افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بلاتکلیفی محموله های صادراتی فولاد ایران

شناسه : 58553 28 آذر 1400 - 9:00
قریب به ۱۰ روز است که بخشی از محموله های صادراتی فولاد ایران و همچنین محصولات لوله و پروفیل به مقصد عراق پشت مرزها متوقف مانده، و هنوز علت این توقف به صورت رسمی و دقیق از سوی دولت عراق اعلام نشده است این در حالی است که هر روز توقف بیشتر کالاها پشت مرزها، هزینه بیشتری را متحمل صاحب کالا خواهد کرد.
بلاتکلیفی محموله های صادراتی فولاد ایران
پ
پ

قریب به ۱۰ روز است که بخشی از محموله های صادراتی فولاد ایران و همچنین محصولات لوله و پروفیل به مقصد عراق پشت مرزها متوقف مانده، و هنوز علت این توقف به صورت رسمی و دقیق از سوی دولت عراق اعلام نشده است این در حالی است که هر روز توقف بیشتر کالاها پشت مرزها، هزینه بیشتری را متحمل صاحب کالا خواهد کرد.

* ناهماهنگی در میان مسؤلین دو کشور

به گزارش آرتان پرس، همانطور که حدود دو هفته پیش در گزارشی اعلام کردیم محموله های صادراتی فولاد ایران اجازه ورود به خاک عراق را پیدا نکردند و اکنون  قریب به ۱۰ روز است که مرز مهران بر روی صادرکنندگان فولادی بسته شده و محموله های صادراتی پشت مرز مانده اند. آنطور که شنیده می شود، این موضوع شامل همه محصولات فولادی هست و محصولاتی چون لوله و پروفیل، نبشی و ناودانی را نیز شامل شده است.

به صورت غیر رسمی گفته می شود که بازار هدف عمده این صادرات از محصولات، کشور عراق بوده و شرکتی که تاییدیه های استاندارد محصولات را ارائه می کرده، به سبب تحریم ها قادر به ارائه خدمات به ایران نیست و بایستی شرکتی دیگر جایگزین شود. البته همانطور که اشاره شد، این موضوع هنوز به صورت رسمی اعلام نشده و در حد حدس و گمان است.

برخی صادرکنندگان می گویند محموله های صادراتی را به مقصد عراق ارسال کرده اند اما دولت عراق بدون اطلاع قبلی ورود این محموله های فولادی و پروفیل ها را ممنوع کرده است.

موضوع را از انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز پیگیری کردیم و انجمن مذکور ضمن تایید موضوع توقف محوله های صادراتی فولاد ایران پشت مرزها اما اعلام کرد که همچنان دلیل این امر مشخص نیست و موضوع در دست بررسی است.

* دلیل توقف کالا در مرز مشخص نیست

همچنین انوش رحام – دبیر سندیکای لوله و پروفیل نیز در این رابطه، ضمن تاکید بر اینکه بخشی از کالاهای لوله و پروفیل نیز مشمول این ممنوعیت شده است، اظهار کرد:

 این محصولات در حال حاضر در گمرک استان ایلام متوقف هستند. علیرغم پیگیری ها طی یک هفته اخیر، هنوز دلیل مشخصی از سوی دولت عراق برای منع ورود این کالاها به کشورشان اعلام نشده است.

وی به موضوع عدم تایید شرکت تایید کننده استاندارد محموله های صادراتی ایران اشاره کرد و گفت:

شنیده می شود که برخی از کالاها به این دلیل معطل مانده تا مشکل حل وفصل شود.

رحام در ادامه تصریح کرد:

 ما معتقد هستیم که بایستی در روابط تجاری با کشورهای همسایه و به ویژه عراق حتما تجدیدنظر صورت گیرد. اقتصاد کشور عراق نیز متاسفانه از بخشنامه های خلع الساعه رنج می برد. بدون اطلاع قبلی کالاهایی که در ماه های گذشته مورد معامله قرار گرفته اند و سفارش گذاری های آن ها صورت گرفته است، پشت مرز معطل می ماند؛ لذا ضرورت دارد که با نگاهی جدید برنامه ریزی مابین گمرک های دو کشور صورت گیرد.

این مقام صنفی ضمن اشاره به اینکه بنا بر این بود تا پنجره ی مشترک مرزی بین گمرک ایران و عراق ایجاد شود؛ تاکید کرد:

 یکی از مواردی که بسیار می تواند کمک کننده باشد و فعالان به آن اعتقاد دارند، همین ایجاد پنجره های مشترک گمرکی بین ایران و حداقل ۱۰ کشور طرف معامله است. با ایجاد پنجره مشترک میان ایران و چین، ایران و امارات، ایران و عراق، ایران و افغانستان، ایران و ترکیه و ایران و کشورهای حوزه CIS می توانند حداقل کمک کنند تا مسئولان گمرک و مسئولان گمرکات مرزی دو کشور به صورت مستمر با یکدیگر در ارتباط باشند و بخشنامه ها سریع تر ابلاغ شود.

* هر روز تعلل؛ تحمیل یک درصد هزینه اضافی به صاحب کالا

به گزارش آرتان پرس، دبیر سندیکای لوله و پروفیل در خاتمه صحبت های خود گفت:

 این پنجره مجاری تسهیل کننده بین طرفین تجارت خواهد بود. اگر زیرساخت این پنجره در گمرک فراهم نشود، به نظر می رسد می توان با محوریت سازمان توسعه تجارت این مشکل را حل کرد و پنجره های مشترک با کشورهای طرف معاملات صادراتی ایجاد کنیم. هر روز تعلل کالا در پشت مرزها و توقف کالاهای صادراتی، یک درصد هزینه به صاحب کالا تحمیل خواهد کرد؛ بنابراین ضروری است تشریفات و عملیات گمرکی و عبور کالاها از مرز را سرعت ببخشیم تا محصولات بدون توقف وارد کشور هدف شوند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.