چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ 4 جماد أول 1443 Wednesday, 8 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ایجاد فولاد سبز و تحقق صنعت بدون آلاینده در نتیجه الزامات پایداری خودروسازان

شناسه : 56945 29 آبان 1400 - 16:00
تولید فولاد سبز توسط فولادسازان و استفاده آن در صنعت خودرو از مهمترین مسائل پیش رو در جهان است. در این زمینه، از یک طرف اقدامات متعددی توسط تولید کنندگان مطرح خودرو مانند وولو، بنز، فولکس‌واگن، بی‌ام‌و و دایملر و ... جهت کاهش آلاینده ها و پاک سازی زنجیره تامین فولاد و مواد اولیه صنعتی از سوی فولادسازان مطرح از طرف دیگر در حال انجام است.
ایجاد فولاد سبز و تحقق صنعت بدون آلاینده در نتیجه الزامات پایداری خودروسازان
پ
پ

به گزارش آرتان پرس، تولید و تکنولوژی فولاد سبز توسط فولادسازان و استفاده آن در صنعت خودرو از مهمترین مسائل پیش رو در جهان است. در این زمینه، از یک طرف اقدامات متعددی توسط تولید کنندگان مطرح خودرو مانند وولو، بنز، فولکس‌واگن، بی‌ام‌و و دایملر و … جهت کاهش آلاینده ها و پاک سازی زنجیره تامین فولاد و مواد اولیه صنعتی از سوی فولادسازان مطرح از طرف دیگر در حال انجام است. برای آگاهی از جزئیات این اقدامات با آرتان پرس همراه باشید.

تولیدکنندگان اروپایی خودرو در تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در زنجیره تامین، به هدایت تقاضای گریدهای فولادی شامل کاهش تولید دی اکسید کربن میپردازند و با همکاری فولادسازان نمونه‌های اولیه فولاد سبز در حال ظهور را بررسی میکنند.

*** فشار برای دستیابی به اهداف آب و هوایی

 بر اساس گزارش CDP (که قبلاً به عنوان پروژه افشای کربن شناخته می شد ولی اکنون یک سازمانی بین المللی غیرانتفاعی است که به شرکتها برای افشای آثار زیست محیطی کمک میکند) تخمین زده می شود ۲۰ درصد از انتشارات صنعت خودرو از مرحله تولید ایجاد میگردد.

با تغییر صنعت خودرو به سمت وسایل نقلیه الکتریکی و حذف آلاینده های tail-pipe  (دم لوله)، حوزه بعدی تمرکز انتشار در زنجیره تامین است که شامل تامین کنندگان فولاد نیز میباشد.

طبق اظهار SSAB (فولادساز سوئدی) به Fastmarkets به محض حذف انتشار گازهای گلخانه ای، انتشار در زنجیره تامین تحت پروتکل های گازهای گلخانه ای (GHG) محدوده ۳، بخش اصلی ردپای کربن هر خودرو را تشکیل می دهد و علاقه زیادی در میان تولیدکنندگان خودرو به کاهش این آلاینده ها وجود دارد.

در نشست کنترل آب و هوای COP26 این ماه در گلاسکو، تولیدکنندگان خودرو از جمله ولوو، فورد، مرسدس بنز، جگوار-لندروور و جنرال موتورز متعهد شدند که مانند دولت های مختلف، انتقال به سمت خودروهای بدون آلایندگی را تا سال ۲۰۴۰ تسریع نمایند. در این راستا باید گفت، ولوو یکی از اعضای مؤسس ائتلاف First Movers و SSAB نیز یکی از اعضاست، طبق این ائتلاف اعضا متعهد هستند تا سال ۲۰۳۰ حجم نامشخصی از فولاد «تقریباً با آلایندگی صفر» خریداری نمایند.

