارج شوند. رکود سنگینی در معاملات ملک در کل کشور مشاهده می شود. مهر ماه امسال سرمای ناشی از خروج فروشنده‌ها از بازار مسکن، بر معاملات حاکم شد و تعداد خرید و فروش انجام شده در کف رکود قرار گرفت. اما در نیمه دوم آبان ظاهرا شرایط به تدریج در حال تغییر است به نحوی که برخی از فروشنده‌های انصرافی ماه گذشته، به تازگی دوباره واحد خود را برای فروش عرضه کرده‌اند.

*** چشم انداز منفی بازار مسکن تا انتهای سال جاری

فروشنده‌های بازار مسکن می‌خواستند از ادامه‌دار بودن ثبات قیمت مسکن اطمینان حاصل کنند و در نتیجه به طور موقت از فروش منصرف شدند. اما به گفته واسطه‌ها، اخیرا یک به یک تصمیم به بازگشت به بازار گرفته‌اند و دوباره واحدهای خود را نزد آنها فایل کرده‌اند. البته این وضعیت هنوز منجر به افزایش قابل توجه تعداد آپارتمان‌های فروشی در همه نقاط تهران نشده. اما در برخی محله‌ها محسوس‌تر است. به نظر می رسد که این مسیر از بازار فولاد تسری گرفته است. رکود بازار فولاد داخلی ایران شرایط را برای بازار مسکن سنگین کرده است.

*** اصلاح قانون معادن و قانون توسعه پایدار در خدمت بازار فولاد کشور

اصلاح قانون معادن و قانون توسعه پایدار زنجیره فولاد در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به‌صورت هماهنگ در متعادل ساختن قیمت محصولات فولادی در زنجیره فولاد نقش مهمی خواهد داشت. این موضوع می تواند نقش تمام کننده ای در پایان روند رکود بازار فولاد داخلی ایران داشته باشد.بدهی مالکان معادن به دولت و درواقع به مردم است. از موضوعاتی است که در این دوره از مجلس شورای اسلامی به آن توجه بیشتری برای احقاق حقوق مردم شده. در واقع انفال جزو حقوق اسلامی است که باید به مردم پرداخت شود و همین موضوع یکی از عناوین مهم اصلاح قانون معادن است.

*** نقش اصلاح قانون معادن در خروج رکود از بازار فولاد داخلی

با اصلاح قانون معادن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهند پنج تا ۱۰ درصد حقوق مالکانه را به بودجه عمومی کشور تزریق کنند و به‌نوعی انفال به مردم برگردد. اگر بر فرض قیمت سنگ‌آهن ۱۵۰ دلار باشد و میزان مورد نیاز ۱۲۰ میلیون تن باشد ۱۰ درصد از این میزان حدود ۱۲ میلیون تن خواهد بود. که دستکم ۱۲ میلیون تن حق انفال خواهد شد و اگر این عدد در ۲۵ هزار تومان قیمت دلار شود عدد قابل توجهی خواهد شد. حق مالکانه زنجیره فولاد در بودجه سال آینده می‌تواند رقم بسیار بزرگی را تشکیل دهد. این موضوع می توان رکود بازار فولاد را تا حدی از بین ببرد. همه چیز به سیاست های کلان سیاسی ایران و نرخ ارز تا پایان سال بستگی دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.