جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ 17 ذو القعدة 1445 Friday, 24 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

قیمت ضایعات آهن در بازار این روز ها

شناسه : 56696 26 اردیبهشت 1403 - 13:30

شاید برای افرادی که در حوزه آهن و فولاد فعالیت نمیکنند، جالب باشد که بدانند قیمت ضایعات آهن یک محور کلیدی برای قیمت محصولات ساخته شده از آن است، و این روزها با وضعیت اقتصادی که با آن روبرو هستیم، قیمت هر کیلو ضایعات نیز با رشد باورنکردی روبرو بوده است. چرا که از یکسو، کاملا منطقی است که با افزایش قیمت آهن آلات، ارزش پولی خرید ضایعات آهن نیز رشد خواهد نمود. از طرفی، این ماده برخلاف ظاهر اسمی آن در روند تولید دوباره محصولات فولادی نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین، همزمان با افزایش قیمت شمش، قیمت مواد اولیه آنها اعم از آهن اسفنجی و نرخ آهن قراضه نیز صعودی خواهد بود.

قیمت ضایعات آهن در بازار این روز ها
پ
پ

شاید برای افرادی که در حوزه آهن و فولاد فعالیت نمیکنند، جالب باشد که بدانند قیمت ضایعات آهن یک محور کلیدی برای قیمت محصولات ساخته شده از آن است، و این روزها با وضعیت اقتصادی که با آن روبرو هستیم، قیمت هر کیلو ضایعات نیز با رشد باورنکردی روبرو بوده است. چرا که از یکسو، کاملا منطقی است که با افزایش قیمت آهن آلات، ارزش پولی خرید ضایعات آهن نیز رشد خواهد نمود. از طرفی، این ماده برخلاف ظاهر اسمی آن در روند تولید دوباره محصولات فولادی نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین، همزمان با افزایش قیمت شمش، قیمت مواد اولیه آنها اعم از آهن اسفنجی و نرخ آهن قراضه نیز صعودی خواهد بود.

از این رو در این مقاله می خواهیم در مورد قیمت ضایعات آهن صحبت کنیم. پس اگر شما هم در این حیطه فعالیت می کنید یا به مباحث قیمتی ضایعات آهن علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله از آرتان پرس را مطالعه کنید.

ضایعات آهن چیست؟

شاید با خود فکر کنید که چرا قیمت ضایعات آهن باید مهم باشد؟ پاسخ ساده است. ضایعات آهن به زباله های فلزی اطلاق می شود. اما این زباله ها قابل بازیافت هستند، خواص خود را حفظ می کنند و می توانند دوباره به چرخه تولید بازگردند. پس در واقع وقتی صحبت از نرخ آهن قراضه میشود، منظور آن دسته از قراضه های فولادی است که میتوانند دوباره به چرخه تولید بازگردن. بنابراین این قراضه ها مفید هستند و از این رو بهتر است به آن ها زباله نگوییم!

کاپوت ماشین های تصادف کرده، قطعات فرسوده کولر و یخچال، پلیسه های حاصل از تراشکاری، سیم ها و تسمه های به هم پیچیده، بشکه های آهنی، تیرآهن، درب فلزی، میلگرد، قوطی، قطعات معیوب کارخانجات، نمونه هایی از انواع ضایعات آهن هستند. ضایعات آهن یکی از مهم ترین مواد اولیه ای هستند که برای تولید محصولات فولادی در کوره قوس الکتریکی ریخته می شوند. پیش از خرید ضایعات آهن توسط تولیدکننده، ابتدا مراکز یا اشخاصی آنها را جمع آوری کرده و سپس آنها را برای جداسازی و بازیافت آماده میکنند. این مواد در اقتصاد و حفظ محیط زیست نقش زیادی دارند؛ زیرا بازیافت ضایعات آهن در مصرف منابع سنگ آهن صرفه جویی کرده و موجب ذخیره انرژی و پاک سازی محیط زیست از قراضه های فلزی می شود.