صنعت فولاد به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کربن در جهان که ۷ درصد از انتشار جهانی را به خود اختصاص می دهد در کانون توجه قرار داشته و شروع به برداشتن گام هایی در جهت خنثی شدن کربن کرده است. یکی از چالش‌های پیش روی هر دو بخش خودرو و فولاد، نیاز به استفاده از کوره بلند (BFs) برای ایجاد گریدهای فولادی با کیفیت بالا است که اغلب نمی‌توانند از طریق مسیر فولادسازی ثانویه کوره‌های قوس الکتریکی (EAF) که از ضایعات بازیافتی تغذیه می‌شوند، تکرار شوند. به گفته ون در هوون، مدیر بازاریابی بخش جهانی خودرو ArcelorMittal، ” میزان قراضه موجود در جهان محدود است و در حجم مورد نیاز در دسترس نیست.” وی با اشاره به کویل نورد گرم، گالوانیزه گرم و کویل نورد سرد که در مصارف خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: مشکل دیگر این است که نمی توان تمام گریدهای فولادی با تکنولوژی بالا را از طریق مسیر ثانویه مورد نیاز صنعت خودروسازی ساخت. بعبارتی، گریدهای فولادی مورد نیاز برای ساخت یک خودروی مدرن ایمن و سبک که دارای تمام مزایای فولاد باشد، در مسیر ضایعات EAF پیدا نمی‌شود.

*** پاک سازی زنجیره تامین

بین تولیدکنندگان خودرو برای حجم فولاد کم کربن رقابت احتمالی که در ابتدا محدود خواهد بود، به وجود خواهد آمد. در حال حاضر مشارکتهایی بین تولیدکنندگان خودرو و شرکت‌های فولادی برای قفل کردن تناژ شکل گرفته و برخی اعلام کرده‌اند که تحویل در سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد. ون در هوون گفت: «برای [تولیدکنندگان خودرو] نشان دادن زنجیره تأمین مهم است، و نه تنها باید این وسایل نقلیه آلاینده‌ خروجی صفر داشته باشند بلکه باید زنجیره تأمین آنها تا حد امکان تمیز باشد».

وی همچنین تغییر صنعت خودرو به سمت خودروهای الکتریکی را با پیامدهای رسوایی Dieselgate  که در آن فولکس واگن آلمان، اعتراف به دستکاری نتایج آزمایش های آلایندگی دیزل در ایالات متحده نمود و منجر به ۴٫۳ میلیارد دلار جریمه نقدی و حبس برای برخی از مدیران سابق شد، مرتبط دانست. وی همچنین اظهار کرد: اثرات روانی بحران دیزل کل صنعت خودروسازی آلمان را شوکه کرده است. این در حالیست که خودروسازان آلمانی سخت ترین الزامات پایداری تولیدکنندگان اروپایی را دارند و خودروسازان آلمانی فولکس‌واگن، بی‌ام‌و و دایملر از نظر پایداری در میان پرتقاضاترین شرکت‌ها هستند.

در راستای کاهش آلایندگی، ولوو کارز سوئد به Fastmarkets اعلام کرد قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ شرکت بی‌طرف نسبت به آب و هوا باشد، به این معنی که باید به انتشار کربن در تمام زمینه‌های کسب‌وکار، از جمله بخش‌هایی از عملیات تولید و عرضه خود مانند تامین فولاد، رسیدگی نماید. این شرکت همچنین برنامه‌ کاملا برقی کردن خودروهای خود را تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار قرار داده، همچنین به تازگی با شرکت فولاد سوئدی SSAB برای همکاری در تحقیق، توسعه و تولید خودروهای ساخته شده از فولاد بدون سوخت فسیلی همکاری مینماید.

در همین حال طبق اطلاع مرسدس بنز به Fastmarkets، این شرکت پایداری را سرلوحه قرار داده و استراتژی تجاری پایدار و یکپارچه را دنبال می کند. این امر شامل بازنگری کل زنجیره از مرحله توسعه از طریق شبکه تامین‌کننده، تولید و برقی‌سازی محصولات تا انرژی‌های تجدید پذیر برای فاز استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی و برای بستن حلقه بازیافت وسایل نقلیه میباشد. تا پایان این دهه، این شرکت در هر بازاری که شرایط اجازه می دهد، تمام برقی خواهد شد و تا سال ۲۰۳۹ زنجیره تامین فولاد سبز را دنبال خواهد نمود.

