چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ 4 جماد أول 1443 Wednesday, 8 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

دستگاه تولید میخ پرچ | انواع روش ها و دستگاه ها

شناسه : 56771 27 آبان 1400 - 14:00
امروزه با گسترش تکنولوژی، دیگر کم تر کسی برای اتصال ورق ها و قطعات به هم از پرچ کاری دستی استفاده می کند. زیرا دستگاه های تولید میخ پرچ قدرت و سرعت زیادی داشته و اتصالات محکمی ایجاد می کنند.
دستگاه تولید میخ پرچ | انواع روش ها و دستگاه ها
پ
پ

آیا تابحال از خود پرسیده اید که ورق ها و پروفیل ها چگونه به هم متصل می شوند؟ به جواب سوال “پرچ کاری چیست؟” فکر کرده اید؟ شاید جوشکاری و پیچ و مهره اولین چیزهایی باشد که به ذهنتان می رسد؛ اما باید بدانید که روش دیگری هم وجود دارد و آن پرچ کاری است. پرچ کاری به یک دستگاه تولید میخ پرچ، میخ پرچ و کمی حوصله نیاز دارد. ما در این مقاله می خواهیم در مورد پرچ کاری، مزایا و معایب پرچ کاری، انواع میخ پرچ کاری، انواع و کاربردهای دستگاه های پرچ کاری و … صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

*** پرچ و پرچ کاری چیست؟

پرچ یک اتصال دهنده مکانیکی به حساب می آید و برای متصل کردن انواع ورق ها مورد استفاده قرار می گیرد. به پرچ ها بست فشاری هم گفته می شود؛ زیرا با اعمال فشار زیاد دو قطعه را به هم وصل می کنند. پرچ متشکل از یک شفت استوانه ای دارای کلاهک است. برای اتصال قطعات فلزی از پرچ های بزرگ و برای اتصال ورق های نازک از پرچ کوچک استفاده می شود. جنس های رایجی که برای پرچ در نظر گرفته می شود، عموما فولاد کم کربن، آلومینیوم، برنج و مس است. آن ها باید سخت و در عین حال شکل پذیر باشند تا بتوانند فشار را تحمل کنند.

پرچ کاری

*** موارد استفاده از پرچ کاری و دستگاه تولید میخ پرچ

 • متصل کردن ورق های فلزی نورد شده
 • اتصالات آلومینیومی در هواپیما
 • ساخت بدنه اتوبوس و واگن برقی
 • اتصال فلزات با جوش پذیری ضعیف
 • اتصالات جوش داده شده ضعیف
 • ساخت پل، جرثقیل، دیگ بخار و مخازن تحت فشار

*** مزایای پرچ کاری

 • قابلیت استفاده برای طیف وسیعی از مواد از فلزات آهنی و غیر آهنی گرفته تا چوب، پلاستیک و …
 • قابلیت استفاده برای اتصال مواد غیر مشابه
 • دوست دار محیط زیست به دلیل عدم تولید گاز و دود
 • استحکام خستگی و برشی بالا
 • قابلیت اتصال به صورت عمودی، سربار و …
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی، فشار و ارتعاش
 • وزن کم تر در مقایسه با پیچ و مهره
 • سهولت بررسی و کنترل کیفیت اتصال نسبت به جوشکاری
 • به حداقل رسیدن اثرات حرارتی

*** معایب پرچ کاری

 • احتمال خرد شدن ورق ها
 • عدم وجود امکان جداسازی قطعات بعد از پرچ کاری
 • زمان بر بودن نسبت جوشکاری به دلیل عملیات اضافی مانند تعیین جای سوراخ ها
 • هزینه بالا
 • ظاهر نه چندان زیبا به دلیل قرار گرفتن پرچ ها کنار هم و برآمدگی آن ها
 • آلودگی صوتی بالا نسبت به جوشکاری
 • سنگین تر بودن نسبت به اتصالات جوش داده شده

