افزونه جلالی را نصب کنید. 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
وزیر راه‌ و شهرسازی عنوان کرد:

مذاکره با وزارت صمت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد

شناسه : 57381 08 آذر 1400 - 11:00
مدت هاست که بازار فولاد و سیمان به دلیل بحران های انرژی نتوانسته اند عملکرد منطقی و تثبیت شده ای ارائه دهند، همینطور قیمت گذاری دستوری جز ایجاد یک انتظار کاذب هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده نتیجه دیگری ندارد پس در این بین چشم امید صنعتگران به مذاکره با وزارت صمت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد است.
مذاکره با وزارت صمت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد
پ
پ

مدت هاست که بازار فولاد و سیمان به دلیل بحران های انرژی نتوانسته اند عملکرد منطقی و تثبیت شده ای ارائه دهند، همینطور قیمت گذاری دستوری جز ایجاد یک انتظار کاذب هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده نتیجه دیگری ندارد پس در این بین چشم امید صنعتگران به مذاکره با وزارت صمت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد است.

* چشم امید فعالان بازار مسکن به تعادل قیمت ها در بازار سیمان و فولاد  

به گزارش آرتان پرس، امروز تولیدکننده چشم امید به این دارد که قیمت گذاری در حوزه سیمان، فولاد و میلگرد بتواند قیمت ها را به ثبات و تعادل برساند تا بتواند حداکثر منافع را از این فضا داشته باشد. مذاکره با وزارت صمت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد محور اصلی مطرح شده در بازار فولاد از نگاه وزیر راه و شهرسازی است. یعنی قیمت گذاری دستوری بتواند گره و مشکلات را از حوزه تولید حذف کند. مصرف کننده نیز انتظار دارد با این حرکت قیمت تمام شده ملک و محصول نهایی کاهش پیدا کند.

رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی در جلسه ای با انجمن انبوه‌سازان مسکن با بیان اینکه اکنون موضوع نهضت ملی مسکن در کشور مطرح است، گفت:

‌ اقدامات زیادی در راستای نهضت ملی مسکن انجام شده و اقدامات زیادی نیز برای انجام باقی‌مانده است. بنابراین این جلسه را برای استفاده از نظرات و تجربیات انبوه سازان تشکیل دادیم تا روندی را در پیش بگیریم که نتیجه آن ساخت مسکن برای مردم باشد.

* ناامیدی مصرف کننده از ادامه رویه قیمت گذاری دستوری

قیمت گذاری دستوری در نهایت به ناامیدی مصرف کننده برای کاهش قیمت منجر شده و موجب می شود در قیمت گذاری محصول نهایی که همان ملک و آپارتمان است رشد کاذب قیمت اتفاق بیفتد.

وی با اظهار اینکه امروز هزینه مسکن در  سبد خانوار بسیار زیاد است، تصریح کرد:‌

در شهرهای بزرگ بیش از ۶۰ درصد و در شهرهای کوچک به میزان کمتر، هزینه‌های مسکن در سبد خانوار برآورد شده است.

قاسمی با اشاره به وجود دو مولفه برای ساخت مسکن، توضیح داد:‌

 یکی اینکه سیاست دولت سیزدهم این است که در بخش مسکن اقدامات ویژه‌ای انجام دهد. دوم قانون جهش تولید مسکن که مجلس در اواسط مهر ماه به دولت ابلاغ کرد، که مزیت‌های خوبی دارد. اگر این فرآیند به نفع هیچ کدام از این دو طرف تمام نشود طبیعی است که دستورات داده شده عقیم و معطل خواهد ماند. نتیجه اینکه افزایش قیمت در حوزه مسکن اتفاق خواهد افتاد. 

* نهضت مسکن ملی و شروع یک گام بزرگ در ساخت و ساز

صرف ۴۰ میلیون تن فولاد و  ۱۲۵ میلیون تن سیمان در طرح مگاپروژه مسکن ملی طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی مسئله کمی نیست. باید برای آن برنامه مدونی تهیه کرد. بزودی تفاهم نامه ای بین صمت و وزارتخانه راه و شهرسازی به منظور هماهنگی و تامین مصالح مورد نیاز این پروژه امضا خواهد شد که حاوی اخبار خوبی برای واحدهای تولیدی زنجیره فولاد و سیمان خواهد بود. پر واضح است که تقاضای فولاد و سیمان اعلامی از حالت عادی بیشتر است که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، مرتبط با زیرساخت این مگاپروژه است (شامل جاده سازی، انتقال آب و برق و فاضلاب و شهرسازی و …)

* نقش کلیدی بانک ها در پیشروی طرح مسکن ملی

وزیر راه و شهرسازی با اظهار اینکه تسهیلات پیش‌بینی شده برای سهم مسکن در کشور حدود ۲۰ درصد از سهم تسهیلات کل کشور است، اضافه کرد:‌

این مسئله به بانک‌ها ابلاغ شده و یک قانون پایدار است.

