افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بازار فولاد ایران و جهان در هفته گذشته

شناسه : 58544 27 آذر 1400 - 15:00
در هفته گذشته بازار فولاد ایران تحت تاثیر بورس، دچار رکود و افت تقاضا بود بطوری که بعضی از محصولات با کاهش قیمت و برخی دیگر با ثبات قیمت هفته را به  پایان رساندند اما بازار فولاد جهان از هم اکنون تحت تاثیر تعطیلات پایان سال میلادی قرار گرفته و خریداران چینی به فکر پر کردن انبارهای خالی خود هستند.
بازار فولاد ایران و جهان در هفته گذشته
پ
پ

در هفته گذشته بازار فولاد ایران تحت تاثیر بورس، دچار رکود و افت تقاضا بود بطوری که بعضی از محصولات با کاهش قیمت و برخی دیگر با ثبات قیمت هفته را به  پایان رساندند اما بازار فولاد جهان از هم اکنون تحت تاثیر تعطیلات پایان سال میلادی قرار گرفته و خریداران چینی به فکر پر کردن انبارهای خالی خود هستند.

* سنگ آهن

به گزارش آرتان پرس، در هفته ای که گذشت  قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۱۰۷ دلار هفته قبل به ۱۱۸ دلار هر تن سی اف آر چین رسید. افزایش تقاضای سنگ آهن خلوص متوسط به رشد قیمت کمک نمود. امید به بهبود تقاضای فولاد در چین قیمت سنگ آهن را چند هفته متوالیست که صعودی کرده ولی با این حال موجودی سنگ آهن در بازار چین هنوز صعودی است و به بالای ۱۵۶ میلیون تن رسید. در هر حال کارشناسان معتقدند حداقل تا فوریه سال آینده میلادی امکان روند نزولی در بازار سنگ آهن دور از ذهن نیست.

* قراضه

هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰ – ۸۰ ) در ترکیه از  468 دلار به حدود ۴۶۲ دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. بحران بازار ارز ترکیه موجب شده کسی به دنبال خرید قراضه نباشد. برخی از فعالان بازار معتقدند قیمت باید به کمتر از ۴۶۰ دلار برسد تا خریداران ترکیه تمایل به معامله نشان دهند. 

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن در حدود ۴۲۳ دلار هر تن فوب ثبات داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز  10 دلار ارزان تر شده ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر  ثبت شد.

* بیلت

هفته گذشته در بازار بیلت صادراتی سی آی اس متوسط قیمت  4 دلار افت داشته ۶۰۱ دلار هر تن فوب دریای سیاه شد.  در چین هم بیلت وارداتی رشد ۵ دلاری داشته از ۶۰۵ تا ۶۱۰ دلار به ۶۱۰ تا ۶۱۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

 در ترکیه قیمت بیلت وارداتی از ۶۳۵ تا ۶۴۰ دلار به ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز  از ۶۹۰ تا ۶۹۵ دلار به ۶۴۵ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی از ۶۳۵ تا ۶۴۰ دلار به ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت.

همچنین هفته گذشته به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران  15 دلار افت داشته ۵۴۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

* بیلت در بازار ایران

قیمت شمش از میانه هفته تنزل یافت که تنها دلیل آن کاهش قیمت در بورس بود. اکثر دست اندرکاران و کارشناسان اعتقاد داشتند قیمت باید افزایش یابد ولی دخالت بورس روند را معکوس کرد.

* مقاطع

هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس  از ۷۲۵ تا ۷۴۰ دلار به ۷۳۰ دلار هر تن فوب کاهش داشت. 

در چین قیمت میلگرد صادراتی ۵ دلار رشد داشته ۷۸۳  دلار هر تن فوب ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز از ۷۱۰ تا ۷۲۵ دلار به ۶۹۰ دلار هر تن فوب افت داشت.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد از ۷۱۵ تا ۷۲۰ دلار به ۷۱۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

همچنین در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد ۱۰ دلار بالا رفته و ۱۰۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در ۷۹۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون تغییر باقی ماند. 

* مقاطع در بازار ایران

قیمت میلگرد با فشار بورس کاهش یافت ولی بازار از چهارشنبه مقاومت کرد و پذیرای این فشار نشد. انبارها خالی است و اعتقاد عمومی این است که قیمت به کف خود رسیده است.

