افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می‌دهد:

لوله آتشخوار ، اژدهای لوله ها

شناسه : 57238 24 آذر 1400 - 17:00 منبع : آرتان پرس

صنایعی مانند نفت و گاز که با سیالاتی پرفشار و داغ سروکار دارد، نیاز به تجهیزاتی با قابلیت های ویژه دارد که لوله آتشخوار یکی از آن هاست. اصلی ترین ویژگی این لوله ها تحمل دما و فشار بالاست.

لوله آتشخوار ، اژدهای لوله ها
پ
پ

لوله چیزی است که در هر خانه ای یافت می شود. کافی است نگاهی به آبگرم کن خانه تان بیندازید. اما آیا تابحال از خود پرسیده اید که لوله ها چه انواعی دارند؟ نام لوله آتشخوار شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ آیا این لوله ها در مقابل آتش مقاوم هستند؟ یک امر طبیعی این است که هر یک از انواع لوله فولادی برای کاربرد مخصوصی بکار میرود، مثلا لوله آبرسانی با لوله انتقال میعانات نفتی متفاوت است. به نظر شما برای انتقال نفت و گاز از چه لوله هایی استفاده می شود؟ لوله های آتشخوار یکی از انواع مهم این لوله ها هستند که در دیگ بخار و … استفاده می شوند.

این لوله از این جهت به این نام معروف شده است که می تواند سیالات بسیار داغ را از خود عبور دهد. اگر می خواهید بیشتر بدانید که لوله آتشخوار چیست؟ قیمت لوله آتشخوار چقدر است و خرید و فروش آن به چه صورتی است؟ این مقاله برای شماست. در این مقاله لوله آتشخوار را کامل بررسی می کنیم.

* لوله آتشخوار چیست؟

لوله‌ آتشخوار نوعی لوله صنعتی است که توانایی تحمل فشار و حرارت خیلی بالا را دارد. این لوله فولادی به میزان ۰٫۱۷ تا ۰٫۲ درصد کربن دارند که سختی و مقاومت آن را افزایش می دهد. به این فولاد، فولاد نرم هم گفته می شود. علاوه بر این ۰٫۵۵ تا ۰٫۸ درصد منگنز هم در ترکیب شیمیایی این لوله موجود است که باعث  افزایش مقاومت به حرارت آن تا ۳۴۰ درجه سانتی گراد می شود. لوله های آتشخوار با قطر ۶۴ میلی متر به بالا مایعاتی با فشار ۳۲ اتمسفر و لوله های آتشخوار با قطر کمتر مایعاتی با فشار ۸۰ اتمسفر را تحمل می کنند. این لوله ها در اندازه های مختلفی عرضه می شود که متداول ترین آن ها قطر ۲۵٫۴، ۳۱٫۸، ۳۸، ۴۴٫۵، ۵۰٫۸، ۵۷، ۶۰٫۳، ۶۳٫۵ و ۷۶ میلی متری دارد. این لوله ها در شاخه های ۶ یا ۱۲ متری تولید می شوند.

لوله های آتش خوار
لوله های آتش خوار

* لوله آتشخوار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بدون درز بودن

لوله ها برای جلوگیری از نشتی باید در محل اتصال به صورت صحیحی جوشکاری شوند. انواع جوشکاری های شیاری بهترین گزینه برای این منظور است.

تطابق ضخامت دیواره با میزان تحمل فشار و حرارت

لوله ها در ضخامت های متنوع و برای عبور میزان مشخصی از سیالات تولید می شوند. بنابراین باید بر اساس میزان فشار و حرارتی که لوله قرار است تحمل کند، ابعاد مناسبی را برای آن در نظر بگیریم.

میزان مناسب کربن و منگنز

در صورتی که مقدار عناصر کربن و منگنز به درستی انتخاب نشود، کیفیت آن ها به شدت افت کرده و احتمال خرابی شان افزایش می یابد.

ضد زنگ بودن

این لوله ها باید ضد زنگ باشند. زیرا عبور سیالات داغ از آن ها احتمال زنگ زدگی شان را هم در طولانی مدت بالا می برد. بنابراین لازم است تا با روش های مانند آبکاری پوشش دهی شوند.

قابلیت انعطاف ‌پذیری

این لوله ها به دلیل داغ بودن سیال عبوری از آن ها باید قابلیت انبساط و انقباض داشته باشند تا از ترکیدن در امان باشند.

* کاربردهای لوله آتشخوار

 • انتقال سیالات داغ و گازهای پرفشار
 • مبدل های حرارتی
 • صنایع تولید فولاد
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • نیروگاه های انرژی هسته ای
 • تولید موتورهای دیزلی
 • دیگ های بخار
 • صنایع دفاع و اسلحه سازی
 • صنایع کاغذ سازی
 • کشتی ‌سازی
لوله های آتشخوار در صنایع پالایشگاهی
لوله های آتشخوار در صنایع پالایشگاهی

* استانداردهای لوله آتشخوار

DIN 17175

این لوله ها ۰٫۱۷ تا ۰٫۱۹ درصد کربن و ۰٫۵۵ تا ۰٫۷ درصد منگنز دارند. حداکثر فشار و دمای قابل تحمل در این استاندارد به ترتیب ۲۵ بار و ۵۸۵ درجه سانتی گراد است. این لوله ها تا ۹۰ درجه هم می توانند خم کاری شوند. لوله آتشخوار این استاندارد st35.8 است.