قراضه آهنی

کاربرد ضایعات آهن

کاربرد ضایعات آهن را میتوان به دو بخش تقسیم کرد. دسته اول مربوط به آن دسته از ضایعات آهنی است که هنوز قابل استفاده هستند. در همین رابطه ممکن است دیده باشید برخی افراد برای ساخت و ساز خود بدنبال قیمت ضایعات آهن امروز هستند. در واقع این افراد برای سازه خود اقدام به خرید ضایعات آهن کرده اند که هنوز از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

از طرفی، کاربرد عمده آهن قراضه، ذوب دوباره و بازیافت آنها برای تولید شمش است. برای اینکار مراکز بزرگی به صورت انبار وجود دارند که به تفکیک جنس قراضه و نوع آنها میپردازند و آنها را برای پروسه تولید فولاد آماده سازی میکنند. بنابراین قیمت هر کیلو ضایعات بسته به نوع و جنس فولاد قراضه شده درجه بندی میشود. انواع ضایعات آهن بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی میشوند که در ادامه به بیان آنها پرداخته ایم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی دیگر از کاربردهای ضایعات آهن در سم زدایی آب های صنعتی است. این مواد در ساخت ظروف و دیگر ابزارها نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع ضایعات آهن

 • سبک بار: وزن مخصوص هر متر مکعب از این ضایعات، ۰٫۵ الی ۰٫۸ تن و قیمت آن ها کم تر از دیگر ضایعات است.
 • سنگین بار: وزن یک متر مکعب از این ضایعات مساوی یا بیشتر از یک تن است.
 • ویژه: این ضایعات در واقع محصولاتی مانند تیرآهن، خرده میلگرد و … هستند که در ساختمان سازی استفاده شدند.
 • سوپر ویژه: کیفیت و قیمت این ضایعات آهن بیشتر است.
 • درجه یک: این ضایعات آهن در خود فسفر، گوگرد، مس، کروم، نیکل و آهن دارند.
 • درجه دو و سه: این ضایعات همان ضایعات درجه یک هستند؛ اما با مقدار متفاوتی از عناصر ذکر شده!
 • گالوانیزه: این ضایعات به دلیل وجود عنصر روی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند.
 • سوفاره: این ضایعات آهن، همان براده های حاصل از تراشکاری هستند.
 • حلب: این مواد قوطی های نگه دارنده مواد غذایی هستند.
 • آلیاژی: این ضایعات حاوی نیکل، منگنز، کروم، مولیبدن، وانادیم و تنگستن هستند و در تعمیرگاه های ماشین یافت می شوند.

ضایعات یا زائدات! فرق این دو چیست؟

این دو فرایند اکثرا اشتباه گرفته می شوند، همانطور که در بالا اشاره شد ضایعات به موادی گفته می شود که بر اساس استانداردهای تولید محصولات فولادی معیوب محسوب می شوند و به همین دلیل هم وارد فرآیند تولیدی نمی شوند و امکان دارد آنها را به عنوان قراضه های آهنی بفروشند. ضایعات بعد از ایجاد شدن یا به عنوان پسماند دور ریخته می شوند و یا بازیافت شده و برای ساخت یک محصول دیگر یا همان محصول اولیه مورد استفاده قرار می گیرند، ولی زائدات پسماند های مواد اولیه هستند و به هیچ عنوان قابلیت برگشتن به چرخه تولید را ندارد.

قیمت ضایعات آهن

نرخ ضایعات آهن به طور مدام تغییر میکند و دلیل اصلی این تغییر قیمت قراضه آهن نسبت عرضه و تقاضا است،اگر قیمت ضایعات آهن امروز را میخواهید، باید شبیه به فرایندی که برای خرید مقاطع فولادی طی می شود، به طور روزانه قیمت ها را از سایت های معتبر چک کنید

آهن قراضه کیلویی چند؟

قیمت هر کیلو ضایعات آهن تحت تاثیر عوامل زیادی مانند جنس، نوع، آلیاژ، نوع بسته بندی و … است. بنابراین اگر بدنبال خرید ضایعات آهن هستید بهتر است بدانید که چه نوع ضایعاتی نیاز دارید. شما برای اینکار میتوانید یا از انبارهای مخصوص ضایعات سوال کنید که آهن قراضه کیلویی چند است؟ یا میتوانید برای راحتی خود، ابتدا به سایت های معتبر اعلام قیمت ضایعات آهن مراجعه کنید.