نیمی از تامین کنندگان مرسدس بنز، که تقریباً ۹۰ درصد از حجم خرید سالانه این شرکت را بعهده دارند، قبلاً Ambition Letter را که بر اساس آن توافق شده که در آینده فقط محصولات بدون CO2 را به این شرکت عرضه کند امضا کرده اند. این توافق شامل تامین کنندگان مهم فولاد می شود و اگر تامین کننده Ambition Letter را امضا نکند، برای قراردادهای تامین جدید در نظر گرفته نخواهد شد. مرسدس بنز در حال حاضر انتشار کربن را معیاری کلیدی برای برخی از قراردادهای خود می داند. یک سالن مرسدس بنز از نظر ساختار حدود ۵۰ فولاد است که حدود ۳۰٪ از انتشار CO2 در تولید را تشکیل می دهد. این شرکت به نقش تولیدکننده فولاد آمریکایی Big River Steel اشاره می کند که از سال ۲۰۲۰ فولادی را برای این شرکت تامین می کند که ۷۰٪ انتشار کربن کمتری دارد.

از سال ۲۰۲۱، مرسدس بنز فولاد مسطح را از سلزگیتر آلمان تامین می کند که به دلیل استفاده از ضایعات فولادی بازیافتی، سبز است و انتشار CO2 آن را بیش از ۶۰ درصد کاهش می دهد. در این باره سالزگیتر به Fastmarkets گفت که “کربن زدایی از فرآیندهای تولید، یک وظیفه اجتماعی جهانی است که چالشی برای همه فعالان بازار – به عنوان مثال، صنایع خودروسازی و فولاد- است”. این شرکت اهداف خود را برای فرآیند کربن زدایی با پروژه SALCOS (فولاد کم کربن سالزگیتر) دنبال می کند.

مرسدس بنز همچنین از طریق استفاده از هیدروژن برای جایگزینی زغال سنگ کک در تولید فولاد، فولاد تقریباً بدون CO2 را تامین خواهد کرد و بعنوان اولین سازنده خودروهای سواری سهام شرکت نوپا سوئدی H2 Green Steel (H2GS) را به دست می آورد. مرسدس بنز از طریق این سرمایه گذاری، فولاد سبز را در مدل های مختلف خودرو در اوایل سال ۲۰۲۵ عرضه خواهد کرد. این تولیدکننده همچنین با SSAB برای فولاد بدون CO2، همچنین از هیدروژن و الکتریسیته بدون فسیل استفاده می کند، مشارکت دارد، که تقریباً منجر به انتشار CO2 نمی شود. عرضه اولین نمونه اولیه قطعات بدنه خودرساخته شده با این فولاد برای سال آینده صورت خواهد گرفت.

Responsible Steel اولین استاندارد جهانی چندجانبه و ابتکار صدور گواهینامه برای تامین مواد پایدار در صنعت فولاد است که اعضای آن عبارتند از فولادسازان ArcelorMittal، Tata Steel و Voestalpine، و تولیدکنندگان خودرو BMW و Daimler، گروه مادر مرسدس بنز. صدور گواهینامه دستاوردی جذاب هم برای تولیدکنندگان خودرو و هم برای فولادسازان است. پس از دریافت گواهی، آنها می توانند خودروهای خود را به عنوان تولید شده با فولاد تولید شده در کارخانه هایی که دارای گواهینامه فولاد مسئول هستند، برچسب بزنند، حتی اگر استانداردهای صنعتی برای “فولاد سبز” یا فولاد کم کربن هنوز تنظیم نشده باشد. BMW همچنین قراردادی را امضا کرده است که علاوه بر بازیافت ضایعات ورق فلزی خود در محصولات جدید، فولاد H2 Green Steel را برای تحویل از سال ۲۰۲۵ تامین کند. این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ انتشار CO2 در زنجیره تامین فولاد خود را تا حدود ۲ میلیون تن کاهش دهد.