قاسمی با یادآوری اینکه در جلسه شورای عالی پول و اعتبار نیز جلسات متعددی با بانک مرکزی برگزار شده است، گفت:‌

سهم پرداخت تسهیلات مسکن در هر شهر تقریبا تعیین و به همه بانک‌ها ابلاغ و همچنین سهم هر بانکی نیز تعیین شده است. حدود یک میلیون از تعداد این واحدها متناسب با جمعیت روستاهای کشور و مسکن روستایی است و بقیه نیز در بخش شهری ساخته می‌شود.

* حمایت دولت برای تامین زمین رایگان جهت ساخت مسکن

وزیر راه‌ و شهرسازی در اختیار گذاشتن زمین رایگان را جزو دستور کار وزارت راه‌ و شهرسازی بیان کرد و افزود:‌

هر زمین دولتی که درخواست واگذاری آن را داشته باشیم و ظرف دو ماه واگذار نکنند ثبت اسناد مکلف است یک طرفه سند آن را به نام وزارت راه و شهرسازی بزند. با بنیاد مستضعفان توافق کردیم که ۹۰۰ هکتار زمین‌های بنیاد در شهرهای مختلف کشور را برای این کار در اختیار بگیریم، همچنین با اوقاف توافق کردیم که زمین‌های آنها را به ساخت مسکن اختصاص دهیم. بنابراین انبوه‌سازان نگران مسئله تامین زمین نباشند زیرا زمین را تامین می‌کنیم.

*توانمندی بخش خصوصی برای ورود به پروژه های ساخت مسکن

وزیر راه‌ و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد:‌

معتقدم بخش خصوصی می‌تواند در ایران مسکن‌ سازی کند؛ آنچه با برخی بخش‌های دیگر تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم که برای ما اجرا کند به معنای این نیست که کار ساخت را انجام دهند بلکه منظور توزیع مدیریت ساخت است. ستاد وزارتخانه‌ای شاید نتواند با مثلا ۵ هزار پیمانکار ارتباط داشته باشد.

وی در ادامه توضیح داد:‌

اگر سه بخش مدیریتی کمک کنند به معنای این نیست که کار ساخت مسکن را در اختیار دارند؛ ستاد اجرایی کار را از طریق پیمانکاران انجام می‌دهد و فقط بخش مدیریتی را برعهده دارد زیرا خودش سازوکار اجرایی ساخت را ندارد.

* به‌ دنبال وارد کردن مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم

در ایران به اندازه کافی مهندس و نیروی متخصص و همین‌طور مواد و مصالح ساخت وجود دارد. کشور حدود ۸۰ میلیون تن ظرفیت تولید سیمان دارد که برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال حدود ۲۰ میلیون تن سیمان نیاز داریم. ‌بنابراین چیزی با عنوان کمبود مواد و مصالح ساختی در کشور نداریم.

وزیر راه‌ و شهرسازی تاکید کرد:‌

به دنبال وارد کردن مواد، ‌مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما باید از ظرفیت ساخت ۴ میلیون مسکن استفاده کنیم و توسعه فناوری در صنعت ساختمان در ایران را ارتقاء بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه از جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به کشور استقبال می‌کنیم، افزود:‌

به‌ دنبال جذب سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی هستیم که در حال تصویب احکام بسیار خوبی در بودجه ۱۴۰۰ هستیم؛ امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که باید از کسانی که سرمایه وارد کشور می‌کنند حمایت کنیم.

* نتیجه قربانی کردن صنایع فولاد و سیمان

به گزارش آرتان پرس، مذاکره با وزارت صمت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد محور اصلی مطرح شده از نگاه وزیر راه و شهرسازی است. بطور کلی بنظر می رسد که در صورت ادامه نگاه دولت به صنایع مهمی چون فولاد و سیمان و قربانی کردن این دو صنعت مهم با مواجهه اولین محدودیت های انرژی از یک سو و همینطور برنامه های اعلام شده ساخت مسکن ملی که کفه تقاضا را سنگین می نماید از سوی دیگر، عملیاتی شدن محدودیت های اعلام شده برای گاز منجر به جهش قیمت داخلی سیمان و فولاد و به دنبال آن بالاتر رفتن قیمت ارز به دلیل عدم امکان صادرات این محصولات خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.