DIN 2448

این لوله ۰٫۲ تا ۰٫۲۲ درصد کربن و ۰٫۵۵ تا ۰٫۶۵ درصد منگنز دارد و حداکثر فشار و دمای قابل تحمل آن ۳۰ بار و ۵۳۵ درجه سانتی گراد است. لوله آتشخوار این استاندارد st45.8 است.

ASME SA 192

میزان کربن در این استاندارد ۰٫۱۸ تا ۰٫۲ درصد و میزان منگنز آن ۰٫۴۵ تا ۰٫۷ درصد است. آستانه تحمل این لوله ها ۲۷ بار و ۵۵۰ درجه سانتی گراد است.

ASTM Boiler Tube A179

این لوله های آتشخوار ۰٫۱۶ تا ۰٫۱۸ درصد کربن و ۰٫۵ تا ۰٫۷ درصد منگنز دارند. آن ها فشار را تا ۱۵ بار و حرارت را تا ۵۳۰ درجه سانتی گراد تحمل می کنند. این لوله ها تا ۱۸۰ درجه هم قابلت خم شدن دارند.

* قیمت لوله آتشخوار

با این که عوامل زیادی در تعیین قیمت لوله آتشخوار دخیل هستند، اما ابعاد و وزن لوله اصلی ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت آن است. به علاوه این لوله های بدون درز به واسطه ایمنی بالایی که دارند، طبیعتا قیمت بیشتری هم دارند. تکنولوژی تولید لوله آتشخوار، نوع فولاد، میزان منگنز و کربن، برند تولیدکننده، میزان عرضه و تقاضا و نرخ ارز از دیگر عواملی هستند که بر قیمت لوله آتشخوار تاثیر می گذارند. برای استعلام قیمت و خرید و فروش لوله آتشخوار نو یا دست دوم با کارشناسان آرتان پرس تماس بگیرید.

* کشورهای پیشرو در تولید لوله آتشخوار

 • چین
 • روسیه
 • اوکراین
 • هند
 • اسپانی
 • آلمان

* تولیدکنندگان داخلی لوله آتشخوار

گروه صنعتی سپاهان یکی از تولیدکنندگان معروف داخل کشور است که این لوله ها را به صورت بدون درز و با قطر خارجی ۳۲ تا ۸۳ میلی متر، ضخامت دیواره ۲٫۷ تا ۵٫۵ میلی متر و طول حداکثر ۱۴ متر تولید می کند.

* تولید لوله آتشخوار

برای ساخت این لوله ها از روش های اسپیرال، درز مستقیم و بدون درز استفاده می شود.

روش اسپیرال

در این روش لوله به صورت حلزونی یا مارپیچی پیچیده و جوشکاری می شود. روش جوشکاری در این حالت، جوشکاری زیر پودری از درون و بیرون لوله است.

روش درز مستقیم

در این روش لوله حول محور طولی خود خم شده و به شکل لوله در می آید. سپس با یک روش جوشکاری مانند جوشکاری مقاومتی اتصال بین دو لبه ورق آتشخوار خم شده ایجاد می شود. برای جلوگیری از ایجاد ترک و نشتی لوله، عملیات جوشکاری را باید در دمایی بالاتر از ۵۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه انجام داد.

روش بدون درز

در این روش ابتدا شمش های استوانه ای را پیش گرم می کنند تا از شکل پذیری خوبی برخوردار باشند. سپس یک سوراخ کننده یا ماندرل روی سطح مقطع شمش قرار گرفته و سوراخ داخلی را ایجاد می کند.

تولید لوله آتش خوار
تولید لوله آتش خوار

* لوله آتشخوار برای دیگ بخار

این لوله ها در دیگ های بخار باید تحمل فشار بیشتری را داشته باشند. سیستم دیگ های بخار به این صورت است که هوای مشتعل شده از کوره دیگ بخار عبور داده شده و به درون لوله های آتشخوار انتقال داده می شود. در قسمت بیرونی لوله های آتشخوار آب وجود دارد که به علت در تماس بودن با حرارت تبخیر می شود. هنگام روشن شدن مشعل، حرارت به انتهای دیگ بخار منتقل شده و از لوله ها برمی گردد. این رفت و برگشت که به آن پاس گفته می شود، سه بار تکرار می شود. این سه پاس باعث انتقال حرارت مشعل به آب شده و انرژی کم تری تلف می شود.

لوله های آتشخوار در دیگ بخار
لوله های آتش خوار در دیگ بخار

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “لوله آتشخوار ، اژدهای لوله ها”
 1. اژدهای لوله ها نامگذاری تون عالی بود.. ممنون از متن خوب تون

  پاسخ
 2. دانشنامه و مقالاتتون خیلی مفید و کاربردیه ممنونم

  پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.