*** نحوه انجام پرچ کاری

بعد از تولید میخ پرچ با دستگاه های تولید میخ پرچ، نوبت به پرچ کاری می رسد. در ابتدا باید سوراخ هایی در محل های مورد نظر روی ورق ها ایجاد شوند. فاصله گذاری سوراخ ها در درزهای طولی متفاوت با درزهای متقابل است. برای سوراخ کاری درزهای طولی می توان از وسیله ای به نام نوار فلزی استفاده کرد. این وسیله، نواری سوراخ کاری شده است که مانند شابلون روی ورق قرار داده شده و سوراخ کاری مطابق با سوراخ های نوار فلزی انجام می شود. قطر سوراخ ها باید ۱٫۵ میلی متر بزرگ تر از قطر پرچ باشند. بعد از سوراخ کاری با قرار دادن پرچ در سوراخ ها، آن ها را می کوبند تا ساقه آن ها تغییر شکل داده و پرچ پهن شود. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که فاصله لبه فلز تا مرکز خط پرچ، باید حداقل دو برابر قطر آن باشد. حداقل فاصله پرچ ها نیز باید سه برابر قطر پرچ باشند.

*** پرچ کاری دستی

پرچ کاری دستی به وسیله انبرهایی انجام می شود که برای مصارف خانگی و صنعتی سبک مناسب هستند. قیمت دستگاه های مهره پیچ کن دستی ارزان تر از دستگاه های تولید میخ پرچ اتوماتیک است. در ادامه با انواع آن ها آشنا می شوید.

پرچ کاری دستی

*** انبر پرچ کاری آکاردئونی

طول دسته این نوع انبر قابل تغییر است. نحوه کار آن به این صورت است که بعد از باز شدن انبر، میخ پرچ داخل آن قرار گرفته و پرچ کاری انجام می شود.

انبر پرچ کاری آکاردئونی

*** انبر پرچ کاری دسته بلند 

از این انبر معمولا برای پرچ کاری میخ های بزرگ و مستحکم استفاده می شود. این انبرها بر اساس قطر میخ پرچ قابلیت تنظیم دارند.

انبر پرچ کاری دسته بلند

*** معرفی دستگاه های پرچ کاری

با این که پرچ کاری قطعات کوچک را می توان به صورت دستی انجام داد؛ اما امروزه کاربرد دستگاه های پرچ کاری افزایش یافته است و برای کاربردهای صنعتی لازم است تا از دستگاه های خاصی استفاده شود. در ادامه به بررسی این دستگاه ها می پردازیم.

*** دستگاه تولید میخ پرچ کاری انبری

این دستگاه پرچ کاری در صنایع مختلف از جمله کارگاهی و صنعتی استفاده می شود. دستگاه تولید میخ پرچ انبری دارای چهار نازل متنوع با اندازه های ۲٫۴ الی ۴٫۸ میلی متر است.

*** دستگاه تولید میخ پرچ دو دسته ای

از این دستگاه معمولا برای پرچ کاری ورق های مسی، آلومینیومی و فولادی استفاده می شود. دستگاه تولید میخ پرچ دو دسته ای از قوی ترین دستگاه های پرچ کاری به حساب می آید. طول دسته این دستگاه بلند است و به همین دلیل در پرچ کاری محل هایی که دسترسی به آن ها سخت است، کاربرد زیادی دارد.

*** دستگاه تولید میخ پرچ بادی

این دستگاه پرچ کاری دو نوع پنوماتیک و هیدرو پنوماتیک دارد و با انرژی باد کار می کند. سرعت دستگاه پرچ کاری بادی بالاتر از سایر دستگاه ها است. بعضی از این دستگاه ها مخزنی برای نگه داری میخ پرچ نیز دارند. قطر نازل دستگاه پرچ کاری بادی ۲٫۴ الی ۶٫۴ میلی متر و فشار باد آن ۶٫۲ بار است.

دستگاه تولید میخ پرچ بادی

*** دستگاه تولید میخ پرچ برقی

دستگاه تولید میخ پرچ برقی انرژی کمی از شخص گرفته و درنتیجه موجب افزایش بازدهی می شود؛ همچنین لرزش کمی دارد. قطر نازل دستگاه پرچ کاری برقی نیز ۲٫۴ الی ۶٫۴ میلی متر است.

