سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰ 3 جماد أول 1443 Tuesday, 7 December , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

برترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد تحت بررسی ایمیدرو

شناسه : 57067 02 آذر 1400 - 10:09
بررسی های آماری انجام شده در خصوص میزان حجم تولیدی شرکت های مختلف فولادسازی ایران نشان می دهد که سهم تولید محصولات فولادی نیمه تمام و تمام شده نسبت به سال گذشته روند نزولی داشته است که علت آن گرمای شدید هوا و قطعی های برق مکرر در تابستان گذشته بوده است. با این حال حجم فولاد صادر شده در مقایسه با سال گذشته روند رو به رشد و رضایت بخشی دارد.
برترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد تحت بررسی ایمیدرو
پ
پ

بررسی های آماری انجام شده در خصوص میزان حجم تولیدی شرکت های مختلف فولادسازی ایران نشان می دهد که سهم تولید محصولات فولادی نیمه تمام و تمام شده نسبت به سال گذشته روند نزولی داشته است که علت آن گرمای شدید هوا و قطعی های برق مکرر در تابستان گذشته بوده است. با این حال حجم فولاد صادر شده در مقایسه با سال گذشته روند رو به رشد و رضایت بخشی دارد.

* تولیدکنندگان برتر فولاد

به گزارش آرتان پرس، شرکت فولاد مبارکه در هفت ماهه نخست سال مالی جاری (۳۰ اسفند تا ۲۲ مهرماه) ۵٫۳۸ میلیون تن محصولات نیمه تمام تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش داشته است.

همچنین بر اساس گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران این شرکت در این مدت ۴٫۳۸ میلیون تن فولاد تمام شده تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است.

از نظر تولید فولاد نیمه تمام، پس از فولاد مبارکه، شرکت فولاد خوزستان با ۱٫۷۵ میلیون تن تولید در ۷ ماهه گذشته در رده دوم قرار دارد.

شرکت ذوب آهن اصفهان با ۱٫۳۳ میلیون تن نیمه تمام در رتبه بعدی قرار دارد و شرکت های فولاد کاوه جنوب با ۷۶۳ هزار و ۸۸۳ تن، فولاد چادرملو با ۵۵۰ هزار و ۳۹۷ تن و فولاد خراسان با ۵۱۱ هزار و ۷۶۳ تن در رده های بعدی قرار گرفتند.

از نظر تولید محصولات نهایی، شرکت فولاد مبارکه با ۱٫۲۸ میلیون تن هم رده شرکت ذوب آهن اصفهان قرار گرفت. شرکت های فولاد کویر، فولاد اکسین، فولاد خراسان، شرکت ورق بناب، شرکت فولاد آذربایجان و شرکت فولاد سیرجان دیگر تولیدکنندگان اصلی محصولات نهایی بودند.

شرکت فولاد مبارکه همچنین در هفتمین ماه سال مالی جاری (۲۳ شهریور تا ۲۲ مهر) با تولید ۹۷۶,۲۵۰ و ۶۴۸,۸۷۶ تن محصولات نیمه تمام و نهایی فولاد در صدر فهرست فولادسازان ایرانی در تولید فولاد نیمه تمام و تمام فولاد قرار گرفت.

در مجموع این شرکت در بازه زمانی ۲۳ شهریور تا ۲۲ مهر ۲٫۱۶ میلیون تن محصول نیمه تمام تولید کرده که ۱۲ درصد بیشتر از دوره مشابه سال گذشته است.

از طرف دیگر تولید محصولات تمام شده فولادی در این دوره به ۱٫۲۴ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد رشد داشته است.

* روند کاهشی تولید محصولات فولادی در مقایسه با سال گذشته

فولادسازان ایرانی در هفت ماهه منتهی به ۲۲ اکتبر در مجموع ۱۵٫۷۷ میلیون تن محصولات نیمه تمام تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد کاهش داشت.

بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، بیلت و بلوم ۹٫۳۳ میلیون تن از کل تولید نیمه تمام را تشکیل دادند که ۱۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل داشت و تولید اسلب به ۶٫۴۴ میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل ۵ درصد کاهش داشت.

تولید فولاد تمام شده با ۸ درصد کاهش در سال گذشته به ۱۱٫۰۳ میلیون تن رسید.

محصولات فولادی طویل با ۶٫۲۹ میلیون تن سهم در تولید محصولات تمام شده فولادی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کاهش داشته است.

تولید میلگرد ۵٫۱۴ میلیون تن (۳ درصد کاهش نسبت به سال قبل) بود. پس از آن تیرآهن با ۶۹۷۰۰۰ تن (کاهش ۹ درصد نسبت به سال قبل) و تیرآهن L، تیرچه T و سایر انواع با ۴۶۹۰۰۰ تن (بدون تغییر نسبت به مدت مشابه سال گذشته) قرار گرفتند.

تولید فولاد تخت با ۴٫۷۴ میلیون تن کاهش ۱۳ درصدی نسبت به سال قبل در دوره هفت ماهه داشته است.

کویل نورد گرم ۴٫۶۶ میلیون تن از تولید این دسته را تشکیل می دهد که ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل نشان می دهد و پس از آن کویل نورد سرد با ۱٫۴۱ میلیون تن با ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل قرار دارد. کویل پوشش دار با ۸۶۰۰۰۰ افت ۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است.

