افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

تغییرات اندک قیمت سنگ آهن دریایی چین در میان ثبات بازار مالی

شناسه : 58469 25 آذر 1400 - 14:00 منبع : متال بولتن
با توجه به اینکه فولادسازان حاشیه سود بهتری را طی هفته گذشته شاهد بودند، علاقه خود را به خرید سنگ آهن با عیار بالا افزایش داده و باعث ثبات بازارهای مالی شدند.
تغییرات اندک قیمت سنگ آهن دریایی چین در میان ثبات بازار مالی
پ
پ

با توجه به اینکه فولادسازان حاشیه سود بهتری را طی هفته گذشته شاهد بودند، علاقه خود را به خرید سنگ آهن با عیار بالا افزایش داده و باعث ثبات بازارهای مالی شدند.

* ثبات قیمت سنگ آهن

به گزارش آرتان پرس و به نقل از متال بولتن، تغییرات قیمت سنگ آهن دریایی چین در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در میان ثبات مشاهده شده در بازارهای مالی محدود بود.

* شاخص های سنگ آهن در فست مارکت

ارزیابی فست مارکت برای سنگ آهن دریایی چین به صورت ذیل می باشد:

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر حدود ۱۱۱ دلار در هر تن  cfr چینگدائو بود. این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به روز قبل کاهش ۰.۹ دلار در هر تن را تجربه کرده است.

همچنین سنگ آهن فاین کم آلومینا ۶۲٪ در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر حدود ۱۱۱.۷۵ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل ۰.۹۳ دلار در هر تن کاهش یافته است.

قیمت پرمیوم سنگ آهن ۵۸٪ درجه بالا در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در حدود ۸۵.۹۱ دلار در هر تن cfr چینگدائو شنیده شد. این در حالی است که نسبت به روز قبل حدود ۰.۹۷ دلار در هر تن صعود کرد. 

سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در حدود ۱۲۷.۳ دلار در هر تن cfr چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روزهای قبل با افزایش ۰.۴ دلار در هر تن همراه بود.

قیمت سنگ آهن فاین ۶۲٪ نیز در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در حدود ۷۳۹ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب  fot چینگدائو بود. باید توجه داشت که این قیمت معادل ۱۰۶.۷۵ دلار به ازای هر تن متریک خشک برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد با مبدا چین می باشد. این در حالی است که قیمت اعلام شده نسبت به روزهای قبل با افزایش ۴ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب همراه بوده است.

* عوامل کلیدی موثر بر قیمت سنگ آهن دریایی چین

متال بولتن گزارش داده است قرارداد معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه ژانویه در بورس کالای دالیان (DCE) در طول معاملات روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر تا حد زیادی ثابت بود. 

قیمت پایانی بسته شده در عصر روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر از قیمت بسته شده در روز سه شنبه که برابر ۶۵۰.۵ یوان (۱۰۲ دلار) در هر تن بود حدود ۰.۲ % کاهش یافته است.   

منابع خبری گزارش دادند قراردادهای swap  ماهانه سنگ آهن در بورس سنگاپور (SGX) نیز در معاملات روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر به طور کلی پایدار بود.

طبق تحلیل فعالان بازار تا ساعت ۶:۱۰ بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت سنگاپور بیشترین معاملات مربوط به سنگ آهن نسبت به روز سه شنبه که برابر ۱۱۲.۸۵ دلار در هر تن بود حدود  0.15 دلار در هر تن افزایش یافته است.

برخی از فعالان بازار بر این باورند که ثبات معاملات آتی سنگ آهن در DCE و قراردادهای swap  مربوط به ماه ژانویه در SGX باعث تغییرات محدود قیمت سنگ آهن دریایی چین شده است.

یک منبع تجاری مستقر در شمال چین در مورد قیمت سنگ آهن فاین عیار متوسط در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر بیان کرد:

سنگ‌ آهن فاین درجه متوسط ​​از جمله سنگ آهن نوع Mining Area C (MAC)  و سنگ آهن فاین نوع Jimblebar (JMBF)، به دلیل قیمت پایین ‌ترشان در مقایسه با سنگ آهن فاین نوع  Pilbara (PBF) همچنان علاقه خرید را به خود جلب می‌ کردند.

وی در ادامه تصریح کرد:

این روند مشابه در بنادر چین نیز مشاهده شده و اعتقاد بر این است که برخی از فولادسازان همچنان بر هزینه های تولید متمرکز هستند.

یک تحلیلگر مستقر در شانگهای معتقد است که برخی از فولادسازان به دلیل بهبود جزئی قیمت فولاد، حاشیه سود بهتری را طی هفته منتهی به روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر شاهد بودند، بنابراین ممکن است علاقه خود را نسبت به خرید سنگ آهن فاین با عیار بالا Carajas (IOCJ) افزایش دهند.

به نقل از متال بولتن، قیمت سنگ آهن فاین نوع IOCJ در بنادر چین پایین‌ تر بوده و علاقه خرید محموله‌ های IOCJ کاهش یافته است.