قیمت ضایعات آهن

البته برخی افراد ترجیح میدهند برای حذف واسطه در هنگام خرید ضایعات آهن مستقیما با فروشنده مذاکره کنند. همچنین برخی از نشریات مانند American Metal Market قیمت روز ضایعات آهن در بازار جهانی را ارائه می دهند. به طور کلی، قیمت کیلویی ضایعات آهن در دسته های روغنی، سنگین، سبک، سوپر ویژه، ویژه و چدن اعلام می شود. اگرچه قیمت ضایعات غیرآهنی کم تر از ضایعات آهنی است؛ اما حجم بازیافت آن ها بیشتر است. در نهایت فروش ضایعات آهن بر اساس وزن آن ها انجام می شود.

فاکتورهای موثر بر نرخ آهن قراضه:

فاکتورهای موثر بر نرخ آهن قراضه
فاکتورهای موثر بر نرخ آهن قراضه

وضعیت اقتصادی

تاثیر وضعیت اقتصادی بر همه چیز بر کسی پوشیده نیست. با تغییر شرایط اقتصادی، نقدینگی، عرضه و تقاضا برای محصولات فولادی نیز دستخوش تغییراتی می شود. بنابراین قیمت ضایعات آهن نیز تغییر می کند.

قایع سیاسی

وقایع سیاسی از عوامل دیگری است که بر قیمت ضایعات آهن نیز تاثیر می گذارد. بحران های سیاسی منطقه ای و بین المللی می تواند منجر به افزایش تقاضا برای ضایعات آهن و تولید سلاح شود. در نتیجه قیمت ضایعات آهن هم تغییر خواهد کرد. فرق این عامل با عوامل دیگر موثر بر قیمت ضایعات آهن، غیر قابل پیش بینی بودن آن است. به همین دلیل کم تر مورد توجه قرار می گیرد.

کالاهای جانشین فولاد

با پیشرفت تکنولوژی جایگزین های دیگری برای فولاد به کار گرفته می شود که استحکام و انعطاف پذیری را باهم و به طور مطلوبی دارند. یکی از آن ها آلومینیوم است. با رواج این جایگزین ها تقاضا برای فولاد کم شده و قیمت ضایعات هم کاهش می یابد. البته این موضوع فعلا در داخل ایران بروز واقعی ندارد.

رخ دلار و ارز

تغییرات نرخ ارز هم می تواند باعث تغییر قیمت ضایعات آهن یا همان نرخ آهن قراضه شود.

قیمت سنگ آهن

یکی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید انواع محصولات فولادی، سنگ آهن است. از طرفی هر دوی این مواد، یعنی آهن قراضه و سنگ آهن برای تولید شمش بکار میروند. پس طبیعی است که به منظور تعدیل بهتر قیمت ها، نوسانات مشابهی در این دو کالا شاهد باشیم.

عرضه و تقاضا

به طور کلی میزان عرضه و تقاضا نقش کلیدی در تعیین قیمت ضایعات آهن دارد. به این صورت که با افزایش عرضه قیمت کاهش و با افزایش تقاضا قیمت افزایش پیدا می کند.

قیمت جهانی ضایعات آهن

قراضه آهن در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و ترکیه مهمترین کالای ماده اولیه تولید فولاد محسوب میشود. از اینرو معاملاتی که در این کشورها به خصوص ترکیه صورت میگیرد، نقش پر رنگی در قیمت ضایعات بازارهای داخلی دیگر کشورها دارد.

منظور از ضایعات آهن درب کارخانه ای، همان قطعاتی بوده که طی مسیر تولید، به صورت اضافی به دست می ‌آیند و عملا کاربرد خاصی در کارخانه نخواهند داشت. قیمت دقیقی برای این نوع محصولات ضایعاتی نمیتوان در نظر گرفت زیرا بنا به دلایلی که گغته شد قیمت روزانه ان متغییر است.

