افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
وزیر صمت تصریح کرد :

لزوم قطع مسیر ارز از قیمت گذاری فولاد داخلی

شناسه : 58398 24 آذر 1400 - 10:00
قطع اتصال التهابات مقطعی ارز از بازار فولاد کشور و برقرار شدن ثبات نسبی در این بازار مهمترین هدف وزارت صمت است و قیمت گذاری فولاد داخلی در شرایط فعلی به یک چالش برزگ تبدیل شده است.
لزوم قطع مسیر ارز از قیمت گذاری فولاد داخلی
پ
پ

قطع اتصال التهابات مقطعی ارز از بازار فولاد کشور و برقرار شدن ثبات نسبی در این بازار مهمترین هدف وزارت صمت است و قیمت گذاری فولاد داخلی در شرایط فعلی به یک چالش برزگ تبدیل شده است. وزیر صمت در خصوص تنظیم بازار فولاد کشور و ساماندهی مدیریت زنجیره تامین ارزاق عمومی توضیحاتی را در برنامه زنده خبری ارائه کرد.

* مکانیزه سازی فرآیند پایش شاخص های نظارتی بازار فولاد

به گزارش آرتان پرس، طراحی ۲۵ ابزار جدید در بورس کالا که تا کنون ۱۵ عدد از آن عملیاتی گردیده است و حدود ۴ تا ۵ عدد از آن هم هفته آتی عملیاتی خواهد شد گویای این موضوع است که وضعیت بازار فولاد برای مکانیزه شدن فرایندها به حد مطلوبی رسیده است.

وزیر صمت شب گذشته خاطر نشان کرد :

از ۳۰ گروه کالایی سهمیه‌بندی شده، در ۲۰ گروه از آنها سهمیه‌بندی حذف شد. حذف سهمیه‌بندی بهین یاب با راهکار افزایش حجم عرضه به کمک تامین کسری بازار داخلی از طریق واردات توسط شرکت های بزرگ تاثیرگذار و عرضه‌های تلفیقی تک نرخی در بازار داخلی به منظور برطرف نمودن اختلاف قیمت کالاهای همسان در بازار داخلی [ حذف آربیتراژ داخلی ] و حذف امضاهای طلایی موضوع دیگری است که در دستور کار وزارت صمت قرار گرفته است. قیمت گذاری فولاد داخلی با امضاهای طلایی باید هر چه سریعتر منتفی گردد.

* اولویت های اصلی وزارت صمت در خصوص نرخ گذاری بازار فولاد

اما اولویت های اصلی وزارت صمت در جریان نرخ گذاری فولادچیست؟ عملیاتی نمودن عرضه های بلند مدتی در بورس کالا که باعث مدیریت بهینه زنجیره تامین فولاد کشور؛ برطرف شدن نگرانی های تامین مواد اولیه کارخانجات برای ماههای آتی و کاهش التهابات مقطعی بازار می‌گردد مهم ترین رویکردهای وزارت صمت در کوتاه مدت است.قیمت گذاری فولاد داخلی می تواند را را برای تعدیل قیمت های معدنی ها در بازار آزاد هموار سازد.

* شفاف سازی جریان توزیع به کمک سامانه جامع تجارت

وزیر صمت در خصوص شفاف سازی جریان توزیع کالا در بورس خاطر نشان کرد :

۲۷ گروه کالایی در این سامانه اجرایی شده که از این تعداد ۵ تا ۶ قلم کالایی بطور کامل عملیاتی گردیده است؛ همانند روغن خوراکی؛ انواع روغن موتور و برخی از اقلام مواد غذایی این مسیر شروع شده است. ساز و کار اصلی این موضوع اینجاست که تولیدکننده یا واردکننده باید فاکتور فروش خود را در این سامانه ثبت نماید.

از هفته گذشته در تعامل با بانک مرکزی؛ این فاکتورها با تراکنش های بانکی در حال اتصال است که متعاقب آن، امکان ثبت قیمتی غیر از قیمت واقعی در این سامانه به حداقل ممکن تقلیل پیدا خواهد کرد. در واقع اتصال تراکنش‌های بانکی با فاکتورها موجب افزایش دقت اطلاعات ثبتی فاکتورهای فروش در این سامانه خواهد شد. مقارن با عملیاتی شدن این راهکارها، بازدیدهای سرزده هم خواهیم داشت.

* کنترل پیوسته بازارهای کالایی و ارزاق عمومی مردم

قطع اتصال التهابات مقطعی ارز از بازار فولاد کشور و برقرار شدن ثبات نسبی در این بازار مهمترین هدف وزارت صمت است. وزارت صمت در خصوص ارزاق عمومی مردم با جدیت عمل خواهد کرد. ضمن اینکه از فروشگاههای بزرگ زنجیره‌ای آمار فروش دریافت می شود؛ در برخی از اقلام مهم‌تر، سامانه موجودی انبار نیز به این سامانه متصل گردیده است. درج قیمت تمام شده تولیدکننده به جای درج قیمت مصرف کننده بر روی کالاها در فروشگاهها به جهت جلوگیری از قیمت‌سازی های احتمالی عمده فروش و ایجاد رقابت در در سمت فروشندگان در جهت دریافت سود کمتر موضوعی است که در دستور کار برنامه های وزارت صمت قرار دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “لزوم قطع مسیر ارز از قیمت گذاری فولاد داخلی”
  1. آخرش تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومنی چی میشه؟

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.