قیمت تیرآهن به لطف بورس و کاهش تقاضا با افت همراه بوده است و ممکن است این نگاه تقاضا ادامه داشته باشد.

* ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس کمی افت داشته ۷۸۰ تا ۸۰۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین  نیز ۶ دلار ارزان تر شده  774 دلار هر تن فوب شنیده شد. 

در ترکیه قیمت ورق گرم وارداتی ۵ دلار افت داشته ۸۲۵ دلار هر تن سی اف آر شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز  از ۸۰۵ دلار به ۷۹۵ تا ۸۰۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۱۰ یورو ارزان تر شده به ۹۲۵ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم ۱۶۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد که ۴۰ دلار افت هفتگی داشت.

همچنین هفته گذشته متوسط قیمت اسلب صادراتی ایران بنا بر گزارش متال بولتن ۱۵ دلار ارزان تر شده و ۵۷۰ دلار  هر تن فوب ثبت شد. اسلب صادراتی سی آی اس نیز از ۶۱۰ تا ۶۲۵ دلار به ۶۱۰ دلار هر تن فوب رسید.

* ورق در بازار ایران

قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۲۵۳۰۰۰ ریال بود که تا روز سه شنبه به ۲۴۶۰۰۰ ریال رسید. ورق گرم روند نزولی داشت که ناشی از افت تقاضا بود ولی از اواخر هفته مقاومت بازار شروع شد چون اکثر تجار در زیان هستند و در برابر کاهش قیمت مقاومت می کنند.

بازار ورق اکسین خیلی سست شده چون تقاضای آن ضعیف است. ولی همه سوال می کنند آیا فضایی برای کاهش بیشتر قیمت هست؟ هر چند تقاضا بسیار پایین است. قیمت پیشنهاد هایی که در بازار هست بعضا پایین تر از قیمت خرید از کارخانه می باشد.

ورق کاویان همچنان در برابر نوسان بازار مقاومت می کند. در حالیکه عرضه رقبای کاویان در بورس مثل اصفهان با علاقه روبرو نشد. این می تواند زمینه ساز کاهش قیمت باشد چون تقاضا ضعیف است.

ورق سرد به علت آرامش تقاضا و کاهش نرخ ارز در آخر هفته با افت قیمت روبرو شد.

ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و فارغ از افت قیمت ارز و تاثیر آن روی نرخ روی تقاضای آن جوابگو حفظ قیمت نیست.

* تحلیل هفته :

در هفته گذشته قیمت نفت افت جدی نکرده و بعضا با نوسان محدود رو به بالا  روبرو بوده است. تعطیلات کریسمس در راه است و به دنبال آن سفارشات خریداران چینی برای پر کردن انبارهای خالی بیشتر شده است.

قیمت های فولاد در بازارهای جهانی به کف خود رسیده، بنابراین از منظر جهانی دامنه افت قیمت جدی نیست.

اما در ایران

مساله توافق برجام و به دنبال آن مساله نرخ ارز و امیدواری یا یأس در بازار است اما در کنار آن سیاست های جدید وزارت صمت با تغییراتی که در داخل این وزارت خانه صورت گرفته گویای سمت گیری دولت و جریان برجام است فعلا این هفته بازار با ابهام روبروست.

همه چیز در بورس این هفته مشخص خواهد شد. گو اینکه بازار راه خودش را می رود که کاملا هم درست است ولی بورس جهت گیری دولت را نشان می دهد. آنچه مسلم است کاهش بیشتر قیمت در بورس راه بازار و بورس را از هم جدا خواهد کرد چون بازار آموخته که مجبور نیست از بورس خرید کند و اگر صبر کند و مستقیم از کارخانه خرید کند برنده تر است. تلاش بورس برای کشاندن گندله، کنسانتره و سنگ آهن به بورس با اسقبال روبرو نخواهد شد ولی بازار دارد می آموزد چطور از بورس به عنوان اهرم خودش استفاده کند تا آنکه دنباله رو بورس باشد. بخصوص آن که عرضه بعضی کالاها مثل سنگ آهن مگنتیت کار هر کسی نیست.

فولاد ایران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.