افزونه جلالی را نصب کنید. 16 جماد ثاني 1443 Wednesday, 19 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

فصل سرد بازار آهن و فولاد کشور

شناسه : 58489 27 آذر 1400 - 9:00
تعمیق رکود در بازار آهن و فولاد کشور، مهم‌ترین اتفاق ظرف هفته اخیر بود. تضعیف بازار صادراتی شمش و محصولات فولادی، استمرار رکود در بازار داخل با توجه به قرارگیری در فصل سرد سال و کاهش پروژه‌‌‌های ساخت‌‌‌وساز و از دست رفتن جایگاه سرمایه‌‌‌ای فولاد باعث شده است تا از حجم معاملات در بخش آهن و فولاد کاسته شود. در این شرایط، انبار تجار انباشته از محصولات طویل فولادی است که این موضوع باعث می‌شود، حتی در صورت ارزنده بودن قیمت‌ها، دیگر تمایلی برای خرید جدید مقاطع طویل فولادی وجود نداشته باشد.
فصل سرد بازار آهن و فولاد کشور
پ
پ

تعمیق رکود در بازار آهن و فولاد کشور، مهم‌ترین اتفاق ظرف هفته اخیر بود. تضعیف بازار صادراتی شمش و محصولات فولادی، استمرار رکود در بازار داخل با توجه به قرارگیری در فصل سرد سال و کاهش پروژه‌‌‌های ساخت‌‌‌وساز و از دست رفتن جایگاه سرمایه‌‌‌ای فولاد باعث شده است تا از حجم معاملات در بخش آهن و فولاد کاسته شود. در این شرایط، انبار تجار انباشته از محصولات طویل فولادی است که این موضوع باعث می‌شود، حتی در صورت ارزنده بودن قیمت‌ها، دیگر تمایلی برای خرید جدید مقاطع طویل فولادی وجود نداشته باشد.

*  تعویق خرید به امید افت بیشتر قیمت

به گزارش آرتان پرس، به گفته فعالان بازار آهن و فولاد کشور، جو این بازار به میزانی سنگین و منفی است که کوچک‌ترین سیگنال منفی به ‌سرعت بر آن اثرگذار می‌شود؛ اما اخبار مثبت یارای رونق‌‌‌بخشی به آن را ندارند. به این ترتیب، در حالی که بهای مقاطع طویل فولادی در جریان صعودی نرخ ارز افزایشی نشده‌‌‌‌‌‌اند، قیمت این محصولات متاثر از تضعیف نرخ ارز در اواسط هفته جاری، با افت قیمت روبه‌رو شد.

رکود در معاملات شمش و مقاطع طویل فولادی در بازار آهن و فولاد کشور ظرف هفته جاری خودنمایی بیشتری داشت. استقبال کمرنگ خریداران از شمش فولاد عرضه‌ شده در رینگ صنعتی بورس‌کالا ظرف هفته جاری، درحالی رقم خورد که بازه تعیین‌ شده برای قیمت پایه شمش فولاد در عرضه‌‌‌های این هفته کاهشی بود. برآورد نوردکاران از کاهش بیشتر قیمت پایه شمش فولاد در عرضه‌‌‌های بعدی، یکی از دلایل استقبال کمرنگ از رینگ صنعتی بورس‌کالا بود. در این شرایط، تضعیف بازارهای داخلی و صادراتی محصولات فولادی نیز مزید بر علت شده و زمینه رخت بربستن رونق از رینگ شمش فولاد در بازار صنعتی بورس‌کالا را فراهم کرده است.

بر اساس آمار منتشر شده در سایت بورس ‌کالای ایران، سه‌‌‌شنبه، بیست ‌‌‌و سوم آذر امسال، بالغ بر ۱۵۸‌ هزار تن شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس ‌کالا با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۲‌ هزار و ۴۶۰ تومان تا ۱۲‌ هزار و ۷۰۰ تومان به ‌‌‌ازای هر کیلوگرم عرضه شد.

کف قیمت پایه در نظر گرفته ‌شده برای عرضه شمش فولاد کمترین رقم پس از نیمه مهرماه امسال بود. در حالی بهای عرضه شمش فولاد به کمترین نرخ پس از نیمه مهرماه رسید که در این زمان نرخ ارز در بازار داخل رو به افزایش گذاشته؛ اما سیگنال قیمت‌های جهانی زمینه عقبگرد قیمت پایه شمش فولاد در بازار داخل را فراهم کرده است.