تولید آهن اسفنجی ایران در این مدت به ۱۷٫۳۸ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد کاهش داشت.

* محدودیت ها و قطعی برق عامل کاهش تولید فولاد در تابستان

 ایسپا در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، ضرر و زیان کارخانه‌های فولادی ناشی از قطعی برق را از ابتدای سال جاری (۳۰ اسفند) تا ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۸، ۶ میلیارد دلار اعلام کرد.به گزارش ایسپا، ۸۲ روز تولید در این مدت به دلیل قطعی برق از بین رفت و ۳۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم از بین رفت یا با محدودیت مواجه شد. تقاضای تابستانی منجر به کمبود شدید برق و آب در تابستان در اکثر مناطق شد که منجر به خاموشی و قطعی آب شد.

مصرف برق در ۲۰ ژوئن از ۶۲۰۰۰ مگاوات گذشت. این رکورد به دنبال دمای بالا در سراسر کشور بود که مصرف عمومی برق را به اوج رساند و مقامات را بر آن داشت تا کاربران داخلی را بر صنایع در تامین برق اولویت دهند.  

از آنجایی که ساخت فولاد و محصولات مرتبط با آن فرآیندی پر انرژی است، کارخانه‌های فولاد و سیمان متعاقباً توسط شرکت تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (معروف به توانیر) محدود شدند و تنها در کسری از آنها اجازه کار داده شد. ظرفیت در ساعات مشخص شده ممنوعیت ناگهانی دو بخش کلیدی باعث کمبود فولاد و سیمان در بازار داخلی شد و قیمت ها یک شبه افزایش یافت و مشکلات جدیدی را برای اکثر بخش های ساختمانی ایجاد کرد.

به گفته مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی شرکت توانیر، تمامی محدودیت های برق صنایع از ۲۳ شهریور لغو شد.  وی با قدردانی از همکاری صنعت فولاد از پایان محدودیت های برق رسانی به این صنعت خبر داد.

در تابستان امسال، یک سری چالش‌ها مانند خشکسالی بی‌سابقه، تامین برق پایدار برای همه مشترکان را با مشکل مواجه کرد، بنابراین با توجه به اولویت تامین برق خانوارها و بخش‌های عمومی، شرکت تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران مجبور به اعمال محدودیت‌هایی برای بخش صنعتی شد.

* فهرست صادرکنندگان برتر

شرکت فولاد خوزستان در بازه زمانی هفت ماهه ۹۷۵ هزار و ۹۴ تن محصول صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد رشد داشت و در صدر فهرست صادرکنندگان ایرانی قرار گرفت.

صادرات این شرکت در هفتمین ماه سال (۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر) به ۷۱۳۳۷ تن رسید که ۶۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

شرکت فولاد مبارکه با ۷۲۶ هزار و ۱۲۵ تن صادرات طی هفت ماهه امسال با ۵۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل در رتبه بعدی قرار گرفت.

شرکت فولاد مبارکه در این دوره ۱۰۵۸۹۷ تن محصولات فولادی صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد کاهش داشت. پس از آن شرکت ذوب آهن اصفهان با ۶۹۲ هزار و ۹۹ تن صادرات، ۲۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل قرار گرفت.

صادرات این شرکت طی ماه منتهی به ۲۲ اکتبر به ۸۶۴۹۲ تن رسید که ۴ درصد کمتر از سال قبل است.

شرکت فولاد سیرجان ایرانیان با ۱۴۹ هزار و ۹۹۵ تن بیشترین رشد ۲۵۷ درصدی در حجم صادرات را در دوره هفت ماهه به ثبت رساند.

بر اساس گزارش ایسپا، در مجموع ۴٫۰۶ میلیون تن محصولات نیمه تمام فولادی از ایران در ۷ ماهه صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد رشد داشت.

بیلت و بلوم با حجم کل ۲٫۷۲ میلیون تن، ۱۱ درصد بیشتر از دوره مشابه قبل، سهم عمده صادرات نیمه تمام را به خود اختصاص دادند.

صادرات اسلب در این دوره به ۱٫۳۴ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد افزایش داشت.

صادرات محصولات فولادی نهایی با رشد ۳۸ درصدی به ۱٫۸۶ میلیون تن در هفت ماه مورد بررسی رسید.

میلگرد با ۱٫۳۱ میلیون تن بیشترین سهم صادرات محصولات نهایی فولادی از ایران را در این مدت به خود اختصاص داده است. حجم کل صادرات میلگرد ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷ درصد رشد داشته است.

صادرات تیرآهن در دوره مورد بررسی به ۷۵۰۰۰ تن رسید که نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش داشت.

حدود ۱۰۴ هزار تن انواع تیراهن ال، تی و انواع دیگر نیز از ایران صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.

صادرات ورق گرم به ۲۹۱۰۰۰ تن رسید که نسبت به سال قبل ۲۴ درصد رشد داشت.

کویل نورد سرد با ۱۱ هزار تن کاهش ۵۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و کویل پوشش دار با ۶۷ هزار تن افزایش ۲۹ درصدی نسبت به سال گذشته، دیگر محصولات نهایی فولادی صادراتی ایران بودند.

ارقام ISPA نشان می دهد که صادرات آهن اسفنجی با ۲۷۹ درصد افزایش در سال به ۶۹۸۰۰۰ تن رسیده است.

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.