*** هزینه های پریمیوم محصول

 برای تولیدکنندگان خودرو، فشار ذینفعان و دولت‌ها جهت کاهش آلاینده‌ها وارد می‌شود که به دلیل ارزش کاهش انتشار آلاینده ها این فشار ارزشمند است. برخی منابع بازار پریمیوم فولاد سبز را ۵۰-۱۰۰ یورو (۵۷-۱۱۴ دلار) در هر تن فولاد تخت تخمین می زنند، اما توافق جهانی در این مورد وجود ندارد، با توجه به ارزش گواهینامه های Xcarb فولادسبز ArcelorMittal که با صرفه جویی CO2 از پروژه های کربن زدایی مرتبط است اعتقاد بر این است که ارزش آن (پریمیوم فولاد سبز) بسیار بالاتر است. با وجود اینکه، ArcelorMittal در حال حاضر فولاد مسطح کربن زدایی شده ارائه نمی دهد، انتظار دارد با ورود به آن بازار، شاهد تقاضای قوی باشد.

در این باره ون در هوون گفت: «انتظار دارم شرکت‌های خودروسازی زمانی که در آنجا حضور دارند، روی محصولات فیزیکی جهش کنند. زمان زیادی نمی گذرد که شرکت های خودروسازی مایل به رزرو این فولادها شوند. آنها متوجه خواهند شد که محدودیتی وجود خواهد داشت و به این راه حل ها نیاز دارند. ممکن است رقابتی بین [سازندگان تجهیزات اصلی] برای رزرو مقادیر وجود داشته باشد. همچنین، علیرغم اینکه فولاد پروژه Hybrit SSAB هنوز وارد بازار نشده است، انتظار می‌رود که از قیمت بالایی برخوردار باشد. این موسسه به مطالعه قبلی اشاره می‌کند که طبق آن ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه‌های بالاتری را برای فولاد بدون فسیل در مقایسه با فولاد معمولی نشان می‌دهد، و هنوز هم معتقد است که فولاد بدون فسیل یک محصول ممتاز با ارزش بالاتر خواهد بود.

البته، این شکاف هزینه زمانی کاهش می یابد که قیمت انتشار کربن افزایش یابد. SSAB همچنین اشاره می‌کند که امروزه کسی فولاد بدون فسیل را در بازار نمی‌فروشد. اگرچه اولین دسته آزمایشی فولاد بدون فسیل خود را در ماه آگوست تولید کرد، اما هنوز برای اطلاع از قیمت‌ها زود است. این شرکت همچنین تصمیم گرفت که محصول خود را با عنوان “فولاد بدون فسیل” – به معنای فولاد بدون انتشار CO2 فسیلی – بداند زیرا هیچ استانداردی در صنعت برای “فولاد سبز” وجود ندارد. فولادی که امروزه می فروشد به دلیل کوره بلندهای موثر و فولادهای با استحکام بالا به کاهش انتشار CO2 کمک می کند.

SSAB همچنین گفته است که مشتریانش علاقه زیادی به عرضه جدید این محصول نشان داده‌اند و در نتیجه در حال بررسی مواردی است که برای تبدیل به تولید بدون فسیل زودتر از برنامه‌ریزی اولیه نیاز دارد. اما این بستگی به انتقال تضمین شده برق، فرآیندهای مجوز موثر و زمینه بازی برابر با شرایط مشابه در داخل اروپا و خارج از آن دارد. با توجه به تقاضای تولیدکنندگان خودرو نسبت به تامین کنندگان خود به منظور دستیابی به اهداف آلایندگی خود، فولادسازان همچنان خواستار چارچوب های دولتی و بودجه برای حمایت از اهداف کربن زدایی هستند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.