ظرف ماه‌‌‌های گذشته، بازار آهن و فولاد چین متاثر از داده‌‌‌های منفی بخش مسکن این کشور رو به افول قیمتی گذاشت و با گذشت زمان، عقبگرد قیمتی در بخش آهن و فولاد چین به سایر بازارهای دنیا نیز سرایت کرد. به این ترتیب، بازار فولاد داخلی ایران نیز از نوسانات نرخ در بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد دنیا یعنی چین در امان نماند و در ابتدا متاثر از سیگنال‌‌‌های بازار چین با افت نرخ روبه‌رو شد و در ادامه با برآورد عقبگرد قیمتی بیشتر با گذشت زمان با رکود سنگینی روبه‌رو شد.

در هفته جاری، حدود ۴۸‌ هزار تن شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس ‌کالا مورد معامله قرار گرفت که این رقم تنها برابر ۳۰ ‌درصد کل عرضه شمش فولاد در این بازار بود.

 * اثرگذاری سیگنال‌‌‌های منفی بر بازار آزاد مقاطع

بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور ظرف هفته‌‌‌های اخیر به سیگنال‌‌‌های مثبت ارزی و حتی جهش نرخ دلار آزاد به کانال ۳۰‌ هزار تومانی توجهی نداشت. این در حالی بود که در گذشته، همبستگی قابل ‌توجهی میان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی و نرخ ارز آزاد وجود داشت اما ظرف هفته‌‌‌های اخیر به‌ مرور از همبستگی نرخ در این دو بازار کاسته شد.

 با وجود این، در شرایطی که نرخ ارز در بازار آزاد متاثر از سیگنال‌‌‌های سیاسی ظرف روزهای ابتدایی هفته اخیر رو به کاهش گذاشت، بهای مقاطع طویل فولادی در بازار آهن و فولاد کشور از عقبگرد نرخ ارز تبعیت کرد.

در حالی که نرخ ارز در بازار آزاد در روز سه‌‌‌شنبه ۲۳ آذر به کانال ۲۹‌ هزار تومانی بازگشت، قیمت هر کیلوگرم میلگرد سایز ۱۶ در انبارهای تهران با نرخ ۱۵‌ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. در روز ابتدایی هفته جاری، بهای هر کیلوگرم میلگرد سایز ۱۶ در بازار آزاد تهران نرخی برابر ۱۵‌ هزار و ۶۵۰ تومان داشت.

جو منفی حاکم بر بازار آهن و فولاد کشور به میزانی جدی است که هر سیگنال منفی می‌تواند به‌سرعت بر روند معاملات در بازار اثرگذار شود؛ اما سیگنال‌‌‌های مثبت توان اثرگذاری بر این بازار منفی و راکد را ندارند.

 * عدم ‌فروش میلگرد با وجود قیمت‌های ارزنده

روز چهارشنبه، رینگ صنعتی بورس ‌کالا میزبان عرضه قطعی بالغ بر ۱۴۳‌ هزار تن انواع میلگرد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۳‌ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۱۴‌ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

 سقف بازه تعیین ‌شده برای عرضه میلگرد نسبت به سقف قیمت پایه عرضه در هفته قبل کاهش ۱۰۰تومانی داشت؛ اما این کاهش نرخ تاثیری در جذب خریداران به این بازار نداشت. به این ترتیب، روز گذشته تنها حدود ۲۳‌ هزار تن میلگرد مورد معامله قرار گرفت که این رقم برابر ۱۶‌ درصد عرضه‌‌‌ها بود.

میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ روز سه‌‌‌شنبه بورس‌کالا برابر ۱۲‌ هزار و ۷۰۰ تومان به‌‌‌ ازای هر کیلوگرم بود که با حتساب مالیات ارزش‌ افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام ‌شده شمش فولاد برای خریدار در عرضه‌‌‌های روز گذشته به ۱۳‌ هزار و ۸۸۰ تومان برای هر کیلوگرم می‌‌‌رسد.

به گزارش آرتان پرس، مقایسه قیمت تمام ‌شده شمش فولاد به فروش رفته در عرضه روز سه‌‌‌شنبه و نرخ میلگرد عرضه ‌شده در روز چهارشنبه بیانگر آن است که خرید میلگرد با توجه به قیمت شمش، کاملا توجیه اقتصادی دارد؛ با وجود این، از میلگرد در عرضه‌‌‌های روز گذشته استقبال نشد. رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌‌‌‌ای در بازار آهن و فولاد کشور و ‌امید نداشتن به رونق این بازار در میان ‌مدت باعث شده است تا برای خرید میلگرد، حتی در نرخ‌های فعلی که با توجه به هزینه تولید ارقامی ارزنده هستند، عزمی وجود نداشته باشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “فصل سرد بازار آهن و فولاد کشور”
  1. ما باید امیدوار باشیم کی این بازار سروسامان بگیره؟

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.