در همین حال، گزینه های جدید ایجاد شده توسط SGX که مبتنی بر شاخص فست مارکت است برای سنگ آهن با عیار بالا مورد استقبال بازار قرار گرفته است و در طی یک هفته با حجم معاملات بیش از ۱۲۰۰۰۰ تن رو به رو بوده است.

بر اساس اطلاعیه وزارت دارایی که روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر منتشر شد، مالیات واردات مواد خام فولادی در سال ۲۰۲۲ همچنان ۰ درصد باقی خواهد ماند.

* شنیده ها از بازار

یک منبع تجاری مستقر در شمال چین در مورد کوره های بلند اظهار کرد:

شنیده ‌ام که برخی کارخانه ‌ها تلاش می ‌کنند نسبت ‌های کوره بلند را برای  به کار گرفتن سنگ آهن فاین نوع IOCJ و دیگر انواع سنگ آهن درجه پایین و متوسط ​​مانند سنگ آهن فاین Yandi، Super Special، MAC و JMBF تغییر دهند.

* معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار

گروه صنعتی BHP در بستر تجاری  Globalore ، یک محموله شامل ۱۰۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲٪ از نوع Mining Area C را در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر با قیمت ۱۰۲.۷۰ دلار در هر تن معامله کرد. این محموله مربوط به لایکان ۱۱ تا ۲۰ ژانویه می باشد.

همچنین گروه صنعتی BHP در بستر تجاری Globalore، محموله دیگری شامل ۹۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین  62٪ از نوع Mining Area C را در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر با قیمت ۱۰۲.۷۵ دلار در هر تن مورد معامله قرار داد. زمان بارگیری این محموله ۱۱ تا ۲۰ ژانویه خواهد بود.

به گفته فعالان بازار در ریو تینتو که مرکز تجارت سنگ آهن پکن (کورکس) می باشد، یک محموله شامل ۹۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۰.۵٪ از نوع Jimblebar  در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر با متوسط قیمت سنگ آهن فاین ۶۲ % مربو به ماه ژانویه به اضافه تخفیف ۲۱.۶ دلاری در هر تن معامله شد. این محموله مربوط به لایکان ۶ تا ۱۵ ژانویه می باشد (این در حالی است که قیمت اعلام شده معادل ۸۷.۹۲ دلار در هر تن cfr چین است).

همچنین معامله گران اعلام کردند در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر گروه صنعتی BHP در بستر تجاری Globalore حدود ۸۰۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۵۶.۷ % نوع Yandi  را مورد معامله قرار داد. زمان بارگیری این محموله ۸ تا ۱۷ ژانویه خواهد بود.

* شاخص های فعالان بازار برای انواع مختلف سنگ آهن

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۲٪:

برآورد قیمتی انجام شده توسط متال بولتن نشان داد سنگ آهن فاین نوع Brazilian Blend در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در محدوده قیمت ۱۰۶.۵ تا ۱۱۵.۵ دلار به ازای هر تن cfr چین معامله شد.

برآورد قیمتی انجام شده توسط متال بولتن نشان داد سنگ آهن فاین نوع Brazilian Blend در روز چهارشنبه ۱۵ نوامبر در محدوده قیمت ۱۰۷ تا ۱۱۳ دلار به ازای هر تن cfr چین معامله شد.

برای سنگ آهن فاین نوع نیومن، فعالان بازار گزارش دادند که در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر شاخص در حدود قیمت ۱۰۷.۴۸ تا ۱۱۱.۲۴ دلار به ازای هر تن cfr چین شنیده شد.

با توجه به ارزیابی روزانه متال بولتن سنگ آهن فاین نوع Jimblebar در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر حدود ۸۹.۱۶ تا ۹۲.۲۳ دلار به ازای هر تن cfr چین معامله شد.

قراردادهای فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبداء برزیل:

همچنین با توجه به ارزیابی قیمتی انجام شده توسط متال بولتن، سنگ آهن فاین نوع کاراجاس در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در محدوده قیمت ۱۲۳ تا ۱۳۱.۷ دلار به ازای هر تن cfr چین معامله شد.

* قیمت محموله های سنگ آهن در بنادر

تحلیل گران بازار اعلام کردند سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در استان شاندونگ و شهر تانگشان و تیانجین با قیمت ۷۱۵ – ۷۳۵ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب خرید و فروش شد. این در حالی است که در روز سه شنبه این نوع سنگ آهن با قیمت ۷۱۵ – ۷۲۵ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب معامله شد.

متال بولتن گزارش داده است آخرین محدوده معادل برای سنگ آهن فاین در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در محدوده ۱۰۳ تا ۱۰۶ دلار در هر تن در بازار دریایی است.

* بورس کالای دالیان

به گزارش آرتان پرس، قرارداد بیشترین معاملات آتی سنگ آهن ژانویه در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر با قیمت ۶۴۹ یوان (۱۰۲ دلار) در هر تن بسته شد، در حالی که ۱.۵ یوان در هر تن، نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل کاهش داشته است.  

متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.