جداسازی و بازیافت ضایعات آهن

ضایعات آهن معمولا بعد از جمع آوری در یک فضای باز انبار می شوند. سپس کارگران موظف هستند تا آن ها را جداسازی کنند. اگرچه این عمل نیاز به دانشی دارد که بتوان آن ها را بر اساس کاربرد و ویژگی هایشان دسته بندی کرد؛ اما کار پیچیده ای نیست و با آهنرباهای بزرگ نیز قابل انجام است. به طوری که فلزات آهنی جذب آهنربا می شوند و فلزات غیرآهنی آن را دفع می کنند. بعد از اتمام جداسازی ضایعات آهن، آن ها را با کامیون به کارخانجات بازیافت می فرستند. ضایعات آهن روی تسمه نقاله قرار داده شده و سپس به دستگاه ریزانند منتقل می شوند. این ضایعات به تکه های بزرگ و کوچک تقسیم می شوند و ترکیبی از مواد فلزی و ضایعات دیگر به دست می آید.

قیمت ضایعات اهن دسته دوم:

منظور از ضایعات آهن دست دوم، ضایعات آهنی که بازیافت میکنند نیست،بلکه شامل محصولات فولادی است که حداقل یکبار در پروژه های ساختمانی یا صنعتی مورد اسفاده قرار گرفته و نیاز به ذوب و بازیافت شدن ندارند و اکثر این ضایعات دست دوم قابل استفاده مجدد می باشند، با افزایش قیمت قطعات فولادی، به کار گیری از ضایعات دسته دوم نیز افزایش پیدا کرده است. قیمت ضایعات آهن دسته دوم به نسبت پایین تر از مقاطع فولادی است به همین علت برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه می باشد. ضایعات آهن درجه دوم در بسیاری از وسایل و محصولات فلزی وجود دارد که توسط مراکز خرید و فروش ضایعات قیمت گذاری می شوند.

ضایعات آهن سنگین:

به ضایعات آهن که ضخامتی بیشتر از ۱.۴ اینچ داشته باشند واندازه۶۰×۲۴ را دارند ضایعات آهن سنگین گفت می شود از این قطعات نیز در کارخانجات برای تولید فولاد در کوره‌های ذوب مخصوص استفاده می‌شود.

موارد استفاده اهن سنگین:

 • تولید بیلت یا شمشال (نوعی شمش فولادی)
 • استفاده برای بارگیری در کوره‌های القایی
 • تولید فولاد با ساخت انواع بیلت و شمش فولادی
 • استفاده در شارژ کوره‌های قوس به همراه آهن اسفنجی

قیمت ضایعات آهن سنگین به نسبت ضایعات سبک بیشتر است.

ضایعات آهن سبک:

ضایعات آهن سبک را که کمترین میزان وزن ظاهری را دارند. معمولا وزن ظاهری این دسته از ضایعات آهن باید بین ۰.۵ تا ۰.۸ تن بر مترمکعب باشند و این ضایعات قابلیت استفاده مجدد را ندارند.

این ضایعات در یک وزن معین، حجم زیادی داشته و نسبت به سایر ضایعات آهن، به مراتب سبک‌تر خواهند بود. همین موضوع باعث شده تا قیمت ضایعات آهن سبک کمتر باشد و افراد زیادی اقدام به خرید آن‌ها بکنند.

چند نمونه از ضایعات سبک:

 • ضایعات به دست‌آمده از کولر و کانال کولر
 • کاپوت ماشین‌های تصادفی
 • قراضه‌های ورقه‌ای گالوانیزه تصادفی
 • قطعات فرسوده شده بدنه یخچال
 • انواع فیلترهای فلزی

کوره ذوب اهن ضایعات

ضایعات آهن، قطعات مستعمل آهنی هستند که باید بعد از گرد آوری و بازیافت، دوباره وارد چرخه‌ی تولید شوند. این ضایعات در طی جریان بازیافت، ذوب شده و سپس در صنایع گوناگون برای تولید محصولات مختلف به کار می‌روند. فرایند ذوب شدن به کمک کوره‌ ها صورت می‌گیرد. 

انواع مختلفی از کوره ذوب اهن وجود دارد:

مانند کوره القایی، تشعشعی، بوته ای، الکتریکی و کوپلا و…

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.