سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰ 3 جماد أول 1443 Tuesday, 7 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارائه شیوه نامه جدید فولاد در بازار داخلی از هفته آینده

شناسه : 56670 22 آبان 1400 - 11:00
یکی از مشکلات زنجیره فولاد، نحوه قیمت‌گذاری محصولات مختلف این زنجیره است که همواره محل اختلاف تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات مختلف بوده است. بورس کالا، راهکار تعیین قیمت سنگ‌آهن تعیین قیمت سنگ‌آهن برشمرد که فولادسازان و تولیدکنندگان سنگ‌آهن‌ بر مبنای کشف قیمتی که در تابلوی بورس انجام می‌شود. به نظر می رسد که شیوه نامه جدید فولاد می تواند بخش مهمی از معضلات این بخش را برطرف کند.
ارائه شیوه نامه جدید فولاد در بازار داخلی از هفته آینده
پ
پ

درحالی که کارشناسان دولتی از عرضه در بورس کالا به عنوان راهکاری مناسب یاد می‌کنند اما انتقاداتی بر شیوه اجرای کار در این موضوع نیز وجود دارد. مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید تعیین قیمت پایه محصولات فولادی این هفته منتشر می‌شود اعلام کرد که این پیش نویس شیوه نامه جدید فولاد هیچ ارتباطی با دلار و قیمت‌های جهانی فولاد ندارد. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

*** شفاف سازی هدف اصلی بورس و تغییرات اعمال شده بر آن

به اعتقاد کارشناسان، در ایران، بورس کالا به مثابه یک ابزار تاثیرات خوبی بر جای می‌گذارد. از جمله اینکه به شفاف‌سازی و حذف دلالان از فرآیند کسب و کار انجامیده و در تعامل عرضه و تقاضا، موضوع قیمت‌گذاری دستوری حذف می‌شود.

*** رفع مشکل قیمت گذاری سلیقه ای در بورس کالا

یکی از مشکلات زنجیره فولاد، نحوه قیمت‌گذاری محصولات مختلف این زنجیره است که همواره محل اختلاف تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات مختلف بوده است. بورس کالا، راهکار تعیین قیمت سنگ‌آهن تعیین قیمت سنگ‌آهن برشمرد که فولادسازان و تولیدکنندگان سنگ‌آهن‌ بر مبنای کشف قیمتی که در تابلوی بورس انجام می‌شود. به نظر می رسد که شیوه نامه جدید فولاد می تواند بخش مهمی از معضلات این بخش را برطرف کند.

*** نگاهی به تغییرات قیمت گذاری سنگ آهن و فولاد در بورس کالا در سال های اخیر

در سال ۹۷ بر اساس توافق فولادسازان و واحدهای تولیدکننده سنگ‌آهن، فرمول قیمتی کنسانتره برپایه ۱۶ درصد نرخ شمش خوزستان، گندله بر اساس ۲۳.۵ درصد نرخ شمش خوزستان و آهن اسفنجی برمبنای ۵۰ درصد نرخ شمش خوزستان توافق و تعیین شد. اما در سال‌های ۹۸ و ۹۹ مذاکرات این دو گروه پیشرفتی نداشت که در نهایت دیوان عدالت اداری رای به ابطال نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در تثبیت قیمت‌ها داد.

*** چراغ سبز قیمت های فعلی به بازارهای صادراتی سنگ آهن

نگاهی به قیمت‌های کنسانتره و گندله در بورس کالا نیز حاکی است که نرخ‌های موجود محرک صادرات سنگ‌آهن است. با روند فعلی تولید سنگ آهن (سالیانه ۳۰ میلیون تن تولید) ذخایر سنگ‌آهن تا ۱۸ سال دیگر به پایان می‌رسد و اگر افزایش تولید چشم انداز ۱۴۰۴ محقق شود، ذخایر تنها برای ۱۲ سال تولید فولاد کفاف خواهد داد. در این راستا باید بر اکتشافات عمیق متمرکز شده و بر روی آزادسازی محدوده های محبوس شده کار کرد تا عمر ذخایر سنگ آهن بالاتر برود.

*** لزوم خروج صنعت فولاد و سنگ آهن از انحصار گرایی

باید ساختار صنعت فولاد از انحصار خارج شود. هرچند اعتقاد عمومی بر توسعه پایدار زنجیره به معنای توسعه رقابتی آن است. اما با معضل تعارض منافع در این زنجیره مواجه‌ایم. وقتی مطابق بخشنامه سهمیه‌بندی شرکت‌ها قادر به خرید ارزان‌قیمت نهاده‌های مورد نیاز هستند دیگر دلیلی برای ورود به بورس کالا نمی‌ماند؛ شاهد این موضوع نیز ورود تنها ۳.۵ درصد کل سنگ ‌آهن‌های تولید شده به بورس کالا تاکنون است.

*** تهیه پیش نویس شیوه نامه جدید فولاد

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید تعیین قیمت پایه محصولات فولادی هفته آینده منتشر می‌شود اعلام کرد که این شیوه‌نامه هیچ ارتباطی با دلار و قیمت‌های جهانی فولاد ندارد. قیمت‌ها کاملا بر اساس قیمت‌های بورس تعیین خواهند شد

*** استفاده از الگوی سایر بورس های جهانی در پیش نویس شیوه نامه جدید فولاد

پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید قیمت‌گذاری پایه در بورس کالا قرار است هفته جاری به صورت رسمی منتشر شود. بعد از آن، می‌توان در مورد جزئیات آن توضیحات کامل را داد. در این شیوه‌نامه الگوی قیمتی سایر بورس‌های جهانی را استفاده کرده و قیمت پایانی را معیار قیمت‌گذاری قرار داده ‌است. این عمل، عملی شبیه به بازار سهام است که قیمت کشف شده در پایان معاملات می‌تواند معیار پایه قیمت در هفته‌های آینده برای عرضه‌ها باشد.

*** ایزوله بودن شیوه نامه قیمت گذاری جدید از نرخ دلار

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه این شیوه نامه جدید فولاد در قیمت‌گذاری هیچ ارتباطی با قیمت دلار و قیمت فولاد در جهان ندارد. و به صورت مستقل عمل می‌کند. افزود: تا به حال سه جلسه با انجمن‌های مختلف درباره نحوه مشخص کردن قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا گذاشته شده است.  اگر تشکلی پیشنهادی درباره این شیوه‌نامه دارد. می‌تواند نظر خود را به صورت کتبی به وزارت صمت ارسال کند.

*** آمادگی وزارت صمت برای دریافت نظرات کارسناسان در خصوص پیش نویس شیوه نامه جدید فولاد

واضح است که وزارتخانه پس از دریافت نظرات تشکل‌های مختلف می‌تواند در کمیته تخصصی آهن و فولاد راجع به این نظرات بحث و گفتگو کند. بنابراین، هر کدام از فعالان بازار فولاد که نظری درباره این شیوه‌نامه دارد، می‌تواند از طریق نامه به وزارت صمت، نظرات خود را پیگیری کند.

فعالان صنعت فولاد باید منتظر باشند تا پیش‌نویس این شیوه‌نامه به صورت رسمی منتشر شود که طی یک دوره آزمایشی به اجرا درخواهد آمد و بعد از این دوره آزمایشی، همچنان فرصت ارائه نظرات برای این شیوه‌نامه وجود دارد و بعد از آن به صورت رسمی اجرایی خواهد شد. اما همیشه امکان بهبود وجود دارد چراکه هیچ‌وقت برای بهبود دیر نیست.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.