دستگاه تولید میخ پرچ برقی

*** انواع میخ پرچ کاری

میخ پرچ ها انواع مختلفی دارند. در هنگام خرید میخ پرچ باید به نکاتی توجه کنید. یکی از آن ها نیروی کششی و برشی وارد به قطعه است که قطر و جنس میخ پرچ را باید متناسب با آن انتخاب کنید. بهتر است جنس میخ پرچ را با جنس قطعه یکسان در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر قصد اتصال ورق آلومینیومی را دارید، میخ پرچ آلومینیومی انتخاب کنید. طول میخ پرچ را نیز بسته به قطر آن و ضخامت قطعه انتخاب کنید. طبق یک اصل کلی، طول میخ پرچ باید برابر با مجموع قطر آن و ضخامت قطعه باشد.

*** میخ پرچ شانه ‌دار

برای قطعاتی که باید آزادانه حرکت کنند، از این میخ پرچ استفاده می شود که قابل جایگزین کردن با اتصال دهنده رزوه دار هم هستند. یک سمت این پرچ کلاهک و سمت دیگر آن شانه ای توپر دارد. کلاهک پرچ شانه دار می تواند به شکل بیضی، دکمه ای، شمشیری و مسطح باشد.

میخ پرچ شانه دار

*** میخ پرچ افشان

این نوع میخ پرچ ها برای اتصال مواد نرمی مانند فوم کاربرد دارند؛ بنابراین نباید انتظار اتصال بسیار محکمی از آن ها داشت.

میخ پرچ افشان

*** میخ پرچ چکشی

از میخ پرچ های چکشی در ساخت اسکله های فلزی و کشتی ها استفاده می شود. اتصال این پرچ ها نیز به دو صورت سرد و گرم می تواند انجام شود. روش سرد برای قطرهای تا ۱۰ میلی متر و روش گرم برای قطرهای ۱۰ الی ۲۶ میلی متر کاربرد دارد.

میخ پرچ چکشی

*** میخ پرچ توپر

این میخ پرچ‌ های قدیمی در اتصالات بسیار محکم مانند اتصالات پل‌ و بدنه هواپیما کاربرد دارند. یک طرف این میخ پرچ گرد و طرف دیگر آن به شکل استوانه توپر است.

میخ پرچ توپر

*** میخ پرچ نیمه ‌پر

میخ پرچ نیمه پر مشابه میخ پرچ توپر است؛ با این تفاوت که بخش استوانه ای آن خالی است و نیروی کم تری برای پرچ کاری لازم دارد.

*** میخ پرچ توخالی

 این میخ پرچ استحکام زیادی ندارد؛ اما استفاده از آن بسیار راحت است.

*** میخ پرچ قارچی

یک طرف این میخ پرچ‌ ها صاف و بدون برجستگی است. از این میخ پرچ ها برای اتصال ورق های نازک استفاده می شود.

میخ پرچ قارچی

*** میخ پرچ لوله ‌ای

از میخ پرچ های لوله ای شکل برای اتصال مواد سبکی مانند چرم، مقوا و … استفاده می شود.

*** میخ پرچ ضد زنگ

جنس این میخ پرچ ها آلومینیومی است و به همین دلیل ضد زنگ هستند؛ بنابراین در محیط های مرطوب از این میخ پرچ ها استفاده می شود.

*** دستگاه تولید میخ پرچ

دستگاه تولید میخ پرچ فرآِندهای پیچیده ای دارد و در زیر به طور خلاصه مراحل آن ذکر می گردد:

 1. حذف لایه زنگ زدگی از روی مفتول ها به روش سنباده کشی یا قرار دادن در وان اسید
 2. کشش مفتول ها تا هفت بار
 3. تولید محور و ساقه میخ پرچ
 4. پلیسه گری محور و ساقه
 5. آبکاری گالوانیزه برای جلوگیری از خوردگی
 6. مونتاژ محور و ساقه
 7. انجام عملیات حرارتی تنش زدایی برای حصول استحکام مطلوب

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.